Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτόν τον έχουν γείτονες στο διπλανό διαμέρισμα, έχουμε ακριβώς την ίδια υγρασία, αυτοί βγάζουν στο 24ωρο 8 λίτρα χαλαρά και ο δικός μου meaco με το ζόρι γεμίζει 6 λίτρα.

 

Τωρα η εγώ τον έχω σε λάθος θέση η ο Meaco είναι μάπα.

εσυ τον εχεις στο φούλ? Γιατί αν εσύ το εχεις στο χαμηλότερο και οι αλλοι στο φούλ ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εσυ τον εχεις στο φούλ? Γιατί αν εσύ το εχεις στο χαμηλότερο και οι αλλοι στο φούλ ...

Ναι ξέρω, στο φουλ το είχαμε και οι δύο για 1 ημέρα συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αφου δοκιμασα 3 αφυγραντηρες εμεινα με τον inventor eva ii 16l.

 

Ο πρωτος ηταν ο rohnson r9116 ο οποιος ετριζε απιστευτα με χαλια ποιοτητα πλαστικων..Συντονιζε ακομη και πανω σε χοντρο χαλι.Επισης απο καταναλωση πολυ χαλια...εφτανε ακομη και τα 400+watt.Οταν εφτανε την επιθυμητη υγρασια και σταματουσε την λειτουργια του το υγρασιομετρο του ανεβαινε τοσο γρηγορα που σε 1 λεπτο ξαναεπερνε μπρος.

 

Mετα δοκιμασα τον morris mde-2016 ο οποιος βλεπω ειναι ιδιος με τον Puredry PD 20L.

Ωραιος σχεδιασμος,λειτουργιες κτλ αλλα με το που ξεκινουσε ο συμπιεστης μετα απο λιγο εκανε ενα πολυ ενοχλητικο βουητο σε τετοια συχνοτητα ηχου που ενοχλουσε παρα πολυ..Επισης και με αυτον μετρησα καταναλωση που εφτανε τα 400w..Οταν εφτανε την επιθυμητη υγρασια και σταματουσε ο συμπιεστης ο ανεμιστηρας συνεχιζε να λειτουργει εως οτου ανεβει παλι η υγρασια και αναψει παλι ο συμπιεστης.Μαλλον το εκανε αυτο για την σωστη μετρηση της υγρασιας.

 

Τελος πηρα τον eva ii με τον οποιο και εμεινα.Τρομερη ποιοτητα πλαστικων δεν τριζει καθολου δεν συντονιζει τπτ.Ο συμπιεστης του δεν ακουγεται καθολου τπτ.Κανει τρομερη δουλεια και εχει και πολυ καλη καταναλωση!Πανω απο 250w δεν μετρησα.Τα μονα αρνητικα του ειναι οτι θα ηθελα να εχει και Low σκαλα στον ανεμιστηρα και να μην εχει το ιδιο θεμα που ειχε και ο rohnson με το υγρασιομετρο.

Καμία σχέση αυτά που γράφεις με το pd20l, ο δικός μου δεν τρίζει και έχει κατανάλωση 240-250 w  μάλλον δεν ισχύει αυτό που λες ότι είναι ίδιος με τον Morris, ρώτησα φίλο όταν τον πείρα που επισκευάζει κλιματιστικά για τα πλαστικά του και μου είπε ότι είναι πολύ καλή ποιότητα και δεν κιτρινίζει αυτό το υλικό σε βάθος χρόνου. Αυτός πήρε τον Meaco 20L πριν 2 χρόνια και τώρα είναι κίτρινος, επισης μου είπε ότι χάλασε τον πρώτο χρόνο και άλλαξε τις πλακέτες αφού απείλησε πρώτα την αντιπροσωπεία που αρνιόταν να το επισκευάσει .....!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα το ρυθμισεις στο 50% οι desicant δεν εχουνε 55%

 

 

Μήπως εχεις ιδέα αν ο meaco dd8l zambezi εχει ρυθμιση για 55% ? Αν και αυτός είναι τέρας είναι για πάνω απο 100 τετραγωνικα.

Βεβαια σε κατανάλωση στα ίδια με τον ddl8 είναι περίπου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμβάνοντας τα λεγόμενα του takiss13 και του johnyman απορρίπτω τον puredry και τον morris mde2016.

Oι απορίες μου είναι 2 πλέον.

 

-Εχει μετρήσει κανείς κατανάλωση στους:

1) philco air dry16L? Έχει κάποιος γνώση για τον συγκεκριμένο;

2) Carrier CDG-205E? Έχει κάποιος γνώση για τον συγκεκριμένο;

3) Meaco 20L platinum?

4) Inventor Pure 20? Εντυπώσεις σε σχέση με τους άλλους και τον EVAII 16;

 

-Τέλος, θέλω να ρωτήσω αν στεγνώνει κανείς ρούχα με τον Meaco 20L platinum. Πως γίνεται αφού δεν έχει τέτοια λειτουργία; Εννοώ πως τον ρυθμίζει;

 

Toν Meaco 20L τον μέτρησα 310W, ενώ η διαφημιζόμενη κατανάλωσή του είναι 255W.

 

Το στέγνωμα ρούχων είναι κοινό για όλους τους αφυγραντήρες, έχουν δεν έχουν κουμπί "laundry": Τον βάζεις στο φούλ να φυσάει αέρα στα ρούχα. Για τον Meaco 20L η ρύθμιση αυτή είναι η C0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θερμοκρασια ειχεσ στο χωρο οταν μετρησες αυτα τα W, μηπωσ στεγνωνες ρουχα σε σκληρο υγρασιακα περιβαλον


Μήπως εχεις ιδέα αν ο meaco dd8l zambezi εχει ρυθμιση για 55% ? Αν και αυτός είναι τέρας είναι για πάνω απο 100 τετραγωνικα.

Βεβαια σε κατανάλωση στα ίδια με τον ddl8 είναι περίπου!!

θα το τσεκαρεις στο manual του για τισ ρυθμισεις , νομιζω οτι και αυτος ειναι 50-60-70 αλλα δεσ το και πεσ μασ

8λιτροι με ζεολιθο κανουν για max 70μ2

δεσ το παρακατω ποστ 

http://www.insomnia.gr/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?p=55234572

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες που πρεπει να πάω για μεγαλύτερο (zambezi)? !!

Είδα το manual δε βλέπω λεπτομέρεια. Λέει πως πάς απο 40-70 αλλά ,με τί βήματα δεν λέει. Απλά εχει ηλεκτρονικο καντράν οπότε εκεί ίσως να ανεβαίνει ανα 5.

 

Τώρα το zambezi απο καταναλωση δεν εχει και διαφορες απο τον μικρό (ddl8) μάλλον μεγαλύτερο μοτερ αέρα θα εχει μόνο ... αλλά τον δίνουν για 120 τετραγωνικα...

 

Ασχετο, σε inventor δεν έχει μεγαλύτερο απο τον rise ετσι δεν είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πέρσι τον Οκτώβριο πηρα τον Link.png Site: Olimpia Splendid Aquaria Thermo .

Τωρα ξαναμπηκε στην μπριζα καθοτι εδω εχουμε υγρασια αρκετη τωρα .

 

Με τον Olympia ειναι πληρως ικανοποιημενος με την λειτουργεια του ( κουβαδες πολλους περσι ) , το θορυβο ( δεν ακογετε τον ξεχνας οτι δουλευει ) και με την καταναλωση ( δεν ειδα διαφορα στο λογαριασμο να πω την αληθεια ) .

Το σπιτι , 85 m2 μονοκατοικια μεσα στο δασος , ποτε δεν επεσε κατω απο 17 βαθμους ( τζακι και καλοριφερ αναλογα την περιπτωση ) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

villasg απευθυνο μεγαλο χερετισμο καλωσ ηρθεσ  :-)


Δες που πρεπει να πάω για μεγαλύτερο (zambezi)? !!

Είδα το manual δε βλέπω λεπτομέρεια. Λέει πως πάς απο 40-70 αλλά ,με τί βήματα δεν λέει. Απλά εχει ηλεκτρονικο καντράν οπότε εκεί ίσως να ανεβαίνει ανα 5.

 

Τώρα το zambezi απο καταναλωση δεν εχει και διαφορες απο τον μικρό (ddl8) μάλλον μεγαλύτερο μοτερ αέρα θα εχει μόνο ... αλλά τον δίνουν για 120 τετραγωνικα...

 

Ασχετο, σε inventor δεν έχει μεγαλύτερο απο τον rise ετσι δεν είναι ?

και οι 3 ειναι 8 λιτροι χωρισ συμπιεστη με την ιδια αντισταση που καταναλωνει και το ρευμα των 650-660 W

O 8l χωρισ συμπιεστη ειναι ιδιοσ με ενα 15 λιτρο με συμπιεστη στους 18C βλεπε διαγραμμα παρακατω

desi1

Τωρα ο ανεμιστηρας ειναι 150 μ3 και του αλλου 115μ3. 

Αν εχεισ ενα σπιτι 120μ2 με υψος 2,8μ= 336μ3 δηλαδη σε 3 ωρες θα καταφερεις θεωρητικα να περασεις ολα τα μ3 του χωρου απο τον ανεμιστηρα . 

Το σωστο ειναι τα μ3 του ανεμιστηρα του αφυγραντηρα να γυρναναι τα μ3 του σπιτιου σε 1 ωρα κατα αυτο το τροπο θα εχεις την ονομαστικη αποδοση του αφυγραντηρα σου. Η οποια θα σου χαρισει καλη και γρηγορη αποδοση, μακροζωια του μηχανηματος και χαμηλη καταναλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια ακριβώς σπίτια... Δεν ξέρω δεν έμεινα ευχαριστημένος από την αγορά μου, τον έχω δύο χρόνια κ τρέμω να τον ανοίξω στο φουλ 650βατ.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.. Σε τι θερμοκρασία έγιναν οι συγκρίσεις? Επηρεάζει άμεσα το αποτέλεσμα. Μάλλον πήρες λάθος τεχνολογία. Έπρεπε να πας σε συμπίεστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν Meaco 20L τον μέτρησα 310W, ενώ η διαφημιζόμενη κατανάλωσή του είναι 255W.

 

Το στέγνωμα ρούχων είναι κοινό για όλους τους αφυγραντήρες, έχουν δεν έχουν κουμπί "laundry": Τον βάζεις στο φούλ να φυσάει αέρα στα ρούχα. Για τον Meaco 20L η ρύθμιση αυτή είναι η C0

310? Δουλευε στο φουλ ή νορμαλ; Για τους αλλους αφυγραντηρες που ρωτησα γνωριζεις;

Σ ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 


Τωρα ο ανεμιστηρας ειναι 150 μ3 και του αλλου 115μ3. 

Αν εχεισ ενα σπιτι 120μ2 με υψος 2,8μ= 336μ3 δηλαδη σε 3 ωρες θα καταφερεις θεωρητικα να περασεις ολα τα μ3 του χωρου απο τον ανεμιστηρα . 

Το σωστο ειναι τα μ3 του ανεμιστηρα του αφυγραντηρα να γυρναναι τα μ3 του σπιτιου σε 1 ωρα κατα αυτο το τροπο θα εχεις την ονομαστικη αποδοση του αφυγραντηρα σου. Η οποια θα σου χαρισει καλη και γρηγορη αποδοση, μακροζωια του μηχανηματος και χαμηλη καταναλωση

 

Κοίτα εγώ είμαι στα 85-90 τετραγωνικα. αλλά όπως είπαμε σκεφτόμουν να τον δουλεύω στο μισό σπίτι (στα υπνοδωμάτια μας).

Απλά σκεφτόμουν ο zambesi ως μεγαλύτερος (μεγαλύτερη ροή αέρα) και με το οτι εχει ρύθμιση στα 55% μήπως τελικά δούλευε πιο οικονομικά λόγω μεγαλύτερης ευκολίας αφυγρανσης και λόγω 55% ρύθμιση ή θα είναι αμελητέα η διαφορά ? Γιατι απο κατανάλωση και οι 2 σχεδόν τα ίδια είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...