Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι δικοί μου παράφγοντες είναι εδω http://www.insomnia.gr/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?p=55208217

 

για να μην τα ξαναγράφω και γεμίζω σεντόνια!!!

 

Μάλλον προς ζεόλιθο πας. Ο συμπιεστής δε θα ήταν λάθος αγορά, αλλά οι θερμοκρασίες σου είναι οριακές και καλύτερα να έχεις μια σίγουρη απόδοση με το ζεόλιθο όταν ζορίσουν ακόμα περισσότερο τα κρύα. Γενικότερα, κανένας δε μπορεί να σου πει για καταναλώσεις γιατί είναι πολύπλοκο θέμα. Κάνε όσο καλύτερη έρευνα μπορείς στο internet και απόφασιζεις ο ίδιος.

 

Επίσης, ανέφερες ότι θα ανάβεις πρώτα το κλιματιστικό. Το σωστό είναι πρώτα να βγάζεις το νερό από το χώρο με τον αφυγραντήρα και μετά να ανάβεις το κλιματιστικό. Το νερό θέλει πολλή περισσότερη ενέργεια για να ζεσταθεί με το κλιματισιτκό απ' ότι ο στεγνός αέρας.

Πάντως επειδή σε είδα να αγχώνεσαι με το θέμα υγρασία και την κόρη σου, η 70% υγρασία δεν είναι κάτι τραγικό και αν σου παραμένει έτσι και μέσα στο χειμώνα και δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας ή μούχλας, πιθανότατα μπορείς να περάσεις και χωρίς αφυγραντήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα φαντάζομαι πως αν τώρα βλέπω 75% οταν θα πιάσει ο χειμώνας που πέρσυ ας πούμε το πρωί στο δωμάτιο της μικρής έβλεπες λιμνούλα το νερό στο κάτω μέρος απο το τζάμι του παραθύρου εεεεε μάλλον εχω θεματάκι!!!

 

Πέρσι μόνο στο δωμάτιο της μικρής αναβα καλοριφεράκι ηλεκτρικο τα βραδια με πολύ κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω παλι την εικονα του φιλου, που δειχνει την ικανοτητα αφυγρανσης των δυο τυπων αναλογα με την καταναλωση, σε συναρτηση με τη θερμοκρασια και διαπιστωνω το εξης.

  Εστω οτι παιρνουμε την περιπτωση ενος κρυου σπιτιου των 15C και θελουμε να ριξουμε την υγρασια απο 75% σε 65%.Οι αφυγραντηρες μολις πιασουν το 65% θα σταματησουν, οποτε δεν εχουμε ουτε αφυγρανση ουτε καταναλωση, οποτε οι αντιπροσωπευτικες καμπυλες για το πειραμα που θελουμε ισως ειναι αυτες των 70% σαν μεσος ορος (για τους ζεολιθους δεν υπαρχει καμπυλη αλλα μπορουμε να τη φανταστουμε πως παει). Κοιταμε την κατακορυφο των 15 C και διαπιστωνουμε οτι και οι δυο τυποι ειναι πολυ κοντα, με ενα ελαφρυ προβαδισμα του ζεολιθου.

 Φανταστειτε ομως με την ιδια λογικη  οτι αν θελουμε να ριξουμε την υγρασια απο 85% σε 65% μπορει να υπερτερει ο συμπιεστης! Σε καθε περιπτωση και οι δυο τυποι ειναι πολυ κοντα. Αρα ισως στεκει αυτο που λεει στο skroutz οτι η θερμοκρασια κλειδι ειναι οι 15C.

 Αν παμε με την ιδια λογικη στην νοητη κατακορυφο των 17,5 C η διαφορα ειναι μεγαλη υπερ του συμπιεστη. Αρα και για ενα κρυο σπιτι που παιζει απο 15-17 C μαλλον συμφερει ο συμπιεστης.

post-131701-0-69450400-1477061431_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα είναι πως είναι όντως οριακά. Επίσης σκέφτομαι πως αν ο ζεολιθος αν βοηθάει στη αύξηση εστω και λιγο της θερμοκρασίας ίσως με βοηθήσει στο θεμα του ηλεκτρικού καλοριφέρ που ανάβουμε στα κρύα το χειμώνα τα βράδια. Στο λιγο βέβαια απλα να σπάει λιγο το κρύο στη μικρή σκάλα αλλα και στη μικρή είναι 800w αυτά νομίζω. Και δεν ξερω καθόλου αυτά με κομπρεσορα τι κανουν με τη θερμοκρασία αέρα; Γιατί χθες που έβαλα δοκιμαστικά το air condition στην αφυγρανση και στους 25 βαθμούς τον παγωσε το χώρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω με συμπιεστη δεν μειωνει τη θερμοκρασια του χωρου. Καμοια σχεση με την αφυγρανση του ac που παγωνει το χωρο. Επισης σου ξαναλεω το ατου που εχει για χρηση σε μπανιο. Τραβαει τοσο πολυ νερο αμεσα και εξαφανιζει τη σαουνα.

Για το ατου του ζεολιθου ως προς τη θερμανση ας πει καποιο παιδι κατα ποσο υποβοηθα τα καλοριφερ με αντισταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό θα ήθελα να το μάθ. Το πόσο μπορεί να βοηθάει και άν ο ζεόλιθος στην αυξηση θερμοκρασίας..

Το να το δουλευω στο μπάνιο δεν με πολυενδιαφέρει.

Βασικά το μόνο που σοβαρά με προβληματίζει με το ζεόλιθο είναι η κατανάλωση η οποία αν δεν εχω καταλάβει λάθος μόνο στην πρώτη σκάλα είναι 330w (που δε νομίζω να κάνει και δουλειά εκει) και μετά στη 2η και 3η πάμε στα 650...

 

Γι αυτό είναι σοβαρό και το πόσο βοηθάει στη διατήρηση εστω θερμοκρασίας χωρου (να μην πέφτει κατα πολύ στη διάρκεια της νύχτας) οπότε και λιγοστέψω ή σταματήσω να ανάβω το ηλεκτρικό καλοριφέρ

 

Υ.Γ επειδή λέγαμε για υγρασία! Μόλις πηγα στο δωμάτιο της μικρής με το υγρασιόμετρο... 80% με 21.3 βαθμούς

Σήμερα . Αθήνα 21/10/2016!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό θα ήθελα να το μάθ. Το πόσο μπορεί να βοηθάει και άν ο ζεόλιθος στην αυξηση θερμοκρασίας..

Το να το δουλευω στο μπάνιο δεν με πολυενδιαφέρει.

Βασικά το μόνο που σοβαρά με προβληματίζει με το ζεόλιθο είναι η κατανάλωση η οποία αν δεν εχω καταλάβει λάθος μόνο στην πρώτη σκάλα είναι 330w (που δε νομίζω να κάνει και δουλειά εκει) και μετά στη 2η και 3η πάμε στα 650...

 

Γι αυτό είναι σοβαρό και το πόσο βοηθάει στη διατήρηση εστω θερμοκρασίας χωρου (να μην πέφτει κατα πολύ στη διάρκεια της νύχτας) οπότε και λιγοστέψω ή σταματήσω να ανάβω το ηλεκτρικό καλοριφέρ

 

Υ.Γ επειδή λέγαμε για υγρασία! Μόλις πηγα στο δωμάτιο της μικρής με το υγρασιόμετρο... 80% με 21.3 βαθμούς

Σήμερα . Αθήνα 21/10/2016!!!

Ακριβώς, έχω meaco 8l και καίει αρκετό ρεύμα 660w με μέτρηση. Δεν τον ανάβω πλέον πολλές ώρες, μου ήρθε πέρυσι 550 ευρώ εκκαθαριστικος.

 

Με το μηχάνημα έχεις τόση υγρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν διαβαζουμε προηγουμενα post και επαναλαμβανουμε τα ιδια αρα αυξανουμε τισ σελιδες του forum για oσους διαβαζουν τεσπα.

Απο την αλλη επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως

 

Πινακασ 1οσ απο τους 18C και κατω ή μεγαλος χρονοσ χωρισ σταθερη θερμανση  χωρισ συζητηση  αφυγραντηρασ χωρισ συμπιεστη 

desi1

 

θεμα καταναλωσης ναι ειναι αληθεια τις πρωτεσ 5 μερες θα εχεισ μεγαλυτερη καταναλωση μεχρι να στεγνωσεις το χωρο απο κει και περα οριζεις μεσαια καταναλωση 330W και αποτελεσμα 60% κατα αυτο το τροπο θα πηγαινεις μαλακα στην καταναλωση και ναι θα εχεισ αποτελεσμα.

Καλο ειναι οταν θα λειπεις το κλιματιστικο να μην κλεινει αλλα να ειναι στους 18 C, για να κραταει το χωρο

Ναι θα εχεισ παραλληλα ενα αεροθερμο που στεγνωνει τον αερα και δουλευει στα 650W στο max και ειναι ενα επιπλεον εξυπνο λογω παραλληλησ αφυγρανσης θερμαντικο χωρου

Η μυρωδια να μην σε ενοχλει σε 1 ωρα θα φυγει , βαλτον να δουλεψει σε ανοικτο χωρο για 1-2 ωρες θα με θυμηθεις

Απεφυγε Delonghi διαλεξε   Meaco dd8l 2 χρονια εγγυηση ή Inventor Rise 3  χρονια εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τί εννοείς με το μηχάνημα εχω 80% .. δεν εχω αφυγραντήρα! Απλά πήρα τ ουγρασιόμετρο να δώ που είμαι απο υγρασία!

Τί τό θελα!!! Αν κα ιτο φανταζόμουνα παιδιά. Ολο το χειμώνα πέρσι βρίκσω το πρωί ποτάμια στο παράθυρο της μικρής και λίμνες!

 

Αν πάω για ζεόλιθο μάλλον για τον inventor με βλέπω ...οπτικά μου αρέσει πιο πολύ χωρίς άλλο λόγο!

 

3 ερωτήσεις εχω

 

1)το καινούργιο μοντέλο που βγήκε το εχει πάρει κανείς? (http://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html) ή να μην το ρισκάρουμε και να πάμε στο προηγούμενο παλιό κλασικο?

 

2)Κάνει να μπεί ο αφυγραντήρας στο δωμάτιο της μικρής?

 

3) Οταν λές μετά ορίζει μέση κατανάλωση 330 εννοείς οτι μετά τις πρώτες μέρες που θα φύγει η πολύ υγρασία θα κάνει δουλειά και στην πρώτη σκάλα στα 330?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τί εννοείς με το μηχάνημα εχω 80% .. δεν εχω αφυγραντήρα! Απλά πήρα τ ουγρασιόμετρο να δώ που είμαι απο υγρασία!

Τί τό θελα!!! Αν κα ιτο φανταζόμουνα παιδιά. Ολο το χειμώνα πέρσι βρίκσω το πρωί ποτάμια στο παράθυρο της μικρής και λίμνες!

 

Αν πάω για ζεόλιθο μάλλον για τον inventor με βλέπω ...οπτικά μου αρέσει πιο πολύ χωρίς άλλο λόγο!

 

3 ερωτήσεις εχω

 

1)το καινούργιο μοντέλο που βγήκε το εχει πάρει κανείς? (http://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html) ή να μην το ρισκάρουμε και να πάμε στο προηγούμενο παλιό κλασικο?

 

2)Κάνει να μπεί ο αφυγραντήρας στο δωμάτιο της μικρής?

 

3) Οταν λές μετά ορίζει μέση κατανάλωση 330 εννοείς οτι μετά τις πρώτες μέρες που θα φύγει η πολύ υγρασία θα κάνει δουλειά και στην πρώτη σκάλα στα 330?

Είπα κ εγώ... Εμείς στο δωμάτιο των παιδιών τον έχουμε τον meaco, καλύτερα όμως πάρε άλλη μάρκα, δεν έμεινα ευχαριστημένος. Πιθανόν να μη ταιριάζει στο σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να το δουλευω στο μπάνιο δεν με πολυενδιαφερει

 

Υ.Γ επειδή λέγαμε για υγρασία! Μόλις πηγα στο δωμάτιο της μικρής με το υγρασιόμετρο... 80% με 21.3 βαθμούς

Σήμερα . Αθήνα 21/10/2016!!!

Χαχα μηπως εκανες ντους σημερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν διαβαζουμε προηγουμενα post και επαναλαμβανουμε τα ιδια αρα αυξανουμε τισ σελιδες του forum για oσους διαβαζουν τεσπα.

Απο την αλλη επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως

 

Πινακασ 1οσ απο τους 18C και κατω ή μεγαλος χρονοσ χωρισ σταθερη θερμανση  χωρισ συζητηση  αφυγραντηρασ χωρισ συμπιεστη 
 
 

θεμα καταναλωσης ναι ειναι αληθεια τις πρωτεσ 5 μερες θα εχεισ μεγαλυτερη καταναλωση μεχρι να στεγνωσεις το χωρο απο κει και περα οριζεις μεσαια καταναλωση 330W και αποτελεσμα 60% κατα αυτο το τροπο θα πηγαινεις μαλακα στην καταναλωση και ναι θα εχεισ αποτελεσμα.

Καλο ειναι οταν θα λειπεις το κλιματιστικο να μην κλεινει αλλα να ειναι στους 18 C, για να κραταει το χωρο

Ναι θα εχεισ παραλληλα ενα αεροθερμο που στεγνωνει τον αερα και δουλευει στα 650W στο max και ειναι ενα επιπλεον εξυπνο λογω παραλληλησ αφυγρανσης θερμαντικο χωρου

Εαν ριξεις την υγρασια στουσ 55% με θερμοκρασια 21,5 λογω αισθητησ θερμοκρασιασ στο ανθρωπινο σωμα θα αισθανεστε πολυ ζεστα 

Η μυρωδια να μην σε ενοχλει σε 1 ωρα θα φυγει , βαλτον να δουλεψει σε ανοικτο χωρο για 1-2 ωρες θα με θυμηθεις

Απεφυγε Delonghi διαλεξε   Meaco dd8l 2 χρονια εγγυηση ή Inventor Rise 3  χρονια εγγυηση

Οχι τί εννοείς με το μηχάνημα εχω 80% .. δεν εχω αφυγραντήρα! Απλά πήρα τ ουγρασιόμετρο να δώ που είμαι απο υγρασία!

Τί τό θελα!!! Αν κα ιτο φανταζόμουνα παιδιά. Ολο το χειμώνα πέρσι βρίκσω το πρωί ποτάμια στο παράθυρο της μικρής και λίμνες!

 

Αν πάω για ζεόλιθο μάλλον για τον inventor με βλέπω ...οπτικά μου αρέσει πιο πολύ χωρίς άλλο λόγο!

 

3 ερωτήσεις εχω

 

1)το καινούργιο μοντέλο που βγήκε το εχει πάρει κανείς? (http://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html) ή να μην το ρισκάρουμε και να πάμε στο προηγούμενο παλιό κλασικο?

 

2)Κάνει να μπεί ο αφυγραντήρας στο δωμάτιο της μικρής?

 

3) Οταν λές μετά ορίζει μέση κατανάλωση 330 εννοείς οτι μετά τις πρώτες μέρες που θα φύγει η πολύ υγρασία θα κάνει δουλειά και στην πρώτη σκάλα στα 330?

1)διαβασε τα σχολια http://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html#reviews , μπορεισ να διαβασεις και τα σχολια για το προηγουμενο μοντελο το οποιο ουσιαστικαι εχει δεχθει face lift http://www.skroutz.gr/s/7348978/Inventor-Rise-8lt.html#reviews

2) Μετα την πρωτη μερα ναι , εχει αναλυθει περσυ στο ποστ αν ο συγκεκριμενος ζεολιθος αποτελει θεμα αρνητικο, αποδειχθηκε οτι οχι. Μετα απο πολυ ερευνα μεσα στο φορουμ

3)Ναι μετα τισ πρωτες 5 μερες και με εξυπνη ζητηση αποτελεσματοσ στους 60% ναι θα εχεις αποτελεσμα με συνεχη χρηση και ανοιγμα κλεισιμο λογω ευκολης επιτυχιασ αποτελεσματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, έχω meaco 8l και καίει αρκετό ρεύμα 660w με μέτρηση. Δεν τον ανάβω πλέον πολλές ώρες, μου ήρθε πέρυσι 550 ευρώ εκκαθαριστικος.

 

 

Παιδια δεν διαβαζουμε προηγουμενα post και επαναλαμβανουμε τα ιδια αρα αυξανουμε τισ σελιδες του forum για oσους διαβαζουν τεσπα.

Απο την αλλη επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως

 

Πινακασ 1οσ απο τους 18C και κατω ή μεγαλος χρονοσ χωρισ σταθερη θερμανση  χωρισ συζητηση  αφυγραντηρασ χωρισ συμπιεστη 
 

 

Φιλε lexus στον πινακα αυτο απουσιαζει η καμπυλη ενος 20αρη αφυγραντηρα αλλα μπορουμε να φανταστουμε πως περιπου θα παει. Ωστοσο ο πινακας αυτος (σε αντιθεση με τον αλλο πινακα) δειχνει την ικανοτητα αφυγρανσης σε σχεση με τη θερμοκρασια, χωρις να λαμβανει υποψη την καταναλωση. Δε λεω η ικανοτητα αφυγρανσης ενος 8αρη ζεολιθου να γινεται καλυτερη απο αυτη ενος 20αρη συμπιεστη (απο 18 βαθμους και κατω) αλλα τι να την κανεις αν ειναι να σου ρχονται 500ευρα στον εκκαθαριστικο?

Ο 20αρης σε ενα σπιτι 15-18C μπορει να μην μπορει να ριξει την υγρασια στο 55% αλλα μεχρι 65% τη δουλεια του θα την κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε lexus στον πινακα αυτο απουσιαζει η καμπυλη ενος 20αρη αφυγραντηρα αλλα μπορουμε να φανταστουμε πως περιπου θα παει. Ωστοσο ο πινακας αυτος (σε αντιθεση με τον αλλο πινακα) δειχνει την ικανοτητα αφυγρανσης σε σχεση με τη θερμοκρασια, χωρις να λαμβανει υποψη την καταναλωση. Δε λεω η ικανοτητα αφυγρανσης ενος 8αρη ζεολιθου να γινεται καλυτερη απο αυτη ενος 20αρη συμπιεστη (απο 18 βαθμους και κατω) αλλα τι να την κανεις αν ειναι να σου ρχονται 500ευρα στον εκκαθαριστικο?

Ο 20αρης σε ενα σπιτι 15-18C μπορει να μην μπορει να ριξει την υγρασια στο 55% αλλα μεχρι 65% τη δουλεια του θα την κανει.

τον δουλευα αρκετα περυσι φιλε γιαυτο, φετος δεν υπαρχει περιπτωση πανω απο 2 ωρες να τον αναβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...