Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, manolis940 said:

Ζήτησες την γνώμη μας, αν είναι να μας δείρεις ή να το κλείσουμε το μαγαζί ή να μην περνάς απ' έξω.

Η κάρτα στην καλύτερη να παίξει κάνα fortnite και αυτό μπορεί. Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη αξία. Μόνο ρεύμα καίει και δίνει βάρος στο μηχάνημα πλέον.

Ο δεύτερος δίσκος είχε νόημα όταν είχαν πρωτοβγεί οι SSD που τα 120GB έκαναν 100€+ σήμερα παίρνεις 1TB με 60€. Υπάρχει λόγος να μπει δεύτερος; Τζάμπα βάρος. Η μία ίντζα της οθόνης δεν είναι ιδιαίτερα ορατή, αλλά αν βάλουμε και κάποια πράγματα στην ζυγαριά το ένα έχει μία παραπάνω ίντζα και το άλλο έχει εγγύηση.

Εξαρταται για μερικους υπαρχει λογος και για μεγαλο δευτερο αναλογως την εργασια τους και επιπλεον το να παιζεις παιχνιδια σε λαπτοπ ειναι αστειο για πολλους ανθρωπους.Δεν εχουν ολοι τα ιδια κριτηρια με εμας.

Προσωπικα εγω θελω ο Λευτερης να βαλει λαπτοπ σαν και αυτο που ειπε στην τιμη που ειπε και δεν θελω εγγυηση.Ειναι παλιος με αριστη βαθμολογια,τον εμπιστευομαι.Αρκει νa το σκοτωσει τοσο πολυ και του αγοραζω δυο για πλακα. :)

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
7 minutes ago, benign said:

Αλλα σε αυτη την τιμη χωρις ssd δισκο και δεν παιρνει δευτερο.Του μελους παιρνει και δευτερο περα απο το 250αρη που ηδη εχει.Προσωπικα προτιμω να δωσω 100 ευρω λιγοτερο αν ειμαι μεσος χρηστης και να εχω την ανεση ενος δευτερου δισκου,την καλυτερη οθονη και θα κανω απλες εργασιες ενος μεσου χρηστη με την ιδια περιπου ανεση. :)

Τι εννοείς χωρίς SDD? Έχει 256αρη NVME Pci-e 3.0. Λειτουργικό δεν έχει αλλά με 5 ευρώ το πολύ βρίσκεις key.

Παίρνει και 32GB Ram, WiFi 6Ε/7 κάρτα αν θες κι αλλάζεις μελλοντικά NVME με μεγαλύτερο αν χρειαστείς.

200-250 για laptop με 4th gen Dual core 10ετίας επεξεργαστή?  Αν είχε 5η/6η/7η/8η γενιά αντίστοιχο low end, πόσο θα πήγαινε? Μεταχειρισμένο ακριβότερα από τα καινούρια μοντέλα?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, manolis940 said:

Ζήτησες την γνώμη μας, αν είναι να μας δείρεις ή να το κλείσουμε το μαγαζί ή να μην περνάς απ' έξω.

Η κάρτα στην καλύτερη να παίξει κάνα fortnite και αυτό μπορεί. Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη αξία. Μόνο ρεύμα καίει και δίνει βάρος στο μηχάνημα πλέον.

Ο δεύτερος δίσκος είχε νόημα όταν είχαν πρωτοβγεί οι SSD που τα 120GB έκαναν 100€+ σήμερα παίρνεις 1TB με 60€. Υπάρχει λόγος να μπει δεύτερος; Τζάμπα βάρος. Η μία ίντζα της οθόνης δεν είναι ιδιαίτερα ορατή, αλλά αν βάλουμε και κάποια πράγματα στην ζυγαριά το ένα έχει μία παραπάνω ίντζα και το άλλο έχει εγγύηση.

δεν εγραψα αγαπητε καπου οτι θελω να σε δειρω , αλλα ουτε να ψωνισω απο το μαγαζι σου, επισης ο λογος μου δεν σε προσβαλε πουθενα.

Επεξ/σία από cupra20vt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Thresh said:

Τι εννοείς χωρίς SDD? Έχει 256αρη NVME Pci-e 3.0. Λειτουργικό δεν έχει αλλά με 5 ευρώ το πολύ βρίσκεις key.

Παίρνει και 32GB Ram, WiFi 6/6Ε/7 κάρτα αν θες κι αλλάζεις μελλοντικά NVME με μεγαλύτερο αν χρειαστείς.

200-250 για laptop με 4th gen Dual core 10ετίας επεξεργαστή?  Αν είχε 5η/6η/7η/8η γενιά αντίστοιχο low end, πόσο θα πήγαινε? Μεταχειρισμένο ακριβότερα από τα καινούρια μοντέλα?

 

Δεν ειχα προσεξει οτι εχει nvme. Του μελους το λαπτοπ i5 εχει οχι i3.

Καποιος μπορει να μην εχει η να μην θελει να δωσει 300 ευρω,αν με διακοσια κανει σχεδον το ιδιο καλα την δουλεια του.Ας πουμε οτι θελει καποιος ενα laptop για backup αν χαλασει ο υπολογιστης του.Εχει λοιπον γνωμονα να κανει σχετικα ανετα την δουλεια του και θελει το φτηνοτερο δυνατο.Δεν τον ενδιαφερουν τα εξτρα χαρακτηριστικα του καινουργιου γιατι τα εχει στο main pc.Αυτος λοιπον,θεωρω οτι 200 ευρω θα μπορουσε να εδινε η καπου εκει κοντα και με βαση τι κυλοφορει στα refurbished.

 

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, benign said:

Δεν ειχα προσεξει οτι εχει nvme. Του μελους το λαπτοπ i5 εχει οχι i3.

4th gen 2core VS 12th i3 6core ξέρεις τι γλέντι πέφτει στις επιδόσεις και τι διαφορά στο battery life και βάρος έχει? 😛

Δες εδώ με 7th gen low end mobile CPU, όχι 4th.

1.jpg.10a7332f8c4c1acc8ac8ade03e5f8300.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

δεν εγραψα αγαπητε καπου οτι θελω να σε δειρω , αλλα ουτε να ψωνισω απο το μαγαζι σου, επισης ο λογος μου δεν σε προσλαβε πουθενα.

Μακάρι να ήταν δική μου η Cosmodata!

Τέλος πάντως μπορεί εγώ να παρεξήγησα τον γραπτό σου λόγο και να μου φάνηκε επιθετικός. και ειρωνικός

11 λεπτά πριν, benign είπε

Εξαρταται για μερικους υπαρχει λογος και για μεγαλο δευτερο αναλογως την εργασια τους και επιπλεον το να παιζεις παιχνιδια σε λαπτοπ ειναι αστειο για πολλους ανθρωπους

Τέτοια laptops κάνουν για browsing πλέον. Εγώ έχω ένα παρόμοιο και το χρησιμοποιώ για εργασία γιατί το άλλο χτύπησε η BCH και έχω φρίξει.*
Αλλά και πάλι για να φύγεις απ' το single disk λόγο χρημάτων και να πας στο dual, αξίζει να το κάνεις λόγο τιμής κάπου στα 4TB. Αρκετά περιορισμένο κοινό θεωρώ

5 λεπτά πριν, benign είπε

Δεν ειχα προσεξει οτι εχει nvme. Του μελους το λαπτοπ i5 εχει οχι i3.

https://www.cpubenchmark.net/compare/4754vs2259/Intel-i3-1215U-vs-Intel-i5-4210U

image.png.ed9136690e93c75aaf292a878c5fb243.png

Καμία σχέση ο ένας με τον άλλο.

 

Edit

* Ξέρεις γιατί δεν το πουλάω το παλιό το όποιο έχει παρόμοια χαρακτηριστικά; Γιατί ξέρω ότι θα φύγει το πολύ 50€ (έχει και δεύτερο tray για δίσκο και έχει και τον δίσκο πάνω )

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Thresh said:

4th gen 2core VS 12th i3 6core ξέρεις τι γλέντι πέφτει στις επιδόσεις και τι διαφορά στο battery life και βάρος έχει? 😛

Οχι γιατι οπως εγραψα δεν ασχολουμαι καθολου με λαπτοπ τα θεωρω total waste of money εκτος αν καποιος εχει επαγγελματικο λογο.Εγω εγραφα με βαση τι τιμες εχουν τα refurbished και ποσο καλα μπορει ο μεσος χρηστης να κανει την δουλεια του με οσο γινεται λιγοτερα χρηματα.Παντως οι αποψεις για 100 ευρω ειναι αστειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

4th gen dual core VS 12th i3 6core ξέρεις τι γλέντι πέφτει στις επιδόσεις και τι διαφορά στο battery life και βάρος έχει? 😛

Αυτά είναι λεπτομέρειες, αρκεί να περάσει το αφήγημα πως τα μέλη του insomnia είναι αιμοσταγείς έμπρορες που ψάχνουν να βρουν κορόιδα να τους αγοράσουν τα σαπάκια τους φτηνά και να τα πουλήσουν σε άλλα κορόιδα πιο ακριβά. Κάποτε, ναι γινόταν στις μέρες μας έχουμε γεμίσει με τύπους που θεωρούν ότι μπορούν ότι σάπιο έχουν σε ότι τιμή θεωρούν ότι είναι σωστή.  Ακόμα γελάω με κάτι τύπους που θεωρούν την τιμή των 60€ για μεταχειρισμένο μηχανικό δίσκο στα 2TB καλή. 

5 λεπτά πριν, benign είπε

Οχι γιατι οπως εγραψα δεν ασχολουμαι καθολου με λαπτοπ τα θεωρω total waste of money εκτος αν καποιος εχει επαγγελματικο λογο.Εγω εγραφα με βαση τι τιμες εχουν τα refurbished και ποσο καλα μπορει ο μεσος χρηστης να κανει την δουλεια του με οσο γινεται λιγοτερα χρηματα.Παντως οι αποψεις για 100 ευρω ειναι αστειες.

Για τσέκαρε αυτή και πες μας αν σου φαίνονται ακόμα αστεία τα 100€. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, fmarkos said:

Αυτά είναι λεπτομέρειες, αρκεί να περάσει το αφήγημα πως τα μέλη του insomnia είναι αιμοσταγείς έμπρορες που ψάχνουν να βρουν κορόιδα να τους αγοράσουν τα σαπάκια τους φτηνά και να τα πουλήσουν σε άλλα κορόιδα πιο ακριβά. Κάποτε, ναι γινόταν στις μέρες μας έχουμε γεμίσει με τύπους που θεωρούν ότι μπορούν ότι σάπιο έχουν σε ότι τιμή θεωρούν ότι είναι σωστή.  Ακόμα γελάω με κάτι τύπους που θεωρούν την τιμή των 60€ για μεταχειρισμένο μηχανικό δίσκο στα 2TB καλή. 

Για τσέκαρε αυτή και πες μας αν σου φαίνονται ακόμα αστεία τα 100€. 

Μακρινη αποσταση και δεν μπορω να το ελεγξω,κατι που μπορω να το ζητησω σε ατομο απο την πολη μου Αθηνα και με πολυ χαμηλη αξιολογηση.Προσωπικα δεν θα ασχολουμουν.

Επειδη εχω και αλλα σοβαροτερα πραγματα να κανω.Ανακεφαλαιωνω.Το φτηνοτερο που μπορω να βρω και να κανω αυτο που θελω,δεν με ενδιαφερουν τα εξτρα features.Με ενδιαφερει να κανω την δουλεια μου ανετα.

Τα πλασματικα benchmarks με αφηνουν παγερα αδιαφορο.Εχω δει στην πραξη τι μπορουν να κανουν παλιοτερα μηχανηματα,ειδικα με μια καλη διανομη λινουξ. Δεχομαι οτι επειδη δεν ασχολουμαι με λαπτοπ,ισως εκανα λαθος στην τιμη των 250 ευρω,αλλα 100 οχι.Μεχρι 180 αν μπορουσα να το ελεγξω,πολυ σημαντικο αυτο,θα τα εδινα.

Και προσωπικα αν θα επαιρνα θα ηθελα οπωσδηποτε να μπορει να παρει 2 μεγαλους δισκους,πολυ σημαντικο για αυτα που εγω κανω που ειναι προσωπικα.

Καλη συνεχεια.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, fmarkos said:

Αυτά είναι λεπτομέρειες, αρκεί να περάσει το αφήγημα πως τα μέλη του insomnia είναι αιμοσταγείς έμπρορες που ψάχνουν να βρουν κορόιδα να τους αγοράσουν τα σαπάκια τους φτηνά και να τα πουλήσουν σε άλλα κορόιδα πιο ακριβά. Κάποτε, ναι γινόταν στις μέρες μας έχουμε γεμίσει με τύπους που θεωρούν ότι μπορούν ότι σάπιο έχουν σε ότι τιμή θεωρούν ότι είναι σωστή.  Ακόμα γελάω με κάτι τύπους που θεωρούν την τιμή των 60€ για μεταχειρισμένο μηχανικό δίσκο στα 2TB καλή. 

Για τσέκαρε αυτή και πες μας αν σου φαίνονται ακόμα αστεία τα 100€. 

επειδή εγώ έκανα την ερώτηση για το πόσο να πουλήσω ώστε να πάρω μια ιδέα , να σε ενημερώσω ότι δεν θεωρώ τα μέλη του Insomnia αιμοσταγείς έμπορες άλλα ούτε προσπαθώ να βρω κάποιο κορόιδο να αγοράσει το σαπακι μου. Αν ήταν θα είχα βάλει από την αρχή αγγελία 300 ευρώ πχ  και δεν θα έκανα κάποια ερώτηση εδώ, έβαλες μια αγγελία , ο κάθε ένας πουλάει ότι θέλει . Δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε άλλο το θέμα πιστεύω, δεν υπάρχει και λόγος. Όλα καλά. Το λέω πολύ φιλικά μην παρεξηγηθεί ο λόγος μου .

Είναι έτσι και αλλιώς ένα λαπτοπ που αγοράστηκε το 2017 καινούριο στα 480 ευρώ αν θυμάμαι καλά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, cupra20vt said:

επειδή εγώ έκανα την ερώτηση για το πόσο να πουλήσω ώστε να πάρω μια ιδέα , να σε ενημερώσω ότι δεν θεωρώ τα μέλη του Insomnia αιμοσταγείς έμπορες άλλα ούτε προσπαθώ να βρω κάποιο κορόιδο να αγοράσει το σαπακι μου. Αν ήταν θα είχα βάλει από την αρχή αγγελία 300 ευρώ πχ  και δεν θα έκανα κάποια ερώτηση εδώ, έβαλες μια αγγελία , ο κάθε ένας πουλάει ότι θέλει . Δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε άλλο το θέμα πιστεύω, δεν υπάρχει και λόγος. Όλα καλά. Το λέω πολύ φιλικά μην παρεξηγηθεί ο λόγος μου .

Είναι έτσι και αλλιώς ένα λαπτοπ που αγοράστηκε το 2017 καινούριο στα 480 ευρώ αν θυμάμαι καλά. 

Ξεκινα το απο 180 ευρω και αν το παρει καποιος,ελα να κανεις πλακιτσα στον Μαρκο. (Just joking.)

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Onoufris είπε

Γεια σας!

πόσο περίπου αξίζει να πουλήσω αυτα τα δύο μαζί ; Ευχαριστώ!

AMD Phenom II X6 1075T - HDT75TFBK6DGR

GIGABYTE GA-890GPA-UD3H

image.png.c13d1372ce14f749f4196310e2f600d9.png

image.png.2c62808f39d58ebf89550730d0ba77d7.png

30€-40€? Αν τα δώσεις σετ. Αν τα δώσεις χωριστά το πιο πιθανό είναι ο επεξεργαστής να σου μείνει για πολύ καιρό στα χέρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, benign said:

Παιδια δεν ισχυουν αυτα που λετε.Βρειτε απο refurbished που δεν ειναι διαφημιση.

Τι βρισκεις στα ~ 150

1

Δυο φορες πιο γρηγορος επεξεργαστης

Τι βρισκεις στα 200-280

1   2.5 φορες γρηγοροτερο επεξεργαστη, περισσοτερη ραμ, διπλασια χωρητικοτητα

2   3 φορες γρηγοροτερο επεξεργαστη, διπλασια ραμ, διπλασια χωρητικοτητα

3   ~2 φορες γρηγοροτερο επεξεργαστη

4   ~3 φορες γρηγοροτερο επεξεργαστη

5   4+ φορες γρηγοροτερο επεξεργαστη, περισσοτερη ραμ, διπλασια χωρητικοτητα στα 200 !!

6   4+ φορες γρηγοροτερο επεξεργαστη, διπλασια ραμ, διπλασια χωρητικοτητα

7   3 φορες γρηγοροτερο επεξεργαστη

Πως ειναι δυνατον καποιοι να βρισκουν και αλλοι οχι? Ας μου απαντησει καποιος.Και αυτες ειναι λιγοτερες απο το 1/3 των αγγελιων.

 

 

Επεξ/σία από Noreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Anafto είπε

Καλησπέρα, είχα ανεβάσει την δημοσίευση στις προσφορές αλλά μου το βγάλανε, σόρρυ είμαι καινούργιος. Έχω έναν gaming υπολογιστή με όλα τα περιφερειακά razer οθόνη κλπ, θέλετε να μου πειτε σε ποιον βαθμό θεωρείται μια αγγελία προσφορά; Εγώ ας πούμε έψαξα για τον υπολογιστή μου, είδα ότι σκέτος ο υπολογιστής μέσο όρο με αυτά τα specs πουλιέται στα 550 και επειδή έχω όλα τα περιφερειακά τις razer blackwidow elite με μαξιλάri, mouse deathadderv V2, ακουστικά razer kraken pro V2, mousepad gigantus v2 450mm ΚΑΙ οθόνη curve 24 ιντσών 144hz aoc. 

Ποια η γνώμη σας;

 

καλησπερα προσωπικη παντα αποψη όντας μέλος απο το 18 , ο υπολογιστης αξιζει μαξ 400 και τα περιφερειακα θα δωσουν αλλα 250 συνολο 650 . Πριν ενα 3 μηνο εδωσα συστημα με 10400f (περιπου 5% πανω απο 3600) 1070 (ποιο παλια αλλα σχετικα ισαξια με την δικια σου )και  πολυ καλα "εντόσθια" (ssd m2 , 32 ram , καλο tuf mobo κτλ), με εξαιρεση το κουτι που ηταν ενα τερμα απλο. Το πακετο συνοδευόταν απο μια hp οθονη 27 2κ 60 hrz και σχετικα καλα αλλα ελαφρως κατωτερα περιφερειακα απο τα δικα σου (δεν εδωσα ακουστικά). Αυτο το σετ το εδωσα 550 και δεν θα το αποκαλούσα υπερευκαιρία.

επισης ο τομεας "προσφορες" ειναι για προσφορές καταστημάτων και οχι αγγελίες !

 

Επεξ/σία από stefanosxaris10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...