Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δε βγαίνουν πλέον όχι. Ίσως μόνο κανένα ξεχασμένο ή ακυρωμένη παραγγελία κλπ να βρεις. Ήταν πολύ καλή περίπτωση πάντως 

Κριμα. Θα ξεκινησουμε σιγα σιγα να κοιταμε στις αντιπροσωπειες, δεν νομιζω βεβαια να βρουμε κατι τετοιο.

11 λεπτά πριν, zio10 είπε

Βγαίνει και το sandero με εργοστασιακό αέριο στα λεφτά που θέλετε και το βρίσκω συμπαθητικό, νομίζω και σε ποιότητα έχει βελτιωθεί.

Επίσης συμφωνώ με τον @paylidis, αφού το παίρνεις για χρόνια πάρε όσο μεγαλύτερο μπορείς. Δεν θα σου κάνει διάφορα στο πάρκινγκ, αλλά θα σου κάνει διάφορα ο επιπλέον χώρος όταν χρειαστεί.

Ειχαμε δει και λιγο τα Dacia γενικα αλλα τα απορριψαμε. Δεν μας αρεσει οτι ανεβηκε η τιμη σε συνδιασμο οτι ηταν χαμηλα στο safety rating (εκτος αν κανω λαθος - είδα καποια ειχαν 2-3/5 αστερια στο euroncap)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, tsofras είπε

Συμφωνώ απολύτως εγώ μόνο το μήκος κοίταξα και το εξαίρεσα

Eν τω μεταξύ το χαζευα και η διαφορά τελικα με το formentor ειναι πρακτικα ανύπαρκτη

Civic: 4551mm, Formentor: 4,450mm

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Καθώς έχουμε καλομάθει με το lpg και την τιμή του, κοιτούσαμε προς Renault Clio που ερχεται εργοστασιακο με lpg, αλλα έριξα μια ματια, και ενω το θυμομουν πριν 3 χρονια κοντα στα 18κ, το βλεπω τωρα στα ~22k κοντα και το ξανα σκεφτομαι.

πριν 3 χρόνια ήταν που ήδη έγιναν αυξήσεις , πριν 4 χρονια είχε ~15 χιλιάρικα...

πάντως ξανατσέκαρε μιας και βγάλανε έκπτωση πριν λίγες μέρες

με 10000χλμ/έτος δε θα σκεφτόμουν βενζίνη ή πετρέλαιο , ιδανικά θα κοιτούσα και για μτχ με τις τιμές που εκτοξεύθηκαν (και υγραέριο ή και φυσικό αέριο αν βολεύει)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

πριν 3 χρόνια ήταν που ήδη έγιναν αυξήσεις , πριν 4 χρονια είχε ~15 χιλιάρικα...

πάντως ξανατσέκαρε μιας και βγάλανε έκπτωση πριν λίγες μέρες

με 10000χλμ/έτος δε θα σκεφτόμουν βενζίνη ή πετρέλαιο , ιδανικά θα κοιτούσα και για μτχ με τις τιμές που εκτοξεύθηκαν (και υγραέριο ή και φυσικό αέριο αν βολεύει)

καπου εκει το θυμομουν, αλλα δεν γινοταν τοτε να κάνουμε την αγορα. θα το κοιταξουμε. ειδαμε στην σελιδα εχει και το νεο και το "παλαιο", ισως παιξει καμια προσφορα να φυγουν τα παλια κομματια. Θα περασουμε απο την πλαμαρ που ειναι κοντα μας να δουμε το clio την επομενη εβδομαδα, να δουμε αν υπαρχει και για test drive.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, majnun είπε

Eν τω μεταξύ το χαζευα και η διαφορά τελικα με το formentor ειναι πρακτικα ανύπαρκτη

Civic: 4551mm, Formentor: 4,450mm

 

4.6 το είχα δει εγώ και τα 4.45 είναι οριακά με το parking που έχω

Απο τις ανύπαρκτες διαφορές έφτασα απο τα 4.0 στα 4.45 :D

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται η Renault έχει έκπτωση στο Clio 

  • Έκδοση Authentic SCe 65: από 15.390 €
  • Εκδόσεις υγραερίου (LPG) - βενζίνης: έως 2.100 €
  • Εκδόσεις πετρελαίου (diesel): έως 2.200 €
  • Εκδόσεις E-Tech (Hybrid): έως 3.000 €
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω και με αυτον τον ψοφίμι κινητήρα είναι τρελό να σκεφτεί κανείς οτι ειναι 3.000 πιο φθηνό απο το βασικό Suzuki Swift !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update. Πηγαμε σημερα με την γυναικα στην VW στον Φιλοσιδη. Δεν ειχε τιποτα για test drive, θελαμε ιδανικα το Polo και ισως και το T-CROSS, μπηκαμε και ειδαμε λιγο απο κοντα και τα 2.

Το polo μου φανηκε αρκετα διαφορετικο (πιο μεγαλο) απο αυτο που εχουν οι γονεις μου (μοντελο του 2014) και πιο ευρυχωρο, αν και ενιωσα οτι εχει πιο μικρο τιμονι. Μας προτεινε το DSG που ειναι νεας γενια, ξηρου τυπου βεβαια.

Αν και η γυναικα φοβοταν αρχικα το Τ-CROSS λογο μεγεθους, τελικα ενθουσιαστηκε με αυτο, ελαχιστα πιο μεγαλο απο Polo σε μηκος, αλλα μεσα ηταν πιο ανετα, οντας και πιο ψηλο. Και αυτο ηταν αυτοματο, αντιστοιχα με ξηρου τυπου. Και εμενα μου αρεσε, αλλα το γεγονος οτι δεν ειχε καθολου αυτοκινητα, οπως μας ειπε, για test drive, δεν μας διευκολυνει στο να βγαλουμε ολοκληρωμενη αποψη.

ΥΓ. Μας ειπε οτι ο φιλοσιδης ξεκοβει απο το VW group Και παει για συνεργασια με Peugeot+MG απο Σεπτεμβρη, για αυτο και δεν ειχε πλεον ουτε για test drive ουτε κατι για πωληση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Update. Πηγαμε σημερα με την γυναικα στην VW στον Φιλοσιδη. Δεν ειχε τιποτα για test drive, θελαμε ιδανικα το Polo και ισως και το T-CROSS, μπηκαμε και ειδαμε λιγο απο κοντα και τα 2.

Το polo μου φανηκε αρκετα διαφορετικο (πιο μεγαλο) απο αυτο που εχουν οι γονεις μου (μοντελο του 2014) και πιο ευρυχωρο, αν και ενιωσα οτι εχει πιο μικρο τιμονι. Μας προτεινε το DSG που ειναι νεας γενια, ξηρου τυπου βεβαια.

Αν και η γυναικα φοβοταν αρχικα το Τ-CROSS λογο μεγεθους, τελικα ενθουσιαστηκε με αυτο, ελαχιστα πιο μεγαλο απο Polo σε μηκος, αλλα μεσα ηταν πιο ανετα, οντας και πιο ψηλο. Και αυτο ηταν αυτοματο, αντιστοιχα με ξηρου τυπου. Και εμενα μου αρεσε, αλλα το γεγονος οτι δεν ειχε καθολου αυτοκινητα, οπως μας ειπε, για test drive, δεν μας διευκολυνει στο να βγαλουμε ολοκληρωμενη αποψη.

ΥΓ. Μας ειπε οτι ο φιλοσιδης ξεκοβει απο το VW group Και παει για συνεργασια με Peugeot+MG απο Σεπτεμβρη, για αυτο και δεν ειχε πλεον ουτε για test drive ουτε κατι για πωληση.

Πήγαινε σε άλλη αντιπροσωπεία και πάρε πρώτα ένα τηλ για να βεβαιωθείς ότι θα έχουν διαθέσιμο td..! H ka….a συνήθως έχει από όλα τα μοντέλα απλά παίρνεις πάντα τηλ γιατί μπορεί να το έχει πάρει κανένας για 2-3 μέρες. Για εμένα πήγαινε σε tcross αντί του πόλο..

Νέα γενιάdsgmyass ίδια σαβούρα είναι…

Μη τσιμπάς. Ωραίο το αυτοματο αλλά να είσαι προετοιμασμένος ψυχολογικά κ οικονομικα για ζημιά εαν είναι να το κρατήσεις για χρόνια 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update vol2.

Πηγαμε και στην Renault στην μιχαλακοπουλου, ειδαμε το clio το οποιο ειναι ο βασικος μας στοχος, κλεισαμε για test drive το Σαββατο, αν και 5-10χλμ θα κανουμε απο οτι καταλαβα.

Στις εκδοσεις lpg οπου με ενδιαφερουν, στην evolution plus η εκπτωση απο την προωθητικη με τον ΦΠΑ ειναι στα 2.111 και στην techno βγαινει στα 2.174, με τελικές τιμές 20.881 και 21.728 αντιστοιχα (μεσα στην τιμη αποσυρση "εικονικη" στα 500 ευρω, ειπε θα μεινει το αμαξι να το πουλησω, αυτος θελει μια φωτο απο την αδεια να κοψει το 500αρι, δωρο συναγερμος και κατι πατακια, 5 χρονια εγγυηση και 3 χρονια οδικη + 6μηνες ασφαλεια βασικη ΜΙΝΕΤΑ).

Ειχε και ενα μτχ με 8κ χλμ το EQUILIBRE του 06/22 στα 18.500 αλλα δεν ψηνοταν να το κατεβασει λιγο, αλλλιως το καλοκοιταζα πχ στα 16.000 (ειναι το pre facelift, το αντιστοιχο του techno σαν εκδοση + extra ζαντες 17'' και αισθητηρες παρκαρισματος μπροστα). Ποσο εβγαινε τοτε η αρχικη τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Ειχε και ενα μτχ με 8κ χλμ το EQUILIBRE του 06/22 στα 18.500 αλλα δεν ψηνοταν να το κατεβασει λιγο, αλλλιως το καλοκοιταζα πχ στα 16.000 (ειναι το pre facelift, το αντιστοιχο του techno σαν εκδοση + extra ζαντες 17'' και αισθητηρες παρκαρισματος μπροστα). Ποσο εβγαινε τοτε η αρχικη τιμη?

είχε καλπάσει στα 20κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Ειχε και ενα μτχ με 8κ χλμ το EQUILIBRE του 06/22 στα 18.500 αλλα δεν ψηνοταν να το κατεβασει λιγο, αλλλιως το καλοκοιταζα πχ στα 16.000 (ειναι το pre facelift, το αντιστοιχο του techno σαν εκδοση + extra ζαντες 17'' και αισθητηρες παρκαρισματος μπροστα). Ποσο εβγαινε τοτε η αρχικη τιμη?

E το λίγο είναι 500-800ε. 2500 δεν ειναι λίγο και δεν το θεωρώ και ρεαλιστικό.

Δεν είναι κακή τιμή εάν δεν ειναι test drive.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, majnun είπε

E το λίγο είναι 500-800ε. 2500 δεν ειναι λίγο και δεν το θεωρώ και ρεαλιστικό.

Δεν είναι κακή τιμή εάν δεν ειναι test drive.

Ναι οκ. Απλα εδινε και αρκετα λιγοτερη εγγυηση για καποιο λογο .πχ εργοστασιακη εχει 5 χρονια, οντας του 2022 θα σκεφτει κανεις οτι θα ισχυει μεχρι το 2027, αλλα ειπε οτι θα δωσει εγγυηση μονο για 1 χρονο ,εως τον 6/2024 πιο συγκεκριμενα, οπου μας χτυπησε λιγο περιεργα (σκεφτηκαμε πχ σε αρκετα μεταφερεται η εγγυηση, εδω δεν ισχυει αυτο?), για αυτο θα περιμενα να κανει καποια εκπτωση παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Update. Πηγαμε σημερα με την γυναικα στην VW στον Φιλοσιδη. Δεν ειχε τιποτα για test drive, θελαμε ιδανικα το Polo και ισως και το T-CROSS, μπηκαμε και ειδαμε λιγο απο κοντα και τα 2.

Το polo μου φανηκε αρκετα διαφορετικο (πιο μεγαλο) απο αυτο που εχουν οι γονεις μου (μοντελο του 2014) και πιο ευρυχωρο, αν και ενιωσα οτι εχει πιο μικρο τιμονι. Μας προτεινε το DSG που ειναι νεας γενια, ξηρου τυπου βεβαια.

Αν και η γυναικα φοβοταν αρχικα το Τ-CROSS λογο μεγεθους, τελικα ενθουσιαστηκε με αυτο, ελαχιστα πιο μεγαλο απο Polo σε μηκος, αλλα μεσα ηταν πιο ανετα, οντας και πιο ψηλο. Και αυτο ηταν αυτοματο, αντιστοιχα με ξηρου τυπου. Και εμενα μου αρεσε, αλλα το γεγονος οτι δεν ειχε καθολου αυτοκινητα, οπως μας ειπε, για test drive, δεν μας διευκολυνει στο να βγαλουμε ολοκληρωμενη αποψη.

ΥΓ. Μας ειπε οτι ο φιλοσιδης ξεκοβει απο το VW group Και παει για συνεργασια με Peugeot+MG απο Σεπτεμβρη, για αυτο και δεν ειχε πλεον ουτε για test drive ουτε κατι για πωληση.

Πάρε ένα τηλέφωνο στην VW Αργυρούπολης έχει τα πάντα συνήθως για τεστ ντραιβ

23 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Ναι οκ. Απλα εδινε και αρκετα λιγοτερη εγγυηση για καποιο λογο .πχ εργοστασιακη εχει 5 χρονια, οντας του 2022 θα σκεφτει κανεις οτι θα ισχυει μεχρι το 2027, αλλα ειπε οτι θα δωσει εγγυηση μονο για 1 χρονο ,εως τον 6/2024 πιο συγκεκριμενα, οπου μας χτυπησε λιγο περιεργα (σκεφτηκαμε πχ σε αρκετα μεταφερεται η εγγυηση, εδω δεν ισχυει αυτο?), για αυτο θα περιμενα να κανει καποια εκπτωση παραπανω.

Μάλλον μυρίζει test drive αμάξι αυτό και ντροπή αν ισχύει και δεν σας το είπε. Τα αμάξια που παίρνει η εταιρεία για test drive δεν έχουν την κανονική εγγύηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μάλλον μυρίζει test drive αμάξι αυτό και ντροπή αν ισχύει και δεν σας το είπε. Τα αμάξια που παίρνει η εταιρεία για test drive δεν έχουν την κανονική εγγύηση

ή πρώην leasing. δν έχουν όλες οι εταιρείες την ίδια πολιτική, αλλά λίγη διαφάνεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. άσε που την ειλικρίνεια εγώ προσωπικά την εκτιμώ και περισσότερο 

Επεξ/σία από zanskou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...