Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

 

Δεν ξέρω βέβαια  αν η G9 , κάνει Intern focus-stacking,και με πόσα frames/stack....αυτό περιμένω να μάς το πει κάποιος που  έχει ήδη την G9, ούτε και με τι software supporting, έρχεται η panasonic με την αγορά της.

 

Η G9 έχει δύο μεθόδους focus stacking. Μια πλήρως αυτόματη και μια ημιαυτόματη.

Στην ημιαυτόματη κάνεις πρακτικά bracketing, αλλά διαλέγει η κάμερα όλα τα πιθανά σημεία που βλέπει ο φακός και έχουν διαφορά contrast. Ειλικρινά, δεν αφήνει κανένα σημείο. Έτσι έχεις όλες τις φώτο σε διαφορετικά φόκους, με το πάτημα ενός κουμπιού. Μετά στο post τις ενώνεις σε ένα πρόγραμμα τύπου PS όλα τα layer. Φυσικά μπορεί να τραβήξει τόσο σε RAW όσο και Jpg. Αν θυμάμαι καλά μπορεί να πάρει μέχρι και 999 φώτο με ένα πάτημα και μπορείς να επιλέξεις απο απόσταση 1 έως 10 (το 1 έως 10 δεν έρω τι ακριβώς μετράει, αλλά όσο πιο μικρό τόσο πιο κοντινή σε φόκους ή μια με την επόμενη φώτο, όσο πιο μεγάλο, τόσο αρχίζει και ανοίγει η απόσταση φόκους απο φώτο σε φώτο. Επίσης μπορείς να διαλέξεις αν θα ξεκινήσει απο το σημείο 0 που θα επιλέξεις και θα πηγαίνει +1,+2,+3 ή αν θα ξεκινήσει απο το σημείο μηδέν που θα επιλέξεις και θα πάει 0,+1,-1,+2, -2, κλπ

Στην αυτόματη έκδοση κάνει ακριβώς το ίδιο, αλλά όχι με φωτογραφία αλλά με βίντεο. Τραβάει 6Κ βίντεο με όλα τα σημεία σε φόκους και τα στακάρει αυτόματα μέσα στην κάμερα, δίνοντας ένα jpg των 18 mpix (6k) ή των 8mpix (4k). Εδώ δεν έχει raw, επειδή πρακτικά η κάμερα ενώνει τα καρέ του βίντεο σε μια φώτο jpg. Παρότι είναι εξαιρετικά εύκολο και δίνει καταπληκτικά αποτελέσματα, δεν είναι κάτι που λειτουργεί σωστά πάντα, επειδή πρέπει οι συνθήκες να είναι άριστες , ο φωτισμός τέλειος και το βάθος πεδίου να αλλάζει ομοιόμορφα, επειδή αλλιώς θα αφήσει ενοχλητικά artifacts. Για ελεγχόμενες συνθήκες όμως είναι εξαιρετικό.

Επεξ/σία από highpriest
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην πάροδο του χρόνου μάζεψα τα παρακάτω:

 

Nikon D7200 , Sigma  17-50mm F2.8 EX DC OS HSM, nikkor Af-p 70-300mm 1:4-6.3G ED,Nikkor af-s 35mm/18G ,Tokina SD 11-16 F2.8 (IF) DX,Flash Nikon SB-700

τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι με street photography (φυσικά συνεχίζω και με portraits/architectural/landscape).Σε αυτο η D7200 δεν είναι ιδανική , κυρίως λόγω όγκου θεωρώ πως δεν είναι διακριτική.Επίσης η κίνηση του καθρέπτη προκαλεί θόρυβο που ακόμα και στο Q δεν κρυβεται τελείως.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι τις mirrorless  κυρίως λόγω όγκου και λιγότερο λόγω βάρους (αν και σε ορισμένα mirrorless σώματα η διαφορα ειναι περιπου 150grams).

Προσανατολίζομαι στην αγορά δεύτερου σώματος .Αυτο που σκέφτομαι ειναι να κινηθώ προς Ζ50 που αν καταλαβαίνω σωστά ίσως και να έχει συμβατότητα με κάποιους απο τους φακούς μου.Επίσης δεν ξερω αν αξίζει , κυρίως απο την πλευρά επιδόσεων (κρατώντας πως λειτουργω κυρίως σε manual χωρις πολλά βοηθηματα)

Υπάρχει και σκέψη για Fujifilm X-T3/4 αλλά κολώνω με την ποικιλία των φακών που δεν υπάρχει.

 

Παρακαλώ για τις απόψεις σας.

 

 

Επεξ/σία από grlazy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, grlazy είπε

Στην πάροδο του χρόνου μάζεψα τα παρακάτω:

 

Nikon D7200 , Sigma  17-50mm F2.8 EX DC OS HSM, nikkor Af-p 70-300mm 1:4-6.3G ED,Nikkor af-s 35mm/18G ,Tokina SD 11-16 F2.8 (IF) DX,Flash Nikon SB-700

τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι με street photography (φυσικά συνεχίζω και με portraits/architectural/landscape).Σε αυτο η D7200 δεν είναι ιδανική , κυρίως λόγω όγκου θεωρώ πως δεν είναι διακριτική.Επίσης η κίνηση του καθρέπτη προκαλεί θόρυβο που ακόμα και στο Q δεν κρυβεται τελείως.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι τις mirrorless  κυρίως λόγω όγκου και λιγότερο λόγω βάρους (αν και σε ορισμένα mirrorless σώματα η διαφορα ειναι περιπου 150grams).

Προσανατολίζομαι στην αγορά δεύτερου σώματος .Αυτο που σκέφτομαι ειναι να κινηθώ προς Ζ50 που αν καταλαβαίνω σωστά ίσως και να έχει συμβατότητα με κάποιους απο τους φακούς μου.Επίσης δεν ξερω αν αξίζει , κυρίως απο την πλευρά επιδόσεων (κρατώντας πως λειτουργω κυρίως σε manual χωρις πολλά βοηθηματα)

Υπάρχει και σκέψη για Fujifilm X-T3/4 αλλά κολώνω με την ποικιλία των φακών που δεν υπάρχει.

 

Παρακαλώ για τις απόψεις σας.

 

 

Αν με την d7200 και τον 35mm δεν αισθάνεσαι άνετα ναι έχει νόημα η αγορά. Το λογικό είναι να μείνεις στην ίδια εταιρεία χωρίς να ξέρω βέβαια ποιοι φακοί δουλεύουν το ίδιο. 

Ποιοι είναι οι φακοί που πιστεύεις ότι λείπουν από τη Fujifilm ;

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, grlazy είπε

Στην πάροδο του χρόνου μάζεψα τα παρακάτω:

 

Nikon D7200 , Sigma  17-50mm F2.8 EX DC OS HSM, nikkor Af-p 70-300mm 1:4-6.3G ED,Nikkor af-s 35mm/18G ,Tokina SD 11-16 F2.8 (IF) DX,Flash Nikon SB-700

τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι με street photography (φυσικά συνεχίζω και με portraits/architectural/landscape).Σε αυτο η D7200 δεν είναι ιδανική , κυρίως λόγω όγκου θεωρώ πως δεν είναι διακριτική.Επίσης η κίνηση του καθρέπτη προκαλεί θόρυβο που ακόμα και στο Q δεν κρυβεται τελείως.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι τις mirrorless  κυρίως λόγω όγκου και λιγότερο λόγω βάρους (αν και σε ορισμένα mirrorless σώματα η διαφορα ειναι περιπου 150grams).

Προσανατολίζομαι στην αγορά δεύτερου σώματος .Αυτο που σκέφτομαι ειναι να κινηθώ προς Ζ50 που αν καταλαβαίνω σωστά ίσως και να έχει συμβατότητα με κάποιους απο τους φακούς μου.Επίσης δεν ξερω αν αξίζει , κυρίως απο την πλευρά επιδόσεων (κρατώντας πως λειτουργω κυρίως σε manual χωρις πολλά βοηθηματα)

Υπάρχει και σκέψη για Fujifilm X-T3/4 αλλά κολώνω με την ποικιλία των φακών που δεν υπάρχει.

 

Παρακαλώ για τις απόψεις σας.

 

 

     Η Fuji έχει φακούς , άλλα οι τιμές .............. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Η Fuji έχει φακούς , άλλα οι τιμές .............. 

ναι δεν το εκφρασα σωστά , αυτό ειναι που με φοβιζει , η ελλειψη οικονομικής γκάμας φακών .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, grlazy είπε

ναι δεν το εκφρασα σωστά , αυτό ειναι που με φοβιζει , η ελλειψη οικονομικής γκάμας φακών .

      Ομοίως και σε όλες τις εταιρείες οι καλές σειρές φακών δεν είναι φθηνές !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδικά για φωτογραφία δρόμου θα πρότεινα κάτι σε m43. Πιο συγκεκριμένα εμένα μου αρέσει η Lumix gx80 με τον κιτ φακό ή κάποιο ελαφρύ σταθερό.

Εγώ παλιά είχα μια Nikon D7000 και όπως εσύ πήρα για δεύτερο σώμα μια Olympus em10 mk i. Μου άρεσε τόσο που τελικά πούλησα τη Nikon!

Σε Fuji ρίξε μια ματιά στην XE4 με τον 27mm f2.8 pancake. Τρομερό σύνολο και πολύ φορητό. Πολύ ενδιαφέρουσα είναι επίσης η XS10.

P1070599 AB071991-4917-46D2-A0CC-82EE9E7B38BC

 

 

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Ειδικά για φωτογραφία δρόμου θα πρότεινα κάτι σε m43. Πιο συγκεκριμένα εμένα μου αρέσει η Lumix gx80 με τον κιτ φακό ή κάποιο ελαφρύ σταθερό.

Εγώ παλιά είχα μια Nikon D7000 και όπως εσύ πήρα για δεύτερο σώμα μια Olympus em10 mk i. Μου άρεσε τόσο που τελικά πούλησα τη Nikon!

Σε Fuji ρίξε μια ματιά στην XE4 με τον 27mm f2.8 pancake. Τρομερό σύνολο και πολύ φορητό. Πολύ ενδιαφέρουσα είναι επίσης η XS10.

P1070599 AB071991-4917-46D2-A0CC-82EE9E7B38BC

 

 

Ετοιμάζομαι κι εγώ για δεύτερο φτηνό σώμα Μ43

Κάτι που να παίρνω άνετα μαζί μου σε πολύ μικρό τσαντάκι για να καταργήσω τελείως το παλιοκινητό!

Μάλλον σε μεταχειρισμένη λύση θα πάω και ας είναι και προηγούμενης γενιάς. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ετοιμάζομαι κι εγώ για δεύτερο φτηνό σώμα Μ43

Κάτι που να παίρνω άνετα μαζί μου σε πολύ μικρό τσαντάκι για να καταργήσω τελείως το παλιοκινητό!

Μάλλον σε μεταχειρισμένη λύση θα πάω και ας είναι και προηγούμενης γενιάς. 

Η G9 κάνει καλή παρέα με την GX80. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/5/2022 στις 10:21 ΜΜ, gotthard είπε

εγώ πάντως έχω αφήσει στην άκρη την 810 για χάρη της z6. Επίσης πούλησα τον 24-70 2.8 και έμεινα με τον 24-70 4 κιτ της. Το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν πήγα σε Ζ7 , αλλά δεν έβγαινα για να το καταφέρω.

για επίλυση αποριών μιας και έχετε και τις δυο μηχανές..

το ιδανικό θα ήταν να έχει κάποιος και τα δυο σώματα  με τα χαρακτηρηστικά τους , αν όμως ήταν να επιλέξετε μία απο τις δυο μηχανές,  θα εκτιμούσατε περισσότερο την Z6  με την σταθεροποίηση στο σώμα,  το σύστημα φακών Z  με τον νέο αισθητήρα BSI CMOS των 24mp  τον φρέσκο επεξ/στή, το νέο σύστημα εστίασης κ.λ.  και με μπόνους την χρήση των φακών af - s, af -p,   αφήνοντας στην άκρη κάποια ιδιαίτερα  σημαντικά στοιχεία της d810, όπως τα επιπλέον 12mp, την επιλογή περιοχής εικόνας π.χ. 1,2χ , 5/4 και mp, το iso 64, τα 16mp σε crop ρύθμιση και μπόλικους φακούς F,   παραβλέποντας το βάρος/διαστάσεις μηχανής/φακών  d810 και   με αγορά της Ζ6 μετ/νης, για να υπάρξει μια λογική αντιστοιχεία κόστους σώματος;

αυτά για γενική χρήση , δίνοντας αρκετή  έμφαση σε τοπία , και βραδυνές ώρες, όχι όμως νύχτα και πορτραίτα

επίσης πως σας φαίνεται το ηλεκτρονικό σκόπευτρο της Ζ6  σε σχέση με το οπτικό της d810;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NickSyk είπε

για επίλυση αποριών μιας και έχετε και τις δυο μηχανές..

το ιδανικό θα ήταν να έχει κάποιος και τα δυο σώματα  με τα χαρακτηρηστικά τους , αν όμως ήταν να επιλέξετε μία απο τις δυο μηχανές,  θα εκτιμούσατε περισσότερο την Z6  με την σταθεροποίηση στο σώμα,  το σύστημα φακών Z  με τον νέο αισθητήρα BSI CMOS των 24mp  τον φρέσκο επεξ/στή, το νέο σύστημα εστίασης κ.λ.  και με μπόνους την χρήση των φακών af - s, af -p,   αφήνοντας στην άκρη κάποια ιδιαίτερα  σημαντικά στοιχεία της d810, όπως τα επιπλέον 12mp, την επιλογή περιοχής εικόνας π.χ. 1,2χ , 5/4 και mp, το iso 64, τα 16mp σε crop ρύθμιση και μπόλικους φακούς F,   παραβλέποντας το βάρος/διαστάσεις μηχανής/φακών  d810 και   με αγορά της Ζ6 μετ/νης, για να υπάρξει μια λογική αντιστοιχεία κόστους σώματος;

αυτά για γενική χρήση , δίνοντας αρκετή  έμφαση σε τοπία , και βραδυνές ώρες, όχι όμως νύχτα και πορτραίτα

επίσης πως σας φαίνεται το ηλεκτρονικό σκόπευτρο της Ζ6  σε σχέση με το οπτικό της d810;

Φίλε μου δεν υπάρχει σωστή ή λάθος απόφαση. Ακόμα και με τα δύο σώματα, υπάρχουν άλλα προβλήματα. Όλα είναι θέμα επιλογών. Αν ξεκινάς τώρα, θα έλεγα mirrorless, αν όχι δεν ξέρω. Επειδή σε landscape είναι όλα από τρίποδα, δεν παίζει μεγάλο ρόλο η πιο σύγχρονη Ζ6. Καλό το focus stack που κάνει αυτόματα, αλλά μπορώ και manual. Σε θέμα κινητού στόχου όμως ή Street, journalism κλπ δεν το συζητάμε. Ζ6. Επίσης είναι πιο user friendly με το ηλεκτρονικο σκοπευτρο. Στην 810 πάμε σε κατηγορία επαγγελματικής πιο πολύ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2022 στις 11:48 ΜΜ, stratigos24 είπε

ΥΓ: αχ αυτή η Nikon να μη βγάζει οθονη σαν την Canon να γυρίζει παντού….

 

Όποιος ξαναπει (βλέπε @babisskg @highpriest), ότι δε βολεύει ή δεν χρειάζεται η οθόνη να βγαίνει και να γυρνάει παντού, να έρθει μέσα σε λάσπες και νερά που πήγα σήμερα να τοποθετήσει την κάμερα μου πολύ χαμηλά στο έδαφος (το τρίποδο πολύ ανοιχτό ώστε να είναι πολύ χαμηλά) και να βγάλει κάθετο κάδρο να μου πει λίγο πώς βλέπει τί βγάζει και πόσo θα κουραστεί, βραχεί, ιδρώσει κλπ κλπ... 😡😡

ΥΓ: Πρώτη εξόρμιση με την Z5 για longexposure λήψεις τοπίου (ελάχιστη ταχύτητα 2 sec μέγιστη 25'') συνολικά 180 λήψεις έβγαλα, υπόλοιπο μπαταρίας 73%. Πραγματικά για Mirrorless τα πάει περίφημα.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Όποιος ξαναπει (βλέπε @babisskg @highpriest), ότι δε βολεύει ή δεν χρειάζεται η οθόνη να βγαίνει και να γυρνάει παντού, να έρθει μέσα σε λάσπες και νερά που πήγα σήμερα να τοποθετήσει την κάμερα μου πολύ χαμηλά στο έδαφος (το τρίποδο πολύ ανοιχτό ώστε να είναι πολύ χαμηλά) και να βγάλει κάθετο κάδρο να μου πει λίγο πώς βλέπει τί βγάζει και πόσo θα κουραστεί, βραχεί, ιδρώσει κλπ κλπ... 😡😡

ΥΓ: Πρώτη εξόρμιση με την Z5 για longexposure λήψεις τοπίου (ελάχιστη ταχύτητα 2 sec μέγιστη 25'') συνολικά 180 λήψεις έβγαλα, υπόλοιπο μπαταρίας 73%. Πραγματικά για Mirrorless τα πάει περίφημα.

    

sketch-1658863169046.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Όποιος ξαναπει (βλέπε @babisskg @highpriest), ότι δε βολεύει ή δεν χρειάζεται η οθόνη να βγαίνει και να γυρνάει παντού, να έρθει μέσα σε λάσπες και νερά που πήγα σήμερα να τοποθετήσει την κάμερα μου πολύ χαμηλά στο έδαφος (το τρίποδο πολύ ανοιχτό ώστε να είναι πολύ χαμηλά) και να βγάλει κάθετο κάδρο να μου πει λίγο πώς βλέπει τί βγάζει και πόσo θα κουραστεί, βραχεί, ιδρώσει κλπ κλπ... 😡😡

ΥΓ: Πρώτη εξόρμιση με την Z5 για longexposure λήψεις τοπίου (ελάχιστη ταχύτητα 2 sec μέγιστη 25'') συνολικά 180 λήψεις έβγαλα, υπόλοιπο μπαταρίας 73%. Πραγματικά για Mirrorless τα πάει περίφημα.

Συμφωνώ γενικότερα πως βολεύει και για τοπία συγκεκριμένα ακόμα περισσότερο. Εξακολουθώ όμως να προτιμώ την tilted που όμως γυρνάει και στο κάθετο κάδρο όχι όμως τελείως όπως π.χ. η παρακάτω. Ο λόγος είναι πως είναι μια μέση λύση για περισσότερες χρήσεις. Δε θα ήθελα να γυρνάω στους δρόμους και να εξέχει η οθόνη όταν έχω τη μηχανή στο ύψος της μέσης και δε χρησιμοποιώ το EVF. Εννοείται ζήτημα προτιμήσεων δεν υπάρχει σωστό και λάθος εδώ. Αν όμως πρόκεται για απλή tilted που δεν έχει την παρακάτω δυνατότητα στον κάθετο προσανατολισμό συμφωνώ καλύτερα να βγαίνει. 

 

image.png.cd2606d995d9796bcf2fc0a254fff60d.png

 

Edit: Υπάρχουν και μερικές που είναι ταυτόχρονα tilted και flip out όπως η fujifilm X-T100 (παράξενο κιόλας μιας και είναι από τα πολύ entry μοντέλα) και σίγουρα κάποια FF Panasonic που τώρα μου διαφεύγει. Νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση απλώς γίνεται αρκετά μπαμπάτσικη η οθόνη μετά και ίσως για αυτό το αποφεύγουν. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...