Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα meaco είναι ακριβά για αυτό που είναι γιατί πολύ απλά στο κόστος του κινέζου προστίθεται η μεταφορά στην Αγγλία (ακριβότερο από το Κίνα Ελλάδα), η μεταφορά μετά Ελλάδα, και το ποσοστό κέρδους του Αγγλου. Εκ των πραγμάτων το κόστος απογειώνεται... Αντίστοιχα και τα Olympia δεν τα λες και φθηνά. 

Το σχόλιο μου είναι 100% αναφορικά με τις τιμές πώλησης. Για τα olimpia ακούγονται καλά λόγια, αλλά πραγματικά δεν έχω κάποια άποψη. Σαν πωλήσεις και οι δύο αυτές εταιρείες είναι πολύ χαμηλά ως προς το μερίδιο αγοράς που έχουν (με βάση τα επίσημα στοιχεία πωλήσεων), οπότε λίγο δύσκολο να "μαζέψεις" σφαιρική ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

o olympia aqyaria λειτουργει ετσι

https://www.carad.gr/images/eshop/catalog/products/0500/files/

οταν λες απομονωση εννοεις να δουλευει μονο ο ιονιστης ή να βγαινει εκτος λειτουργιας και να δουλευει μονο ως αφυγραντηρας γιατι αυτο το κανουν ολοι

να βγαίνει εκτος λειτουργίας ο ιονιστής. Εχω καθαριστή αέρα τον winix u450 αλλά δεν ειναι αυτός ο λόγος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Μισο λεπτο γιατι εγω αλλοιως το εχω στο μυαλο μου. Η gree φιταχνει πχ πνετε ειδη αφυγραντηρα. Παει μια αλλη εταιρεια και λεει θελω ενα τετοιο με τη φιρμα επανω.

Παει μια αλλη και λεει θελω ενα τετοιο με τη φιρμα πανω και αποκλειστικοτητα πχ στην ευρωπη για τρια χρονια

Παει και αλλη μια και λεει, οριστε τα σχεδια θελω να μου φτιαξεις ενα τετοιο πραγμα.

Νομιζω καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και δεν ονομαζεται φασον

Λοιπόν...

1. ο Χ κινέζος φτιάχνει αφυγραντήρες. Πας εσύ και του λες ότι θέλεις να πουλήσεις τα προιόντα του στην Ελλάδα. Βαφτίζεσαι "X Ελλάς" ή αντίστοιχα δηλώνεις αντιπρόσωπος του, και κάνεις απευθείας εισαγωγή τα μοντέλα του και τα πουλάς με το όνομα του. Αυτό ΔΕΝ το προτιμούν οι σοβαροί εισαγωγείς γιατί πολύ απλά κάνουν μάγκες άλλους, και είναι με το φόβο ότι αν ανεβάσουν το όνομα, μπορεί αύριο μεθαύριο να πάρει κάποιος άλλος την αντιπροσώπευση και να έχει στρωμένο δρόμο! ΕΠΙΣΗΣ, πάντα είσαι με το φόβο να αρχίσει ο Κινέζος σε κάποια φάση να πουλάει και αλλού ή ακόμα χειρότερα να αρχίσουν να γίνονται παραεισαγωγές σκοτωμένες από πχ καμιά Βουλγαρία. Αυτό ΔΕΝ είναι φασόν μιας και πουλάς 100% κινέζικο προιόν από αρχής ως τέλους!

2. Πας εσύ στον ίδιο χ Κινέζο, διαλέγεις ένα από τα μοντέλα του, το κάνεις rebranding στα δικά σου "χρώματα/λογότυπα", διαλέγεις τις ακριβείς λειτουργίες που θέλεις να έχει (κάποια λίγα options οπως πχ τυχόν φίλτρο διαφορετικό, ιονιστή, κλπ), και πουλάς με το λογότυπο σου. Αυτό είναι 100% φασόν και αυτό κάνει η περισσότερη αγορά. Εδώ αν είσαι μεγάλος εισαγωγέας, κλείνεις συμβόλαιο και παίρνεις αποκλειστικότητα το σχέδιο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για την αγορά σου. Μόνο σου ρίσκο είναι μην πουλάει σε άλλους ο Κινέζος "παραπλήσιο σχέδιο" (ένα panel διαφορετικό ή μια πρόσοψη) σε άλλους! Οσο πιο μεγάλη δουλειά κάνεις με το εν λόγω εργοστάσιο, τόσο πιο πολύ το δένεις, και πλέον μόνο ρίσκο μην γίνει καμία spot εισαγωγή κανενός στοκ ιδίου σχεδίου από άλλον εισαγωγέα στην υπόλοιπη Ευρώπη...

3. Παει μια πολυεθνική, ή εταιρεία που πουλάει σε ΠΟΛΛΕΣ χώρες, ώστε να το δικαιολογεί με το μέγεθος των αγορών που θα κάνει, και είτε ΑΓΟΡΑΖΕΙ το καλούπι από ένα σχέδιο του Χ Κινέζου, είτε εναλλακτικά του δίνει ένα σχέδιο που έκανε ο ίδιος, και ο Κινέζος το φτίαχνει για αυτόν (κόστος του καλουπιού πέφτει στον ΕΙΣΑΓΩΓΕΑ). Εδώ μιλάμε 100% για την ΕΜΦΑΝΙΣΗ και μόνο. Τα εσωτερικά μέρη (πλακέτες, κομπρεσέρ, κλπ κλπ) είναι τα ίδια που χρησιμοποιεί και για λοιπά του μοντέλα ο Κινέζος γιατί πραγματικά το κόστος του να κάνεις ολοκληρωτικό development από την αρχή σαν εισαγωγέας κοστολογικά δεν βγαίνει για ΚΑΝΕΝΑΝ και απαιτεί πραγματικά τμήματα R&D που πλέον καμία Ευρωπαική εταιρεία δεν έχει (τουλάχιστον σε αυτό τον κλάδο). Εμμέσως πλην σαφώς και αυτό φασόν είναι, απλά σε μια υλοποίηση όπου ο εισαγωγέας έχει πληρώσει παραπάνω κόστος ώστε να αποφύγει να βρεθεί ίδιο οπτικά προιόν με το δικό του στα ράφια των καταστημάτων!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

να βγαίνει εκτος λειτουργίας ο ιονιστής. Εχω καθαριστή αέρα τον winix u450 αλλά δεν ειναι αυτός ο λόγος. 

Ε τοτε ειναι ευκολο, ολα τα μοντελα που εχω δει να εχουν ιονιστη αυτος ενεργοποιειται μονο αν το θες. εχουν ανεξαρτητο κουμπι on off... ο olympia που σου ανεφερα μπορει να δουλεψει μονο ιονιστη και να εχει σβηστη την αφυγρανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

να βγαίνει εκτος λειτουργίας ο ιονιστής. Εχω καθαριστή αέρα τον winix u450 αλλά δεν ειναι αυτός ο λόγος. 

σε ποιά μοντέλα είδες να μην είναι ανεξάρτητη η λειτουργία ιονιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ε τοτε ειναι ευκολο, ολα τα μοντελα που εχω δει να εχουν ιονιστη αυτος ενεργοποιειται μονο αν το θες. εχουν ανεξαρτητο κουμπι on off... ο olympia που σου ανεφερα μπορει να δουλεψει μονο ιονιστη και να εχει σβηστη την αφυγρανση.

Συγνωμη δεν κατάλαβα. Στον olympia aqyaria έχεις την δυνατότητα απενεργοποίησης του ιονιστή να δουλεύει μόνο ο αφυγραντήρας δηλαδή ;

Μόλις τώρα, yositosi είπε

σε ποιά μοντέλα είδες να μην είναι ανεξάρτητη η λειτουργία ιονιστή?

δεν μπορώ να δω καθαρά από τις φωτογραφίες δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

Συγνωμη δεν κατάλαβα. Στον olympia aqyaria έχεις την δυνατότητα απενεργοποίησης του ιονιστή να δουλεύει μόνο ο αφυγραντήρας δηλαδή ;

δεν μπορώ να δω καθαρά από τις φωτογραφίες δεν ξέρω

Δηλαδη ο ολυμπια μπορει να δουλεψει μονο ως ιονιστης. δεν ξερω αν το κανουν αλλοι παντως οι περισσοτεροι δε μπορουν αν δουλεψουν μονο ιονιστη.

Στα περισσοτερα μοντελα αν θες να λειτουργησεις τον ιονιστη πρεπει να δουλευει και η αφυγρανση.  Οποτε αν αγορασεις μοντελο που κανει παυσεις λειτουργιας ανεμιστηρα εκεινη την ωρα δε θα κανεις ιονισμο και καθαρισμο αερα.( για καποιους ακουγεται λεπτομερεια. και σε μενα δηλαδη. αλλα αν υπαρχει θεμα να το λαβεις υπ οψη σου)

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δηλαδη ο ολυμπια μπορει να δουλεψει μονο ως ιονιστης. δεν ξερω αν το κανουν αλλοι παντως οι περισσοτεροι δε μπορουν αν δουλεψουν μονο ιονιστη.

Στα περισσοτερα μοντελα αν θες να λειτουργησεις τον ιονιστη πρεπει να δουλευει και η αφυγρανση. 

 

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δηλαδη ο ολυμπια μπορει να δουλεψει μονο ως ιονιστης. δεν ξερω αν το κανουν αλλοι παντως οι περισσοτεροι δε μπορουν αν δουλεψουν μονο ιονιστη.

Στα περισσοτερα μοντελα αν θες να λειτουργησεις τον ιονιστη πρεπει να δουλευει και η αφυγρανση. 

θέλω μόνο αφυγραντήρα. οχι ιονιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

θέλω μόνο αφυγραντήρα. οχι ιονιστή

Ε τοτε δεν εχεις περιορισμους, καθε μαρκα που κυκλοφορει μπορει να απενεργοποιησει τον ιονιστή του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Curtis76 είπε

Ε τοτε δεν εχεις περιορισμους, καθε μαρκα που κυκλοφορει μπορει να απενεργοποιησει τον ιονιστή του.

σε ευχαριστώ να είσαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ.... Σκέφτομαι να πάρω τον Meaco 20L Platinum. Από ότι είδα σε προηγούμενες σελίδες είναι αρκετά καλός ίσως λίγο παραπάνω θορυβώδεις. Λίγο με μπερδέψατε εκεί με την κινέζικη κατασκευή αλλά μάλλον όλα κινέζικα είναι. Ανάμεσα σε Meaco και σε inventor (πάλι 20 λίτρα) τι θα μου συνιστούσατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yositosi είπε

Τα meaco είναι ακριβά για αυτό που είναι γιατί πολύ απλά στο κόστος του κινέζου προστίθεται η μεταφορά στην Αγγλία (ακριβότερο από το Κίνα Ελλάδα), η μεταφορά μετά Ελλάδα, και το ποσοστό κέρδους του Αγγλου. Εκ των πραγμάτων το κόστος απογειώνεται... Αντίστοιχα και τα Olympia δεν τα λες και φθηνά. 

Το σχόλιο μου είναι 100% αναφορικά με τις τιμές πώλησης. Για τα olimpia ακούγονται καλά λόγια, αλλά πραγματικά δεν έχω κάποια άποψη. Σαν πωλήσεις και οι δύο αυτές εταιρείες είναι πολύ χαμηλά ως προς το μερίδιο αγοράς που έχουν (με βάση τα επίσημα στοιχεία πωλήσεων), οπότε λίγο δύσκολο να "μαζέψεις" σφαιρική ενημέρωση.

Ειναι ευκολο να μασ δειξεισ τα επισημα στοιχεια πωλησεων να μασ λυθει η περιεργεια

Ποιοσ ειναι 1οσ και ποιοσ 2οσ στην Ελλαδα σε πωλησεις και με τι %

7 ώρες πριν, Curtis76 είπε

αν βρεις και olympia splendid θα ειμαστε  σουπερ... Ειχα πει κατι με τα συμβολαια που γινονται, η meaco τωρα ασχολειται με τη σειρα ABC ή καπως ετσι και τα παλια τα απελευθερωνει. Νομιζω οτι καπως ετσι παιζεται το παιχνιδι.

Το Olympia το φτιαχνει η Midea με καλουπια που ανηκουν στην Olympia 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, koumbouni είπε

Να ρωτήσω και εγώ.... Σκέφτομαι να πάρω τον Meaco 20L Platinum. Από ότι είδα σε προηγούμενες σελίδες είναι αρκετά καλός ίσως λίγο παραπάνω θορυβώδεις. Λίγο με μπερδέψατε εκεί με την κινέζικη κατασκευή αλλά μάλλον όλα κινέζικα είναι. Ανάμεσα σε Meaco και σε inventor (πάλι 20 λίτρα) τι θα μου συνιστούσατε;

Προσωπικά Inventor . Εχουν 5 χρόνια εγγύηση, ενώ οι Meaco έχουν 2 χρόνια .  Όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική των 2 εταιρειών η Inventor είναι πιο ανταγωνιστική (καλύτερη τιμή) σε σύγκριση με την Meaco  και οι 2 μάρκες είναι ποιοτικές απλώς η Meaco σε γενικές γραμμές το χει ξεφτιλίσει λίγο με τις τιμές . 

9 ώρες πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

να βγαίνει εκτος λειτουργίας ο ιονιστής. Εχω καθαριστή αέρα τον winix u450 αλλά δεν ειναι αυτός ο λόγος. 

9 στους 10 αφυγραντήρες έχουν πλήκτρο απενεργοποίησης του Ιονιστή . Δεν έχω συνατήσει κάποιον που να μην έχει δυνατότητα απενεργοποίησης αλλά.. just in case σου λέω 9 στους 10 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lexusr450 είπε

Ειναι ευκολο να μασ δειξεισ τα επισημα στοιχεια πωλησεων να μασ λυθει η περιεργεια

Ποιοσ ειναι 1οσ και ποιοσ 2οσ στην Ελλαδα σε πωλησεις και με τι %

Θεωρώ ότι γνωρίζεις ότι είναι παράνομο να ανεβάσει κάποιος πίνακα της GFK, οπότε δεν είμαι διατεθειμένος να το κάνω εγώ αυτό. Ακόμα περισσότερο δεν είμαι διατεθειμένος να διαφημίσω κανέναν τους! Αν θελεις να το κάνεις εσύ, be my guest ;)  

Για τα όποια σημεία έχω αναφερθεί φυσικά σε "πωλήσεις", οποιοσδήποτε διαφωνεί,  ας με αντικρούσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, yositosi είπε

Θεωρώ ότι γνωρίζεις ότι είναι παράνομο να ανεβάσει κάποιος πίνακα της GFK, οπότε δεν είμαι διατεθειμένος να το κάνω εγώ αυτό. Ακόμα περισσότερο δεν είμαι διατεθειμένος να διαφημίσω κανέναν τους! Αν θελεις να το κάνεις εσύ, be my guest ;)  

Για τα όποια σημεία έχω αναφερθεί φυσικά σε "πωλήσεις", οποιοσδήποτε διαφωνεί,  ας με αντικρούσει

Αναφέρεσαι σε στατιστικά πωλήσεων-μερίδια αγοράς της γνωστής GFK ;  https://www.gfk.com/    Aυτής της εταιρείας ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...