Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει περίπτωση λέμε μια στο εκατομμύριο να έχει θέμα το εξωτερικό υγρομετρο που εχω το οποίο δείχνει πιο χαμηλά?

Αποκλείεται ε?

Τώρα πχ έχω τον αφυγραντηρα στο 80 και δεν δουλεύει.

Το υγρομετρο του λέει 70 και το εξωτερικό που έχω ακριβώς από πάνω του λέει 56.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε τον για μια μερα να δουλεψει στο cont., πρεπει να το εχει πανω στο προγραμμα επιλογησ και οχι στο SMD

To cont σημαινει συνεχομενη λειτουργια και δεν σταματαει καθολου ανεξαρτητοσ υγρασιασ

Κατα αυτο το τροπο θα κατεβει ο χωρος ακομη και στο 40-45, με αυτο το τροπο θα σταμαστησει η ευαισθησια του αισθητηρα

Γιατι για καποιο λογο σου ανεβαινει η υγρασια γρηγορα, αρα στεγνωσε καλα το χωρο σου για 1-2 μερες σε αυτο το mode και μετα νομιζω θα μπεις σε ποιο νορμαλ ρυθμο

 

Το παραπανω ισχυει για ολουσ τουσ αφυγραντηρεσ οταν τους βαζουμε για πρωτη φορα σε ενα χωρο που πρεπει να το φερουμε σε νορμαλ επιπεδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ήρθε ο τεχνικός τον είδε και είπε ότι όλοι οι αφυγραντηρες από όλες τις εταιρείες είναι έτσι δυστυχώς...

Δείχνουν σωστά μόνο όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας..

Όταν σταματήσει ανεβαίνει γρήγορα.

Είναι δυνατόν ρε παιδιά? Και ποια η ουσία άμα δουλεύει συνέχεια?

Σε όλες τις μάρκες με είπε συμβαίνει...

Να τον πάω πίσω?Να μείνω με αυτόν?

Τι προτείνετε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ήρθε ο τεχνικός τον είδε και είπε ότι όλοι οι αφυγραντηρες από όλες τις εταιρείες είναι έτσι δυστυχώς...

Δείχνουν σωστά μόνο όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας..

Όταν σταματήσει ανεβαίνει γρήγορα.

Είναι δυνατόν ρε παιδιά? Και ποια η ουσία άμα δουλεύει συνέχεια?

Σε όλες τις μάρκες με είπε συμβαίνει...

Να τον πάω πίσω?Να μείνω με αυτόν?

Τι προτείνετε παιδιά?

Δεν κατάλαβα τον προβληματισμό σου. Νομίζω το εχει εξηγήσει και κάποιος άλλος. Ο αισθητήρας βρίσκεται μέσα στον αφυγραντηρα. Όταν σταματάει ο ανεμιστήρας ειναι φυσικό να ανεβαίνει η ένδειξη γιατι το εσωτερικό του αφυγραντήρα ειναι υγρό και κρύο. Σε τακτα διαστήματα λειτουργεί ο ανεμιστήρας, τραβάει αέρα απο το περιβάλλον και δείχνει την πραγματική τιμή υγρασιας. Αν τωρα εχει ανέβει η τιμή, ενεργοποιείται και ο συμπιεστής για να ξεκινήσει η αφυγρανση. Αλλιώς κλείνει και ο ανεμιστήρας μέχρι την επόμενη μέτρηση. Ο ανεμιστηρας καταναλώνει ελάχιστα οπότε δεν υπάρχει προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι με το που κλείνει αφότου συμπληρώσει την υγρασία σε ένα λεπτό ξανά λειτουργεί πάλι ο συμπιεστης και ο ανεμιστήρας γιατί το ηλεκτρονικό του υγρασιομετρο ανεβαίνει πολύ γρήγορα.

Οπότε το μηχάνημα δεν παραμένει ποτέ κλειστό.

Δεν λειτουργεί όπως λες.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το Manual ο συγκεκριμένος ναι. Ο inventor που έχω και τον rohnson που τον γύρισα πίσω κάνουν ακριβώς το ίδιο πράμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το Manual ο συγκεκριμένος ναι. Ο inventor που έχω και τον rohnson που τον γύρισα πίσω κάνουν ακριβώς το ίδιο πράμα...

Για τον rohnson δεν γνωρίζω. Για τον invertor  έχεις δίκαιο. Στην smart λειτουργία αργεί να σταματήσει κι όταν το κάνει ξεκινά σχεδόν αμέσως. Με παρηγορεί το γεγονός οτι δεν σταματάω να τον αδειάζω και οτι ο χώρος ζεσταίνεται πολύ πιο γρήγορα εν συγκρίσει με παλαιότερα. Στην επιλογή turbo πάντως, μπορεί να σταματήσει και για 20min-30min με μειονέκτημα τον θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τον προβληματισμό σου. Νομίζω το εχει εξηγήσει και κάποιος άλλος. Ο αισθητήρας βρίσκεται μέσα στον αφυγραντηρα. Όταν σταματάει ο ανεμιστήρας ειναι φυσικό να ανεβαίνει η ένδειξη γιατι το εσωτερικό του αφυγραντήρα ειναι υγρό και κρύο. Σε τακτα διαστήματα λειτουργεί ο ανεμιστήρας, τραβάει αέρα απο το περιβάλλον και δείχνει την πραγματική τιμή υγρασιας. Αν τωρα εχει ανέβει η τιμή, ενεργοποιείται και ο συμπιεστής για να ξεκινήσει η αφυγρανση. Αλλιώς κλείνει και ο ανεμιστήρας μέχρι την επόμενη μέτρηση. Ο ανεμιστηρας καταναλώνει ελάχιστα οπότε δεν υπάρχει προβλημα...

 

Ενημερωτικά το υγρόμετρο του Mitsubishi λειτουργεί χωρίς να λειτουργεί ο ανεμιστήρας. Και δε καταλαβαίνω γιατί οι υπόλοιποι αφυγραντήρες σχεδιάστηκαν έτσι ώστε να στηρίζονται στον ανεμιστήρα τους για μέτρηση της υγρασίας (και αρκετά αναξιόπιστα απ' ότι φαίνεται).

Πάντως και οι stand alone μετρητές υγρασίας (ακόμα και οι πιο ακριβοί-ακριβείς) δε χρησιμοποιούν ανεμιστήρα για να μετρήσουν την υγρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου με εχεις μπριζωσει πολυ για τον mitsubishi!!!!Χαχαχαχαχα!!!Και εγω απορω γιατι ειναι σχεδιασμενοι ετσι.Ειναι απαραδεκτο πραγματικα...Αναξιοπιστια στο φουλ οπως το ειπες!

 

Ας μας πει και καποιο αλλο παιδι την γνωμη του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο meaco 20l λειτουργει οπως περιεγραψα, τουλαχιστον συμφωνα με το manual γιατι δεν το εχω παραλάβει ακομα για να σου πω

 

Έτσι λειτουργεί. Τον έχουμε εμείς τον meaco 20l.

 

Μόλις σταματήσει, η ένδειξη του υγρασιόμετρου ανεβαίνει, μιάς και βλέπει το εσωτερικό του αφυγραντήρα. Μετά από μισή ώρα θα ξεκινήσει ο ανεμιστήρας για να τσεκάρει την υγρασία του δωματίου, και η ένδειξη θα δείχνει τα σωστά επίπεδα (συμφωνεί με εξωτερικό υγρασιόμετρο που έχουμε στο δωμάτιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο εμένα. Εχω διαβάσει αρκετά σε αυτό το θέμα και φυσικά είμαι κι εγώ στην απορία αν μου χρειάζετε αφυγραντήρας με συμπιεστή ή με ζεόλιθο! Γιατί το αν μου χρειάζετε αφυγραντήρας νομίζω το κατάλαβα απο το πρώτο βράδυ (συγκεκριμένα το χθεσινο!) που έβαλα ενα θερμόμετρο/υγρόμετρο στο δωμάτιο της μικρής και το πρωί στις 6:30 που σηκώθηκα το είδα στο 70%.....

 

Το θέμα μου είναι το εξής. (Θα προσπαθήσω να ανεβάσω σε φωτογραφία ενα σκαρήφιμα με το σπίτι που προσαθησα να κανω για να καταλάβετε λίγο τους χώρους).

 

Το σπίτι είναι γύρω στα 90 τετραγωνικά. Απο θέρμανση δεν ανάβουμε καλοριφέρ τα τελευταία 2 χρόνια. Είμαστε με air contition στο σαλόνι και ένα στην κρεβατοκάματα και ενα καλοριφεράκι ηλεκτρικο στο παιδικό δωμάτιο για τα κρύα βράδια!!

 

Η θέρμανση ως το μεσημέρι που γυρνάει η μικρή απο παιδικό δεν υπάρχει! Air condition ανάβει στο σαλόνι που είναι και συνήθως αναμένο εώς το βράδυ γιατί εκεί περνάμε και εμείς και αυτή τις περισσότερες ώρες...είναι λοιπον ρυθμισμένο στους 18-19 βαθμούς. Στο παιδικό αν κοιμηθεί το μεσημέρι ανάβουμε λίγο το καλοριφεράκι. Το βράδυ δεν ανάβουμε συνήθως κάτι εκτός απο το καλοριφεράκι στο δωμάτιο της μικρής.

 

Κάτι μου λεει λοιπον πως μάλλον είμαι προς ζεόλιθο..... αλλά θα ήθελα και την άποψη των πιο ειδικών!

Αυτό που με προβληματίζει με το ζεόλιθο είναι η μυρωδιά και βέβαια και η κατανάλωση. Αν και απο ότι το σκέφτομαι θα ανάβει απο μεσημεροαπογευμα και βράδυ ο αφυγραντήρας.

Τωρα δεν εχω μετρήσει να σας πώ στο βαρύ χειμώνα αν η θερμοκρασία τουλάχιστον στο πίσω μερος του σπιτιου (υπνοδωμάτια) που με ενδιαφέρει και περισσότερο, πέφτει κάτω απο 18 και πόσο τελίκά ενας αφυγραντήρας με κομπρέσορα θα εχει πτώση απόδοσης......

 

Οπότε θα ήθελα βοήθεια γνώμες για το τί τελικά θα με σύμφερε (ζεόλιθο ή κομπρεσορα) όπως επίσης και αν είναι καλύτερα ο αφυγραντήρας να μπεί στο δωμάτιο της μικρής ή στο χώλ. Και στις 2 περιπτώσεις οι πόρτες των δωματίων θα είναι ανοιχτές.

 

post-236202-0-10624000-1476866466_thumb.jpg

 

Ευχαριστω πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο εμένα. Εχω διαβάσει αρκετά σε αυτό το θέμα και φυσικά είμαι κι εγώ στην απορία αν μου χρειάζετε αφυγραντήρας με συμπιεστή ή με ζεόλιθο! Γιατί το αν μου χρειάζετε αφυγραντήρας νομίζω το κατάλαβα απο το πρώτο βράδυ (συγκεκριμένα το χθεσινο!) που έβαλα ενα θερμόμετρο/υγρόμετρο στο δωμάτιο της μικρής και το πρωί στις 6:30 που σηκώθηκα το είδα στο 70%.....

 

Το θέμα μου είναι το εξής. (Θα προσπαθήσω να ανεβάσω σε φωτογραφία ενα σκαρήφιμα με το σπίτι που προσαθησα να κανω για να καταλάβετε λίγο τους χώρους).

 

Το σπίτι είναι γύρω στα 90 τετραγωνικά. Απο θέρμανση δεν ανάβουμε καλοριφέρ τα τελευταία 2 χρόνια. Είμαστε με air contition στο σαλόνι και ένα στην κρεβατοκάματα και ενα καλοριφεράκι ηλεκτρικο στο παιδικό δωμάτιο για τα κρύα βράδια!!

 

Η θέρμανση ως το μεσημέρι που γυρνάει η μικρή απο παιδικό δεν υπάρχει! Air condition ανάβει στο σαλόνι που είναι και συνήθως αναμένο εώς το βράδυ γιατί εκεί περνάμε και εμείς και αυτή τις περισσότερες ώρες...είναι λοιπον ρυθμισμένο στους 18-19 βαθμούς. Στο παιδικό αν κοιμηθεί το μεσημέρι ανάβουμε λίγο το καλοριφεράκι. Το βράδυ δεν ανάβουμε συνήθως κάτι εκτός απο το καλοριφεράκι στο δωμάτιο της μικρής.

 

Κάτι μου λεει λοιπον πως μάλλον είμαι προς ζεόλιθο..... αλλά θα ήθελα και την άποψη των πιο ειδικών!

Αυτό που με προβληματίζει με το ζεόλιθο είναι η μυρωδιά και βέβαια και η κατανάλωση. Αν και απο ότι το σκέφτομαι θα ανάβει απο μεσημεροαπογευμα και βράδυ ο αφυγραντήρας.

Τωρα δεν εχω μετρήσει να σας πώ στο βαρύ χειμώνα αν η θερμοκρασία τουλάχιστον στο πίσω μερος του σπιτιου (υπνοδωμάτια) που με ενδιαφέρει και περισσότερο, πέφτει κάτω απο 18 και πόσο τελίκά ενας αφυγραντήρας με κομπρέσορα θα εχει πτώση απόδοσης......

 

Οπότε θα ήθελα βοήθεια γνώμες για το τί τελικά θα με σύμφερε (ζεόλιθο ή κομπρεσορα) όπως επίσης και αν είναι καλύτερα ο αφυγραντήρας να μπεί στο δωμάτιο της μικρής ή στο χώλ. Και στις 2 περιπτώσεις οι πόρτες των δωματίων θα είναι ανοιχτές.

 

attachicon.gifhome.jpg

 

Ευχαριστω πολύ

Με ζεολιθο απλα και ωραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...