Προς το περιεχόμενο

Αγορα πολυμηχανηματος Laser , Brother L2530DW???


Thrylos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα πολυμηχανημα HP κοντα μια 10ετια το οποιο εκανε τα παντα, Laser, εγχρωμο, fax, δυκτιακο, αλλα βγηκε μαπα σε αντοχη και σε συμβατα μελανια. Πλεον δεν τυπωνει καν και θελω να παρω κατι καινουριο.

Δεν ειμαι διατεθημενος να δωσω παλι κοντα 400ε, και θυσιαζω το χρωμα και το fax και το adf. Απο την αλλη αν μπορω να παρω automatic duplex ειναι nice to have, αλλα κυριως θελω ασπρομαυρο laser με φτηνα συμβατα αναλωσιμα.

Εχω δει το Brother L2530dw στα 164 ευρω που κανει τα παραπανω και εχει και duplex και wifi (σχετικα χρησιμο για μενα, οχι απαραιτητο αν υπαρχει τουλαχιστον ethernet) και βλεπω συμβατα toner 3000 σελιδων με κατω απο 10ε . 

Αξιζει σαν μηχανημα λετε? εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, lector είπε

Ποιο μηχανημα ειναι; Απο την περιγραφη να μαντεψω CM2320; Εισαι σιγουρος οτι δε σωζεται;

CM1415fn

Το ειχα παρει ολοφρεσκο μοντελο καπου τελη 2011-αρχες 2012, και αργησαν πολυ να βγουν συμβατα toners οποτε μετα απο κανα εξαμηνο εκανα τη βλακεια να αγορασω ενα kit με το οποιο ξαναγεμιζες γραφιτη τα stock, και δεν εκανα τοσο καλη δουλεια με αποτελεσμα να χυθει και magenta toner μεσα στο μηχανημα. Μετα εβγαζε "βρωμικες" εκτυπωσεις....αλλα το ανεκτηκαμε. Καποια στιγμη μετα απο χρονια επιδιωξαμε να το καθαρισουμε με μετρια αποτελεσματα. Εν τελη καποια στιγμη προπερσι αρχισε να κανει και προβληματα με το να τραβηξει τις σελιδες. Φεραμε εναν τεχνικο και το "εφτιαξε" αλλα δεν μπορουσε να τραβηξει πανω απο 3 συνεχομενες. Αρα εκτυπωναμε εγγραφα σε 3αδες. Τωρα πλεον δεν τυπωνει καν. 

Επειδη ειναι στο πατρικο μου δεν ξερω τι γινεται, μαλλον εχει παψει να τραβαει ακομα και την 1η σελιδα και θελει καποιο service παλι. Αλλα να σου πω την αληθεια επειδη και η ποιοτητα εκτυπωσης δεν ειναι τοσο καλη λογω της κακης δικης μας μεταχειρησης, δεν εχω ορεξη να το φτιαξω. Οι γονεις μου θελουν οπωσδηποτε ενα φωτοτυπικο και δε τους νοιαζει το χρωμα, νομιζω ειναι καλυτερη λυση να τους παρω ενα καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήραμε πρόσφατα τον DCP-2530DW στα 180€ με τρία χρόνια εγγύηση και τεχνική υποστήριξη. Έχει εκτυπώσει μέχρι στιγμής 300 σελίδες χωρίς προβλήματα. Το wifi άριστο, συνδέομαι μέσω router + wifi-ext. Το κινητό επίσης τον είδε αμέσως. Δοκίμασα και συμβατό toner των 10€ των 6000 σελίδων 😀 και το αναγνώρισε χωρίς πρόβλημα. Εννοείτε δεν αναβαθμίζουμε το firmware.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, PGP737ng είπε

Γιατί αυτό?

Γιατί δε θα αναγνωρίζει τα συμβατά μελάνια αλλά μόνο τα γνήσια.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/11/2021 στις 6:34 ΜΜ, Thrylos7 είπε

βγηκε μαπα σε αντοχη

 

Στις 4/11/2021 στις 8:21 ΜΜ, Thrylos7 είπε

εκανα τη βλακεια να αγορασω ενα kit με το οποιο ξαναγεμιζες γραφιτη τα stock, και δεν εκανα τοσο καλη δουλεια με αποτελεσμα να χυθει και magenta toner μεσα στο μηχανημα

 

Στις 4/11/2021 στις 8:21 ΜΜ, Thrylos7 είπε

Καποια στιγμη μετα απο χρονια επιδιωξαμε να το καθαρισουμε με μετρια αποτελεσματα.

Συγνώμη φιλαράκι, αλλά με όλα αυτά που λές, δε βγήκε μάπα σε αντοχή το μηχάνημα, το κακομεταχειριστήκατε εσείς.....

μαΐμού κακά τόνερ, χύσατε μέσα τόνερ κ δεν το καθαρίσατε σωστά, μετά από χρόνια είπατε να το ξανακαθαρίσετε...   

 

 

άνοιξε το tray1 να δεις αν θα τυπώσει. Αν από εκεί τυπώνει , σημαίνει πως στο κλασσικό συρτάρι χρειάζεται καθάρισμα ή αλλαγή τα roller  Που τραβάνε/σηκώνουν/τροφοδοτούν με χαρτί

 

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kthulhou είπε

 

 

Συγνώμη φιλαράκι, αλλά με όλα αυτά που λές, δε βγήκε μάπα σε αντοχή το μηχάνημα, το κακομεταχειριστήκατε εσείς.....

μαΐμού κακά τόνερ, χύσατε μέσα τόνερ κ δεν το καθαρίσατε σωστά, μετά από χρόνια είπατε να το ξανακαθαρίσετε...   

 

 

Εχεις δικιο, αλλα δεν ειναι το θεμα μας αυτη τη στιγμη. Αν σπιλωσα τη φημη της HP ζητω συγγνωμη :D

@Nikosmile το πηρα το Brother, το εβαλε το cosmodata χτες 154 και λεω ας το ριξουμε το ζαρι....ελπιζω να βγει καλο, το περιμενω αυριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thrylos7 είπε

Αν σπιλωσα τη φημη της HP ζητω συγγνωμη :D

οχι ρε συ, ούτε με νοιάζει η φήμη της ΗΡ (και της κάθε ΗΡ) , ούτε συγνώμη ζήτησα, αλοίμονο ! κουβέντα να γίνεται , αλλά να λέμε που κ που κ του στραβού το δίκιο...δεν έφταιγε το μηχάνημα.... ή τουλάχιστον δεν πρόλαβε από μόνο του να βγάλει τα όποια ελαττώματά του !

3 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

το πηρα το Brother,

καλοδούλευτο κ γερό να σου βγει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kthulhou είπε

οχι ρε συ, ούτε με νοιάζει η φήμη της ΗΡ (και της κάθε ΗΡ) , ούτε συγνώμη ζήτησα, αλοίμονο ! κουβέντα να γίνεται , αλλά να λέμε που κ που κ του στραβού το δίκιο...δεν έφταιγε το μηχάνημα.... ή τουλάχιστον δεν πρόλαβε από μόνο του να βγάλει τα όποια ελαττώματά του !

ναι ρε....πλακα κανω dont worry. Αν φτασουμε να εχουμε fanboys και στα εκτυπωτικα εχουμε τρελη εξελιξη σαν λαος.

Οντως εκανα εγω τις πατατιες μου, αλλα γιαυτο δε γκρινιαξα ποτε για την ποιοτητα εκτυπωσης. Δε μου αρεσε ομως που χαλασαν τα ραουλα του και δεν τραβαγε χαρτι σωστα, αυτο μαλλον δε το προκαλεσα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικά καθαρίζονται κ κερδίζουν διάρκεια ζωής με πανί που δεν αφήνει τρίχες κλπ κ χλιαρό νερό, απλό

παλιά λέγανε για αλκοόλες κλπ, πλέον απλά νεράκι χλιαρό, βρέχεις το πανί κ καθαρίζεις

όχι πλημμύρες, όχι θάλλασες κ ακτές...  :P

 

 

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...