Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την εντύπωση όμως οτι πάμε λίγο ανάποδα. Λογικά εκεί που ζορίζετε ο κομπρέσορας πρεπει να εχει και τις μεγαλύτερες καταναλώσεις. Και ο κομπρέσσορας ζορίζετε στις χαμηλές και όχι στις ψηλές θερμοκρασίες δεν είναι έτσι? ή απλά στις χαμηλές δεν ζορίζετε αλλα δεν καταναλώνει κιόλας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στησ χαμηλες εσωτερικες θερμοκρασιες 5C-15 C ο αφυγραντηρασ υπολειτουργει , ο συμπιεστης δεν ζοριζεται αλλα παγωνουν τα στοιχεια για αυτο εχεις πτωση αποδοσης και η λειτουργεια διακοπτεται για να παει για αποψυξη(δηλαδη υγροποιηση του παγου απο τα στοιχεια).

Ο συμπιεστης "ζοριζεται" οσο ανεβαινει η αποδοση του και παραλληλα το αποτελεσμα του σε λιτρα νερου δηλαδη μεταξυ 25 C-30C

Το παρακατω διαγραμμα σου δειχνει τη μεγιστη αποδοση οταν ανεβαινει η θερμοκρασια 

desi1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σπιτι 125τμ με αρκετη υγρασια ποιον αφυγραντηρα θα προτεινατε? Εχω στο μυαλο μου αυτους

 

https://www.skroutz.gr/s/7868336/Philco-AirDry-30.html

 

https://www.skroutz.gr/s/9535896/Inventor-Power-40-P2-40L.html

 

https://www.skroutz.gr/s/3047769/Delonghi-DDS-30.html

 

Προτιματε καποιον απ τους 3 ή εχετε κατι αλλο να προτεινετε σε αυτα τα χρηματα?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πηγαινα σε 30 λιτρο και οχι 40λιτρο και αν μπορουσα θα επαιρνα και ενα 10 λιτρο για τα υπνοδοματια

Σε 30 λιτρο θα εβλεπα ακομη και τον https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/afygrantiras-premium-eksupni-afygransi Inventor premium με Ιονιστη βγαινει στα 299ε http://www.skroutz.gr/s/9535888/Inventor-Premium-30.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα πιο δικαιο θα ηταν να παμε σε ιδιας τιμης προϊοντα, οποτε παμε στο λιγο πιο ακριβο Inventor.

 

Μεταξυ λοιπον των 2 ποιο θα διαλεγες ως τελικη λυση για το χωρο?

 

https://www.skroutz.gr/s/7868336/Philco-AirDry-30.html

 

https://www.skroutz.gr/s/10066278/Inventor-Premium-XL-PR1-ION30XL.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 ειναι ωραιοι στην εμφανιση, ερχονται απο σωστες εταιρειες στο χωρο και θα βρεις after sales service.

 

O Philco εχει το προτερημα οτι δεχεται αρωματικα ελαια αλλα εχει υψηλη καταναλωση 600W, o Inventor εχει ενα προτωποριακο στεγνωμα παπουτσιων και στα συν του ειναι οτι η καταναλωση ειναι περιποπυ 20% χαμηλοτερη στα 487W.

 

Νομιζω και οτι 2 εχουνε προγραμμα στεγνωματος ρουχων, ο Inventor εχει και ενα ειδικο προγραμμα SMD (Smartdehumidification) που ρυθμιζει τη λειτουργια με 2 παραγοντες την υγρασια οπωσ και ολοι σε συνδιασμο με τη θερμοκρασια του χωρου σαν αποτελεσμα δουλευει ποιο μαλακα και εξυπνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρεις λοιπον οτι και οι δυο ειναι ουσιαστικα ισαξιοι, τοτε ισως προτιμησω τον Inventor διοτι το καλοκαιρι πηρα ενα air condition και το after sales service τους ηταν οχι απλα ικανοποιητικο αλλα θα τολμουσα να πω τρομερο (την επομενη της αγορας τους εκανα μια ερωτηση για το θορυβο της εξωτερικης μοναδας και μου την αλλαξαν σε 2 μερες χωρις δευτερη κουβεντα, παρολο που δεν ειχε βλαβη!). Οποτε ισως να πρεπει να μεινω στα σιγουρα. Ισως βεβαια και η Philco να εχει αντιστοιχο service, δεν ξερω.

 

Κατι τελευταιο ΑΝ εχεις αποψη σ αυτο. Επειδη γενικα δεν ειμαι θαυμαστης των συσκεων που ειναι 2 σε 1 (monitor/tv, πλυντηριο/στεγνωτηριο κλπ), μηπως το οτι οι δυο παραπανω αφυγραντηρες ειναι και ιονιστες μαζι να ειναι αρνητικο? Μηπως δηλαδη χανει κατι απ την αφυγρανση σε σχεση με καποιο αλλο προϊον των εταιρειων αυτων που ειναι μονο αφυγραντηρας? Μηπως δηλαδη στα ιδια χρηματα ενας σκετος αφυγραντηρας ειναι καλυτερος απο ενα αφυγραντηρα και ιονιστη μαζι?

 

Ευχαριστω ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιονιστης ειναι μια εξτρα πλακετα με την ακιδα που ιονιζει, αρα το εξτρα αυτο ειναι ελαφρυ. 

Να σε προβληματιζε αν ηταν αφυγραντηρασ μαζι με καθαριστη αερα, εκει θα υπηρχε ζητημα γιατι στην αναροφηση θα ειχεσ εξτρα φιλτρα αρκετων ποντων εκτοσ απο το κανονικο για σκονη που θα επιβρνδυναν το αποτελεσμα τησ αφυγρανσησ . Γιατι ο αερασ θα περναγε ποιο αργα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει μια αξιολογιση στο σκρουτζ με συμπιεστη και λεει αν εχετε κατω απο 20βαθμους μην παρετε αυτη την τεχνολογια..

Εμενα το σπιτι μου παιζει απο 17-21βαθμους. Με ποιον θα αξιοποιησω καλυτερα τα ρευματα με ζεο ή με συμπιεστη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η ερωτηση εχει επαναληφθει απειρες φορες στο φορουμ. Μπορει να διαβασες μια γνωμη στο skroutz αλλα δεν διαβασες για παραδειγμα τι προτεινει το ιδιο το skroutz στις συμβουλες. Σαυτο το χαμο μια καλη ιδεα θα ηταν μια ομαδικη ψηφοφορια. Εγω ψηφιζω συμπιεστη και μαλιστα απο 15 βαθμους και πανω οπως λεει στο skroutz και οπως διαπιστωσα και ο ιδιος μελετωντας προσεκτικα τους πινακες συγκρισης των δυο τεχνολογιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η ερωτηση εχει επαναληφθει απειρες φορες στο φορουμ. Μπορει να διαβασες μια γνωμη στο skroutz αλλα δεν διαβασες για παραδειγμα τι προτεινει το ιδιο το skroutz στις συμβουλες. Σαυτο το χαμο μια καλη ιδεα θα ηταν μια ομαδικη ψηφοφορια. Εγω ψηφιζω συμπιεστη και μαλιστα απο 15 βαθμους και πανω οπως λεει στο skroutz και οπως διαπιστωσα και ο ιδιος μελετωντας προσεκτικα τους πινακες συγκρισης των δυο τεχνολογιων.

Ναι αλλα με ζεο κανεις δεν εχει παραπονο οχι μονο προς την αποδοση αλλα και σε επιπεδα θορυβου..

OK.Βρηκα διαβασα...

 

Θερμοκρασία χώρου: Αν ο χώρος θερμαίνεται επαρκώς, δηλαδή δεν έχουμε θερμοκρασίες κάτω των 16 - 17°C, τότε είναι καλύτερα να επιλέξουμε αφυγραντήρα με συμπιεστή (compressor dehumidifier) καθώς έχει περιορισμένη κατανάλωση. Αν η θερμοκρασία του χώρου είναι χαμηλότερη, ο αφυγραντήρας με συμπιεστή δεν λειτουργεί ικανοποιητικά. Στην περίπτωση αυτή επιλέγουμε αφυγραντήρα τεχνολογίας desiccant με χρήση ζεόλιθου (desiccant dehumidifier). Το μεγάλο πλεονέκτημα, της τεχνολογίας desiccant συγκριτικά με τους αφυγραντήρες με μοτέρ, είναι ότι λειτουργούν αποδοτικά σε όλες θερμοκρασίες από 1 έως 37°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παραπονα ως προς την αποδοση υπαρχουν σε σχεση με δυνατο συμπιεστη (προσφατως ανεφερε ενα παιδι) αλλα κυριως ως προς την καταναλωση. Και οι δυο αυτοι παραγοντες ομως αναλυονται στους πινακες. Γενικα δηλαδη βλεπεις καλα σχολια και για τους ζεο και για τους συμπιεστες αλλα ποιος ειναι καλυτερος δοκιμασμενα; Για το θορυβο μπορεις να βρεις και με συμπιεστη εξισου στα ιδια επιπεδα με ενα ζεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δωσω τωρα ενα παραδειγμα να μου πει καποιος κατα προσεγγιση οσοι εχουν ασχολειθει με αφυγραντηρες και με καταναλωση..

Το σπιτι αυτη τη στιγμη εχει 21.5β με 63% υγρασια και στο χωρο που καθομαι το κλιματιστικο με παει 110watt/ωρα για να εχω 24β με 51% υγρασια σε χωρο 11τμ.

Αν ειχα εναν αφυγραντηρα για να ειχα 40% ποσο μπορει να εκαιγε?

 

Θελω να καταληξω αν ειναι να καιει οσο μου κανει ενα μερος της δουλειας το κλιματιστικο τοτε δεν χρειαζεται να δωσω χρηματα για αφυγραντηρα..

Αν ομως μπορει με τα μισα watt απ οτι το κλιμα πχ 50-60watt/h να κανει δουλεια τοτε αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια δυο ενδεχομενως χαζες ερωτησεις.

Κατ αρχας υπαρχουν αφυγραντηρες με ζεολιθο 40αρηδες ή 50αρηδες γιατι οσο και να εψαξα δε βρηκα κατι.

ΚΑτι ακομα. Σε δωματιο 20Τμ περιπου με ac panasonic  θερμοκραsia γυρω στους 20 βαθμους και υγρασια γυρω στο 70% εβαλα την αφυγρανση (στο ac).Εβγαζε ενα ελαφρυ αερακι και υστερα απο μια ωρα δεν ειδα καμια διαφορα (στα επιπεδα υγρασιας).

ΚΑνω κατι λαθος? Δε θα πρεπε να ρουφαει οπως ο αφυγραντηρας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...