Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, elise είπε

Η κατανάλωση δεν είναι πολύ μεγάλη;

Αν εχει πιασει τον στοχο απλα θα δουλευει ο ανεμιστηρας η θα σταματαει εντελως αναλογα τον τροπο που δουλευει το καθε μηχανημα. Πιο λιγο θα δουλεψει μεσα στην μερα αν πρεπει να κανει συντηρηση παρα στο να σου ριξει 8-10 μοναδες αν τον αναψεις το απογευμα. Γενικο το παραδειγμα γτ παιζουν ρολο οι συνθηκες...καθε μερα δν ειναι ιδιες.Συν του οτι θα εχεις μια σταθερη-καλη ατμοσφαιρα μεσα στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λίγο άσχετο αλλά Inventor EVA II PRO ~115 ευρώ στο Αμαζον αγγλίας και 155 στο άμαζον γερμανίας ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ εμείς εδώ γιατί 220;;

μεταφορικά δεν έχει το αγγλικό γιατί δε στέλνει ενώ το γερμανικό με 70+ βγαίνει πιο ακριβό

έξτρα είναι ότι για customer service στο αμαζον έχει ελληνική διευθυνση

Επεξ/σία από circadian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Κανεις λαθος οτι εχουν μικροτερη ικανοτητα. Βγαζουν οσο νερο και ο εικοσαλιτρος σχεδον και αποδιδουν σε θερμοκρασιες που ο συμπιεστης τα παιζει. Τα 20L που γραφουν αυτοι με συμπιεστη ειναι σχεδον ψεμα ειναι σε ιδανικς συνθηκες. Τα μισα απο αυτα εχεις.

το μονο τσιμπανε το ρευμα. 

Πως κάνω λάθος δηλαδή. Έβαλα σπίτι μου τον Inventor Rise με τον Ζεόλιθο και μετά αγόρασα και έχω τον Meaco 20L με συμπιεστή. Ο Meaco μαζεύει 2 φορές το νερό που μάζευε ο RIse, για πλάκα. Με τον 20άρη τον Meaco έχω βγάλει 9 λίτρα περίπου σε 12 ώρες λειτουργία με 19,5C θερμοκρασία και 65 - 70% υγρασία.  Οπότε το 20L/ημέρα είναι σχεδόν ρεαλιστικός στόχος για το συγκεκριμένο αφυγραντήρα. 

Επεξ/σία από Basinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Basinga είπε

Πως κάνω λάθος δηλαδή. Έβαλα σπίτι μου τον Inventor Rise με τον Ζεόλιθο και μετά αγόρασα και έχω τον Meaco 20L με συμπιεστή. Ο Meaco μαζεύει 2 φορές το νερό που μάζευε ο RIse, για πλάκα. Με τον 20άρη τον Meaco έχω βγάλει 9 λίτρα περίπου σε 12 ώρες λειτουργία με 19,5C θερμοκρασία και 65 - 70% υγρασία.  Οπότε το 20L/ημέρα είναι σχεδόν ρεαλιστικός στόχος για το συγκεκριμένο αφυγραντήρα. 

Πρεπει το σπιτι σου να ειναι εργαστηριο, μαλλον λαθοσ μετρησεσ τισ συνθηκεσ σου για να μπορεσεις να βγαλεισ 20 λιτρα την ημερα πρεπει να εισαι σε σταθερη συνθηκη 30 C και 80% υγρασια χωρισ να πεφτει

11 ώρες πριν, circadian είπε

λίγο άσχετο αλλά Inventor EVA II PRO ~115 ευρώ στο Αμαζον αγγλίας και 155 στο άμαζον γερμανίας ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ εμείς εδώ γιατί 220;;

μεταφορικά δεν έχει το αγγλικό γιατί δε στέλνει ενώ το γερμανικό με 70+ βγαίνει πιο ακριβό

έξτρα είναι ότι για customer service στο αμαζον έχει ελληνική διευθυνση

Δεν βλεπω την τιμη που λεσ amazon co uk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basinga είπε

Πως κάνω λάθος δηλαδή. Έβαλα σπίτι μου τον Inventor Rise με τον Ζεόλιθο και μετά αγόρασα και έχω τον Meaco 20L με συμπιεστή. Ο Meaco μαζεύει 2 φορές το νερό που μάζευε ο RIse, για πλάκα. Με τον 20άρη τον Meaco έχω βγάλει 9 λίτρα περίπου σε 12 ώρες λειτουργία με 19,5C θερμοκρασία και 65 - 70% υγρασία.  Οπότε το 20L/ημέρα είναι σχεδόν ρεαλιστικός στόχος για το συγκεκριμένο αφυγραντήρα. 

Κάτι έχεις μετρήσει λάθος . Πρέπει να συγκρίνεις την απόδοση τους σε συγκεκριμένες συνθήκες σταθερές συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας και να λάβεις υπόψιν οποιοδήποτε μετρητικό σφάλμα μπορεί να προκύψει 

Παρακάτω ένας πίνακας όπου δείχνει περίπου την σύγκριση των αποδόσεων μεταξύ κομπρεσοράτου και αφυγραντήρα με ζεόλιθου :

dehumidification-graph.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 45τ.μ. με 18-19 βαθμούςκαι 80% υγρασία είμαι έτοιμος να πάρω τον Inventor EVA II PRO EP3-ION20L (χωρίς Wifi που δε με ενδιαφέρει).
Θα είμαι οκ? Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό σε αυτά τα λεφτά;

 

Edit:Ξέχασα να ρωτήσω.Από άποψη θορύβου θα ήταν καλύτερο να κινηθώ προς τον 16άρη αντί για τον 20άρη;
Μήπως η παραπάνω ροή αέρα συνεπάγεται περισσότερο θόρυβο αν κατά τα άλλα δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους.

Επεξ/σία από Cosmonaut21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι. Είναι 80 τετραγωνικά με πολλά δωμάτια ένα μεγάλο σαλόνι . Ενδιαφέρομαι για  αφυγραντήρα. είδα κάποιους που προτείνεταικαι ο τελευταίος που μου πρότειναν είναι το Juro-Pro Perla 25l . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με απλά λόγια :

 

Σε ένα κλειστό χώρο δύο είναι οι βασικοί τρόποι να "μειώσουμε την υγρασία" του χώρου, και ο συνδιασμός τους:

 

-απλή θέρμανση του χώρου (πέφτει το ποσοστό υγρασίας+αύξηση θερμοκρασίας χώρου) 

 

-αφαίρεση νερού (πέφτει πάλι το ποσοστό υγρασίας - θερμοκρασία χώρου όμως σταθερή) 

 

-θέρμανση και αφύγρανση μαζί (πέφτει το ποσοστό και αυξάνεται και η θερμοκρασία).

 

Με απλά λόγια αν το σπίτι είναι κρύο 15 βαθμούς αν απλά το πας 20 με οποιοδήποτε μέσο θέρμανσης, ήδη έχεις ρίξει κατακόρυφα το ποσοστό υγρασίας. 

 

Σε παλιά σπίτια ιδιαίτερης κατασκευής όπως ισόγεια υπόγεια κλπ, πολύ πιθανόν οι τοίχοι να απορροφούν υγρασία από το έδαφος και να το βγάζουν στο χώρο ή απλά να φουσκώνουν τοίχοι κλπ. Εκεί, η ακριβή και σωστή λύση είναι μερεμέτια μεγάλα, με νέα και σωστά υλικά. Η εύκολη λύση είναι αφυγραντηρας μεγάλης και οικονομικής αφύγρανσης. 

 

Το κλιματιστικό μπορεί να κάνει Ή αφύγρανση (μέσω ψύξης του χώρου) Ή θέρμανση. Ταυτόχρονα δε μπορεί να το κάνει. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι εναλλάξ να το δουλέψεις έτσι ώστε να πετύχεις την περίπτωση θέρμανση + αφύγρανση. Κέρδος : καμιά αγορά συσκευής αν τον έχεις ήδη. Μειονέκτημα: ξόδεμα ενέργειας για ΨΎΞΗ + ψύξη που είναι ανεπιθύμητη.

 

Οι άλλες λύσεις είναι είτε η απλή θέρμανση σε μικρά προβλήματα, είτε και η αγορά αφυγραντήρα σε μεγαλύτερα όπως του φίλου. Τι τύπου όμως, με ζεολιθο ή με εναλλακτη; 

 

Του εναλλακτη κερδίζεις το ότι δεν έχεις απώλειες ενέργειας στο περιβάλλον όπως στο κλιματιστικό. Ξοδεύεις όμως ενέργεια, και δεν έχεις καθόλου θέρμανση. Βέβαια λόγω μείωσης υγρασίας, η ΑΊΣΘΗΣΗ είναι πιο γλυκιά και με λιγότερο κρύο. 

 

Στου ζεολιθου έχεις μικρότερη κατανάλωση για την αφύγρανση αλλα συνολικά παραπάνω από του εναλλακτη, καθώς μέρος της ενέργειας ξοδευεται για θέρμανση του χώρου.

 

Πολύ σημαντικό είναι ότι του ζεολιθου έχουν μικρότερη αφυγραντική ικανότητα ανά 24ωρο άρα για τον φίλο δεν προτείνεται. Προτείνεται μόνο σε μικρούς χώρους με εστιασμένο πρόβλημα, ή και με απουσία μέσου θέρμανσης. 

 

Αν έχεις : μεγάλο πρόβλημα / μεγάλο χώρο / μέσο θέρμανσης, πας καρφί σε συμπιεστή. 

 

Η inventor είναι πολύ ποιοτική εταιρεία με καλή και σωστή εγγύηση. 

Ποσταρω εδώ για να μην είμαι off topic σε άλλο θέμα. 

Επεξ/σία από dimitris_st13
Διόρθωση
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, circadian είπε

λίγο άσχετο αλλά Inventor EVA II PRO ~115 ευρώ στο Αμαζον αγγλίας και 155 στο άμαζον γερμανίας ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ εμείς εδώ γιατί 220;;

μεταφορικά δεν έχει το αγγλικό γιατί δε στέλνει ενώ το γερμανικό με 70+ βγαίνει πιο ακριβό

έξτρα είναι ότι για customer service στο αμαζον έχει ελληνική διευθυνση

Έτυχε να το δω σήμερα (σύμπτωση) στο ιταλικό amazon το Inventor EVA II Pro Wifi στα 189 ευρώ.

Ελλάδα έχει από 248 ευρώ.

50 ευρώ διαφορά και υποτίθεται η Inventor είναι ελληνική εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, blackhill66 είπε

καλησπέρα θα ήθελα να με βοηθήσετε για την αγορά ενός αφυγραντήρα. Για ένα σπίτι που είναι στο Αγρίνιο  κοντά στη Λίμνη , με πολύ υγρασία.Το σπίτι είναι 90 τμ ,αποτελείται απο 6 δωμάτια  ,κατασκευή  1978 χωρίς μόνωση   με καλοριφέρ (πετρέλαιο) .Παρόλο που το καλοριφέρ λειτουργεί όλο το χειμώνα δεν μας ικανοποιεί ,αισθανόμαστε την υγρασία.Θα ήθελα την βοήθεια σας ,γνώμη και απόψεις. Ευχαριστώ.

Λόγω της απαίτησης αφυγρανσης όλου του μεγαλομεσαίου σπιτιού και χρήσης θέρμανσης, πας σε συμπιεστή. μεσαίας απόδοσης λόγω μεγάλης επιφάνειας. 

Και περιόρισε την είσοδο ψυχρού εξωτερικού αέρα (διαφυγές από κουφώματα +αερισμός της κυρίας). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, natural_sgf said:

Έτυχε να το δω σήμερα (σύμπτωση) στο ιταλικό amazon το Inventor EVA II Pro Wifi στα 189 ευρώ.

Ελλάδα έχει από 248 ευρώ.

50 ευρώ διαφορά και υποτίθεται η Inventor είναι ελληνική εταιρία.

Στο Amazon έχει "2-year manufacturer warranty" ενώ εμείς στο Ελλάντα έχουμε "δωρεάν" 5ετής εγγύηση. Με απλά ελληνικά μαθηματικά, "δωρεάν" +3 χρόνια εγγύηση = +50€. Ελλάς ολέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Έτυχε να το δω σήμερα (σύμπτωση) στο ιταλικό amazon το Inventor EVA II Pro Wifi στα 189 ευρώ.

Ελλάδα έχει από 248 ευρώ.

50 ευρώ διαφορά και υποτίθεται η Inventor είναι ελληνική εταιρία.

Έγραψα και εγώ πιο πάνω που στο αγγλικό αμαζον έπαιξε και 115€ χωρίς μεταφορικά (η Ελλάδα μπλοκαρισμένη όμως). Μόνο εμένα μου φαίνεται τόσο καφριλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...