Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Έχω καταλήξει ότι για την περίπτωσή μου είναι κατάλληλος ένας αφυγραντήρας desiccant.Είμαι ανάμεσα στους γνωστούς 2: meaco dd8l και inventor rise r2ion8l. Ο ένας είναι αγγλικής και ο άλλος ελληνικής κατασκευής. Ποιόν μου προτείνετε? Γιατί έχω μπερδευτεί.. Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και οι 2 ειναι κινεζικοι απο το ιδιο εργοστασιο κατασκευησ, η εγγυηση διαφερει

και οι 2 ειναι κινεζικοι απο το ιδιο εργοστασιο κατασκευησ, η εγγυηση διαφερει

Αφου ειναι κινεζικοι,μπορουμε αραγε να αισθανομαστε ασφαλεις για την ποιοτητα των υλικων που χρησιμοποιουνται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με τον meaco20L platinum και την κατανάλωση των 310W:

 

τι θερμοκρασια ειχεσ στο χωρο οταν μετρησες αυτα τα W, μηπωσ στεγνωνες ρουχα σε σκληρο υγρασιακα περιβαλον

 

Θερμοκρασία περιβάλλοντος 25 βαθμοί και υγρασία 65 τα οποία ούτως ή άλλως δεν παίζουν ρόλο στην μέτρηση της μέγιστης κατανάλωσης. Ή θα δουλεύει ο κομπρέσσορας και ο ανεμιστήρας ή όχι.

 

Κανονική λειτουργία λοιπόν με τον ανεμιστήρα στην μεγάλη ένταση.

 

310? Δουλευε στο φουλ ή νορμαλ; Για τους αλλους αφυγραντηρες που ρωτησα γνωριζεις;

Σ ευχαριστω

 

Βασικά δεν υπάρχει φούλ ή νορμάλ. 2 σκάλες ανεμιστήρα έχει και από κεί και πέρα είναι αν θα δουλεύει ο κομπρέσσορας ή όχι. Η μέτρηση αυτή ήταν με τον ανεμιστήρα στην μεγάλη ένταση και με τον κομπρέσσορα να δουλεύει.

 

Για οποιοδήποτε άλλο αφυγραντήρα δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με τον meaco20L platinum και την κατανάλωση των 310W:

 

 

Θερμοκρασία περιβάλλοντος 25 βαθμοί και υγρασία 65 τα οποία ούτως ή άλλως δεν παίζουν ρόλο στην μέτρηση της μέγιστης κατανάλωσης. Ή θα δουλεύει ο κομπρέσσορας και ο ανεμιστήρας ή όχι.

 

Κανονική λειτουργία λοιπόν με τον ανεμιστήρα στην μεγάλη ένταση.

 

 

Βασικά δεν υπάρχει φούλ ή νορμάλ. 2 σκάλες ανεμιστήρα έχει και από κεί και πέρα είναι αν θα δουλεύει ο κομπρέσσορας ή όχι. Η μέτρηση αυτή ήταν με τον ανεμιστήρα στην μεγάλη ένταση και με τον κομπρέσσορα να δουλεύει.

 

Για οποιοδήποτε άλλο αφυγραντήρα δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Η κατανάλωση φυσικά και εξαρτάται από τη θερμοκρασία και την υγρασία. Το γράφει στο manual. Εγώ 230 μετράω στους 22 με 65% περιπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποτίθεται ότι η στιγμιαία κατανάλωση πρέπει να είναι σταθερή, εφόσον οι αφυγραντήρες δεν έχουν inverter συμπιεστή;

Αυτό ακριβώς.

 

Η μέση κατανάλωση ανά ώρα φυσικά και είναι μεταβλητή και εξαρτάται από το πόση ώρα δουλεύει ο κομπρέσσορας και ο ανεμιστήρας.

 

Η στιγμιαία κατανάλωση όμως, όταν δουλεύουν ο ανεμιστήρας και ο κομπρέσσορας είναι σταθερή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς.

 

Η μέση κατανάλωση ανά ώρα φυσικά και είναι μεταβλητή και εξαρτάται από το πόση ώρα δουλεύει ο κομπρέσσορας και ο ανεμιστήρας.

 

Η στιγμιαία κατανάλωση όμως, όταν δουλεύουν ο ανεμιστήρας και ο κομπρέσσορας είναι σταθερή.

Δειτε το manual του meaco. Οταν λέμε για κατανάλωση ειναι η στιγμιαία.

post-304374-0-11789700-1478535688_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμο το παραπάνω αλλά δε συμπίπτει με τη μέτρηση του panther_512. Λογικά θα υπάρχουν και άλλες παράμετροι όπως ότι η μέτρηση έγινε με την 2η σκάλα του ανεμιστήρα.

Θα ήταν χρήσιμο να είχαμε και άλλα ενδεικτικά ποσά κατανάλωσης από τα manual άλλων αφυγραντήρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμο το παραπάνω αλλά δε συμπίπτει με τη μέτρηση του panther_512. Λογικά θα υπάρχουν και άλλες παράμετροι όπως ότι η μέτρηση έγινε με την 2η σκάλα του ανεμιστήρα.

Θα ήταν χρήσιμο να είχαμε και άλλα ενδεικτικά ποσά κατανάλωσης από τα manual άλλων αφυγραντήρων.

Τον 20l εχω και εγω. Μολις μετρησα 220W στους 22 με 65% στη μεγαλη θεση ανεμιστηρα και 215W περιπου στη μικρή. Δηλαδη βρισκεται μεσα στα δεδομενα του κατασκευαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια για οικια 175 τετραγωνικων ( οπου τα τα 160 τμ ενιαια) να υποθεσω οτι παω για 50αρη?

το καλυτερο ειναι να παρεις ενα 25λιτρο για το σαλονι/διαδρομο/κουζινα και ενα 12 λιτρο που θα μπορεις να περιφερεις στα δωματια

 

Να βοηθησω λιγο ενασ τυπικοσ αφυγραντηρας με συμπιεστη για παραδειγμα 20 λιτρα καταναλωνει τα παρακατω αναλογα με τη θερμοκρασια και την υγρασια και αποδιδει αναλογα

30 C & 80 % 400W 20λιτρα +41% παραπανω καταναλωση απο 20c/60%

27 C & 60 % 322W 12.5 λιτρα +14% παραπανω καταναλωση απο 20c/60%

20 C & 60 % 282W 9.1 λιτρα

 

Οι περισσοτεροι αφυγραντηρες στην ελλαδα αν οχι ολοι σου δινουν καταναλωση στο 27C/60 και αποδοση στο 30C/80

 
Στους αφυγραντηρες με συμπιεστη την καλυτερη καταναλωση θα τη δεισ μεταξυ 20C-23C βεβαια ομως με τη μικροτερη αποδοση

 

παλαιοτερο ποστ που με λιγα λογια λεει οτι οταν ανεβαινει η θερμοκρασια ,το ιδιο γινεται και με την καταναλωση και ειναι λογικο γιατι του ζητασ ποιο επιπονο εργο να επιτελεσει.

Το ιδιο συμβαινει και με ενα on/off κλιματιστικο οταν ανεβει η εξωτερικη θερμοκρασια , θα ανεβει και η καταναλωση.

Ο λογος ειναι οτι ζοριζεται ο συμπιεστης και τραβαει περισσοτερα amber (αν δεν κανω λαθοσ), κλιματιστικο και αφυγραντηρασ ειναι η ιδια ακριβωσ συσκευη σε ποιο κομπακτ μορφη.

Το κλιματιστικο εχει το ενα στοιχειο μεσα και το αλλο στοιχειο με το συμπιεστη εξω, ενω ο αφυγραντηρασ εχει το συμπιεστη και τα δυο στοιχεια μεσα στη συσκευη, ουσιαστικα ο αφυγραντηρασ ειναι ενα ευνουχισμενο κλιματιστικο

Ενα καλο πειραμα για να διαπιστωσετε τα παραπανω ,ειχε γινει και περσυ ειναι το εξησ

βαζεις τον αφυγραντηρα σου να δουλευει στο σαλονι μετρασ θερμοκρασια , υγρασια και W καταναλωσης

Ασ παρουμε για παραδειγμα οτι οι μετρησεις σου ειναι αυτες 23C 55% και 282W

Μετα πασ στο μπανιο γεμιζεισ την μπανιερα μεχρι περιπου πανω με καυτο νερο, την αφηνεις 20 λεπτα να δημιουργησει υδρατμουσ και να σηκωθει η θερμοκρασια του χωρου. 

Βαζεις το υγρασιομετρο και θερμομετρο και βλεπεις οτι εχεις 27C 80% , με προσοχη βαζεις για μισο λεπτο τον αφυγραντηρα μεσα (Μεγαλη προσοχη) θα δεις στη μπριζα εξω που της εχει το μετρητη οτι θα τσιτωσει κατευθειαν η καταναλωση του 

Δειτε το manual του meaco. Οταν λέμε για κατανάλωση ειναι η στιγμιαία.

για ποιον meaco ειναι αυτες οι καταναλωσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Έκανα λίγο διάβασμα.

 

Έχετε δίκιο. Η θερμοκρασία περιβάλλοντος επηρεάζει την στιγμιαία κατανάλωση του κομπρέσσορα.

 

Το τσέκαρα και ο ίδιος. Στους 25 (και κάτι) βαθμούς όπως είπα είχα κατανάλωση 310W. Τώρα το σπίτι έχει 22,5 με 60% υγρασία και η κατανάλωση είναι 270W.

 

Ενδιαφέρον ο πίνακας που πόσταρε ο eliasbrg, τον αποθήκευσα, αλλά στo αγγλικό manual δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...