Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάτοχος εδώ και ένα μήνα του Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift.
Από θέμα αφύγρανσης είμαι ευχαριστημένος, με ποσοστό υγρασίας άνω του 70% πέφτει κάτω του 60% σε μια ώρα.

Από θόρυβο στη μεγαλη σκάλα ειναι 41-42 db και στη μικρή 40-41db... η μέτρηση έγινε απο 1 μέτρο απόσταση γιατί έτσι το μετράνε κι αυτοί όπως μου είπανε στην αντιπροσωπεία.
Ενδεικτικά θα σας πω οτι όταν τον βάζω να πιάσει υγρασία 60% αυτός κατεβαίνει στο 56% και τότε σταματάει. Λειτουργεί για λίγο ο ανεμιστήρας και μετά σταματάει τελείως. Αρχίζει να λειτουργεί όταν η υγρασία του αισθητήρα του αφυγραντήρα πιάσει 75-78% , προσοχή δεν είναι η υγρασία του δωματίου. Η υγρασία του δωματίου είναι κάτω απο 60% όταν αρχίζει πάλι να λειτουργεί ο αφυγραντήρας.
Για τα δικά μου τα αυτιά πάντως αν είχε λιγότερο θόρυβο θα ήμουν αρκετά ικανοποιημένος.
Επίσης καθώς πέφτει η υγρασία ανεβαίνει η θερμοκρασία περίπου 1 βαθμό.
Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι άλλο ή να ανεβάσω κάποια φωτογραφία είμαι στη διάθεσή σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κάποιος ποιας εταιρείας υλικά χρησιμοποιεί.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Κάτοχος εδώ και ένα μήνα του Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift.
Από θέμα αφύγρανσης είμαι ευχαριστημένος, με ποσοστό υγρασίας άνω του 70% πέφτει κάτω του 60% σε μια ώρα.

 

Από θόρυβο στη μεγαλη σκάλα ειναι 41-42 db και στη μικρή 40-41db... η μέτρηση έγινε απο 1 μέτρο απόσταση γιατί έτσι το μετράνε κι αυτοί όπως μου είπανε στην αντιπροσωπεία.
Ενδεικτικά θα σας πω οτι όταν τον βάζω να πιάσει υγρασία 60% αυτός κατεβαίνει στο 56% και τότε σταματάει. Λειτουργεί για λίγο ο ανεμιστήρας και μετά σταματάει τελείως. Αρχίζει να λειτουργεί όταν η υγρασία του αισθητήρα του αφυγραντήρα πιάσει 75-78% , προσοχή δεν είναι η υγρασία του δωματίου. Η υγρασία του δωματίου είναι κάτω απο 60% όταν αρχίζει πάλι να λειτουργεί ο αφυγραντήρας.
Για τα δικά μου τα αυτιά πάντως αν είχε λιγότερο θόρυβο θα ήμουν αρκετά ικανοποιημένος.
Επίσης καθώς πέφτει η υγρασία ανεβαίνει η θερμοκρασία περίπου 1 βαθμό.
Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι άλλο ή να ανεβάσω κάποια φωτογραφία είμαι στη διάθεσή σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κάποιος ποιας εταιρείας υλικά χρησιμοποιεί.

 

Με μπερδεψες λιγο, δηλαδη δε σταματαει για μιση ωρα οπως λεει το manual?? νομιζω το 75-78 που βλεπεις ειναι η κλασικη ψευθης μετρηση ολων των αφυγραντηρων οταν σταματαει ο ανεμιστηρας, αλλα ο δικος σου δε τη λαμβανει υπ οψη αυτη τη μετρηση και απλα περιμενει μιση ωρα για να λειτουργήσει τον ανεμιστήρα και να δει ξανα τη σωστη μετρηση.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τον Juro Pro Diamond  20L και 25L, μετά από ερώτηση στο τενικό τμήμα της εταιρείας, μου ανέφεραν ότι αφότου σταματήσει να λειτουργεί ο ανεμιστήρας, η συσκευή ξαναδουλεύει όταν ανέβει το ποσοστό υγρασίας. Δεν έχει συγκεκριμένο χρόνο που να μένει σταματημένος ο ανεμιστήρας. Δηλαδή ο κομπρέσορας μπορεί να πάρει ακόμη και μετά από 5 λεπτά σε περίπτωση που ανέβει η υγρασία. 

Υπάρχει κάποιος να το επιβεβαιώσει; 

Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί. Χρειάζομαι έναν αφυγραντήρα για ενιαίο χώρο 45-50 τμ. περίπου οποίος δεν είναι καλά μονωμένος, δηλαδή περνάει μικρή ποσότητα αέρα από τα ξύλινα κουφώματα και κάνει ρεύμα με ένα μικρό διακοσμητικό τζάκι που υπάρχει σε μια γωνία. Επίσης ο χώρος είναι διαμπερές  και αερίζεται σε καθημερινή βάση εκτός από το μπάνιο που δεν έχει παράθυρο και μαζεύει υγρασία. Ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί από το απόγευμα μέχρι το βράδυ όταν θα είναι αναμένη η θέρμανση, συνεπώς χρειάζομαι ένα μηχάνημα που να μπορεί σε 2-3 ώρες το πολύ να ρίξει την υγρασία στα επιθυμητά επίπεδα και όταν αυτό συμβεί να κάνει εξοικονόμιση ρεύματος όπως ο MEACO ή ο Puredry. Θα ήθελα επίσης να έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα για την κατακράτηση των οσμών (δεν είμαι φαν του ιονισμού γτ ενέχει κινδύνους).  Από θέμα κατανάλωσης οι Juro Pro Diamond 20 και 25 δεν είναι από τους πιο οικονομικούς (320w και 290w) σε σχέση με MEACO και Puredry που βγαίνουν στα 250w περίπου. Αντίθετα ο Diamond 16L καταναλώνει μόνο 215w και Meaco 12L 144w! Ποια είναι η γνώμη σας; 

Επεξ/σία από Nikos-51
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Nikos-51 είπε

Σχετικά με τον Juro Pro Diamond  20L και 25L, μετά από ερώτηση στο τενικό τμήμα της εταιρείας, μου ανέφεραν ότι αφότου σταματήσει να λειτουργεί ο ανεμιστήρας, η συσκευή ξαναδουλεύει όταν ανέβει το ποσοστό υγρασίας. Δεν έχει συγκεκριμένο χρόνο που να μένει σταματημένος ο ανεμιστήρας. Δηλαδή ο κομπρέσορας μπορεί να πάρει ακόμη και μετά από 5 λεπτά σε περίπτωση που ανέβει η υγρασία. 

Υπάρχει κάποιος να το επιβεβαιώσει; 

Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί. Χρειάζομαι έναν αφυγραντήρα για ενιαίο χώρο 45-50 τμ. περίπου οποίος δεν είναι καλά μονωμένος, δηλαδή περνάει μικρή ποσότητα αέρα από τα ξύλινα κουφώματα και κάνει ρεύμα με ένα μικρό διακοσμητικό τζάκι που υπάρχει σε μια γωνία. Επίσης ο χώρος είναι διαμπερές  και αερίζεται σε καθημερινή βάση εκτός από το μπάνιο που δεν έχει παράθυρο και μαζεύει υγρασία. Ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί από το απόγευμα μέχρι το βράδυ όταν θα είναι αναμένη η θέρμανση, συνεπώς χρειάζομαι ένα μηχάνημα που να μπορεί σε 2-3 ώρες το πολύ να ρίξει την υγρασία στα επιθυμητά επίπεδα και όταν αυτό συμβεί να κάνει εξοικονόμιση ρεύματος όπως ο MEACO ή ο Puredry. Θα ήθελα επίσης να έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα για την κατακράτηση των οσμών (δεν είμαι φαν του ιονισμού γτ ενέχει κινδύνους).  Από θέμα κατανάλωσης οι Juro Pro Diamond 20 και 25 δεν είναι από τους πιο οικονομικούς (320w και 290w) σε σχέση με MEACO και Puredry που βγαίνουν στα 250w περίπου. Αντίθετα ο Diamond 16L καταναλώνει μόνο 215w και Meaco 12L 144w! Ποια είναι η γνώμη σας; 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την κατανάλωση μοντέλα με άλλο δυναμικό αφύγρανσης 20 με 25λτ/24ω. Βρες πρώτα τι χρειάζεσαι για το χώρο σου. Εγώ σε 70μ2 με ενυδρείο ο 12άρης δεν έφτανε ούτε για ζήτω. Πήγα στα 25 για να δω αποτέλεσμα.

Ο Juro pro πάντως μου φαίνεται πολύ αθόρυβος στη χαμηλή σκάλα. Δεν κάνει συντονισμούς κλπ. Τις επόμενες μέρες θα πω εντυπώσεις για τον τρόπο λειτουργίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, n4sleep είπε

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την κατανάλωση μοντέλα με άλλο δυναμικό αφύγρανσης 20 με 25λτ/24ω. Βρες πρώτα τι χρειάζεσαι για το χώρο σου. Εγώ σε 70μ2 με ενυδρείο ο 12άρης δεν έφτανε ούτε για ζήτω. Πήγα στα 25 για να δω αποτέλεσμα.

Ο Juro pro πάντως μου φαίνεται πολύ αθόρυβος στη χαμηλή σκάλα. Δεν κάνει συντονισμούς κλπ. Τις επόμενες μέρες θα πω εντυπώσεις για τον τρόπο λειτουργίας.

Καλοδούλευτο το μηχάνημα!

Συνέκρινα τον 20L με τον 25L γιατί αν είναι να πάρω έναν από τους δύο, συμφέρει ο μεγαλύτερος γιατί έχει μικρότερη κατανάλωση παρόλο που ο 20L είναι αρκετός για τα τετραγωνικά μου! 

Όταν έχεις χρόνο πες μας πώς λειτουργεί ο δικός σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2018 στις 1:38 ΠΜ, yositosi είπε

Θεωρώ ότι γνωρίζεις ότι είναι παράνομο να ανεβάσει κάποιος πίνακα της GFK, οπότε δεν είμαι διατεθειμένος να το κάνω εγώ αυτό. Ακόμα περισσότερο δεν είμαι διατεθειμένος να διαφημίσω κανέναν τους! Αν θελεις να το κάνεις εσύ, be my guest ;)  

Για τα όποια σημεία έχω αναφερθεί φυσικά σε "πωλήσεις", οποιοσδήποτε διαφωνεί,  ας με αντικρούσει

Απλα δωσε μασ το TOP 3 με % και οχι τον πινακα, για να ξερουμε τελικα τι γινεται με τις πωλησεις  !!

14 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Με μπερδεψες λιγο, δηλαδη δε σταματαει για μιση ωρα οπως λεει το manual?? νομιζω το 75-78 που βλεπεις ειναι η κλασικη ψευθης μετρηση ολων των αφυγραντηρων οταν σταματαει ο ανεμιστηρας, αλλα ο δικος σου δε τη λαμβανει υπ οψη αυτη τη μετρηση και απλα περιμενει μιση ωρα για να λειτουργήσει τον ανεμιστήρα και να δει ξανα τη σωστη μετρηση.

τελικα τι ειναι καλο για εσενα να σταματαει ο ανεμιστηρασ ειναι να λειτουργει συνεχεια ?>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, lexusr450 είπε

Απλα δωσε μασ το TOP 3 με % και οχι τον πινακα, για να ξερουμε τελικα τι γινεται με τις πωλησεις  !!

τελικα τι ειναι καλο για εσενα να σταματαει ο ανεμιστηρασ ειναι να λειτουργει συνεχεια ?>

Μια ερωτηση εκανα γιατι ο φιλος περιεγραψε κατι και δε μπορεσα να βρω το ιδιο στο manual. Γενικα νευριαζω αν βρισκω manual που δεν ισχυουν αυτα που γραφουν οποτε ρωταω τον φιλο αν εχει διαπιστωσει κατι τετοιο ή δεν εχει προσεξει καλα τη λειτουργια μιας και τον εχει λιγες μονο μερες. 

Δεν υπαρχει καλυτερο ή χειροτερο. Αν δουλευουν σωστα ολοι καλοι ειναι,  αν δε δουλευουν σωστα το λεμε εδω και δεν τον ξαναπροτεινουμε. 

Αφου δε μπορουμε να περιγραψουμε μια λειτουργια τοτε αναγκαστικα πας στις πιο safe επιλογες δηλαδη να μη σταματαει ο αφυγραντηρας ΄η να κανει παυση λειτουργιας. Εδω φοβηθηκα να παρω τον olimpia που τελικα ρυθμιζει ο χρονος ελεγχου και δε βρεθηκε ενας επιστημονας να το αναφερει.

Εσενα τελικα σου αρεσει ο inventor?

 

Με τις πωλησεις τι κολλημα φαγατε παλι...   απο περιεργεια τι συμπερασμα μπορει να βγαλει κανεις απο αυτη τη πληροφορια??

 

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Με μπερδεψες λιγο, δηλαδη δε σταματαει για μιση ωρα οπως λεει το manual?? νομιζω το 75-78 που βλεπεις ειναι η κλασικη ψευθης μετρηση ολων των αφυγραντηρων οταν σταματαει ο ανεμιστηρας, αλλα ο δικος σου δε τη λαμβανει υπ οψη αυτη τη μετρηση και απλα περιμενει μιση ωρα για να λειτουργήσει τον ανεμιστήρα και να δει ξανα τη σωστη μετρηση.

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω προσέξει αν σταματάει για μισή ώρα, αλλά θα το προσέξω και θα επανέλθω.

5 ώρες πριν, makevius είπε

Να μάς πεί ο φίλος αν όταν ξαναξεκινάει  να δουλεύει , δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας ή /και ο συμπιεστής. 

Χθες το βράδυ μετά από παύση όταν μπήκε πάλι σε λειτουργία, ύστερα απο λίγα δευτερόλεπτα ξεκίνησε να δουλεύει και ο συμπιεστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/11/2018 στις 2:44 ΠΜ, Curtis76 είπε

Αφου τον inventor eva τον βγαλαμε ελαττωματικο... ειπαμε κανει παυσεις και εκκινησεις συνεχεια καθε 2 λεπτα δεν ειναι υποκειμενικο αυτο ειναι κακη λειτουργια....ας παρει ο ανθρωπος κατι να λειτουργει δεν ειναι εποχες για εξοδα. Δε ζητησε να μαθει πιο μοντελο ειναι πιο φτηνο με μεγαλυτερη εγγυηση, ζητησε να μαθει πιο ειναι καλυτερο σαν μηχανημα ... Νομιζω οτι μεταξυ inventor και meaco υπαρχουν πολλες καλες επιλογες... ας μη παει στα ακρα...

εγω λοιπον που εχω και τα δυο μοντελα θα του πω.... οχι inventor γιατι δε δουλευουν σωστα και μετα θα παει να αγορασει αλλον ... οχι meaco γιατι κανει θορυβο και αν δε θελει να τον χρησιμοποιησει στο σαλονι του και μονο εκει θα εχει προβλημα με τον θορυβο.

Βαση νεασ νομοθεσιασ θα πρεπει ολοι οι αφυγραντηρεσ απο το 2020 να εχουνε συνεχομενη λειτουργεια ανεμιστηρα λογω υποχρεωτικησ χρησης R290

Ναι ειμαι ευχαριστημενος απο τον Inventor eva ειδικα απο την αφυγραντικη του ιδιοτητα που ειναι το κυριως και στην χαμηλη ταχυτητα που ειναι με χαμηλη σταθμη θορυβου , βεβαια με ενοχλει το start / stop εχεις δικιο

Θα προτιμουσα την συνεχομενη λειτουργεια ανεμιστηρα για να εχει καλυτερη αισθηση ο αφυγραντηρασ τησ υγρασιασ γιατι ο αισθητηρασ παιρνει αληθινη αισθηση 

Βεβαια ακολουθησα την συμβουλη σου για το διαβασμα τον manual και ανακαλυψα/παραθετω τα εξης για τα νεα μοντελα Inventor EVA PRO κατασκευης μετα τον Ιουλιο του 2018

"Όταν το επίπεδο υγρασίας του χώρου φτάσει 3%-5% κάτω από το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας, ο συμπιεστής της συσκευής θα σταματήσει να λειτουργεί αυτόματα και ο ανεμιστήρας:θα συνεχίσει τη λειτουργία του. Η συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα, βοηθά στην εξοικονόμηση ενέργειας, καθώς η συσκευή αντιλαμβάνεται καλύτερα τη σχετική υγρασία του χώρου και ο συμπιεστής χρειάζεται να λειτουργήσει πολύ λιγότερες ώρες κατά την διάρκεια του 24ώρου γεγονός που μεταφράζεται αυτόματα σε εξοικονόμηση χρημάτων. Αυτό ισχύει για τα μοντέλα που έχουν κατασκευαστεί από τον Ιούλιο του 2018 και έπειτα."

Οι παραπανω πληροφοριες βρισκονται στη σελ 25 του μανουαλ του Inventor EVA

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/dehumidifiers/EVA_II_PRO_WIFI/EVA_II_PRO_WIFI_UM_v20.pdf

 

 

Επεξ/σία από lexusr450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά respect που πέτυχες διάνα το εγχειρίδιο την ημέρα που ανέβηκε στη σελίδα (το αρχείο είναι δημιουργημένο χθες το μεσημέρι σύμφωνα με τα metadata του)!!! 🤗

Τώρα το πως θα ξεχωρίζουν οι καταναλωτές ποιά είναι ποιά (γιατί υπάρχουν και μαγαζιά που δεν έχουν FIFO διαχείριση αποθήκης και ενδέχεται να παίζουν στοκάκια περσινά ακόμα) αν δεν υπάρχει σήμανση version, είναι ένα θεματάκι. Θα κοιτάξω αν βγαίνει ευκατανόητη άκρη από τα σειριακά τουλάχιστον

Αυτό για το νόμο από το 2020, αν δεν σου κάνει κόπο στείλε link τη σχετική νομοθεσία. Το ήξερα ότι πλέον γίνεται μετάβαση σε R290 (κάποιο Κινέζοι ήδη το έκαναν, άλλοι το κάνουν τώρα για παραγωγές από τη νέα χρονιά - και άρα για τη σεζόν του χρόνου). Γενικά σε R290 αλλά και R32 ξέρω ότι δεν "επιτρέπεται" πχ η χρήση ιονιστή (βλέπε σπινθήρας), αλλά επίσημα πχ η TUV τα περνάει αν και θεωρείται από κάποιους παρακινδυνευμένο (ίσως περισσότερο σαν το να είσαι εκ του ασφαλούς μην γίνει καμία τραβηγμένη στραβή, αλλά περνάει κανονικά ο τεχνικός φάκελος. Αυτό για την υποχρεωτική όμως διαρκή λειτουργία του ανεμιστήρα δεν το πρόσεξα πουθενά για να είμαι ειλικρινής.

(για το έτερο ερώτημα παραπάνω, θα επιμείνω, ότι αν θέλεις ανέβασε τα εσύ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω ότι γενικά το phase down των ψυκτικών μέσων συνεχίζεται και χρόνο με το χρόνο γίνεται πιο αυστηρό (απο οικολογικής άποψης) εντός Ευρωπαϊκής ένωσης . Επίσης οι κατασκευαστές για να πετύχουν τα επόμενα χρόνια τους στόχους του GWP που θέτει η Ε.Ε σε κάποια προιόντα άρχιζαν να σκέφτονται ποιό φρέον είναι κατάλληλο για να να ξεπεράσουν τους περιορισμούς αυτούς. 


https://www.rehva.eu/eu-regulations/f-gas-regulation.html

 

Στο link έχει τις απαγορεύσεις της ευρωπαικής ενωσης και απο τι φαίνεται είναι το πιο επικαιροποιημένο link . Κάτι που δεν θυμόμουν ήταν ότι : HFC Ban : Movable room AC, hermetically sealed (GWP ≥ 150) - as of 2020

Στα φορητά κλιματιστικά συγκαταλέγονται και οι αφυγραντήρες . Τώρα, για να πετύχεις τέτοιο GWP κάτω απο 150 δεν σε σώζει ούτε το R32 ούτε κάποιο γνωστό HFC freon  . 
Το R290 διαβάζοντας αριστερά και δεξιά φαίνεται ότι είναι επικρατέστερη λύση μιας και τα μεγαλύτερα εργοστάσια στο κόσμο (Κίνα) έχουν ρίξει όλη την βαρύτητα τους σε αυτό το freon για τις νέες συσκευές τους όπου επιρεάζονται απο τις απαγορεύσεις της Ευρωπαικής ένωσης τα επόμενα χρόνια . Θα το ψάξω μπας και βρώ περισσότερες λεπτομέρειες .




 

1 ώρα πριν, lexusr450 είπε

 

Βεβαια ακολουθησα την συμβουλη σου για το διαβασμα τον manual και ανακαλυψα/παραθετω τα εξης για τα νεα μοντελα Inventor EVA PRO κατασκευης μετα τον Ιουλιο του 2018

"Όταν το επίπεδο υγρασίας του χώρου φτάσει 3%-5% κάτω από το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας, ο συμπιεστής της συσκευής θα σταματήσει να λειτουργεί αυτόματα και ο ανεμιστήρας:θα συνεχίσει τη λειτουργία του. Η συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα, βοηθά στην εξοικονόμηση ενέργειας, καθώς η συσκευή αντιλαμβάνεται καλύτερα τη σχετική υγρασία του χώρου και ο συμπιεστής χρειάζεται να λειτουργήσει πολύ λιγότερες ώρες κατά την διάρκεια του 24ώρου γεγονός που μεταφράζεται αυτόματα σε εξοικονόμηση χρημάτων. Αυτό ισχύει για τα μοντέλα που έχουν κατασκευαστεί από τον Ιούλιο του 2018 και έπειτα."

Οι παραπανω πληροφοριες βρισκονται στη σελ 25 του μανουαλ του Inventor EVA

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/dehumidifiers/EVA_II_PRO_WIFI/EVA_II_PRO_WIFI_UM_v20.pdf

Άρα οι καινούριες παρτίδες προγραμματίστηκαν  με την ανωτέρω φιλοσοφία λειτουργίας. Οπότε σε αυτό το μοντέλο δώσανε  έμφαση σε αυτό το κομμάτι . Στο καλύτερο δυνατό έλεγχο της υγρασίας του χώρου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω χαρει με τα νεα... θα ενημερωσω λοιπον αν το service, μου αλλαξει την ελαττωματικη πλακετα με την νεα. Θα σας πω νεα συντομα.Αφου λοιπον ισχυει αυτο απο μενα εχει ληξει το θεμα. Ευχομαι να εχω βαλει και εγω το λιθαρακι μου στη τελικη επιδιορθωση Οσοι απο την αλλη μερια, δεν εβλεπαν προβλημα μαλλον δε τους ενδιαφερει τελικα η βελτιωση της εταιρειας αλλα στο να κρυβουν το καθε προβλημα κατω απο το χαλακι. εγω κραταω οτι τοσα χρονια πουληθηκε μεγαλος αριθμος ελαττωματικων παρτιδων, και τωρα διορθωθηκε, και τελος καλο ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

εχω χαρει με τα νεα... θα ενημερωσω λοιπον αν το service, μου αλλαξει την ελαττωματικη πλακετα με την νεα. Θα σας πω νεα συντομα.Αφου λοιπον ισχυει αυτο απο μενα εχει ληξει το θεμα. Ευχομαι να εχω βαλει και εγω το λιθαρακι μου στη τελικη επιδιορθωση Οσοι απο την αλλη μερια, δεν εβλεπαν προβλημα μαλλον δε τους ενδιαφερει τελικα η βελτιωση της εταιρειας αλλα στο να κρυβουν το καθε προβλημα κατω απο το χαλακι. εγω κραταω οτι τοσα χρονια πουληθηκε μεγαλος αριθμος ελαττωματικων παρτιδων, και τωρα διορθωθηκε, και τελος καλο ολα καλα.

Νομίζω ότι είναι υπερβολικό να αναφερόμαστε σε ελαττωματική παρτίδα ή κατασκευαστικό ελάττωμα . Κατασκευαστικό ελάττωμα  έχει ένα προϊόν όπου δεν λειτουργεί όπως σχεδιάστηκε να λειτουργεί απο τον κατασκευαστή .  Είδαμε/διαπιστώσαμε στην αγορά τρεις προγραμματισμούς λειτουργίας συσκευών όπου ο καθένας έχει τα αρνητικά του και τα θετικά του . Κάποιος Α τρόπος έχει πολλά αρνητικά αντί για θετικά κάποιος Β τρόπος λειτουργίας το αντίστροφο .  Τον προγραμματισμό του EVA τον έχουν και άλλοι αφυγραντήρες άλλων εταιρειών (τον προηγούμενο προγραμματισμό). Δεν ήταν ο ιδανικότερος και κανένας του εμπορίου δεν είναι ο ιδανικότερος .  Συμφωνώ όμως ότι η τωρινή υλοποίηση τους είναι η πιο ιδανική όσον αφορά την μέγιστη δυνατή ακρίβεια ελέγχου της υγρασίας του χώρου . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...