Miracle Worker Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Εγώ από φοιτητής θεωρούσα ότι πάνω από 5 ευρώ για ένα γεύμα είναι σπατάλη και ακόμα και σήμερα αυτό είναι το μέγιστο που δίνω για φαί απ' έξω, το οποίο αντιστοιχεί σε 2 πιτόγυρα ή μία πίτσα από pizzafan, takeaway πάντα. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές φθηνές επιλογές αν δε θες να μαγειρέψεις, όπως γνωστή αλυσίδα μαγειρίων που έχει τη μερίδα 3,50-4,50 ευρώ, έτοιμα Σκλαβενίτη που αναφέρθηκε, κατεψυγμένα Μπαρμπαστάθη και εύκολα σπιτικά γεύματα (σάντουιτς, χωριάτικη κλπ).
Liverpool89 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Σπανια παραγγελνω απεξω. Δεν μπορω να συγκρινω την ποιοτητα του σπιτικού φαγητου, με το έτοιμο απεξω. Ας βγαινει ακριβοτερα που λένε μερικοι, πράγμα που δεν νομιζω γιατί, θα μαγειρεψω το μεσημερι πχ και θα χω για το βραδυ ή την αλλη μερα. Αν στο παιχνιδι βαλουμε κανενα παστίτσιο ή καμια πίτα, ασχετα με το χρονο που θα δαπανησει, το κοστος σπιτικού με εξω ειναι πολυ ακριβοτερο. Στο σπιτι θα πάρεις και θα τσεκαρεις την ποιοτητα του κρέατος που θα μαγειρεψεις, εξω θα φας προβρασμενα μακαρονια, κατεψυγμενα κρεατα, προβρασμενα φιλετα κοτόπουλο. Ειδικα αν ψαχνεις να σου βγει φθηνο. Οταν εχεις οικογένεια το εξω το ξεχνας. Απλά τα καταστήματα επρεπε τον καφε να τον εχουν μια λογικη τιμη οχι να ειναι οσο ένα ωρομισθιο και μια μεριδα μακαρονια να μην κανει 6+€ με μια κουταλια της σουπας κιμα που δεν ξερεις πότε μαγειρευτικε. Οποτε για μενα κερδιζει το σπιτικο φαγητο. Ενώ στον καφε μπορει να πάρω απεξω καποια στιγμη γιατί δεν εχω ουτε την επαγγελματική εσπρεσιερα, ουτε μπορω να εχω την ταδε ποικιλια καφε συνέχεια. Δεχομαι οτι φθηνότερα σου βγαινει ενα γλυκο ή μια τούρτα από το ζαχαροπλαστείο, αντι να κατσεις να το φτιαξεις. Γιατι εκει θελεις ζυγισμενα υλικα και τα αλλα που θα μείνουν για αλλη φορα αν τυχει.
AristidisZ Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 2 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε Αν στο παιχνιδι βαλουμε κανενα παστίτσιο ή καμια πίτα, ασχετα με το χρονο που θα δαπανησει, το κοστος σπιτικού με εξω ειναι πολυ ακριβοτερο. Ρε αγόρι ένα ταψί παστίτσιο το πουλάνε στη ξεφτίλα ένα 30αρι (πες 5€ * 6 κομμάτια), πόσο έχεις την εντύπωση ότι θα σου στοιχίσει να το φτιάξεις ;
sugarfree Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 (επεξεργασμένο) 12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε Ρε αγόρι ένα ταψί παστίτσιο το πουλάνε στη ξεφτίλα ένα 30αρι (πες 5€ * 6 κομμάτια), πόσο έχεις την εντύπωση ότι θα σου στοιχίσει να το φτιάξεις ; Προχθές έφτιαξα παστίτσιο, περίπου 18 ευρώ έδωσα. Επεξ/σία 17 Νοεμβρίου 2021 από sugarfree
Finn Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Κάποιοι πρέπει να καταλάβετε ότι η τιμή λιανικής δεν έχει καμία σχέση με το κόστος αγοράς των πρώτων υλών. Όσοι πιστεύουν το αντίθετο μπορούν να ανοίξουν κατάστημα να πηγαίνουμε εμείς να τρώμε και να πίνουμε καφέ φθηνά. Πρωταρχικός σκοπός οποιασδήποτε επιχείρησης είναι η μεγιστοποίηση του κέρδους (όχι η αισχροκέρδεια). Πρέπει να καλυφθεί η αγορά των πρώτων υλών, η χασουρα των προϊόντων που θα πεταχτούν, μισθοί, υποχρεώσεις προς το κράτος και οργανισμούς, τυχόν ενοίκια, τεχνογνωσία και στο τέλος να μείνει και κέρδος. Θα κάτσει δηλαδή ο άλλος να βάλει το ουαου σαλόνι, εσπρεσιερα του 5χιλιαρου για να απλώνεις εσύ την κωλαρα σου για κανα δίωρο επειδή ο στιγμιαίος έχει κόστος 20 λεπτά ξερωγώ. Το μαγείρεμα στο σπίτι είναι πιο οικονομικό για 2 και βάλε άτομα. Συνήθως όταν κάποιος μένει μόνος η θα αναγκαστεί να τρώει το ίδιο φαι δύο τρεις μέρες (ποιος μαγειρεύει μια μερίδα φασολάκια μόνο;) ή να καταφύγει στο έξω κι αν πάμε σύμφωνα με τη λογική του άλλου παραπάνω που είπε πάνω από 5€ για γεύμα δεν αξίζει να δώσεις, τότε πάει περίπατο και η υγιεινή ζωή. Προσωπικά έχω κόψει το έξω επειδή άλλαξα ριζικά τη διατροφή μου,. μαγειρεύω συχνά, αλλά μια στο τόσο θα φάω σουβλάκι γύρο και πιο συχνά ένα καλό γεύμα σε εστιατόριο. Δυστυχώς η ισορροπημένη διατροφή κοστίζει. 2
Kostasallinone Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 17 λεπτά πριν, AristidisZ είπε Ρε αγόρι ένα ταψί παστίτσιο το πουλάνε στη ξεφτίλα ένα 30αρι (πες 5€ * 6 κομμάτια), πόσο έχεις την εντύπωση ότι θα σου στοιχίσει να το φτιάξεις ; 5 λεπτά πριν, sugarfree είπε Προχθές έφτιαξα παστίτσιο, περίπου 18 ευρώ έδωσα. Παστίτσιο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ 400gr | ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ (sklavenitis.gr) 1
AristidisZ Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 9 λεπτά πριν, sugarfree είπε Προχθές έφτιαξα παστίτσιο, περίπου 18 ευρώ έδωσα. Όχι ότι παίζει ρόλο στη κουβέντα που κάνουμε, αλλά για τι ποσότητα μιλάμε που πήγε 18€ ; 😛
Επισκέπτης Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Μου φαίνεται αδιανόητο πως στο κόστος του delivery δεν συνυπολογίζετε το γεγονός πως τρώτε χωρίς να κάνετε απολύτως τίποτα γι αυτό. Λες και δεν έχει αξία αυτό! Ωραία ψυχοθεραπεία το μαγείρεμα, ναι, και σίγουρα πιο οικονομικό, αλλά θέλει ένα σωρό προυποθέσεις, skills, σχεδιασμό, προγραμματισμό στα ψώνια, οργάνωση νοικοκυριού, και επίσης πρέπει να τρώμε κάθε μέρα Δεν πάει η φάση, αχ τι να φάμε σήμερα, και να μην υπάρχει ούτε ρίγανη στο σπίτι π.χ. και να πηγαίνεις να αγοράζεις όλα τα υλικά από το μηδέν. Επίσης άλλο το να ζει μόνος του κάποιος, άλλο μια οικογένεια - πολλές φορές δεν σου κάνει όρεξη να μαγειρέψεις κάτι πολύπλοκο για μια μερίδα, ούτε θα κάνεις ένα ταψί να τρως μια βδομάδα το ίδιο φαγητό.
sugarfree Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε Όχι ότι παίζει ρόλο στη κουβέντα που κάνουμε, αλλά για τι ποσότητα μιλάμε που πήγε 18€ ; 😛 Βγήκαν 10 κομμάτια περίπου, πήξαμε στο μακαρόνι δύο μέρες
Dante80 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 (επεξεργασμένο) 15 λεπτά πριν, Finn είπε Δυστυχώς η ισορροπημένη διατροφή κοστίζει. Όχι ιδιαίτερα..ειδικά η μεσογειακή διατροφή μας (δλδ το καθημερινό, σπιτικό φαγητό με το οποίο μεγαλώσαμε) είναι εξαιρετικά ισορροπημένη, αλλά και οικονομική. Για έναν εργένη βγαίνει στα 50€ τον μήνα λαϊκή και άλλα 100-150€ σουπερμάρκετ. Δεν ξέρω πως έχει βγει αυτός ο μύθος της ακριβής υγιεινής διατροφής. Επεξ/σία 17 Νοεμβρίου 2021 από Dante80
sugarfree Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 11 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε Παστίτσιο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ 400gr | ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ (sklavenitis.gr) Φίλε αυτό έχει ελάχιστη μπεσαμέλ είναι σαν να τρως μακαρόνια με κιμά 😋 1
Liverpool89 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 28 λεπτά πριν, AristidisZ είπε Ρε αγόρι ένα ταψί παστίτσιο το πουλάνε στη ξεφτίλα ένα 30αρι (πες 5€ * 6 κομμάτια), πόσο έχεις την εντύπωση ότι θα σου στοιχίσει να το φτιάξεις ; Αγορι ενα ταψι παστίτσιο εμενα μπορει να με κοστισει 15€ το πολυ αλλα θα εχω να φαω και την επομενη μερα. Απεξω αφου εχει την διπλασια τιμη αν το αγορασω κομματι κομματι με συμφερει. Αναμεικτος κιμας 1 κιλο 7€, δυο περιπου πακέτα μακαρονια 3€ σου λεω, μπεσαμελ ετοιμη μαζι με το γαλα 2€ και βαλε τα υπόλοιπα ρευμα.
Kostasallinone Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 1 λεπτό πριν, sugarfree είπε Φίλε αυτό έχει ελάχιστη μπεσαμέλ είναι σαν να τρως μακαρόνια με κιμά 😋 Μια χαρά μπεσαμέλ φαίνεται στην φωτογραφία. 400gr φαγητού με 3,35€ είναι κλέψιμο. 2
phanispal Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε Όχι ότι παίζει ρόλο στη κουβέντα που κάνουμε, αλλά για τι ποσότητα μιλάμε που πήγε 18€ ; 😛 Με ένα κιλό κιμά (~10€ εκτός κι αν πάρεις κανά φθηνιάρικο με ~6€/κιλό), 1.5 λίτρο γάλα (~2.5€), τυρί τριμμένο για τη μπεσαμέλ (~3€), ένα πακέτο μακαρόνια (~1€), συν αλεύρι συν ρεύμα (ΟΚ ψιλολόγια αυτά), εύκολα βγαίνει τουλάχιστον 15€ και παραπάνω. 1
AristidisZ Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 Δημοσ. 17 Νοεμβρίου 2021 4 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε Αγορι ενα ταψι παστίτσιο εμενα μπορει να με κοστισει 15€ το πολυ αλλα θα εχω να φαω και την επομενη μερα. Απεξω αφου εχει την διπλασια τιμη αν το αγορασω κομματι κομματι με συμφερει. Αναμεικτος κιμας 1 κιλο 7€, δυο περιπου πακέτα μακαρονια 3€ σου λεω, μπεσαμελ ετοιμη μαζι με το γαλα 2€ και βαλε τα υπόλοιπα ρευμα. Με ένα κιλό κιμά και δυο πακέτα μακαρόνια θα τρως μια βδομάδα, όχι δυο μέρες 😛 1 λεπτό πριν, phanispal είπε Με ένα κιλό κιμά (~10€ εκτός κι αν πάρεις κανά φθηνιάρικο με ~6€/κιλό), 1.5 λίτρο γάλα (~2.5€), τυρί τριμμένο για τη μπεσαμέλ (~3€), ένα πακέτο μακαρόνια (~1€), συν αλεύρι συν ρεύμα (ΟΚ ψιλολόγια αυτά), εύκολα βγαίνει τουλάχιστον 15€ και παραπάνω. Ναι οκ αλλά αυτό η ποσότητα που λέμε είναι minimum 5-6 μερίδες απέξω, που είναι 30+ ευρώ, μη σου πω και πολύ παραπάνω τεσπα, πολύ το αναλύσαμε 😛
Προτεινόμενες αναρτήσεις