Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια η σωστη υγρασια τον χειμωνα δεν πρεπει να ειναι απο 40% και κατω?

Γιατι στα post διαβαζω με χρηση αφυγραντηρα για να πεσει πχ στο 55%

Μηπως στην πραγματικοτητα η υγρασια ειναι πολυ πιο κατω..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πηρε προςφατα φίλος τον inventor care 12. Κάνει αρκετό θόρυβο για μενα ( τον μετρηςα 60db στην έξοδο) και θελω να ρωτήσω:

 

Απο οτι ειδα πανω κατω ολοι 10-12l σε αυτη τη κατηγορία ειναι το ιδιο σασί μοτερ ηλεκτρονικα; Σωστα;

Εχω βρει έναν Emidea στα 100€ Αλλα τον ειδα στα MM και έτριζε πριν καν ξεκινηςει να δουλεύει!

 

Για τους gree sunny εχει καποιος άποψη; (Εχω aircon gree και ειμαι πολυ ευχαριστημένος )

Για τους Toyotomi; Γενικά αν παιζει κατι καλύτερο στα 140-160 απ τον Ινβεντορ να τα σκάσω, αλλιώς θα πάρω τον Emide H τον φτηνό απο Πρακτικερ.

 

Και τελικα τα μοντέλα 10 & 12Λ γιατι εχουν ίδια specs σχεδον σε όλες τις μαρκες; Υπαρχει κάποια διαφορά η μας δουλεύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρε προςφατα φίλος τον inventor care 12. Κάνει αρκετό θόρυβο για μενα ( τον μετρηςα 60db στην έξοδο) και θελω να ρωτήσω:

 

Απο οτι ειδα πανω κατω ολοι 10-12l σε αυτη τη κατηγορία ειναι το ιδιο σασί μοτερ ηλεκτρονικα; Σωστα;

Εχω βρει έναν Emidea στα 100€ Αλλα τον ειδα στα MM και έτριζε πριν καν ξεκινηςει να δουλεύει!

 

Για τους gree sunny εχει καποιος άποψη; (Εχω aircon gree και ειμαι πολυ ευχαριστημένος )

Για τους Toyotomi; Γενικά αν παιζει κατι καλύτερο στα 140-160 απ τον Ινβεντορ να τα σκάσω, αλλιώς θα πάρω τον Emide H τον φτηνό απο Πρακτικερ.

 

Και τελικα τα μοντέλα 10 & 12Λ γιατι εχουν ίδια specs σχεδον σε όλες τις μαρκες; Υπαρχει κάποια διαφορά η μας δουλεύουν;

Εαν σου βγαζει οντωσ 60db , μιλα με την inventor κατευθειαν να στον αλλαξουν το after sales τουσ ειναι πολυ καλο . Το συγκεκριμενο μοντελο παιζει γυρω στα 40  db, 

Βεβαια δεσ ο χωροσ σου χωρισ τη λειτουργια του αφυγραντηρα με το dbμετρο τι θορυβο εχει. Προσοχη χρειαζεσαι κανονικο dbμετρο και οχι app τηλεφωνου γιατι συνηθωσ δεινει μουφα αποτελεσμα

Παιδια η σωστη υγρασια τον χειμωνα δεν πρεπει να ειναι απο 40% και κατω?

Γιατι στα post διαβαζω με χρηση αφυγραντηρα για να πεσει πχ στο 55%

Μηπως στην πραγματικοτητα η υγρασια ειναι πολυ πιο κατω..?

Η υγρασια στο χωρο πρεπει να ειναι 50 με 55

Επεξ/σία από lexusr450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

106 σελίδες...θέλω να ρωτήσω όσους έχουν τον Meaco platinum 20l. Όταν τον βάζω στο 60% πρέπει να πιάσει 57% για να σταματήσει. Όταν τον βάζω στο 55% πρέπει να πιάσει 52% με αποτέλεσμα όταν τον ρυθμίζω στο 55% να μη σταματάει ποτέ. Σε εσάς όταν τον βάζετε 60 πιάνει 60 κ σταματάει ή κ εσάς με 3% κατω; Την Παρασκευή τον πήρα κ θέλω να προλάβω την 7ήμερη επιστροφή. Έτσι λειτουργούν και οι δικοί σας Meacο ή έπεσα στον ελαττωματικό;;;

Έτσι δουλεύει και δεν είναι πάντα 3%.

Αν τον βάλεις στα 60 μπορεί να σταματήσει στα 59 μπορεί και στα 55.

 

Από την εμπειρία μου 2 χρόνια με τον 20L αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι για να σταματήσει

ο αφυγραντήρας πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα 2 συνθήκες:

- να πιάσει το ποσοστό που του έχεις δώσει και

- ο ρυθμός αύξησης της υγρασίας να είναι μικρότερος από μια τιμή που του έχουν δώσει.

 

 

Προσωπικά βάζω στην πρίζα τον αφυγραντήρα 1 Δεκεμβρίου και τον βγάζω 1 Απριλίου μόνιμα στο 60%.

Είχα παρατηρήσει ότι κάποιες φορές ήταν στο 57% και δούλευε μόνο το ανεμηστηράκι αναλύοντας την υγρασία

ενώ κάποιες  άλλες ήταν στο 57% αλλά δούλευε ο συμπιεστής.

 

Δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύει αλλά σταμάτησε να με ενδιαφέρει μετά από λίγους μήνες.

Τον βάζω να δουλέψει--αφαιρεί την υγρασία--έχουμε ωραία ατμόσφαιρα στο σπίτι--ζεστενόμαστε καλύτερα--end of story

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι δουλεύει και δεν είναι πάντα 3%.

Αν τον βάλεις στα 60 μπορεί να σταματήσει στα 59 μπορεί και στα 55.

 

Από την εμπειρία μου 2 χρόνια με τον 20L αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι για να σταματήσει

ο αφυγραντήρας πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα 2 συνθήκες:

- να πιάσει το ποσοστό που του έχεις δώσει και

- ο ρυθμός αύξησης της υγρασίας να είναι μικρότερος από μια τιμή που του έχουν δώσει.

 

 

Προσωπικά βάζω στην πρίζα τον αφυγραντήρα 1 Δεκεμβρίου και τον βγάζω 1 Απριλίου μόνιμα στο 60%.

Είχα παρατηρήσει ότι κάποιες φορές ήταν στο 57% και δούλευε μόνο το ανεμηστηράκι αναλύοντας την υγρασία

ενώ κάποιες  άλλες ήταν στο 57% αλλά δούλευε ο συμπιεστής.

 

Δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύει αλλά σταμάτησε να με ενδιαφέρει μετά από λίγους μήνες.

Τον βάζω να δουλέψει--αφαιρεί την υγρασία--έχουμε ωραία ατμόσφαιρα στο σπίτι--ζεστενόμαστε καλύτερα--end of story

 

Τι κατανάλωση σου έκανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρε προςφατα φίλος τον inventor care 12. Κάνει αρκετό θόρυβο για μενα ( τον μετρηςα 60db στην έξοδο) και θελω να ρωτήσω:

 

Απο οτι ειδα πανω κατω ολοι 10-12l σε αυτη τη κατηγορία ειναι το ιδιο σασί μοτερ ηλεκτρονικα; Σωστα;

Εχω βρει έναν Emidea στα 100€ Αλλα τον ειδα στα MM και έτριζε πριν καν ξεκινηςει να δουλεύει!

 

Για τους gree sunny εχει καποιος άποψη; (Εχω aircon gree και ειμαι πολυ ευχαριστημένος )

Για τους Toyotomi; Γενικά αν παιζει κατι καλύτερο στα 140-160 απ τον Ινβεντορ να τα σκάσω, αλλιώς θα πάρω τον Emide H τον φτηνό απο Πρακτικερ.

 

Και τελικα τα μοντέλα 10 & 12Λ γιατι εχουν ίδια specs σχεδον σε όλες τις μαρκες; Υπαρχει κάποια διαφορά η μας δουλεύουν;

o inventor εχει ενα κουμπάκι (πού γράφει SILENT ) ειναι δίπλα κ αριστερά στό κουμπάκι πού γράφει POWER 

οταν τό πατάς αυτό πέφτει ο θόρυβος αρκετά  ,τό εχετε στό ΟΝ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον meaco 8l, πήγε η γυναίκα μου και επλυνε το φίλτρο με σαπούνι, κάνει η χάλασε;

Μάλλον, ο δικός μου Ecoair λέει να μην το πλένεις αν θυμάμαι καλά γιατί είναι αντιβακτηριακό και χαλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγρασια στο χωρο πρεπει να ειναι 50 με 55

Να σου πω πρακτικα για να μου λυσεις την απορια...

Στο δικο μου το σπιτι δειχνει πχ 18β και η υγρασια παιζει απο 50 εως 60%.

Σε αλλο σπιτι που πηγαινω(την ιδια στιγμη)δειχνει την ιδια θερμοκρασια αλλα η υγρασια παιζει απο 38 εως 42%.

Στο δικο μου σπιτι με πειραζει το κρυο.. ενω στο αλλο καθεσαι χωρις προβλημα..

Επισης ενα βραδυ παω σπιτι και βλεπω θερμοκρασια 16β με υγρασια 20%! Δεν καταλαβαινα καθολου κρυο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω πρακτικα για να μου λυσεις την απορια...

Στο δικο μου το σπιτι δειχνει πχ 18β και η υγρασια παιζει απο 50 εως 60%.

Σε αλλο σπιτι που πηγαινω(την ιδια στιγμη)δειχνει την ιδια θερμοκρασια αλλα η υγρασια παιζει απο 38 εως 42%.

Στο δικο μου σπιτι με πειραζει το κρυο.. ενω στο αλλο καθεσαι χωρις προβλημα..

Επισης ενα βραδυ παω σπιτι και βλεπω θερμοκρασια 16β με υγρασια 20%! Δεν καταλαβαινα καθολου κρυο!!!

 

20% υγρασία έχεις μόνο αν ζεις σε έρημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σου βγαζει οντωσ 60db , μιλα με την inventor κατευθειαν να στον αλλαξουν το after sales τουσ ειναι πολυ καλο . Το συγκεκριμενο μοντελο παιζει γυρω στα 40 db,

Βεβαια δεσ ο χωροσ σου χωρισ τη λειτουργια του αφυγραντηρα με το dbμετρο τι θορυβο εχει. Προσοχη χρειαζεσαι κανονικο dbμετρο και οχι app τηλεφωνου γιατι συνηθωσ δεινει μουφα αποτελεσμα

Η μέτρηση εγινε όντως με app αλλα calibrated με ντεσιμπέλομετρο. Στη μπροστά πλευρά δίνει 50. Και τον φίλο δε τον ενοχλεί αλλα θα του το πω.

 

o inventor εχει ενα κουμπάκι (πού γράφει SILENT ) ειναι δίπλα κ αριστερά στό κουμπάκι πού γράφει POWER

οταν τό πατάς αυτό πέφτει ο θόρυβος αρκετά ,τό εχετε στό ΟΝ ?

Το silent απλα ρίχνει στροφές το fan, αφου οι inventor δεν εχουν low/high κλπ όπως αλλοι. Όταν ξαναπάω θα μετρήσω .

 

Αλλα είπα και στο φίλο πιο πανω το θέμα μου δεν ειναι ο Ινβερτορ ειδικά, αλλα η απόδοση άλλων εταιρειών γιατι χωρια ο θόρυβος

δεν τον ειδα και πολυ αποδοτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον, ο δικός μου Ecoair λέει να μην το πλένεις αν θυμάμαι καλά γιατί είναι αντιβακτηριακό και χαλάει.

Ώραια. Πόσο πάει το φίλτρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...