Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βλακείες λέει ο γνωστός σου.. Προφανώς η θα τον βάλεις στο πιο κεντρικό σημείο η θα τον μετακινείς συνεχώς..

Πιο πολύ τον θέλω για παιδικό δωμάτιο, πρέπει να κλείνω την πόρτα όταν δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε εργαστηριακεσ συνθηκεσ μπορεις να εχεισ αυτο το αποτελεσμα παιδια

 

 

Έτσι δουλεύει και δεν είναι πάντα 3%.

Αν τον βάλεις στα 60 μπορεί να σταματήσει στα 59 μπορεί και στα 55.

 

Από την εμπειρία μου 2 χρόνια με τον 20L αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι για να σταματήσει

ο αφυγραντήρας πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα 2 συνθήκες:

- να πιάσει το ποσοστό που του έχεις δώσει και

- ο ρυθμός αύξησης της υγρασίας να είναι μικρότερος από μια τιμή που του έχουν δώσει.

Προσωπικά βάζω στην πρίζα τον αφυγραντήρα 1 Δεκεμβρίου και τον βγάζω 1 Απριλίου μόνιμα στο 60%.

 

 

Θεωρείτε σκόπιμο να παρει καποιος μεγαλύτερο μηχάνημα απο αυτο που απλά επαρκεί?

Δηλ για ένα υπνοδωμάτιο 16μ2 που αρκεί ο μικρότερος, 6λ / 45 m2 (σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του) αν μπορει για 30€ παραπάνω να πάρει έναν 12λ / 75μ2 ?

Αν ναι για ποιο λόγο?  Μικρότερη κατανάλωση πχ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα.

Όπως θα διαπιστώσετε γράφω πρώτη φορά στο forum σας και γράφω όπως βλέπετε επώνυμα.

Με μεγάλη προσπάθεια διάβασα τις 90 σελίδες απο τις 108 του θέματος.

Επιτρέψτε μου να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις μου και να ζητήσω εκ των προτέρων 

να μην βιαστείτε να κρίνετε πριν ολοκληρώσετε την ανάγνωση της αναρτήσεως μου.

 

1. Πολύ κουραστικό εως αποτρεπτικό να πρέπει να αφιερώσεις 20 ώρες για να λάβεις

πληροφορία των 2 ωρών το πολύ.

Ίσως θα πρέπει οι διαχειριστές να βρούν πως μπορεί να οργανωθεί καλύτερα η πληροφορία πχ δυνατότητα

κάποιας ομαδοποίησης με σχετικές αναζητήσεις.

Να μην υπάρχει η δυνατότητα να υποβάλω είδη απαντημένες ερωτήσεις κλπ.

2. Ως κλασικοί Έλληνες αμέσως στήνουμε μεταξύ μας τον καβγά !

3. Μου προξένησε μεγάλη εντύπωση ότι συνήθως απαντούν 3 έως 4 άτομα στα ερωτήματα των υπολοίπων!

4.Έπρεπε να φθάσω αρκετά μετά την μέση των αναρτήσεων (κάπου στην 55 σελίδα) για να αρχίσω να διαβάζω απο τα ίδια πρόσωπα αναρτήσεις που άρχιζαν να προσεγγίζουν σφαιρικά το θέμα.

Παράδειγμα μέχρι το σημείο εκείνο το μόνο που γραφότανε κυρίως απο τον 450 (μου διαφεύγει τώρα

το πρώτο μέρος του ονοματος του ) ή απο τον billiona ή κάπως έτσι και κάποιους άλλους . Ήταν ένας πόλεμος τεχνικων χαρακτηριστηκών και κόστους αγοράς. Τότε εμφανίστηκε ένας φίλος και ανέφερε για τον ζεόλιθο και τον καρκίνο και έτσι αναφέρθηκε πρώτη φορά για το αν υπάρχει περίπτωση η τεχνολογία αυτή να έχει και αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία μας.

Τι εννοώ : η ψυχολογία που μου δημιούργησε το νήμα σας ήταν ποιόν να αγοράσω και όχι να εξετάσουμε

πρώτα αν η τεχνολογία αυτή είναι κατάλληλη για χρήση.

Όυτε όταν ο φίλος ανέφερε για τους ζεολιθικούς ότι είναι επικύνδυνοι αναπτύχθηκε το θέμα αυτό καθόλου.

Δόθηκαν δύο απάντησεις της μιας γραμμής στον φίλο που έκανε την αναφορά.

 

Τώρα στα του αντικειμένου :

 

1. Μέχρι τώρα που τελείωσα την ανάγνωση του νήματος δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε  ποια συντήρηση

χρειάζονται και γιατί ;

2. Λίγο κάποιοι φίλοι πολύ καλά ενημερωμένοι έγραψαν ότι τα κυβικά κάλυψης είναι που δεν αναγράφουν οι εταιρείες για τα μηχανήματα αλλά μας δίνουν τα τετραγωνικά.

Το ποιό σημαντικό χαραχτηριστικό είναι η δυνατότητα του μηχανήματος σε κυβικά άντλησης αέρα

ανά ώρα. Αυτό ισχύει και για τους καθαριστές αέρα οι οποίοι έχουν παρόμοιες αρχές λειτουργείας.

Γιατί η δυνατότητα του φιλτραρίσματος του αερά που έχουμε στο σπίτι ανά ώρα απο το μηχάνημα θα δώσει και το ανάλογο αποτέλεσμα στα :

Α. Ποσοστό αφύγρανσης

Β. Ώρες λειτουργείας του μηχανήματος :

   Β1. Οι ώρες λειτουργείας επηρεάζουν το κόστος στο ηλεκτρικό μας

   Β2. Επίσης επηρεάζουν τη συντήρηση του ή/και το κόστος αυτής

   Β3. Τη διάρκεια ζωής του μηχανήματος και πιθανόν και την απόδοση του.

Για να θυμηθούν << οι κακοί >> στην γεωμετρία συμαθητές μου

πως βρίσκουμε τα κυβικά του σπιτιού μας έχουμε Μήκος χ Πλάτος χ Ύψος.

Όλοι γνωρίζουμε πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι  σωστά ; Τότε χρειαζόμαστε μια πράξη λιγότερη.

Πολλαπλασιάζουμε τα τετραγωνικά πχ 90τμ2 επί το ύψος του διαμερίσματος μας πχ 3 μέτρα = 270μ3.

Αυτή την πληροφορία την συγκρίνουμε σε σχέση με την δυνατότητα φιλτραρίσματος του αέρα απο ένα οποιοδήποτε μηχάνημα. Αν ενας αφυγραντήρας έχει δυνατότητα 90μ3 την ώρα τότε χρειάζεται 3 ώρες

( 270μ3 / 90μ3) για να περάσει μια φορά απο το σύστημα του ο αέρας του σπιτιού μας.!

Συνεπώς 8 φορές την ημέρα θα έχει ανακυκλώσει τον αέρα μας και θα τον έχει αφυγράνει.

Αν ένας άλλος αφυγραντήρας έχει την δυνατότητα 120μ3 την ώρα τότε για το ίδιο ακίνητο

θα χρειαστεί περίπου 2 ώρες 15 λεπτά για να τον ανακυκλώσει μια φορά.

Στο 24ώρο τότε αυτός θα έχει ανακυκλώσει 24/2.15λεπτά περίπου 11,5 φορές τον αέρα μας την ημέρα!

Βλέπετε διαφορά ; Αυτό θα αλλάξει και την ταχύτητα της αφύγρανσης , δηλαδή σε πόση ώρα θα πετύχει το μηχάνημα τον επιθυμητό στόχο που του έχουμε θέσει πχ 55% υγρασία.

Μέχρι τώρα απο τα γραφόμενα στο νήμα δεν έχω διαβάσει για κάποιο μηχάνημα με τέτοια δυνατότητα.

Τι σημαίνει αυτό ; Ότι πιθανότατα για ένα σπίτι 90τμ2 χρειαζόμαστε 2 μηχανήματα το ένα με δυνατότητα 90μ3 την ώρα και το άλλο με κανένα 40μ3 την ώρα για να πετυχουν το στόχο τους και να μην λειτουργούν συνέχεια. Η να μην αναγκαζόμαστε να τα πηγαίνουμε απο δωμάτιο σε δωμάτιο και να κλείνουμε τις πόρτες.

Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Στον υπολογισμό των κυβικών του διαμερίσματος μας να θυμηθούμε το παράδειγμα μας 90τμ3 χ 3 μέτρα ύψος = 270μ3 αν θέλουμε να είμαστε περισσότερο ακριβής πρέπει να αφαιρέσουμε ένα μέρος λόγω επίπλωσης κινητής ή σταθερής ( βλέπε εντοιχισμένη κουζίνα) και λοιπών αντικειμένων.Αυτό συνήθως είναι το 30% του όγκου συνεπώς αν αφαιρέσουμε απο τα 270μ3 το 30% πάμε στα 189μ3 όγκου αέρα που υπάρχει μέσα στο σπίτι. 

Αυτά για την ωρά περιμένω τις απόψεις σας για το σχόλιο μου.

Ευχαριστώ.

Συνοψίζοντας επειδή η εισαγωγική μου ανάρτηση ήταν μακροσκελής νομίζω ότι πρέπει να αναζητούμε τα παρακάτω :

 

1. Τι είδους τεχνολογίας μηχάνημα χρειαζόμαστε

2. Δυνατότητα κυβικών μέτρων αέρα ανά ώρα.

3. Σε ποιές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας λειτουργεί αποδοτικότερα το μηχάνημα

4. Κατανάλωση σε watt ανά ώρα

5. Αξιοπιοσστία κατασκευαστή και αντιπροσώπου (γιατί με αυτόν έχουμε να κάνουμε εγγυήσεις , service κλπ)

 

Βέβαια πριν απο την παραπάνω αναφερόμενη σειρά προτεραιότητας πρέπει να εξετάσουμε αν είναι κατάλληλη

η οποιαδήποτε μορφής τεχνολογία προς χρήση για εμάς και τις οικογένειες μας.

 

Ευχαριστώ.

Μπραβο που μαζεψες ολη τη πληροφορια, σωστα τα λες. 

Αν θελετε να μαθετε τι αφυγραντηρα χρειζεστε διαβαστε τα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα τελικά κατέληξα στον gruppe you-20d/hi περίπου πριν μία εβδομάδα.Σας επισυνάπτω την κριτική που έκανα στο skroutz και για ότι νεώτερο θα επανέλθω .

Αγόρασα προ 7 ημερών τον αφυγραντήρα για σπίτι 66 τετραγωνικών στα Ιωάννινα.Τ ο μεσημέρι που τον έβαλα δούλεψε από το 81% υγρασία και μέσα σε 14 περίπου ώρες κατέβασε την υγρασία στο 52% αποβάλλοντας περίπου 14 λίτρα νερό ( άδειασα 2 φορές τον κάδο χωρ. 5,5 και το πρωί είχε και 2_3 λίτρα ακόμη.Για να είμαι ειλικρινής στο 52% η ατμόσφαιρα στο σπίτι μας φάνηκε λίγο ξηρή και έκτοτε με συνολική λειτουργία την ημέρα 2 με 2,5 ώρες η υγρασία είναι από 58-63% και πραγματικά η ατμόσφαιρα στο σπίτι έχει αλλάξει τελείως.Τα επίπεδα θορύβου είναι πολύ χαμηλά . Είχα ενδοιασμούς γιατί η εταιρία είναι καινούργια στους αφυγραντήρες και δεν βρήκα πουθενά σχόλια.Προς το παρόν είμαστε όλοι στην οικογένεια πολύ ευχαριστημένοι και μένει αρχικά να δούμε τους πρώτους λογαριασμούς ρεύματος και στην συνέχεια να συνεχίσει να είναι το ίδιο αποδοτικό και αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να πάρω εγώ τον Meaco 20L Platinum τον έχει κανείς από εδώ να μου πει τη γνώμη του; Στο σπίτι ξυπνάω κάθε μέρα βραχνιασμένος.... Έχω και παιδί και με 22 βαθμούς μέσα στο σπίτι δε ζεστένεσαι πολλές φορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

αρχισα να διαβάζω το θέμα και στην 7η σελίδα λ'εω να δω πόσα έχουν γραφτεί...109 σελίδες!

 

Θα πάω το Σάββατο να πάρω.Έμαθα κάποια πράγματα από εδώ,

για να καταλήξω το βασικότερο για εμένα είναι ο θόρυβος και η κατανάλωση.

Καμιά πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Έχοντας ψάξει και ξαναψάξει και έχοντας επισκεφτεί κατάστημα με αφυγραντήρες ξεκινάει και το δικό μου μπέρδεμα. 
Πρόκειται για σπίτι 65μ2 διώροφο με ασιθητή την υγρασία στον κάτω όροφο. Λογικά θα τον ανεβοκατεβάζω ώστε να κάνει δουλειά σε όλο το σπίτι. Μιας και πρόκειται για προσωρινή κατοικία δε με απασχολεί τόσο το τελευταίο.

 

Κατ' αρχάς να πω ότι κοιτούσα για 16Λ και 20Λ. 16αρη γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο που με ενδιαφέρει ξεφεύγει στην τιμή ή στη κατανάλωση με το αντίστοιχο 20αρη και κοιτάω 20αρη για να τον έχω και στο μέλλον. Δεν ξέρω αν θεωρείτε overkill να πάω σε 20αρη σε αυτά τα μ2.

Κάποια μοντέλα έχουν και δυνατότητα στεγνώματος ρούχων το οποίο με ενδιαφέρει. Από την άλλη όσα δεν έχουν από οτι μου είπε ο καταστηματάρχης μπορείς να τον βάλεις στην μεγαλύτερη σκάλα και να τα καταφέρει.

Πριν πάω στα μοντέλα έχω την απορία σχετικά με τα watt. Δεν ξέρω αυτα που λένε οι εταιρείες αν αντιστοιχούν στη μέγιστη κατανάλωση ή στη μέση.

Και άλλη μια απορία αφορά τη λειτουργία ιονιστή. Δε ξέρω κατά πόσο κάνει δουλειά. Δεν είναι καθοριστικός παράγοντας για εμένα αλλά αν την έχει αυτη τη λειτουργία θα την χρησιμοποιήσω.

 

Έχω καταλήξει σε 5 αφυγραντήρες

1)Link.png Site: Meaco20L platinum  O πιο οικονομικός αφυγραντήρας σε κατανάλωση. Από ότι διάβασα πολλοί ευχαριστημένοι κάτοχοι. Φαντάζομαι μια χαρα ανταπεξέρχεται με τα βρεγμένα ρούχα από μπροστά. Αν έβρισκα αρνητικό είναι ο όγκος του και το βάρος του.

2)Link.png Site: CarrierCDG-205E Επώνυμη εταιρία. Οικονομικός 20αρης με τη μεγαλύτερη παροχή αέρα. 210μ3/ώρα.

3)Link.png Site: GreeDaisy GDN20AV-K4EBA1A Όμορφος με πληθώρα χαρακτηριστικών αλλά με χαλάνε τα περισσότερα watt σε σχέση με όλους. Επίσης τη διαφορά τη κάνει η εισαγωγή αέρα που είναι απο τα πλάγια. Ο πωλητής έλεγε ότι δεν χρειάζεται να με ανησυχεί αυτό καθώς δε θα το δουλεύω  πάντα στη 3η σκαλα και άρα θα έχω χαμηλή κατανάλωση.

 

Πάμε στους 16αρηδες τώρα

4)Link.png Site: InventorEva II E2-ION16L Οικονομικός 20αρης με ιονιστή. Διάβασα ότι δε σταματάει ποτέ οπότε δε ξέρω πως τα παει απο κατανάλωση.

5)Link.png Site: Philco/ AirDRY 16 Πιστεύω ότι αυτός εδώ τα έχει όλα. Χαμηλή ένταση θορύβου, χαμηλή κατανάλωση από οτι γράφει η εταιρεία, λειτουργία ιονιστή, ελαφρύς. Δεν βρίσκω στοιχεία για την παροχή αέρα όμως. Επίσης δεν ξέρω αν κλείνει μόλις πιάσει την επιθυμητή υγρασία και έπειτα δεν ξανανοίγει άμεσα. Αρνητικό θα έβρισκα το μικρό δοχείου νερού και οτι ειναι 16αρης. Μακάρι να ήταν σε αυτή τη τιμή 20αρης. Μπορεί να γράψει καποιος εντυπώσεις;

 

Όπως βλέπετε το μπέρδεμα μεγάλο. Παρακαλώ για τα σχόλια και τη βοήθεια σας.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Έχοντας ψάξει και ξαναψάξει και έχοντας επισκεφτεί κατάστημα με αφυγραντήρες ξεκινάει και το δικό μου μπέρδεμα. 

Πρόκειται για σπίτι 65μ2 διώροφο με ασιθητή την υγρασία στον κάτω όροφο. Λογικά θα τον ανεβοκατεβάζω ώστε να κάνει δουλειά σε όλο το σπίτι. Μιας και πρόκειται για προσωρινή κατοικία δε με απασχολεί τόσο το τελευταίο.

 

Κατ' αρχάς να πω ότι κοιτούσα για 16Λ και 20Λ. 16αρη γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο που με ενδιαφέρει ξεφεύγει στην τιμή ή στη κατανάλωση με το αντίστοιχο 20αρη και κοιτάω 20αρη για να τον έχω και στο μέλλον. Δεν ξέρω αν θεωρείτε overkill να πάω σε 20αρη σε αυτά τα μ2.

Κάποια μοντέλα έχουν και δυνατότητα στεγνώματος ρούχων το οποίο με ενδιαφέρει. Από την άλλη όσα δεν έχουν από οτι μου είπε ο καταστηματάρχης μπορείς να τον βάλεις στην μεγαλύτερη σκάλα και να τα καταφέρει.

Πριν πάω στα μοντέλα έχω την απορία σχετικά με τα watt. Δεν ξέρω αυτα που λένε οι εταιρείες αν αντιστοιχούν στη μέγιστη κατανάλωση ή στη μέση.

Και άλλη μια απορία αφορά τη λειτουργία ιονιστή. Δε ξέρω κατά πόσο κάνει δουλειά. Δεν είναι καθοριστικός παράγοντας για εμένα αλλά αν την έχει αυτη τη λειτουργία θα την χρησιμοποιήσω.

 

Έχω καταλήξει σε 5 αφυγραντήρες

1)Link.png Site: Meaco20L platinum  O πιο οικονομικός αφυγραντήρας σε κατανάλωση. Από ότι διάβασα πολλοί ευχαριστημένοι κάτοχοι. Φαντάζομαι μια χαρα ανταπεξέρχεται με τα βρεγμένα ρούχα από μπροστά. Αν έβρισκα αρνητικό είναι ο όγκος του και το βάρος του.

2)Link.png Site: CarrierCDG-205E Επώνυμη εταιρία. Οικονομικός 20αρης με τη μεγαλύτερη παροχή αέρα. 210μ3/ώρα.

3)Link.png Site: GreeDaisy GDN20AV-K4EBA1A Όμορφος με πληθώρα χαρακτηριστικών αλλά με χαλάνε τα περισσότερα watt σε σχέση με όλους. Επίσης τη διαφορά τη κάνει η εισαγωγή αέρα που είναι απο τα πλάγια. Ο πωλητής έλεγε ότι δεν χρειάζεται να με ανησυχεί αυτό καθώς δε θα το δουλεύω  πάντα στη 3η σκαλα και άρα θα έχω χαμηλή κατανάλωση.

 

Πάμε στους 16αρηδες τώρα

4)Link.png Site: InventorEva II E2-ION16L Οικονομικός 20αρης με ιονιστή. Διάβασα ότι δε σταματάει ποτέ οπότε δε ξέρω πως τα παει απο κατανάλωση.

5)Link.png Site: Philco/ AirDRY 16 Πιστεύω ότι αυτός εδώ τα έχει όλα. Χαμηλή ένταση θορύβου, χαμηλή κατανάλωση από οτι γράφει η εταιρεία, λειτουργία ιονιστή, ελαφρύς. Δεν βρίσκω στοιχεία για την παροχή αέρα όμως. Επίσης δεν ξέρω αν κλείνει μόλις πιάσει την επιθυμητή υγρασία και έπειτα δεν ξανανοίγει άμεσα. Αρνητικό θα έβρισκα το μικρό δοχείου νερού και οτι ειναι 16αρης. Μακάρι να ήταν σε αυτή τη τιμή 20αρης. Μπορεί να γράψει καποιος εντυπώσεις;

 

Όπως βλέπετε το μπέρδεμα μεγάλο. Παρακαλώ για τα σχόλια και τη βοήθεια σας.

Ευχαριστώ.

Για να σε διευκολύνω εγώ αγόρασα αυτόν PD 20L Design http://www.skroutz.gr/s/8104310/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy.html που είναι ο οικονομικότερος σε κατανάλωση 20 λίτρων 240w ο ποιο αθόρυβος 39db, με καθαρισμό του αέρα με φίλτρο άνθρακα, ιονισμό και λάμπα uv, τον έχω δύο μήνες τον πείρα από την έκθεση Θεσσαλονίκης και είμαι πολύ ευχαριστημένος... ψάξτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε διευκολύνω εγώ αγόρασα αυτόν PD 20L Design http://www.skroutz.gr/s/8104310/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy.html που είναι ο οικονομικότερος σε κατανάλωση 20 λίτρων 240w ο ποιο αθόρυβος 39db, με καθαρισμό του αέρα με φίλτρο άνθρακα, ιονισμό και λάμπα uv, τον έχω δύο μήνες τον πείρα από την έκθεση Θεσσαλονίκης και είμαι πολύ ευχαριστημένος... ψάξτο

Αυτός o puredry που λες είναι ίδιος με τον morris mde 2016.Το μόνο που δεν έχει είναι η οθονη μπροστά. Την έχει επάνω.. Τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

329;νομίζω έχω ξεφύγει πια. Είχε γίνει συγκεκριμένη έκθεση κ τον πήρες; τι τιμή τον βρήκες; πραγματικά όμως αξίζει. Παρατηρεις να κλείνει μόλις πιάσει την υγρασία που του είπες και μετά να ανοίγει άμεσα; το ρωτάω γτ από ότι διάβασα αυτό το θέμα το έχουν όλοι εκτός από τον meaco που ανοίγει κάθε μισή ώρα για να ελέγξει και αν είναι οκ κλείνει. Ένας με Mitsubishi είπε πως δουλεύει κάπως έτσι επίσης. Ο δικός σου πως λειτουργεί;

Σ ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός o puredry που λες είναι ίδιος με τον morris mde 2016.Το μόνο που δεν έχει είναι η οθονη μπροστά. Την έχει επάνω.. Τι γίνεται?

 

Πάρα πολύ αφυγραντήρες που κυκλοφορούν από διαφορετικές εταιρίες είναι της ίδιας κατασκευής με κάποιες κοσμιτικές διαφορές για να φαίνονται διαφορετικοί.

 

Ακόμα και επώνυμες εταιρίες έχουν κάποια μοντέλα που είναι ίδια με αυτά άλλων εταιριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...