Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φιλε εμενα γραφει 400 αλλα 270-290 περιπου μετραω συνεχεια. Μονο στο μπανιο -σαουνα φτανει 300. Το 400 ειναι η μεγιστη θεωρητικη και εμφανιζεται σε μεγαλες θερμοκρασιες και υγρασιες, δηλαδη ακριβως το αναποδο οπως το θετεις. Στους ζεολιθους τα παιδια μετρανε 600-650 συνεχεια.

Να βοηθησω λιγο ενασ τυπικοσ αφυγραντηρας με συμπιεστη για παραδειγμα 20 λιτρα καταναλωνει τα παρακατω αναλογα με τη θερμοκρασια και την υγρασια και αποδιδει αναλογα

30 C & 80 % 400W 20λιτρα

27 C & 60 % 322W 12.5 λιτρα

20 C & 60 % 282W 9.1 λιτρα

Οι περισσοτεροι αφυγραντηρες στην ελλαδα σου δινουν καταναλωση στο 27C/60 και αποδοση στο 30C/80

desi1

Στους αφυγραντηρες με συμπιεστη την καλυτερη καταναλωση θα τη δεισ μεταξυ 20C-23C
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα αυτό δεν ξέρω εαν βοηθάει για να βρείτε την κατανάλωση http://paroutsas.jmc.gr/different/cur_cons.htm πάντως προς το παρών ο eva ll είναι αστεράκι 

 

Αν η κατανάλωση είναι 801 έως 1600 kWh ανά τετράμηνο: Πάγιο: Μονοφασικών παροχών 11,44 € ανά τετράμηνο Τριφασικών παροχών 23,08 € ανά τετράμηνο Ενέργεια 1Φ: οι πρώτες 800 kWh ανά τετράμηνο: 0,08761 €/kWh οι επόμενες 800 kWh ανά τετράμηνο: 0,11165 €/kWh Ενέργεια 3Φ: οι πρώτες 800 kWh ανά τετράμηνο: 0,08761€/kWh οι επόμενες 800 kWh ανά τετράμηνο: 0,11165 €/kWh εγώ το υπολογίζω περίπου με 0.11165

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εμε ζεόλιθο θα μετρήσεις 600 γνωστό!

Εσύ σε τί θερμοκρασια μετράς 300? Αν τη μετράς σε 18-20 βαθμούς οκ. Αν δουλέψε ιστους 15-16 μετράς τόσο?

  

Μην μετράτε μόνο watt, αλλα και πόσες ώρες δουλεύει η συσκευή.

π.χ. το πιστολάκι για τα μαλλιά είναι κοντά  2.000w, αλλά δουλεύει για πολύ λίγο.

Μελετηστε προσεκτικα τον πινακα στο μηνυμα #1534. Ο πινακας αυτος λαμβανει υποψη θερμοκρασιες, υγρασιες, καταναλωσεις και αποδοση δηλαδη ικανοτητα αφυγρανσης εννοειται αναλογα με το ΧΡΟΝΟ λειτουργιας της συσκευης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα αυτό δεν ξέρω εαν βοηθάει για να βρείτε την κατανάλωση http://paroutsas.jmc.gr/different/cur_cons.htm πάντως προς το παρών ο eva ll είναι αστεράκι 

 

Αν η κατανάλωση είναι 801 έως 1600 kWh ανά τετράμηνο: Πάγιο: Μονοφασικών παροχών 11,44 € ανά τετράμηνο Τριφασικών παροχών 23,08 € ανά τετράμηνο Ενέργεια 1Φ: οι πρώτες 800 kWh ανά τετράμηνο: 0,08761 €/kWh οι επόμενες 800 kWh ανά τετράμηνο: 0,11165 €/kWh Ενέργεια 3Φ: οι πρώτες 800 kWh ανά τετράμηνο: 0,08761€/kWh οι επόμενες 800 kWh ανά τετράμηνο: 0,11165 €/kWh εγώ το υπολογίζω περίπου με 0.11165

Μην αμελεις την παγιδα στις ρυθμιζομενες χρεωσεις που λεγεται ΥΚΩ και εκτοξευει το λογαριασμο στα υψη οταν ξεπερνας τις 2000 κιλοβατωρες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος με ζεολιθο βγάζει 8 λίτρα καθημερινά για μια βδομάδα ας πούμε να σηκώσει το χέρι :P

Αν εχεις υγρασια (οπως την πρωτη φορα που τον εβαλα σπιτι με 70%), εβγαζε φυσικα 8 λιτρα. Ομως τωρα ποτέ γιατι που να την βρει τοση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις υγρασια (οπως την πρωτη φορα που τον εβαλα σπιτι με 70%), εβγαζε φυσικα 8 λιτρα. Ομως τωρα ποτέ γιατι που να την βρει τοση 

Μονο σε εργαστηριακεσ συνθηκεσ μπορεις να εχεισ αυτο το αποτελεσμα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο Meaco 20l βγάζει 20 λίτρα τη μέρα ?

Εμένα ο 8l το πιο πολύ που έβγαλε σε 24 ώρες ήταν 4 λίτρα σε συνθήκες Αστα να πάνε... Δεν νομίζω ότι κάποιος αφυγραντηρας βγάζει όσα λίτρα λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μία βοήθεια ζήτησα.Τόσο δύσκολο είναι??

65τμ σε ενιαίο χώρο για μένα πάρε δύο αφυγραντηρες οικονομικούς (έστω και τύπου πρακτικερ που έχω πέντε χρόνια στα 80-90€) και λειτούργησε τους σε διαφορετικά σημεία.

Βάλε και air-condition ταυτόχρονα και θα σπάσει..

Η ζέστη δεν αφαιρεί την υγρασία...

PV=nRT(Google it)

Αυτοί που σου ανέφερα είναι περίπου 200watt έκαστος οπότε υπολόγισε κατανάλωση.

Αφυγρανση περίπου 8-10l/24h

Σε δύο σκάλες λειτουργίας slow fast

Για 25τμ ο καθένας

Θόρυβο όσο ένα air-condition στο low

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω ξαναγράψει αλλά χωρίς να έχω ψάξει και τόσο πολύ το θέμα των αφυγραντήρων όσο το τελευταίο δεκαήμερο.Λοιπόν , μένω Ιωάννινα 65 m2 υγρασία από 64 εώς 74 και θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 19 βαθμούς.Φυσικά επειδή δεν άρχισε για τα καλά ο χειμώνας θεωρώ ότι η θερμοκρασία θα είναι η ελάχιστη 18 με 17,5 και η υγρασία κάποιες ώρες θα είναι για κάποιες ώρες κοντά στο 78.Έχω καταλειξει στον Philco pdh 716EA στα 235 ευρώ με μεταφορικά.Βασικος στόχος είναι με μία λογική κατανάλωση ρεύματος να παίζω υγρασία 53 με 58 μέγιστη.Θεωρείτε καλή η επιλογή μου; Επίσης εάν μπορείτε προτείνεται και κάτι άλλο αξιόπιστο σε αυτά τα χρήματα

Γενικα ενας 16αρης θα σε καλυψει πιστευω. Για τον συγκεκριμενο δεν ξερω αλλα εχει και καποια αρνητικα σχολια στο skroutz. Η τιμη του παντως τσιμπημενη μπροστα σε αυτον που εχω και προτεινω https://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.html Αν βρεις παντως εναν 16αρη σχετικα αθορυβο θασαι ακομα καλυτερα, οχι πως εμενα κανει ασχημο θορυβο αλλα γενικα οι 16αρηδες ειναι πιο αθορυβοι απο τους 20αρηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...