Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τη βγαζεις με 2 ωρες αφυγρανση τοτε δεν εχεις θεμα υγρασιας. Στο δικο μου σπιτι παντως (βορινο) αποκλειεται να βγαινω 22 ωρες τη μερα χωρις οποιαδηποτε αφυγρανση. Καθε βραδυ βγαζω 1-1,5 λιτρο νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν τη βγαζεις με 2 ωρες αφυγρανση τοτε δεν εχεις θεμα υγρασιας. Στο δικο μου σπιτι παντως (βορινο) αποκλειεται να βγαινω 22 ωρες τη μερα χωρις οποιαδηποτε αφυγρανση. Καθε βραδυ βγαζω 1-1,5 λιτρο νερο.

ΔΕΝ την βγαζω αλλα προτιμω τα λεφτα του ρευματος να τα δωσω για θερμανση :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια χαίρομαι!! Αν εχεις κομπρεσορα δηλαδη τον ανάβεις αλλα δεν κανεις δουλειά αν εχεις ζεολιθο δεν τον ανάβεις και πολύ οπότε παλι δεν κάνεις δουλειά!!! Στις θερμοκρασίες που μιλάμε εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες. Λοιπον για τις θερμοκρασιες που μιλαμε συγκρινοντας εναν 8αρη ζεολιθου με εναν 20αρη συμπιεστη:

 

-Αν θες να πετυχεις μια υγρασια σπιτιου 65%, και οι δυο θα κανουν δουλεια. Αυτος με τον συμπιεστη θα στην κανει τη δουλεια πιο οικονομικα.

-Αν θες να πετυχεις μια υγρασια σπιτιου 55% τη δουλεια θα στην κανει μονο αυτος με ζεολιθο αλλα ετοιμασου για 500ευρα στον εκκαθαριστικο οπως εχουν αναφερει πολλα παιδια.

 

Οσον αφορα για το θεμα θερμανσης σπιτιου με ζεολιθο νομιζω ο Sam75 μας καλυψε με το τελευταιο του μηνυμα.

Η γνωμη μου τελικα και γενικα. Μια υγρασια σπιτιου της ταξεως των 65% ειναι αρκετη για μια καλη ατμοσφαιρα.

Οποτε προτεινω για ολα τα σπιτια απο 15 βαθμους C και πανω αφυγραντηρα με συμπιεστη. Συμφωνω με την προταση του skroutz.gr και αν μεχρι στιγμης εχω γραψει κατι διαφορετικο στο παρον θεμα παλιοτερα, το ανακαλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες. Λοιπον για τις θερμοκρασιες που μιλαμε συγκρινοντας εναν 8αρη ζεολιθου με εναν 20αρη συμπιεστη:

 

-Αν θες να πετυχεις μια υγρασια σπιτιου 65%, και οι δυο θα κανουν δουλεια. Αυτος με τον συμπιεστη θα στην κανει τη δουλεια πιο οικονομικα.

-Αν θες να πετυχεις μια υγρασια σπιτιου 55% τη δουλεια θα στην κανει μονο αυτος με ζεολιθο αλλα ετοιμασου για 500ευρα στον εκκαθαριστικο οπως εχουν αναφερει πολλα παιδια.

 

Οσον αφορα για το θεμα θερμανσης σπιτιου με ζεολιθο νομιζω ο Sam75 μας καλυψε με το τελευταιο του μηνυμα.

Η γνωμη μου τελικα και γενικα. Μια υγρασια σπιτιου της ταξεως των 65% ειναι αρκετη για μια καλη ατμοσφαιρα.

Οποτε προτεινω για ολα τα σπιτια απο 15 βαθμους C και πανω αφυγραντηρα με συμπιεστη. Συμφωνω με την προταση του skroutz.gr και αν μεχρι στιγμης εχω γραψει κατι διαφορετικο στο παρον θεμα παλιοτερα, το ανακαλω.

Ωπα παιδια δεν ειπα οτι ηρθε 500 μονο απο τον meaco ...αλλα 200 πραγματα παιζουν ρολο,περυσι με χρηση 10-15 ωρων εκαψε αρκετα. Φετος θα δουμε μεχρι τον Απριλιο που θα τον αναβω μισες ωρες τι θα γινει.

Μην ξεχνατε επισης οτι ειμαι θεσσαλονικη και μαλιστα ΡΕΤΙΡΕ , οτι χειροτερο για υγρασια,σε ενα φυσιολογικο σχετικα σπιτι ισως χρειαστει 2-4 ωρες η χρηση του meaco  οποτε κανεις οικονομια αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια χαίρομαι!! Αν εχεις κομπρεσορα δηλαδη τον ανάβεις αλλα δεν κανεις δουλειά αν εχεις ζεολιθο δεν τον ανάβεις και πολύ οπότε παλι δεν κάνεις δουλειά!!! Στις θερμοκρασίες που μιλάμε εννοώ

 

 

Γι άυτό ακριβώς το λόγο, σε χώρο που έχει πάνω από 15 βαθμούς θερμοκρασία τοποθετείς αφυγραντήρα με χαμηλή κατανάλωση (άρα με κομπρέσσορα) και τον ξεχνάς. Ο αφυγραντήρας είναι μία συσκευή που η φιλοσοφία του στηρίζεται στην always on λειτουργία (όπως και το a/c). Μόνο όταν είναι 24/7 σε λειτουργία μπορεί να σου εξασφαλίσει το μέγιστο αποτέλεσμα με το το ελάχιστο κόστος.

 

Απαραίτητες προυποθέσεις είναι η επίλογή κατάλληλης συσκευής για το χώρο (λίτρα/τ. μετ) και η ενεργειακή της απόδοση.

Αποψη μου, λοιπόν, είναι πως όταν μιλάμε για οικία (και όχι για απόθήκη, γκαραζ, ακατοίκητους χώρους) ο κομπρέσσορας θα κάνει δουλειά οικονομικότερα από τον ζεόλιθο.

 

Επιπρόσθετα εγώ προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα ποτέ ζεόλιθο στο σπίτι μου και ειδικότερα σε παιδικό δωμάτιο. Χρησιμοποιώ συσκευή που χρησιμοποιεί ζεόλιθο στην επαγγελματική μου καθημερινότητα, για την παρασκευή οξυγόνου (obogs), και η ύπαρξη διαδικασιών ανάγκης στη χρήση της λόγω του ζεόλιθου με διαβεβαιώνουν πως δεν είναι και τόσο αθώος (τουλάχιστον όχι κάτω απ όλες τις συνθήκες).

 

Χρησιμοποιώ 2 αφυγραντήρες στο σπίτι μου οι οποίοι έχουν να κλείσουν από πέρυσι το φθινόπωρο. Μετά από καμιά βδομάδα χρήσης το επίπεδο αφυγρανσης του χώρου επιτρέπει στους αφυγραντήρες να λειτουργούν για μικρότερα-αραιότερα χρονικά διαστήματα με αποτέλεσμα το κόστος χρήσης να είναι περίπου 15 ευρώ ανα μήνα και για τις 2 συσκευές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι άυτό ακριβώς το λόγο, σε χώρο που έχει πάνω από 15 βαθμούς θερμοκρασία τοποθετείς αφυγραντήρα με χαμηλή κατανάλωση (άρα με κομπρέσσορα) και τον ξεχνάς. Ο αφυγραντήρας είναι μία συσκευή που η φιλοσοφία του στηρίζεται στην always on λειτουργία (όπως και το a/c). Μόνο όταν είναι 24/7 σε λειτουργία μπορεί να σου εξασφαλίσει το μέγιστο αποτέλεσμα με το το ελάχιστο κόστος.

 

Απαραίτητες προυποθέσεις είναι η επίλογή κατάλληλης συσκευής για το χώρο (λίτρα/τ. μετ) και η ενεργειακή της απόδοση.

Αποψη μου, λοιπόν, είναι πως όταν μιλάμε για οικία (και όχι για απόθήκη, γκαραζ, ακατοίκητους χώρους) ο κομπρέσσορας θα κάνει δουλειά οικονομικότερα από τον ζεόλιθο.

 

Επιπρόσθετα εγώ προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα ποτέ ζεόλιθο στο σπίτι μου και ειδικότερα σε παιδικό δωμάτιο. Χρησιμοποιώ συσκευή που χρησιμοποιεί ζεόλιθο στην επαγγελματική μου καθημερινότητα, για την παρασκευή οξυγόνου (obogs), και η ύπαρξη διαδικασιών ανάγκης στη χρήση της λόγω του ζεόλιθου με διαβεβαιώνουν πως δεν είναι και τόσο αθώος (τουλάχιστον όχι κάτω απ όλες τις συνθήκες).

 

Χρησιμοποιώ 2 αφυγραντήρες στο σπίτι μου οι οποίοι έχουν να κλείσουν από πέρυσι το φθινόπωρο. Μετά από καμιά βδομάδα χρήσης το επίπεδο αφυγρανσης του χώρου επιτρέπει στους αφυγραντήρες να λειτουργούν για μικρότερα-αραιότερα χρονικά διαστήματα με αποτέλεσμα το κόστος χρήσης να είναι περίπου 15 ευρώ ανα μήνα και για τις 2 συσκευές...

Δεν κανει δηλαδη  ο ζεολιθος για παιδικο δωματιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα είδα τον morris mde 2016 από κοντα και σε λειτουργία. Πολύ καλή κατασκευή με πολλά καλούδια (απωστηρωση με uv, φίλτρο ανθρακα, λειτουργία μόνο του ανεμιστηρα, κινούμενες περσιδες) αλλά άπαξ και πάρει μπρος ο συμπιεστης αρχίζει ένα βουητο άστα να πάνε...

Επίσης άμα συμπληρώσει υγρασία ο ανεμιστήρας δεν κλείνει ποτέ. Δουλεύει συνέχεια (μάλλον για την συνεχή μέτρηση της υγρασίας) το υγρασιομετρο του πολύ αξιόπιστο σχεδόν το ίδιο με ένα εξωτερικό που είχα μαζι μου!

Αυτο του βουητο του συμπιεστη δεν παλεύεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο του βουητο του συμπιεστη δεν παλεύεται...

 

Του συγκεκριμένου μοντέλου ή γενικώς!

 

 

Δεν κανει δηλαδη  ο ζεολιθος για παιδικο δωματιο ;

 

Αυτο θα ήθελα κι εγώ να το μάθω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανει δηλαδη  ο ζεολιθος για παιδικο δωματιο ;

 

 

 

 

Αυτο θα ήθελα κι εγώ να το μάθω!

 

Επισήμως κάνει.

 

Όπως έκανε και η χρήση BPA στα πλαστικά (και στα βρεφικά μπιμπερό) και η χρήση PARABEN στα καλλυντικά (και στα βρεφικά-παιδικά) τα τελευταία 50 χρόνια..

 

Η αποψή μου για το ζεόλιθο στηρίζετε σε προσωπική κρίση προερχόμενη από παράπλευρη χρήση συσκευών στο επαγγελματικό μου περιβάλλον και δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση απόδειξη.

 

Παρόλ αυτά δε βρίσκω κάποιο λόγο να το ρισκάρω (ειδικά όταν πρόκειται για τα παιδιά μου)....Εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ! αλλα μπορούμε και να το απλώσουμε. Δηλαδή εννοείτε πως όταν μιλάμε για παιδιά είναι ειδική περίπτωση και όλοι είμσατε προσεκτικότεροι, αλλά στο σπίτι μένουμε κι εμείς! Αν δεν κάνει ή αν ρισκάρεις για τα παιδιά ρισκάρεις και για σένα. Γιατί να τα αφήσουμε ορφανα δηλαδή? !!!


Επίσης ρε παιδιά αυτό με τα 500αρια με τους ζεόλιθους δεν παίζει να ισχύει σε καμία ...

Εγώ 400 είχα πέρσι το ανώτερο με 18αρι κλιματιστικο να δουλευει 12 ωρες, θερμοσίφωνα τουλάχιστον 1 ωρα κάθε μέρα (λογω μωρού) καλοριφέρ αναμένο ηλεκτρικο στο δωμάτιο της μικρής καθε βράδυ εστω και στο λίγο, πλυντήρια αυξημένα επίσης λόγω μωρού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ! αλλα μπορούμε και να το απλώσουμε. Δηλαδή εννοείτε πως όταν μιλάμε για παιδιά είναι ειδική περίπτωση και όλοι είμσατε προσεκτικότεροι, αλλά στο σπίτι μένουμε κι εμείς! Αν δεν κάνει ή αν ρισκάρεις για τα παιδιά ρισκάρεις και για σένα. Γιατί να τα αφήσουμε ορφανα δηλαδή? !!!

 

Επίσης ρε παιδιά αυτό με τα 500αρια με τους ζεόλιθους δεν παίζει να ισχύει σε καμία ...

Εγώ 400 είχα πέρσι το ανώτερο με 18αρι κλιματιστικο να δουλευει 12 ωρες, θερμοσίφωνα τουλάχιστον 1 ωρα κάθε μέρα (λογω μωρού) καλοριφέρ αναμένο ηλεκτρικο στο δωμάτιο της μικρής καθε βράδυ εστω και στο λίγο, πλυντήρια αυξημένα επίσης λόγω μωρού...

Φίλε 2 πλυντήρια την ημέρα βάζουμε με δύο μωρά, καλοριφέρ τον χειμώνα όλη νύχτα με θερμοστάτη στους 22,βορειο δωμάτιο και ρετιρέ, λίγα μας ήρθε κιόλας, ο meaco δούλευε πέρυσι 15 ώρες για νεογέννητο.

 

Τώρα αν είναι καλός δεν ξέρω, με αυτά που γράφουν μερικοί λέω να τον πουλήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάμε και κάτι ακόμα, απο ότι κατάλαβα (δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για αυτούς με ζεόλιθο) οι καταναλώσεις που δίνουν για αυτούς με κομπρέσορα είναι σε συνθήκες 27 βαθμούς και 70% υγρασία. Δεν είναι οι μέγιστες. Δηλαδή αν βάλεις οτι είσαι στους 18-19 μπορεί αντί για 300w που σου δίνει στα παραπάνω (27 βαθμούς και 70% υγρασία) εδώ να είσσαι 400&450w ? γιατι σίγουρα εκεί ζορίζετε οπότε πιάνει και το maximum κατανάλωσης. Αν φτάνει τόσο, ακόμα και 400 να είναι, ....πιστεύει κανείς οτι με 200, 250W διαφορά στα 650 του ζεόλιθου δικαιολογεί  τις μεγάλες διαφορές στους λογαριασμούς ΔΕΗ? Δεν νομίζω ρε παιδιά ...εκτός αν εχουμε καταλάβει κάτι πολύ λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω ξαναγράψει αλλά χωρίς να έχω ψάξει και τόσο πολύ το θέμα των αφυγραντήρων όσο το τελευταίο δεκαήμερο.Λοιπόν , μένω Ιωάννινα 65 m2 υγρασία από 64 εώς 74 και θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 19 βαθμούς.Φυσικά επειδή δεν άρχισε για τα καλά ο χειμώνας θεωρώ ότι η θερμοκρασία θα είναι η ελάχιστη 18 με 17,5 και η υγρασία κάποιες ώρες θα είναι για κάποιες ώρες κοντά στο 78.Έχω καταλειξει στον Philco pdh 716EA στα 235 ευρώ με μεταφορικά.Βασικος στόχος είναι με μία λογική κατανάλωση ρεύματος να παίζω υγρασία 53 με 58 μέγιστη.Θεωρείτε καλή η επιλογή μου; Επίσης εάν μπορείτε προτείνεται και κάτι άλλο αξιόπιστο σε αυτά τα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεχνάμε και κάτι ακόμα, απο ότι κατάλαβα (δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για αυτούς με ζεόλιθο) οι καταναλώσεις που δίνουν για αυτούς με κομπρέσορα είναι σε συνθήκες 27 βαθμούς και 70% υγρασία. Δεν είναι οι μέγιστες. Δηλαδή αν βάλεις οτι είσαι στους 18-19 μπορεί αντί για 300w που σου δίνει στα παραπάνω (27 βαθμούς και 70% υγρασία) εδώ να είσσαι 400&450w ? γιατι σίγουρα εκεί ζορίζετε οπότε πιάνει και το maximum κατανάλωσης. Αν φτάνει τόσο, ακόμα και 400 να είναι, ....πιστεύει κανείς οτι με 200, 250W διαφορά στα 650 του ζεόλιθου δικαιολογεί τις μεγάλες διαφορές στους λογαριασμούς ΔΕΗ? Δεν νομίζω ρε παιδιά ...εκτός αν εχουμε καταλάβει κάτι πολύ λάθος

Φιλε εμενα γραφει 400 αλλα 270-290 περιπου μετραω συνεχεια. Μονο στο μπανιο -σαουνα φτανει 300. Το 400 ειναι η μεγιστη θεωρητικη και εμφανιζεται σε μεγαλες θερμοκρασιες και υγρασιες, δηλαδη ακριβως το αναποδο οπως το θετεις. Στους ζεολιθους τα παιδια μετρανε 600-650 συνεχεια.

Επεξ/σία από user27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...