Προς το περιεχόμενο

Νομική μητροπολιτικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το πρόγραμμα νομικής του μητροπολιτικού κολλεγίου. Την αντιμετώπιση του από την αγορά εργασίας και γενικά το επίπεδο σπουδών. Να σημειώσω ότι προσωπικά έχω ήδη προπτυχιακό και μεταπτυχιακό από ελληνικά πανεπιστήμια και θέλω να κάνω και άνοιγμα στην νομική για να την συνδυάσω με το κύριο επάγγελμα μου. Το να μπω στο legal department ως ασκούμενος για παράδειγμα δεν θα είναι κάτι δύσκολο καθώς θα δουλεύω ήδη σε άλλο πόστο, θα έχω ομως τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα; Οπως καταλαβαίνεται λοιπόν, παράλληλα με τις σπουδές στην νομική θα εργάζομαι και άρα θα είναι δύσκολο να παρακολουθώ την νομική του ΕΚΠΑ. Επισης οι στόχοι μου είναι συγκεκριμένοι και ίσως το πρόγραμμα στο μητροπολιτικό να μπορεί να γίνει πιο εστιασμένο στους στόχους μου π.χ με μια πτυχιακή, κάτι που στον ΕΚΠΑ δεν μπορείς να κανείς.  Να επιλέξω το μητροπολιτικό κολλέγιο ή όχι και γιατί;

Ευχαριστώ

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθως καταλαβαινω δε σε νοιαζουν καθολου τα του δημοσίου και το θες καθαρα για να το συνδυασεις με τα άλλα πτυχια σου, στον ιδιωτικο κυριως τομεα. Οπότε δε βλεπω γιατι να υπαρχει προβλημα να σπουδασεις Νομικη στο Μητροπολιτικο, κι αυτο bachelor ειναι στην τελικη. Απλα να ξερεις (που ισως το ξερεις ηδη) οτι δε θα μπορεις να χρησιμοποιησεις το bachelor του Μητροπολιτικου για μεταπτυχιακο σε δημοσιο Ελληνικο πανεπιστημιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_panel είπε

Καθως καταλαβαινω δε σε νοιαζουν καθολου τα του δημοσίου και το θες καθαρα για να το συνδυασεις με τα άλλα πτυχια σου, στον ιδιωτικο κυριως τομεα. Οπότε δε βλεπω γιατι να υπαρχει προβλημα να σπουδασεις Νομικη στο Μητροπολιτικο, κι αυτο bachelor ειναι στην τελικη. Απλα να ξερεις (που ισως το ξερεις ηδη) οτι δε θα μπορεις να χρησιμοποιησεις το bachelor του Μητροπολιτικου για μεταπτυχιακο σε δημοσιο Ελληνικο πανεπιστημιο.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αν θελήσω να συνεχίσω και με δεύτερο μεταπτυχιακό, που δεν νομίζω, θα χρησιμοποιήσω το ελληνικό bachelor και μεταπτυχιακό για να κάνω την αίτηση, όποτε αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Η εγγραφή στο δικηγορικό σύλλογο γίνεται κανονικά ή αντιμετωπίζεις προκατάληψη σχετικά με το γεγονός ότι Προέρχεσαι από κολλέγιο;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ironman09 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αν θελήσω να συνεχίσω και με δεύτερο μεταπτυχιακό, που δεν νομίζω, θα χρησιμοποιήσω το ελληνικό bachelor και μεταπτυχιακό για να κάνω την αίτηση, όποτε αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Η εγγραφή στο δικηγορικό σύλλογο γίνεται κανονικά ή αντιμετωπίζεις προκατάληψη σχετικά με το γεγονός ότι Προέρχεσαι από κολλέγιο;  

Aυτο, σχετικα με την εγγραφη στο δικηγορικο συλλογο, δεν το γνωριζω καθολου. Καλυτερα να παρεις τηλ. και να ρωτησεις τους ιδιους, για να παρεις μια ξεκαθαρη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω σοβαρες επιφυλαξεις για αυτα που λες.Αρχικα λες οτι δεν μπορεις να παρακολουθεις σπουδες στο ΕΚΠΑ γιατι δουλευεις.Στο κολλεγιο πως θα παρακολουθεις?Στην συνεχεια αναφερεις οτι εχεις πτυχιο,στην περιπτωση αυτη γιατι δεν δινεις κατατακτηριες?Η [πραγματικοτητα ειναι οτι  ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως αδυνατο  να παρεις αδεια ασκησεως επαγγελματος συνεπως δεν ειναι θεμα εαν θελεις να διοριστεις στο δημοσιο αλλα  να κανεις χρηση του επαγγελματος γενικα σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα. Εαν σπουδαζες μια επιστημη που δεν απαιτει αδεια ασκησεως επαγγελματος τελειωνοντας ενα κολλεγιο  μπορεις να δωσεις εξετασεις για επαγγελματικη αναγνωριση,οχι ακαδημαικη, και να δουλεψεις στον ιδιωτικο τομεα.Για επαγγελματα ομως αυστηρα  κατωχυρομενα οπως ιατρικη και νομικη απλα δεν γινεταιΤα κολλεγια δεν ειναι παραρτηματα των ξενων πανεπιστημιων αλλα ανεξαρτητες επιχειρησεις  που δουλευουν φρανσαιζ .Εαν τελειωσεις νομικη σε καποιο κολλεγιο πρεπει να πας για μαστερ στην βρετανια και κατοπιν να κανεις ασκηση εκει.Αφου κανεις αυτα τοτε μονο μπορεις να κανεις αιτηση σε δικηγορικο συλλογο για να δουλεψεις σαν ευρωπαιος δικηγορος,αφου βεβαιως εχουν αναγνωριστει απο δοαταπ.Ο δοατα ομως λεει

Αναφορά σε κείμενο

Αναγνωρίζεται τίτλος πανεπιστημίου της αλλοδαπής μετά από σπουδές σε συνεργαζόμενο κολλέγιο/παράρτημα αυτού του πανεπιστημίου στην Ελλάδα;

  • Σύμφωνα με τον ιδρυτικό νόμο 3328/2005, άρθρο 4, παρ. β, όλες οι σπουδές πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί αποκλειστικά σε ομοταγή εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής. Πτυχία που απονέμονται μετά από πραγματοποίηση σπουδών ή μέρους σπουδών σε παράρτημα εκπαιδευτικού ιδρύματος της αλλοδαπής στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται ακαδημαϊκά, καθώς η αναγνώρισή τους δεν είναι σύμφωνη με τις διατάξεις του άρθρου 16 του Συντάγματος. Για τους τίτλους αυτούς οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο Αυτοτελές Τμήμα Εφαρμογής της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας (ΑΤΕΕΝ) του ΥΠΑΙΘ, που εξετάζει αιτήσεις αναγνώρισης επαγγελματικών Προσόντων και αναγνώρισης επαγγελματικής ισοδυναμίας τίτλου τυπικής ανώτατης εκπαίδευσης

https://www.doatap.gr/anagnorish/suxnes-erothseis-faq/

Ειναι λοιπον προφανες οτι ο δοαταπ δεν δινει αναγνωριση,αρα ο μονος τροπος ειναι να κανεις 3 χρονια εδω,κατοπιν να πας για καναδυο χρονια στην αγγλια,να κανεις ασκηση εκει,να περασεις τις αναλογες εξετασεις  και κατοπιν να ερθεις στην ελλαδα και να ζητησεις απο τον δικηγορικο συλλογο να σε εγγραψει σαν εωρωπαιο δικηγορο.Εαν και εφοσον ο συλλογος το δεχτει ,τοτε και μονον τοτε μπορεις να κανεις χρηση του πτυχιου.Ενας αλλος τροπος ειναι να τελειωσεις το κολλεγιο εδω,να κανεις master στην αγγλια,γιατι εδω δεν αναγνωριζεται το πτυχιο,και κατοπιν να ερθεις ελλαδα και να ζητησεις απο τον δικηγορικο συλλογο να σε εγγραψει ως ασκουμενο.Αφου δωσεις καμποσα μαθηματα εξετασεις διοτι το αγγλικο δικαιο ειναι διαφορετικο και εφοσον ο συλλογος το δεχτει τοτε και μονον τοτε μπορεις να ξεκινησεις  οχι να δουλευεις αλλα  να κανεις ασκηση για αλλους 18 μηνες.Την ακριβεια αυτων που σου γραφω μπορεις πολυ απλα να την τσεκαρεις κανοντας μια ερωτηση σε οποιονδηποτε δικηγορικο συλλογο.Στην νομικη ο δικηγορικος συλλογος δεν ειναι απλα ενα συνδικαλιστικο οργανο αλλα αυτος που καθοριζει εαν μπορεις να δουλεψεις στο επαγγελμα η οχι.
Αυτος ειναι ο λογος που στα κολλεγια υπαρχουν σχεδον ολες οι ειδικοτητες εκτος νομικης και ιατρικης.Εαν τωρα εσυ θεωρεις οτι ολος αυτος ο γολγοθας με πολυ,παρα πολυ αμφιβολα αποτελεσματα ειναι προτιμοτερος απο κατατακτηριες οπου απλα πας στο τριτο εξαμηνο και καθαρισες  ,καλη τυχη.Αντιλαμβανομαι οτι φοβασαι τις κατατακτηριες σε τρια μαθηματα και προτιμας τον ευκολο τροπο του παω ,πληρωνω και γραφομαι.Ενα αλλο πραγμα που ακουω ειναι οτι τα κολλεγια ειναι παραρτηματα των ξενων πανεπιστημιων.Δεν ειναι,για του λογου το αληθες μπες στην επισημη σελλιδα των πανεπιστημιων και δες που εχει campus,ε δεν θα δεις πουθενα να αναφερει την ελλαδα.Μπορει τα κολλεγια να προσφερουν εξαιρετικη,απιθανη,φοβερη εκπαιδευση,δεν ξερω και εγω τι αλλο,ομως μιας και στην ελλαδα δεν καταργηθηκε το αρθρο 10 του συνταγματος υπαρχουν πολλα προβληματα αναγνωρισης.Με αυτα που σου γραφω δεν μειωνω τα κολλεγια τα οποια μια χαρα ειναι σαν διεξοδος σπουδων καποια απο αυτα μαλλιστα εχουν πολυ καλες εγκαταστασεις,αλλα μου προκαλει απορια πως διαφημιζουν οτι παιρνεις αγγλικο πτυχιο χωρις να διδασκεσαι ουτε να εξεταζεσαι στα αγγλικα.Δηλαδη οι ξενοι καθηγητες που ελεγχουν την ποιοτητα σου γνωριζουν αψογα ελληνικα? Μπορει σε ολα αυτα να κανω λαθος και να λεω βλακειες και στην περιπτωση αυτη προκαταβολικα ζηταω συγνωμη.Επιβεβαιωσε τα ομως μονος σου ρωτωντας τους αρμοδιους,δηλαδη δοαταπ,δικηγορικο συλλογο.Εαν κανω λαθος χιλια συγμωμη

 

Επεξ/σία από nitsa21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ υπέρ των κατατακτηρίων είμαι. Ίσως ξεκινήσω να διαβάζω από τώρα μόνος μου σιγά σιγά, για του χρόνου τον Δεκέμβρη. Η κατάταξη γίνεται στο τρίτο εξάμηνο αλλά μου έχουν πει ότι τα μαθήματα του πρώτου έτους τα χρωστάς. Θα ρωτήσω βέβαια την γραμματεία

Επεξ/σία από Ironman09
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ironman09 είπε

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ υπέρ των κατατακτηρίων είμαι. Ίσως ξεκινήσω να διαβάζω από τώρα μόνος μου σιγά σιγά, για του χρόνου τον Δεκέμβρη. Η κατάταξη γίνεται στο τρίτο εξάμηνο αλλά μου έχουν πει ότι τα μαθήματα του πρώτου έτους τα χρωστάς. Θα ρωτήσω βέβαια την γραμματεία

 

1 ώρα πριν, Ironman09 είπε

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ υπέρ των κατατακτηρίων είμαι. Ίσως ξεκινήσω να διαβάζω από τώρα μόνος μου σιγά σιγά, για του χρόνου τον Δεκέμβρη. Η κατάταξη γίνεται στο τρίτο εξάμηνο αλλά μου έχουν πει ότι τα μαθήματα του πρώτου έτους τα χρωστάς. Θα ρωτήσω βέβαια την γραμματεία

Εαν εισαι απο συναφη σχολη σου αναγνωριζονται μαθηματα,επισης εξαιρουντε τα τρια μαθηματα που εδωσες κατατακτηριες,ποινικο,συνταγματικο,αστικο.Καλη επιτυχια

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 4/11/2021 στις 12:58 ΜΜ, Ironman09 είπε

Οπως καταλαβαίνεται λοιπόν, παράλληλα με τις σπουδές στην νομική θα εργάζομαι και άρα θα είναι δύσκολο να παρακολουθώ την νομική του ΕΚΠΑ.

Στο κολλέγιο θα είναι πιο δύσκολο επειδή παίρνουν παρουσίες και στις θεωρίες 

Στις 4/11/2021 στις 12:58 ΜΜ, Ironman09 είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2021 στις 12:56 ΜΜ, Ironman09 είπε

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ υπέρ των κατατακτηρίων είμαι. Ίσως ξεκινήσω να διαβάζω από τώρα μόνος μου σιγά σιγά, για του χρόνου τον Δεκέμβρη. Η κατάταξη γίνεται στο τρίτο εξάμηνο αλλά μου έχουν πει ότι τα μαθήματα του πρώτου έτους τα χρωστάς. Θα ρωτήσω βέβαια την γραμματεία

Διαβασε για κατατακτήριες, η νομική δεν εχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις οπότε προσπαθησε να παρακολουθείς τα μαθήματα που θα μαθεις κατι παραπάνω από αυτα που εχουν στα βιβλία ή να βρισκεις σημειώσεις από συμφοιτητες σου. Και φυσικά θα χρειαστει να ρίξεις πολύ διαβασμα ειδικά για τις κατατακτήριες γιατι στο ΕΚΠΑ δινουν παρα πολλοι. η καταταξη στο τριτο εξάμηνο σημαινει οτι ενω χρωστας τα μαθηματα του πρωτου ετους με εντατικό διάβασμα βγαζεις τη σχολή σε 3 χρόνια κι όχι σε 4. Επίσης τα 3 μαθηματα των κατατακτηρίων θα είναι ήδη περασμένα αν σε παρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...