Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι γιατι για μια ωρα εχεις ασχημη μυρωδια , μετα ομωσ θα ζεστανεις και λιγο το χωρο και εχει σταθερη αποδοση οταν δεν εχεις σταθερη θερμαση και η θερμοκρασια ειναι μικροτερη των <18C

Δεσ Meaco με 2 χρονια εγγυηση DD8l http://www.desiccant.pro/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82-desiccant-meaco-dd8l/

Δεσ Inventor Rise 8 με 3 χρονια εγγυηση

https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/afygrantiras-rise-desiccant

Αρα προτείνεις desicant για την περιπτωση μου! Αυτη η μυρωδιά είναι μονο ασχημη ή ειναι και επικίνδυνη; γιατι πιθανον να μπει στο δωμάτιο της μικρης. Ή γενικως δεμ ειναι καλο να μπαινουν στα δωμάτια των παιδιων; γιατι θα με βόλευε αν κάνει βεβαια να εμπαινε στο δωματιο της μικρης μηπως καταργουσα το καλοριφέρ που αναβουμε τα βράδυα στο δωματιο της (ηλεκτρικο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Αυτό είναι λίγο απάτη διότι ζεσταίνοντας τον αέρα απλά μειώνεις την σχετική υγρασία και όχι την συνολική υγρασία, γι αυτό το χειμώνα τα κλιματιστικά είναι ανεπαρκή για αφύγρανση και χρειάζεσαι αφυγραντήρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο θεμα που υπαρχει στο υγρασιομετρο εχεται να προτεινεται καποιον αλλον αφυγραντηρα που να εχεις αξιοπιστη μετρηση και να μετραει κανονικα?(Πλην του mitsubishi γιατι ξεφευγει το budget)

Δεν ξερω τι να κανω γιατι σε 5 μερες τελειωνει η διορια για την επιστροφη στα media..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ναι γιατι για μια ωρα εχεις ασχημη μυρωδια , μετα ομωσ θα ζεστανεις και λιγο το χωρο και εχει σταθερη αποδοση οταν δεν εχεις σταθερη θερμαση και η θερμοκρασια ειναι μικροτερη των <18C
 

Ωχ τι μου τα γυρίζεις τώρα... Τι είναι αυτό παλι με την άσχημη μυρωδιά?  Με τι μοιάζει, μονο οι desiccant το έχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο θεμα που υπαρχει στο υγρασιομετρο εχεται να προτεινεται καποιον αλλον αφυγραντηρα που να εχεις αξιοπιστη μετρηση και να μετραει κανονικα?(Πλην του mitsubishi γιατι ξεφευγει το budget)

Δεν ξερω τι να κανω γιατι σε 5 μερες τελειωνει η διορια για την επιστροφη στα media..

Καποιος παιδια?Σορρυ για το πριξιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο εμένα. Εχω διαβάσει αρκετά σε αυτό το θέμα και φυσικά είμαι κι εγώ στην απορία αν μου χρειάζετε αφυγραντήρας με συμπιεστή ή με ζεόλιθο! Γιατί το αν μου χρειάζετε αφυγραντήρας νομίζω το κατάλαβα απο το πρώτο βράδυ (συγκεκριμένα το χθεσινο!) που έβαλα ενα θερμόμετρο/υγρόμετρο στο δωμάτιο της μικρής και το πρωί στις 6:30 που σηκώθηκα το είδα στο 70%.....

 

Το θέμα μου είναι το εξής. (Θα προσπαθήσω να ανεβάσω σε φωτογραφία ενα σκαρήφιμα με το σπίτι που προσαθησα να κανω για να καταλάβετε λίγο τους χώρους).

 

Το σπίτι είναι γύρω στα 90 τετραγωνικά. Απο θέρμανση δεν ανάβουμε καλοριφέρ τα τελευταία 2 χρόνια. Είμαστε με air contition στο σαλόνι και ένα στην κρεβατοκάματα και ενα καλοριφεράκι ηλεκτρικο στο παιδικό δωμάτιο για τα κρύα βράδια!!

 

Η θέρμανση ως το μεσημέρι που γυρνάει η μικρή απο παιδικό δεν υπάρχει! Air condition ανάβει στο σαλόνι που είναι και συνήθως αναμένο εώς το βράδυ γιατί εκεί περνάμε και εμείς και αυτή τις περισσότερες ώρες...είναι λοιπον ρυθμισμένο στους 18-19 βαθμούς. Στο παιδικό αν κοιμηθεί το μεσημέρι ανάβουμε λίγο το καλοριφεράκι. Το βράδυ δεν ανάβουμε συνήθως κάτι εκτός απο το καλοριφεράκι στο δωμάτιο της μικρής.

 

Κάτι μου λεει λοιπον πως μάλλον είμαι προς ζεόλιθο..... αλλά θα ήθελα και την άποψη των πιο ειδικών!

Αυτό που με προβληματίζει με το ζεόλιθο είναι η μυρωδιά και βέβαια και η κατανάλωση. Αν και απο ότι το σκέφτομαι θα ανάβει απο μεσημεροαπογευμα και βράδυ ο αφυγραντήρας.

Τωρα δεν εχω μετρήσει να σας πώ στο βαρύ χειμώνα αν η θερμοκρασία τουλάχιστον στο πίσω μερος του σπιτιου (υπνοδωμάτια) που με ενδιαφέρει και περισσότερο, πέφτει κάτω απο 18 και πόσο τελίκά ενας αφυγραντήρας με κομπρέσορα θα εχει πτώση απόδοσης......

 

Οπότε θα ήθελα βοήθεια γνώμες για το τί τελικά θα με σύμφερε (ζεόλιθο ή κομπρεσορα) όπως επίσης και αν είναι καλύτερα ο αφυγραντήρας να μπεί στο δωμάτιο της μικρής ή στο χώλ. Και στις 2 περιπτώσεις οι πόρτες των δωματίων θα είναι ανοιχτές.

 

attachicon.gifhome.jpg

 

Ευχαριστω πολύ

 

 

Με ζεολιθο απλα και ωραια

Και διαβάζοντας σήμερα απο την αρχή όλο το θέμα (βγήκαν τα μάτια μου 100 σελίδες!!!) εχω περισσότερες απορίες!! Τελικά σε σπίτι με θερμοκρασίες 15 - 18 αντε 19 βαθμούς το βαρύ χειμώνα είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ο ζεόλιθος ή με ένα καλό κομπρέσορα (π.χ Rohnson ή Inventor τυχαία παραδείγματα) πάλι θα κάνεις τη δουλειά σου ? Γιατί η αληθεια είναι πως μιλάμε για σχεδόν (γιατί και ο κομπρεσορας λογικά αν ζορίζετε στις χαμηλές θερμοκρασίες θα καίει φούλ) διπλάσιες τιμές στα πόσο καίνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι αυτη η απορια δεν εχει λυθει ουτε προκειται μαλλον. Προσωπικη αποψη, πρωτον θα απεφευγα μια συσκευη που βασιζεται σε αντιστασεις (σαν γενικη ιδεολογια για θεματα καταναλωσης) και δευτερον εφοσον υπαρχουν αμφιβολιες για το τι επιπτωσεις εχει η μυρωδια του ζεολιθου θα πηγαινα σε κομπρεσσορα. Οπως και ναχει αυτον με τον κομπρεσσορα μπορεις και να τον βαζεις στο μπανιο κατα τη διαρκεια που κανετε ντους και θα απαλλασει αμεσα το σπιτι απο την υγρασια της σαουνας.

 

Edit:Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αλλα στις συμβουλες στο skroutz.gr αναφερει οτι η καθοριστικη θερμοκρασια για το τι τυπο αφυγραντηρα επιλεγουμε ειναι οι 15°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και διαβάζοντας σήμερα απο την αρχή όλο το θέμα (βγήκαν τα μάτια μου 100 σελίδες!!!) εχω περισσότερες απορίες!! Τελικά σε σπίτι με θερμοκρασίες 15 - 18 αντε 19 βαθμούς το βαρύ χειμώνα είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ο ζεόλιθος ή με ένα καλό κομπρέσορα (π.χ Rohnson ή Inventor τυχαία παραδείγματα) πάλι θα κάνεις τη δουλειά σου ? Γιατί η αληθεια είναι πως μιλάμε για σχεδόν (γιατί και ο κομπρεσορας λογικά αν ζορίζετε στις χαμηλές θερμοκρασίες θα καίει φούλ) διπλάσιες τιμές στα πόσο καίνε....

Αντιθέτως ο κομπρέσορας στις χαμηλες θερμοκρασίες καταναλώνει λιγότερο. Βεβαια η ικανοτητα αφυγρανσης συμφωνα με τα διαγραμματα πέφτει δραματικά. Την μεγαλύτερη καταναλωση την εχουν στους 30 με 80% υγρασια.

Ειχα τον dd8l και τον αλλαξα με τον meaco 20l. Στους 20 βαθμους  απλα δεν υπάρχει συγκριση. 230W με 650W μετρημένα και πολύ καλύτερη αφυγρανση. Για μικρότερες θερμοκρασίες δεν εχω αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η απορία μου. Γιατι αμ βαλεις σε ενα σπιτι με 16 π.χ βαθμους κομπρεσορα κι αυτος λογω οτι δεν εχει εκει την καλη του αποδοση σου καιει 350w και δεν αποδιδει, ο ζεολιθος θα καιει παραπάνω αλλα θα αποδίδει... εκει τι συμφερει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από δοκιμές που έχω κάνει σε θερμοκρασίες γύρω στους 15 βαθμούς η αφυγραντική ικανότητα του meaco 20L

είναι μικρότερη από 5 λίτρα/ημέρα.

 

Για σπίτια με χαμηλές θερμοκρασίες έχουμε 2 περιπτώσεις:

 

- αφυγραντήρα με συμπιεστή που

   δουλεύει σχεδόν 24 ώρες προσπαθώντας να κατεβάσει την υγρασία στο επιθυμητό ποσοστό καίγοντας (ας πούμε) 250W/h

 

- αφυγραντήρα με ζεόλιθο που

  δουλεύει όσο χρειάζεται μέχρι να κατεβάσει την υγρασία και από κει και πέρα θα ξεκινά/σταματά αλλά καίγοντας (ας πούμε) 600W/h

 

Τι συμφέρει τελικά;

 

Δεν νομίζω να μπορεί κανείς να απαντήσει σε αυτή την ερώτηση γιατί το πόσες ώρες θα δουλέψει κάθε αφυγραντήρας

εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και τα δεδομένα για να κάνουμε στοιχειώδεις υπολογισμούς είναι διαφορετικά για τον καθενα μας.

 

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν το σπίτι είναι στους 16 βαθμούς και άλλα στους 14.

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν το σπίτι είναι 100 τ.μ και άλλα αν είναι 60τ.μ

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν το σπίτι έχει πολλούς διαδρόμους και γωνίες και άλλα αν η διαρρύθμιση είναι διαφορετική.

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν υπάρχει κάποιος στο σπίτι το πρωί να ανοίξει μπαλκονόπορτες να μπει λίγος αέρας/ήλιος

και άλλα αν γυρνάμε απόγευμα.

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν ξεκινάμε να ρίξουμε την υγρασία από το 85% και άλλα αν ξεκινάμε από 75%.

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν τον βάζουμε στην πρίζα και τον αφήσουμε όλο το χειμώνα να κάνει τη δουλειά του

και άλλα αν τον ανοίγουμε λίγες ώρες την ημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από δοκιμές που έχω κάνει σε θερμοκρασίες γύρω στους 15 βαθμούς η αφυγραντική ικανότητα του meaco 20L

είναι μικρότερη από 5 λίτρα/ημέρα.

 

Για σπίτια με χαμηλές θερμοκρασίες έχουμε 2 περιπτώσεις:

 

- αφυγραντήρα με συμπιεστή που

   δουλεύει σχεδόν 24 ώρες προσπαθώντας να κατεβάσει την υγρασία στο επιθυμητό ποσοστό καίγοντας (ας πούμε) 250W/h

 

- αφυγραντήρα με ζεόλιθο που

  δουλεύει όσο χρειάζεται μέχρι να κατεβάσει την υγρασία και από κει και πέρα θα ξεκινά/σταματά αλλά καίγοντας (ας πούμε) 600W/h

 

Τι συμφέρει τελικά;

 

Δεν νομίζω να μπορεί κανείς να απαντήσει σε αυτή την ερώτηση γιατί το πόσες ώρες θα δουλέψει κάθε αφυγραντήρας

εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και τα δεδομένα για να κάνουμε στοιχειώδεις υπολογισμούς είναι διαφορετικά για τον καθενα μας.

 

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν το σπίτι είναι στους 16 βαθμούς και άλλα στους 14.

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν το σπίτι είναι 100 τ.μ και άλλα αν είναι 60τ.μ

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν το σπίτι έχει πολλούς διαδρόμους και γωνίες και άλλα αν η διαρρύθμιση είναι διαφορετική.

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν υπάρχει κάποιος στο σπίτι το πρωί να ανοίξει μπαλκονόπορτες να μπει λίγος αέρας/ήλιος

και άλλα αν γυρνάμε απόγευμα.

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν ξεκινάμε να ρίξουμε την υγρασία από το 85% και άλλα αν ξεκινάμε από 75%.

- Άλλα είναι τα δεδομένα αν τον βάζουμε στην πρίζα και τον αφήσουμε όλο το χειμώνα να κάνει τη δουλειά του

και άλλα αν τον ανοίγουμε λίγες ώρες την ημέρα.

 

Ακριβώς αυτό.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ονομαστική ισχύς δε λέει πολλά για το πόσο θα καταναλώσεις τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γενικα μιλαμε απο κει και περα η επιλογη ειναι δικη σου γιατι προφανως και δεν ειναι σαφες τι να προτιμησεις στην περιπτωση σου. Εγω λεω επιπροσθετα απο αυτα που γραφει ο gbouros οτι αν θελει κανεις 55% υγρασια ο συμπιεστης δεν προκειται να το πετυχει, ενω ο ζεολιθος θα το πετυχει απλα θα πρεπει να βαλετε βαθια το χερι στην τσεπη. Παντως εγω πιστευω οτι σε ενα σπιτι μεχρι 65% υγρασια ειναι καλα.

Τη γνωμη μου για την περιπτωση σου την ειπα γιατι το 70% υγρασια που εχεις δεν ειναι τραγικο πιστευω. Δοκιμασε πρωτα το ac και μετα αν ειναι για αφυγραντηρα παρε εναν 20αρη με συμπιεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...