Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

πας στο google... κάνεις copy-paste το όνομα του και δίπλα κοτσάρεις ένα skroutz.gr. Θα σου βγάλει αποτελέσματα.

Γενικά το όλο σκηνικό skroutz είναι ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση που αν αρχίσουμε να το αναλύουμε τελειωμό δεν θα έχουμε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πέφτει τρελή παραπληροφόρηση και πολύ γκρίζο marketing από κάποιους (όχι από όλους όμως). 

Πολυ σωστα ετσι το βρισκεισ σε ποια αλλα προιοντα εχει κανει σχολιο , επειδη ομως συγκεκριμενη μαρκα κραχτηκε για τα πολλα μοναδικα σχολια που ειχε και λιγεσ πωλησεις

Τωρα αλλαξε το μοτιβο αρα οταν ψαξεισ θα δεισ οτι εχει 2-3 σχολια αυτοσ που δινει το σχολιο , αλλα και τα 2-3 εχουνε γινει την ιδια μερα

Αυτη τη στιγμη πολλα DOA ερχονται πισω στα μαγαζια απο τον Morris

Επεξ/σία από lexusr450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, lexusr450 είπε

Πολυ σωστα ετσι το βρισκεισ σε ποια αλλα προιοντα εχει κανει σχολιο , επειδη ομως συγκεκριμενη μαρκα κραχτηκε για τα πολλα μοναδικα σχολια που ειχε και λιγεσ πωλησεις

Τωρα αλλαξε το μοτιβο αρα οταν ψαξεισ θα δεισ οτι εχει 2-3 σχολια αυτοσ που δινει το σχολιο , αλλα και τα 2-3 εχουνε γινει την ιδια μερα

Αυτη τη στιγμη πολλα DOA ερχονται πισω στα μαγαζια απο τον Morris

Ωπ!! για δωσε περισσοτερες πληροφορίες!!! επιστροφή προιόντων της MORRIS? πιο συγκεκριμένα? ποια μοντελα? και με ποια αιτιολογία ? τι προβλημα εχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση για κλωτσιές η συγκεκριμένη τακτική του σκρουτζ, άλλη όρεξη δεν είχα να κάθομαι να ψάχνω στο google για να προσπαθήσω να καταλάβω αν μια κριτική μπορώ να τη θεωρήσω αξιόπιστη (με τα δικά μου κριτήρια προφανώς), δε ψάχνουμε να πάρουμε αμάξι ή σπίτι, μιλάμε για μικρές αγορές (είτε είναι αφυγραντήρας είτε είναι σκουπάκι είτε οποιαδήποτε βλακεία...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στους Φορουμιώτες  και στις Φορουμιώτησες.😃😃
Μια ερώτηση: Το σπίτι που θέλω να καλύψω είναι 105m².
Κοιτάω : 1.Meaco 
DD8L Zambezi με Ζεόλιθο,
                 2.DeLonghi DNS80 με Ζεόλιθο  (μου τον πρότεινε πωλητής και μου είπε ότι ο Ζεόλιθος είναι το μέλλον) 
          και 3.Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L με Συμπιεστή.
Εσείς τι προτείνεται γιατί έχω μπερδευτεί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, John Rouk είπε

Καλημέρα στους Φορουμιώτες  και στις Φορουμιώτησες.😃😃
Μια ερώτηση: Το σπίτι που θέλω να καλύψω είναι 105m².
Κοιτάω : 1.Meaco 
DD8L Zambezi με Ζεόλιθο,
                 2.DeLonghi DNS80 με Ζεόλιθο  (μου τον πρότεινε πωλητής και μου είπε ότι ο Ζεόλιθος είναι το μέλλον) 
          και 3.Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L με Συμπιεστή.
Εσείς τι προτείνεται γιατί έχω μπερδευτεί;

τι θερμοκρασιεσ επικρατουν στο σπιτι > ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lexusr450 είπε

τι θερμοκρασιεσ επικρατουν στο σπιτι > ?

Με πολύ κρύο δεν πέφτει κάτω από 16,17 και ας είναι για κανένα τριήμερο κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, John Rouk είπε

Καλημέρα στους Φορουμιώτες  και στις Φορουμιώτησες.😃😃
Μια ερώτηση: Το σπίτι που θέλω να καλύψω είναι 105m².
Κοιτάω : 1.Meaco 
DD8L Zambezi με Ζεόλιθο,
                 2.DeLonghi DNS80 με Ζεόλιθο  (μου τον πρότεινε πωλητής και μου είπε ότι ο Ζεόλιθος είναι το μέλλον) 
          και 3.Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L με Συμπιεστή.
Εσείς τι προτείνεται γιατί έχω μπερδευτεί;

Θα προτιμουσα με ζεολιθο στη θερμοκρασια 16,17 C , δηλαδη το πρωτο απο τισ επιλογεσ σου τον Zambezi

10 λεπτά πριν, psvctr είπε

Ωπ!! για δωσε περισσοτερες πληροφορίες!!! επιστροφή προιόντων της MORRIS? πιο συγκεκριμένα? ποια μοντελα? και με ποια αιτιολογία ? τι προβλημα εχουν?

Δεν κατεβαζει ευκολα την υγρασια ουτε μετα απο 3-4 μερες συνεχησ λειτουργειασ δεν πιανει το επιθυμητο , εντονουσ θορυβουσ και το κοντρολ δεν βλεπει το μηχανημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lexusr450 είπε

Δεν κατεβαζει ευκολα την υγρασια ουτε μετα απο 3-4 μερες συνεχησ λειτουργειασ δεν πιανει το επιθυμητο , εντονουσ θορυβουσ και το κοντρολ δεν βλεπει το μηχανημα

ΟΧΙ ρε γαμ.... εγω χθες παρηγγειλα τον MORRIS MDE 2428 i! πω πω ξενερωσα τωρα! μολις ερθει θα τον βαλω σε λειτουργια σε ενα δωματιο με κλειστη την πορτα και θα δω αν εχει αποτελεσματα η αν κανει αυτα τα προβληματα που αναφερεις! και θα ενημερωσω εδω να ξερουν και οι υπολοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ο χώρος που θέλω να βάλω τον αφυγραντηρα και εμενα ειναι στους 16 βαθμούς περιπου αν παρω με ζεολιθο η υγρασία δεν θα αργήσει να φύγει από τον χώρο πολυ περισσοτερο? Και απο οτι ειδα καίνε και πολυ περισσοτερο ρεύμα.  

Απλά το λεω γτ βλεπω αυτοί με ζεολιθο μπορούν να βγάλουν έως 8 λίτρα την μερα, ενω με συμπιεστη 20++ στα ίδια χρήματα 

Επεξ/σία από RedPriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σπίτι είναι 80τ.μ. με αρκετή υγρασία και το μπάτζετ είναι αυστηρά κάτω από 200 ευρώ (και αυτά με κόπο).

Με ενδιαφέρει η χαμηλή κατανάλωση αλλά το σημαντικότερο, ο χαμηλός ήχος(όσο μπορεί αυτό να γίνει), τουλάχιστον στην χαμηλή σκάλα.

Μία επιλογή στα λεφτά αυτά βλέπω τον Carrier CDG255E, αλλά με προβληματίζει το νούμερο των db που στα χαρτιά τουλάχιστον είναι 50db.

Επίσης ο Toyotomi TDE 20DTI έχει πέσει στα 170-180 ευρώ και μου φάνταζε η ιδανικότερη λύση αλλά.... λείπει το πάνελ με την ένδειξη υγρασίας του χώρου που το θεωρώ σημαντικό μείον. Επίσης η παροχή αέρα είναι στα 110m³/h που μου φαντάζουν λίγα (δεν γνωρίζω πολλά, από αυτά που διαβάζω εδώ κυρίως)

Ερώτηση: Ο "Juro Pro Diamond 16LT λέει ότι έχει παροχή αέρα 130-160m³/h (χαμηλό-δυνατό), όσο δηλαδή περίπου ο Inventor Eva Pro 20LT 165/141/110m³/h. Πια η διαφορά τους λοιπόν στην πράξη; Άν επιλέξω τον πρώτο, θα έχω, στον ίδιο χώρο, τα ίδια αποτελέσματα με τον δεύτερο; Γενικά τί παίζει σημαντικότερο ρόλο στην πράξη. Τα πόσα λίτρα νερό την ώρα ή η παροχή αέρα γιατί νομίζω έχω μπερδευτεί λίγο. 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, RedPriest είπε

Επειδή ο χώρος που θέλω να βάλω τον αφυγραντηρα και εμενα ειναι στους 16 βαθμούς περιπου αν παρω με ζεολιθο η υγρασία δεν θα αργήσει να φύγει από τον χώρο πολυ περισσοτερο? Και απο οτι ειδα καίνε και πολυ περισσοτερο ρεύμα.  

Απλά το λεω γτ βλεπω αυτοί με ζεολιθο μπορούν να βγάλουν έως 8 λίτρα την μερα, ενω με συμπιεστη 20++ στα ίδια χρήματα 

http://www.andatech.com.au/resource/which-dehumidifier-to-buy/

Στο παραπανω link εξηγει με λεπτομερεια την πτωση αποδοσης αφυγραντηρων με συμπιεστη σε σχεση με αυτους χωρισ συμπιεστη

Στους 16C η αποδοση αυτου με συμπιεστη ειναι στα 5 lit ενω αυτου χωρισ συμπιεστη ειναι σταθερη στα 8 lit

Εαν ψαξεις στο ινσομνια εχει γινει μεγαλη αναλυση περι αυτου του θεματοσ 

 

 

25 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Το σπίτι είναι 80τ.μ. με αρκετή υγρασία και το μπάτζετ είναι αυστηρά κάτω από 200 ευρώ (και αυτά με κόπο).

Με ενδιαφέρει η χαμηλή κατανάλωση αλλά το σημαντικότερο, ο χαμηλός ήχος(όσο μπορεί αυτό να γίνει), τουλάχιστον στην χαμηλή σκάλα.

Μία επιλογή στα λεφτά αυτά βλέπω τον Carrier CDG255E, αλλά με προβληματίζει το νούμερο των db που στα χαρτιά τουλάχιστον είναι 50db.

Επίσης ο Toyotomi TDE 20DTI έχει πέσει στα 170-180 ευρώ και μου φάνταζε η ιδανικότερη λύση αλλά.... λείπει το πάνελ με την ένδειξη υγρασίας του χώρου που το θεωρώ σημαντικό μείον. Επίσης η παροχή αέρα είναι στα 110m³/h που μου φαντάζουν λίγα (δεν γνωρίζω πολλά, από αυτά που διαβάζω εδώ κυρίως)

Ερώτηση: Ο "Juro Pro Diamond 16LT λέει ότι έχει παροχή αέρα 130-160m³/h (χαμηλό-δυνατό), όσο δηλαδή περίπου ο Inventor Eva Pro 20LT 165/141/110m³/h. Πια η διαφορά τους λοιπόν στην πράξη; Άν επιλέξω τον πρώτο, θα έχω, στον ίδιο χώρο, τα ίδια αποτελέσματα με τον δεύτερο; Γενικά τί παίζει σημαντικότερο ρόλο στην πράξη. Τα πόσα λίτρα νερό την ώρα ή η παροχή αέρα γιατί νομίζω έχω μπερδευτεί λίγο. 

Ευχαριστώ.

Η αποδοση ολων των αφυγραντηρων κρινεται απο τα λιτρα αφυγραντικησ ικανοτητασ στην ημερα

Βεβαια οταν λεει ενας αφυγραντηρασ οτι αποδιδει 20lit/day , αυτο μπορει να το δουμε μονο σε συνθηκεσ εργαστηριου με σταθερη θερμοκρασια 30C και 80% υγρασια.

Συνθηκες που δεν επικρατουν σε κανενα σπιτι

Επεξ/σία από lexusr450
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, lexusr450 είπε

http://www.andatech.com.au/resource/which-dehumidifier-to-buy/

Στο παραπανω link εξηγει με λεπτομερεια την πτωση αποδοσης αφυγραντηρων με συμπιεστη σε σχεση με αυτους χωρισ συμπιεστη

Στους 16C η αποδοση αυτου με συμπιεστη ειναι στα 5 lit ενω αυτου χωρισ συμπιεστη ειναι σταθερη στα 8 lit

Εαν ψαξεις στο ινσομνια εχει γινει μεγαλη αναλυση περι αυτου του θεματοσ 

Η αποδοση ολων των αφυγραντηρων κρινεται απο τα λιτρα αφυγραντικησ ικανοτητασ στην ημερα

Βεβαια οταν λεει ενας αφυγραντηρασ οτι αποδιδει 20lit/day , αυτο μπορει να το δουμε μονο σε συνθηκεσ εργαστηριου με σταθερη θερμοκρασια 30C και 80% υγρασια.

Συνθηκες που δεν επικρατουν σε κανενα σπιτι

Άρα ένας 20lt είναι πάντα καλύτερος σε απόδοση στις ίδιες συνθήκες από έναν 16lt; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. Υποψήφιος αγοραστής αφυγραντήρα. Χαρακτηριστικά σπιτιού 100τμ με διαρρύθμιση 2 υπνοδωμάτια κουζίνα σαλόνι μπάνιο. Το μεγαλύτερο μέρος αποτελεί φυσικά το σαλόνι που είναι σχεδόν 50 τμ. Λόγω φυσικού αερίου ο θερμοστάτης είναι κολλημένος στο 19 τώρα που ξεκίνησαν τα κρύα, απλά στα Τρίκαλα μου μένω λόγω υγρασίας που το βράδυ φτάνει 99% εξωτερικά τελικώς καταλαβαίνεις κρύο ακόμα και με 19 βαθμούς μεσα στο σπίτι. Γλυκοκοιτάζω τον meaco ddl8 zampezi απλά δεν ξέρω αν είναι ο κατάλληλος για τις ανάγκες μου. Μπορεί κάποιο παιδί να με βοηθήσει με μια γνώμη. Καθότι από επιλογές φαίνεται πιο κατάλληλη μια επιλογή αφυγραντήρα με συμπιεστή ενώ σε απόδοση αυτός που κοιτάω με ζεολιθο φαίνεται ότι θα έχει πιο άμεσο αποτέλεσμα. Ποια είναι η δική σας άποψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!
μετά από αρκετό διάβασμα και λίγη έρευνα, με ένα βασικό κριτήριο του θορύβου, είμαι ανάμεσα σε δύο μοντέλα: 
Rohnson Genius R-9420
Carrier CDG-205EA
 
ποια η γνώμη σας / ή εμπειρία αν υπάρχει σε αυτά 
ή κάποιο άλλο μοντέλο που μπορεί να προτείνετε?
 
ευχαριστώ εκ των προτέρων 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lexusr450 είπε

Πολυ σωστα ετσι το βρισκεισ σε ποια αλλα προιοντα εχει κανει σχολιο , επειδη ομως συγκεκριμενη μαρκα κραχτηκε για τα πολλα μοναδικα σχολια που ειχε και λιγεσ πωλησεις

 Τωρα αλλαξε το μοτιβο αρα οταν ψαξεισ θα δεισ οτι εχει 2-3 σχολια αυτοσ που δινει το σχολιο , αλλα και τα 2-3 εχουνε γινει την ιδια μερα

Αυτη τη στιγμη πολλα DOA ερχονται πισω στα μαγαζια απο τον Morris

1. Για το θέμα του skroutz, έχει αναχθεί σε επιστήμη και αν το συζητάμε για μέρες άκρη δεν θα βγει. Εμένα βασικά η αναφορά μου πήγαινε σε μοντέλα που από το πουθενά και χωρίς να έχουν προλάβει καν να πουλήσουν βίδα, να έχουν ορδές θετικών κριτικών, οι οποίες είναι και κακογραμμένες (έγινε στο παρελθόν, γίνεται και τώρα και μάλλον θα συνεχίσει να γίνεται). Αντίστοιχα και σε μοντέλα που "στη νιότη" τους στην αγορά όπου και το after sales followup είναι εύκολο, να πέφτει κράξιμο το οποίο να μην ταυτίζεται. Αυτό το ξέρω από δύο διαφορετικές εταιρείες, αλλά και πάλι εκ μέρους κανενός δεν μπορώ και δεν διατίθεμαι να μιλήσω. Σε όλες των περιπτώσεων, έχει μέσα αλήθειες, αλλά έχει και ψέματα και για αυτό έλεγα, λέω και θα συνεχίσω να λέω στον οποιονδήποτε να παίρνει από το διαδίκτυο ερεθίσματα, αλλά στο τέλος της ημέρας να πηγαίνει και να βλέπει και με ΤΑ ΜΑΤΙΑ του αν πραγματικά τα όσα διαβάζει ή ακούει ισχύουν και έχοντας πλεον πιο "κριτική" προσέγγιση ώστε να κάνει την τελική του επιλογή.

2. Οχι φίλε μου, το έχω αναφέρει ξανά στο παρελθόν. Τα σχόλια μου ΠΑΝΤΑ θα επικεντρώνονται σε σημεία όπου δεν λέγεται η αντικειμενική αλήθεια, εννοώντας από πλευράς χαρακτηριστικών ή μετρήσιμης απόδοσης. Αναφορά στα κακώς κείμενα ή στην "παθητική καθοδήγηση" της μορφής "πάρε αυτό γιατί ΕΓΩ σου το λέω", ή το γάντι τύπου "καλό αυτό καλό εκείνο ΑΛΛΑ..."! Ετσι λοιπόν όπως δεν είπα ποτέ σε κάποιον "πάρε αυτό" ή "πάρε εκείνο" αντίστοιχα δεν μπορώ να "κράξω" ή να ονοματίσω κάποιο προιόν αρνητικά με γενικόλογα αν δεν έχω απτές αποδείξεις, κάτι το οποίο επί της ουσίας δεν μπορεί να έχει ΚΑΝΕΙΣ πέρα από έναν υπάλληλο της ίδιας εταιρείας (παράδοξο να μπει κάποιος να κράξει την εταιρεία στην οποία δουλεύει και άρα μη ρεαλιστικό). Ολα τα άλλα, αν μου επιτρέψεις την έκφραση είναι κολοκύθια τούμπανα. 

3. Με βάση το παραπάνω, και επειδή βλέπω ότι έσπευσες να ονοματίσεις, θα σου πω ότι δεν εννοούσα ούτε για πλάκα τον Morris. Και για να μην λέμε μ@λ@κίες εδώ μέσα τα μοντέλα της Inventor, Morris, Delonghi και με βάση τα service departments των 2 μεγάλων αλυσίδων (που κακά τα ψέματα ελέγχουν μεγάλο μερίδιο της αγοράς και άρα είναι αντιπροσωπευτικά), και πάντα αναλογικά με τις πωλήσεις τους που είναι μεγάλες έχουν αστεία ποσοστά βλαβών (ως ανύπαρκτα). Μικρά προβλήματα που κυρίως σχετίζονται με θορύβους πλαστικών μου αναφέρθηκαν για άλλη εταιρεία αλλά δεν το θεωρώ άξιο αναφοράς και δεδομένου του ότι το θεωρώ γκριζάρισμα δεν αναφέρω όνομα. Εγώ ΑΥΤΑ γνωρίζω, τα αναφέρω και μένει εκεί... Να το αποδείξω δεν μπορώ οπότε δεν θα επιμείνω. ΚΑΙ ΤΟΝΙΖΩ για να μην έχουμε παρανοήσεις ότι κάνοντας αναφορά σε τρεις εταιρείες ΔΕΝ υπονοώ ότι ΟΛΑ τα λοιπά μοντέλα της αγοράς έχουν προβλήματα!! ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΝΟΙΑ, μιας και το να μην έχει τύχει να συζητήσω εκτεταμένα για αυτά δεν πάει να πει ότι είναι είτε προβληματικά είτε απροβλήματιστα!! Τώρα αν εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω, καλά θα κάνεις να το αναφέρεις πιο συγκεκριμένα για το καλό όλων αλλά και για να μην κινδυνεύσεις να φανείς ότι μιλάς εκ προθέσεως. 

4. Η δική μου αναφορά ήταν για άκουσμα για έναν 16λιτρο άλλης εταιρείας ο οποίος πουλάει καλά γιατί αφήνει δυνατό markup στα καταστήματα, αλλά έχει αυξημένα DOA σε εβδομαδιαία βάση! Το "κράτησα" γιατί το άκουσα από 3 διαφορετικούς ανθρώπους. ΔΕΝ έχω αποδείξεις, αλλά σοβαρές ενδείξεις και άρα το θεωρώ κομματάκι "κάτω από τη μέση" να βγω πίσω από την ανωνυμία του Internet και να το ονοματίσω με brand και μοντέλο!

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Άρα ένας 20lt είναι πάντα καλύτερος σε απόδοση στις ίδιες συνθήκες από έναν 16lt; 

ΝΑΙ εφόσον δεν ψεύδεται και "δεν βαφτίζει' άλλα για άλλα ο εισαγωγέας, πράγμα παράνομο και το οποίο το θεωρώ απίθανο να κάνει ο οποιοσδήποτε σοβαρός εισαγωγέας! Αντικειμενικά μιλώντας για να συμβεί κάτι τέτοιο θα πρέπει να μιλάμε για προιόντα no-name που έγιναν από κάποιον κάπου κάποτε μια φορά εισαγωγή και μετά το έκλεισε (οι λεγόμενες αρπαχτές).

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...