Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε και εγω που τον εβγαλα απο μπριζα το ιδιο κανει μαλλον κατι αλλο ειναι

Πηρα στην United για να ρωτησω τι σημαινει η λειτουργια "Autorestart" και μου ειπαν οτι ειναι για να ξεκινα ο αφυγραντιρας μονος του σε περιπτωση που κοπει το ρευμα και επανερθει ξανα.

Πως το ελενχω αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φιλε μου με εχεις μπριζωσει πολυ για τον mitsubishi!!!!Χαχαχαχαχα!!!Και εγω απορω γιατι ειναι σχεδιασμενοι ετσι.Ειναι απαραδεκτο πραγματικα...Αναξιοπιστια στο φουλ οπως το ειπες!

 

Ας μας πει και καποιο αλλο παιδι την γνωμη του!!

Δεν ξερω για τον mitsuba αλλα το συμπτωμα αυτο αποδεικνυει οτι στους αφυγραντηρες γενικα παιζουν πολλες φασον κινεζιες οπως εχω ξαναγραψει παλιοτερα. Επισης εχω ξαναγραψει οτι με τον 20αρη midea εχω αυτο το συμπτωμα αλλα τουλαχιστον χαιρομαι που ηταν φθηνος 160€ και δεν εσκασα κατι 250αρια που βλεπω οτι θελουν αλλοι 20αρηδες και καλα πιο επωνυμοι. Φιλε αλλαζοντας λιγο την επιθυμητη υγρασια το προβλημα με τις ασκοπες (απ)ενεργοποιησεις σταματα μεχρι νεωτερας και το μηχανημα σου δειχνει πλεον τη σωστη υγρασια. Και αυτο το εχω ξαναγραψει, χιχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ξεκινήσει το μηχάνημα αφότου συμπληρώσει την υγρασία πρέπει να το βάλω στο 70%...

Το μηχάνημα δείχνει την σωστή υγρασία μόνο όταν τραβάει αέρα...

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινη τη στιγμη που το βαλεις στο 70 η τρεχουσα ενδειξη υγρασιας δεν συμπιπτει με ενα εξωτερικο υγρομετρο? Στο ιδιο παραδειγμα εμενα μου δειχνει την σωστη υγρασια. Και επισης και εμενα μου δειχνει τη σωστη υγρασια οταν τραβαει αερα οπως ειπες. Με αλλα λογια δε μου δειχνει σωστη υγρασια μονο οταν μπαινει στον κυκλο που αναβοσβηνει χωρις λογο οταν πιανει την επιθυμητη υγρασια και σταματαει. Απο οτι καταλαβα δηλαδη πρακτικα δεν εχουμε σωστη αυτοματοποιηση και ειναι προτιμοτερο να το βαζουμε σε συνεχη λειτουργια να τελειωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινη τη στιγμη που το βαλεις στο 70 η τρεχουσα ενδειξη υγρασιας δεν συμπιπτει με ενα εξωτερικο υγρομετρο? Στο ιδιο παραδειγμα εμενα μου δειχνει την σωστη υγρασια. Και επισης και εμενα μου δειχνει τη σωστη υγρασια οταν τραβαει αερα οπως ειπες. Με αλλα λογια δε μου δειχνει σωστη υγρασια μονο οταν μπαινει στον κυκλο που αναβοσβηνει χωρις λογο οταν πιανει την επιθυμητη υγρασια και σταματαει. Απο οτι καταλαβα δηλαδη πρακτικα δεν εχουμε σωστη αυτοματοποιηση και ειναι προτιμοτερο να το βαζουμε σε συνεχη λειτουργια να τελειωνουμε.

Δεν συμπίπτει φίλε μου όχι.. Έχει 13 μονάδες διαφορά σε σχέση με το εξωτερικό υγρασιομετρο που έχω..

Το θέμα είναι γιατί να γίνεται όλο αυτό...

Υποτίθεται βάζω μια συγκεκριμένη υγρασία και μετά το αφήνω όπως το καλοριφέρ για παράδειγμα και δεν ξανά ασχολούμαι.

Έτσι δεν δουλεύει και οικονομικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια ιδεα και για μενα ρε παιδιά. Ολόκληρο σχεδιάγραμμα εκανα!!!

Η γνωμη μου ειναι να αφηνεις το ac του σαλονιου ανοικτο το βραδυ μιας και αυτο κανει αφυγρανση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Μια ερώτηση γι αυτούς που έχουν τον Meaco DD8L η κάποιον άλλον Desiccant γιατί όσο κι αν διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες δεν βρήκα κάτι.

Αν κατάλαβα καλά οι Desiccant δεν μπορούν να δουλέψουν με σχετικά αυξημένες θερμοκρασίες γιατί θερμαίνουν τον αέρα επιστροφής και αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα να έχει πολύ ζέστη στο χώρο.

Σωστά τα λέω ;;;

Ευχαριστώ για όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου ειναι να αφηνεις το ac του σαλονιου ανοικτο το βραδυ μιας και αυτο κανει αφυγρανση.

το κλιματιστικο στη θερμανση δεν κανει αφυγρανση. Μονο στη ψυξη κανει αφυγραναση

Για αυτο χρειαζεσαι παντα παραλληλα αφυγρατηρα με οποιαδηποτε μορφη θερμανσησ (κλιματιστικο,κεντρικη θερμανση, κτλ)

Καλησπέρα παιδιά.Μια ερώτηση γι αυτούς που έχουν τον Meaco DD8L η κάποιον άλλον Desiccant γιατί όσο κι αν διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες δεν βρήκα κάτι.

Αν κατάλαβα καλά οι Desiccant δεν μπορούν να δουλέψουν με σχετικά αυξημένες θερμοκρασίες γιατί θερμαίνουν τον αέρα επιστροφής και αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα να έχει πολύ ζέστη στο χώρο.

Σωστά τα λέω ;;;

Ευχαριστώ για όποια απάντηση.

Οι Desicant ειναι οικονομικο και καλο να τουσ χρησιμοποιουμε οταν η θερμοκρασια ειναι <18C τοτε εχουνε καλη αποδοση με σχετικα τη κατααναλωση λογικη και μασ δινουνε θερμανση σαν αεροθερμο . Οταν η θερμοκρασια ειναι > 20C ειναι εντελωσ αντιοικονομικοι στην καταναλωση 2-3 φορες παραπανω κοστος καταναλωσης με μικρη αποδοση 

Με μεγαλυτερη θερμοκρασια απο τους 25C στην ελλαδα θα βαλεις κλιματιστικο στη ψυξη το οποιο σου κανει αυτο αφυγρανση και σου ριχνει το χωρο παραλληλα με την ψυξη που κανει στους 50% υγρασια 

πως μετράμε την υγρασία στο σπίτι? προφανώς με καποιου τυπου θερμόμετρο ρολοι, απλά ρωτάω μηπως εχετε να προτείνετε κάποιο

http://www.skroutz.gr/c/1017/weather_stations.html?from=catspan&keyphrase=%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF

με υγρασιομετρο

Εμ είναι απλά ? Και ωραία?!!

ναι γιατι για μια ωρα εχεις ασχημη μυρωδια , μετα ομωσ θα ζεστανεις και λιγο το χωρο και εχει σταθερη αποδοση οταν δεν εχεις σταθερη θερμαση και η θερμοκρασια ειναι μικροτερη των <18C

Δεσ Meaco με 2 χρονια εγγυηση DD8l http://www.desiccant.pro/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82-desiccant-meaco-dd8l/

Δεσ Inventor Rise 8 με 3 χρονια εγγυηση

https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/afygrantiras-rise-desiccant

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα για desicant με βλεπω; παρακαλω για βοηθεια γιατι μόλις ειδα στο δωμάτιο της μικρης και έχει 21.3 βαθμούς και 70%...

Οποτε ισως να ειναι πιο επείγον απο οσκ νομιζα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κλιματιστικο στη θερμανση δεν κανει αφυγρανση. Μονο στη ψυξη κανει αφυγραναση

Για αυτο χρειαζεσαι παντα παραλληλα αφυγρατηρα με οποιαδηποτε μορφη θερμανσησ (κλιματιστικο,κεντρικη θερμανση, κτλ)

 

https://www.inventoraircondition.gr/faq/ta-klimatistika-ksirainoun-tin-atmosfaira

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...