Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, imr είπε

Ε ναι είδες, και εσύ τουοτα πήρες. 

Αντίστοιχα είναι και το yaris Cross να χωράει και κάνα πράγμα 

Δεν έχει άσχημους χώρους το yaris Cross για την κατηγορία του. Καμία σχέση με το chr που είναι και κλειστό φονικό. 

Αν μπορεί corolla cross ακόμα καλύτερα αλλά νομίζω το yaris είναι ιδανικό μέγεθος και για χρήση μέσα στην πόλη. Με ένα παιδί αντε και δύο νομίζω μια χαρά θα τον βολέψει.

χωραει ανετα το yaris cross καροτσια και συμπραγκαλα για παιδι? ποσο μαλλον για 2 παιδια? εχω ενα toyota auris 10ετιας και το καροτσι πιανει το μισο πορτ μπαγκαζ και βαλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, demian86 είπε

χωραει ανετα το yaris cross καροτσια και συμπραγκαλα για παιδι? ποσο μαλλον για 2 παιδια? εχω ενα toyota auris 10ετιας και το καροτσι πιανει το μισο πορτ μπαγκαζ και βαλε.

Ούτε για αστείο θεωρώ ότι δε χωράει οικογένεια στο κρος… εκτός εάν είναι τόσο light η οικογένεια που δε κουβαλάει τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, paylidis said:

Ούτε για αστείο θεωρώ ότι δε χωράει οικογένεια στο κρος… εκτός εάν είναι τόσο light η οικογένεια που δε κουβαλάει τίποτα 

Μία χαρά είναι, εχει αρκετα μεγάλο πορτμπαγκάζ για την κατηγορία του. 

Δεν χρειάζετε κάτι παραπάνω από B suv οικογένεια με 1-2 παιδιά. 

Αν θες να κάνεις μετακόμιση κάθε φορά παίρνεις και κια μπαγκάζιερα γιατί ούτε c suv θα σου φτανει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά σου είναι αρκετά για κάτι καλύτερο και μεγαλύτερο. Οπότε μην κοιτάς καν το Yaris Cross. Μόνο Corolla Cross.

Από μεταχειρισμένα, ψάξε και tiguan αφού όπως λες ευχαριστήθηκες του πατέρα σου. Το C5 aircross είναι καλή περίπτωση, το skoda kamiq είναι μάλλον το πιο ευρύχωρο b suv (με το c3 aircroos) ενώ και το t-roc είναι ένα μπεστ σελλερ που τους αφήνει όλους ευχαριστημένους.

Γενικά οι διαθέσιμες επιλογές σου είναι πάρα πολλές σε αυτά τα λεφτά (αφού δε σε νοιάζει και μεταχειρισμένο ειδικά) οπότε ξεκίνα να τα χαζεύεις εμφανισιακά και να καταλήξεις σε μερικά που σου κάνουν κλικ και μετά πρέπει να πας να τα δεις και από κοντά και να τα οδηγήσεις κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Μία χαρά είναι, εχει αρκετα μεγάλο πορτμπαγκάζ για την κατηγορία του. 

Δεν χρειάζετε κάτι παραπάνω από B suv οικογένεια με 1-2 παιδιά. 

Αν θες να κάνεις μετακόμιση κάθε φορά παίρνεις και κια μπαγκάζιερα γιατί ούτε c suv θα σου φτανει

 

Παιδιά εμείς ζευγάρι είμαστε και στο troc στριμωχνόμαστε ακόμα κ για σούπερ μάρκετ μηνα…κ φυσικά για τα δεδομένα μου είναι κ στη καμπίνα στριμοκωλο

πρέπει να είσαι πολύ ολιγαρκής για να χωρέσεις με παιδιά στο γιαρις…ποσό μάλλον σε κανένα ταξίδι!

Το τροκ πάλι το θεωρώ πατάτα. Καλύτερα τιγκουαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, paylidis said:

Παιδιά εμείς ζευγάρι είμαστε και στο troc στριμωχνόμαστε ακόμα κ για σούπερ μάρκετ μηνα…κ φυσικά για τα δεδομένα μου είναι κ στη καμπίνα στριμοκωλο

πρέπει να είσαι πολύ ολιγαρκής για να χωρέσεις με παιδιά στο γιαρις…ποσό μάλλον σε κανένα ταξίδι!

Το τροκ πάλι το θεωρώ πατάτα. Καλύτερα τιγκουαν

Είσαι σαν την γυναίκα μου μάλλον όσο χώρο έχεις τόσο γεμίζεις. 

Δεν χρειάζεται κάτι τρομερό το παιδί απλά να δεις αν χωράει οριζόντιαη κάθετα το καρότσι που θα πάρεις. 

Το troc είναι άθλιο από χώρους το yaris είναι αρκετά καλύτερο από όσο θυμαμαι

Το θεμα είναι ότι αν δεν χώρας στο B suv λογικά ούτε στο csuv θα χωρας και θα θέλεις πάλι μπαγκάζιερα. Οποτε καλύτερα το bsuv για το μέγεθος μέσα στην πολη

Επεξ/σία από imr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Είσαι σαν την γυναίκα μου μάλλον όσο χώρο έχεις τόσο γεμίζεις. 

Δεν χρειάζεται κάτι τρομερό το παιδί απλά να δεις αν χωράει οριζόντιαη κάθετα το καρότσι που θα πάρεις. 

Το troc είναι άθλιο από χώρους το yaris είναι αρκετά καλύτερο από όσο θυμαμαι

Το θεμα είναι ότι αν δεν χώρας στο B suv λογικά ούτε στο csuv θα χωρας και θα θέλεις πάλι μπαγκάζιερα. Οποτε καλύτερα το bsuv για το μέγεθος μέσα στην πολη

Συγκριτικά μεταξύ τους το τροκ έχει μεγαλύτερους χώρους για αυτό λέω ότι είναι μικρό. Εμείς γενικά είμαστε του κουβαλήματος. Μόνο με το κοντιακ είμασταν άνετοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, paylidis said:

Παιδιά εμείς ζευγάρι είμαστε και στο troc στριμωχνόμαστε ακόμα κ για σούπερ μάρκετ μηνα…κ φυσικά για τα δεδομένα μου είναι κ στη καμπίνα στριμοκωλο

πρέπει να είσαι πολύ ολιγαρκής για να χωρέσεις με παιδιά στο γιαρις…ποσό μάλλον σε κανένα ταξίδι!

Το τροκ πάλι το θεωρώ πατάτα. Καλύτερα τιγκουαν

Επειδή έχω το YC, έχει πολύ αξιοπρεπείς χωρους, εμείς 3μελης οικογένεια είμαστε μια χαρά.

Τώρα για 2 παιδιά σηκώνει πολύ κουβέντα. Ο φίλος αφού έχει τα λεφτά ας δει το CC καλύτερα και λόγω ύψους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Side note μετά από δυο μήνες συνύπαρξης με το νέο αμάξι και ~4κ χιλιόμετρα. Η τετρά διεύθυνση είναι το καλυτερο έξτρα που έχω πάρει ποτέ σε αυτοκίνητο. Νιώθω μέσα στην πόλη ότι οδηγώ Yaris. Απίστευτη άνεση. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2024 στις 2:05 ΜΜ, demian86 είπε

Καλησπέρα μπορείτε να κάνετε προτάσεις για αυτοκίνητο σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια? Το μπατζετ θα ηθελα να ειναι στα έως 24-25Κ για μεταχειρισμενο και εως 31-32Κ για καινούργιο (εκτος αν τοσο πολύ αξιζει να ανεβω λίγο παραπάνω κάτι..αλλα λίγο)

-Οικογένεια με 1 μωρό

-Χρηση 90% Αθήνα και 10% ταξίδια (περίπου)

-Οικονομικό σε καύσιμο (όσο γίνεται να μη θυσιάσουμε και τα παντα για την οικονομία)

-Αρκετος χωρος στο πορτ μπαγκαζ

-Αυτόματο

-Ανεση στο εσωτερικο (ακόμα θυμαμαι το 2010 οταν ειχε παρει ο πατερας μου καινουργιο το Tiguan ποσο το ειχα ευχαριστηθει)

-Ιδεατά θα ήθελα SUV γιατι ειμαι και 1.90 και μου αρέσει και η ψηλή θέση οδήγησης

 

Ευχαριστω!

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/41578806-volkswagen-t-cross

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά υποσχόμενο μοντέλο, να δούμε πώς θα πάει και αυτό.

Μου αρέσει που στις τιμές για τα ηλεκτρικά βάζουν τιμές με την επιδότηση του ΚΗ3, λες και αφαιρείται απευθείας από την τιμή όπως η παλιά απόσυρση (90's)....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, smyrali είπε

πολλά υποσχόμενο μοντέλο, να δούμε πώς θα πάει και αυτό.

Μου αρέσει που στις τιμές για τα ηλεκτρικά βάζουν τιμές με την επιδότηση του ΚΗ3, λες και αφαιρείται απευθείας από την τιμή όπως η παλιά απόσυρση (90's)....

Μόνο η κοσμοκαρ από όσο ξέρω αφαιρεί απευθείας την επιδότηση. Οι υπόλοιπες θέλουν να τους πληρώνεις κ να περιμένεις να την πάρεις εσυ από το κράτος. Όποτε η αναγραφή τιμης μετά την επιδότηση είναι λάθος (στα όρια της παραπλανησης του καταναλωτή) από οποιον δεν δέχεται απευθείας εκχώρηση, αλλά ποιος ασχολείται σε αυτή τη χώρα…;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, paylidis said:

Μόνο η κοσμοκαρ από όσο ξέρω αφαιρεί απευθείας την επιδότηση. Οι υπόλοιπες θέλουν να τους πληρώνεις κ να περιμένεις να την πάρεις εσυ από το κράτος. Όποτε η αναγραφή τιμης μετά την επιδότηση είναι λάθος (στα όρια της παραπλανησης του καταναλωτή) από οποιον δεν δέχεται απευθείας εκχώρηση, αλλά ποιος ασχολείται σε αυτή τη χώρα…;

Έτσι ακριβώς. Χωρίς να ξέρω πολλές λεπτομέρειες δεν θα εμπιστευομουν το Ελληνικό κράτος για να πάρω την επιδότηση. 

Δεν λέω ότι θα φάει πιστόλι κάποιος αλλά δεν νομίζω ότι η πιθανότητα είναι 0%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2024 στις 4:18 ΜΜ, paylidis είπε

Μόνο η κοσμοκαρ από όσο ξέρω αφαιρεί απευθείας την επιδότηση. Οι υπόλοιπες θέλουν να τους πληρώνεις κ να περιμένεις να την πάρεις εσυ από το κράτος. Όποτε η αναγραφή τιμης μετά την επιδότηση είναι λάθος (στα όρια της παραπλανησης του καταναλωτή) από οποιον δεν δέχεται απευθείας εκχώρηση, αλλά ποιος ασχολείται σε αυτή τη χώρα…;

Ισχύει αυτό για την kosmocar; Πληρώνεις την τιμή αυτοκινήτου μετά επιδότησης; Και αν καλυφθούν οι θέσεις του προγράμματος πως εξασφαλίζονται αυτοί;

Πολύ ενδιαφέρον πάντως αν ισχύει. Εάν συνοδευτεί με την έκπτωση του ID3 που έγινε στην Γερμανία, θα είναι πολύ ελκυστικό πακέτο και σίγουρα άξιος ανταγωνιστής του BYD Dolphin. Με τα τωρινά δεδομένα όμως υπάρχει χαοτική διαφορά τιμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...