Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλήθεια, ήθελα να ρωτήσω. Πως συμπεριφέρονται οι φακοί της olympus σε Panasonic;

Υπάρχει πλήρης συνεργασία ή έχουμε λόξυγγες;  Εννοώ πέραν της σταθεροποίησης που οι περισσότεροι δεν έχουν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Αλήθεια, ήθελα να ρωτήσω. Πως συμπεριφέρονται οι φακοί της olympus σε Panasonic;

Υπάρχει πλήρης συνεργασία ή έχουμε λόξυγγες;  Εννοώ πέραν της σταθεροποίησης που οι περισσότεροι δεν έχουν.

 

    Αυτό που θυμάμαι είναι πως ο 12 - 32 της Panasonic σε mega ois κλπ ήταν για μένα πολύ καλύτερος του Zuiko 14 - 42 r ii κλπ , πολύ πιο συμαζεμένος σίγουρα , πολύ πιο σβέλτος σε εστίαση , ενώ το μελανό σημείο ήταν πως το εξωτερικό δαχτυλίδι του ζουμ είχε την τάση να ξεσφιγγει και να βγαίνει , κάτι που το έζησα , ενώ η λύση ήταν μία λωρίδα ταινία διπλής όψης . Τον συγκεκριμένο τον δούλεψα για λίγο πάνω σε μία omd em10 mark ii , με άριστες εντυπώσεις .

   Ένας 14 - 42 που έβαλα σε μία g2 , δεν μου άφησε καθόλου καλές εντυπώσεις σαν αποτέλεσμα , όχι δεν υπάρχουν παρενέργειες , ούτε λόξυγκες , όσο για την σταθεροποίηση δεν έχω άποψη αφού δεν την χρησιμοποιώ ποτέ . Θυμάμαι πως σε σώμα Olympus έπρεπε να απενεργοποιηθεί το image stabilization στο σώμα , ώστε να δουλεύει το mega OIS στον φακό ? δεν λέω τίποτε άλλο κι' ας προσθέσει όποιος γνωρίζει πραγματικά .

   

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, highpriest είπε

Το έχω στα υπόψιν. Κανα 60άρι τον βρίσκω μεταχειρισμένο. Ισως τον δοκιμάσω

 

Αυτόν που θα ήθελα σίγουρα είναι ο Laowa 7,5 f2 αλλά φεύγει πολύ και αυτός

     Δεν είχα λόγω οικονομικών την δυνατότητα να δοκιμάσω Zuiko σειράς pro , οι δύο φθηνοί 14 - 42 και 40 - 150 δεν μου έδωσαν κάτι ιδιαίτερο σε εντυπώσεις . Εύχρηστοι μεν και φθηνοί , αλλά μέχρις εκεί . 

  Όσο για την χρήση φακών 4/3 με ηλεκτρονικό αντάπτορα πάνω στην omd em10 , άνθρακες ο θησαυρός , βέβαια έφταιγε και / είτε ο αντάπτορας που γύριζε κόβοντας την επικοινωνία , είτε η μηχανή δεν ήταν κατάλληλη για τέτοια πράγματα . Σε αντίθεση η e - pl1 με τον ίδιο ηλεκτρονικό αντάπτορα και απενεργοποιημένο το image stabilization δεν παρουσιάζει τέτοια ζητήματα έχοντας επάνω τον 17.5 - 45 , ενώ η ίδια αλλά και η Lumix g2 , απέδιδαν καλύτερα με άλλους φακούς από Nikon , m42 ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, highpriest είπε

Αλήθεια, ήθελα να ρωτήσω. Πως συμπεριφέρονται οι φακοί της olympus σε Panasonic;

Υπάρχει πλήρης συνεργασία ή έχουμε λόξυγγες;  Εννοώ πέραν της σταθεροποίησης που οι περισσότεροι δεν έχουν.

 

Έχοντας εμπειρία από τη G9 με αρκετούς φακούς Olympus, δεν εντόπισα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην εστίαση. Έχω στην κατοχή μου τους 12-40 f2.8 pro, 40-150 f2.8 pro, 17mm f1.8, 17mm f1.2 pro, 60mm f2.8 macro. Όλοι συνεργάζονται άψογα, σε σημείο που δε με προβλημάτισαν ποτέ.

Ειδικά οι pro φακοί έχουν μια μεταλλική μηχανική αίσθηση "αλά παλαιά", η οποία σου αφήνει μια τρομερή αίσθηση ικανοποίησης, πέρα από τα εκπληκτικά αποτελέσματα.

Ειδικά ο 12 40 pro σε τιμή γύρω στα 600 ευρώ δεύτερο χέρι νομίζω είναι εξαιρετικός.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DVaderLa

Να σε ρωτήσω. Είχα δει πριν λίγο καιρό ένα βίντεο με κάποια settings και δυνατότητες/ευκολίες των z mount FF mirrorless και θα ήθελα να μου πεις αν η ζ6 σου έχει το να σου κάνει split την οθονη στη μέση με τη μισή αριστερά να σου δείχνει το ποσό είναι εστιασμένο το foreground  και με τη μισή δεξιά να σου δείχνει ποσό εστιασμένο θα φαίνεται το background. 
 

Οσο το είχα ψάξει τότε στη μηχανή μου ζ5 δεν το βρήκα και λογικά δεν το έχει. 

Το βρήκα. Αυτό εννοώ: 

 

Edit: 

Ναι, το έψαξα τελικά. Έχει κοπεί η δυνατότητα αυτή στη Z5.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά Long exposure με την Ζ5. Έτυχε και βρήκα ευκαιρεία να κάνω μια τέτοια δοκιμαστική λήψη φορώντας τον Viltrox 35mm τον οποίο έβαλα στο f16 + ND64 φίλτρο για 20'' κλείστρο.

Viltrox 35mm test shot 8

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2022 στις 2:05 ΜΜ, DVaderLa είπε

Έχοντας εμπειρία από τη G9 με αρκετούς φακούς Olympus, δεν εντόπισα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην εστίαση. Έχω στην κατοχή μου τους 12-40 f2.8 pro, 40-150 f2.8 pro, 17mm f1.8, 17mm f1.2 pro, 60mm f2.8 macro. Όλοι συνεργάζονται άψογα, σε σημείο που δε με προβλημάτισαν ποτέ.

Ειδικά οι pro φακοί έχουν μια μεταλλική μηχανική αίσθηση "αλά παλαιά", η οποία σου αφήνει μια τρομερή αίσθηση ικανοποίησης, πέρα από τα εκπληκτικά αποτελέσματα.

Ειδικά ο 12 40 pro σε τιμή γύρω στα 600 ευρώ δεύτερο χέρι νομίζω είναι εξαιρετικός.

γιατί δυο 17αρηδες?......κι εγώ από τον 12-40 f2.8 pro, έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

 

19 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Πρώτη φορά Long exposure με την Ζ5. Έτυχε και βρήκα ευκαιρεία να κάνω μια τέτοια δοκιμαστική λήψη φορώντας τον Viltrox 35mm τον οποίο έβαλα στο f16 + ND64 φίλτρο για 20'' κλείστρο.

Viltrox 35mm test shot 8

 

Ομορφη φωτό @stratigos24 👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

γιατί δυο 17αρηδες?......κι εγώ από τον 12-40 f2.8 pro, έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.

Τον μικρό 1.8 τον έχω χρόνια. Τον 1.2 τον βρήκα πέρσι 650 σε καλή κατάσταση και φυσικά τον πήρα. Ο 1.8 μένει γιατί είναι μικρός κι αγαπησιάρικος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένας- ένας,.... να παίρνουμε σειρά.

Προβληματιζομαι, μεταξυ της Ε-Μ1/ Ε-Μ1 ΙΙ / Ε-Μ1 ΙΙΙ και Ε-Μ1Χ

Είχα και κάποια sites για σχετικές συγκρίσεις και αναλύσεις , τα οποία δυστυχώς έχουν εξαφανιστεί.  ☹️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

Ένας- ένας,.... να παίρνουμε σειρά.

Προβληματιζομαι, μεταξυ της Ε-Μ1/ Ε-Μ1 ΙΙ / Ε-Μ1 ΙΙΙ και Ε-Μ1Χ

Είχα και κάποια sites για σχετικές συγκρίσεις και αναλύσεις , τα οποία δυστυχώς έχουν εξαφανιστεί.  ☹️

Στο cameradecision μπορείς να κάνεις σύγκριση. Κατά τα άλλα ρωτά τι θέλεις να μάθεις, τις έχω ξεψαχνισει

Αν αγόραζα σήμερα αποκλειστικά Olympus θα πήγαινα στην E-m1 iii

χωρίς να έχει τρελή τιμή, είναι μια σύγχρονη ναυαρχίδα που βαστάει ακόμη και σήμερα.

Η E-m1 πρώτης γενιάς είναι πλέον αρκετά παρωχημένη μεν και με λιγότερα mpix, αλλά δεν παύει να είναι pro body. Θα την αγόραζα λόγω της πολύ χαμηλής τιμής που την βρίσκεις μεταχειρισμένη (250 ευρώ) αλλά και των αναβαθμίσεων που μέχρι πριν 1-2 χρόνια έπαιρνε.

Η E-m1 ii είναι για εμένα η πιο VFM. Είναι σχεδόν ισάξια με την E-m1 iii με ελάχιστες μικροδιαφορές σε κάποια γκατζετιάρικα κυρίως features, αλλά πρακτικά ο ίδιος σένσορας και το ίδιο σώμα. Και συνεχίζει να παίρνει αναβαθμίσεις. Θα την βρεις κοντά στα 500- 700 ευρώ, αλλά είναι πιο δυσεύρετη απο όλες τις άλλες σαν καλή μεταχειρισμένη για όλους τους παραπάνω λόγους. Επίσης αν δεν θέλεις pro body η Ε-M5 iii είναι πρακτικά με τις ίδιες δυνατότητες + σύγχρονη συνδεσιμότητα. Θα προτιμούσα όμως την e-m1 ii

 

 

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, highpriest είπε

Αν αγόραζα σήμερα

Εγώ αυτές τις ημέρες παρήγγειλα μια Canon M6ii για να περάσω άλλα 2 χρόνια! 😁

Επόμενη αγορά θα είναι μια Ε-Μ1ii ή Ε-Μ1iii, αναλόγως πόσο θα έχουν καθίσει οι τιμές και τα λεφτά στον 12–100 και τέλος. Με εξαίρεση το ενσωματωμένο φλας, το σύστημα κάνει τικ στα περισσότερα deal-breakers και δη αυτά που στερούμαι τώρα.

Η έννοια μου είναι πώς να συνηθίσω τις 4:3 εικόνες, εγώ που μια ζωή κάδραρα και εκτύπωνα και έβαζα τις φωτογραφίες σε θήκες 3:2. Θα μου πείτε να βάλω 3:2 output jpg format, αλλά θα χάσω και άλλα megapixels έτσι.

Γι' αυτό και περιμένουμε με αγωνία την ανατροφοδότηση του highpriest για την αλλαγή συστήματος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TouPia είπε

 

Γι' αυτό και περιμένουμε με αγωνία την ανατροφοδότηση του highpriest για την αλλαγή συστήματος.

Δεν έχω να πω πολλά, είναι η αλήθεια.

Συνήθως όταν είμαι πολύ ευχαριστημένος με κάτι, δεν βρίσκω να πω πολλά λόγια, επειδή τι να πω; 

Σε σχέση με την Μ50 είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στις περισσότερες εργασίες έχω ρίξει τον χρόνο στο μισό ή και παρακάτω, λόγω αυτοματισμών που έχει. Ο κιτ φακός της είναι ένας καλός κιτ φακός σε αντίθεση με της Μ50 που ήταν οριακά μέτριος (για να μην πω κακός). Τα 4:3 δεν μπορώ να πω πως με πειράζουν ιδιαίτερα (μάλιστα θα πω πως τα προτιμώ), επειδή  ακόμη και όταν είχα τα 3:2 η αγαπημένη μου διάταξη φώτο ήταν η portrait. Οπότε με τα 4:3 στην ουσία έχω ένα κοντό portrait και ένα φαρδύ portrait (εντάξει μην με ζητάτε να το εξηγήσω παραπάνω αυτό)😄

Στα υπόλοιπα κάνει παπάδες η κάμερα. Όρεξη να έχεις να διαβάζεις και να πειραματίζεσαι με τα features. Επίσης στο βίντεο είναι πολύ καλή. Πήρα κάποια βιντεάκια δοκιμαστικά και το σύστημα σταθεροποίησης ήταν σαν να το έχεις σε gimpal.

Γενικά πολύ ευχαριστημένος με την ποιότητα της εικόνας που δίνει. Σε σχέση με την Μ50 υπολείπεται κατα 4 mpix αλλά θεωρώ πως δίνει πολύ ανώτερη εικόνα. Το αποδίδω στον καλό κιτ φακό σε μεγάλο βαθμό. Επίσης το hi res 80 mpix δεν παίζεται! Για να το πετύχω στην Μ50 ήθελε bracketing και μετά ένωμα των exposures στο ποστ. Και πάλι δεν έδινε την λεπτομέρεια που δίνει αυτή κατευθείαν.

Κάποια παραπάνω πράγματα που θέλω να κάνω είναι θέμα φακών, οπότε θα περιμένουν τον εμπλουτισμό του εξοπλισμού. Για την ώρα προέχει εξοπλισμός studio

Το βράδυ με τον κιτ φακό είναι στα ίδια επίπεδα με την Μ50. Μικρότερος σένσορας αλλά οξύτερος φακός = ισοπαλία. Εδώ δεν είδα να πλεονεκτεί σε κάτι, αλλά δεν δοκίμασα ακόμη και σε συνθήκες που θέλω με το feature που θέλω. Επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

Σε αυτά που δεν μου άρεσαν τώρα. Το πρόγραμμα συνδεσιμότητας με κινητό είναι λίγο μπέρδεμα, και σίγουρα πιο μπερδεμένο απο της canon που είχα. Συνδέεται μεν κανονικά, αλλά δεν έχει την ευκολία του canon και τρώει και κολληματάκια. 

Κάποια features δεν έχω βρει πως δουλεύουν με άλλα features. Πχ να κάνει ποστ φοκους, ενώ το έχω βάλει σε timer (για να προλαβαίνει να σταθεροποιηθεί η κάμερα στο τρίποδο). Σίγουρα είναι θέμα διαβάσματος των ρυθμίσεων, αλλά έχει πολλές παναθεμα τις!

Επίσης δεν μου αρέσει το κλείδωμα φόκους του shutter button. Είναι τόσο ευαίσθητο που παίρνει φώτο καταλάθος. Το έβαλα σε back button focus και ησύχασα.

Ότι άλλο θέλετε να μάθετε, ρωτάτε ελεύθερα. Σίγουρα δεν είναι όλα ρόδινα αλλά πρόκειται για μια πολύ καλή μηχανή και οπωσδήποτε τεράστια αναβάθμιση απο αυτή που είχα πριν.

Προσωπικά δεν θα κρύψω τίποτα. Ούτε τα καλά, ούτε τα άσχημα.;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, highpriest είπε

Προσωπικά δεν θα κρύψω τίποτα. Ούτε τα καλά, ούτε τα άσχημα.

Είμαι σίγουρος πως το εννοείς και χαίρομαι που το διαβάζω και που σε διαβάζω γενικότερα.

Σαν σύγκριση, Μ50 vs G9 είναι άδικη, όπως και να το κάνεις. Όπως και να 'χει, κάνουμε τις επιλογές που μπορούμε, που μας ταιριάζουν ή που μας αξίζουν, αγαπάμε αυτό που κάνουμε και συνεχίζουμε! Να χαρούμε τις μηχανούλες μας όσο πάει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

    Επειδή κατέληξα μάλλον , όπως επίσης επειδή έχεις ερευνήσει το θέμα διεξοδικά , τι εναλλακτικές λύσεις έχουμε σε σχέση με μια omd em1 mark ii . Πήγα να ρίξω μιά ματιά για Fuji , δεν εντυπωσιάστηκα από το σύνολο συν φακοί φυσικά , όπως επίσης τρέμω στην ιδέα αστοχίας μιάς Sony . Ουσιαστικά τρέμω στην ιδέα αστοχίας ενός evf και του κόστους επισκευής .

Μόλις τώρα, Snorky.GR είπε
10 ώρες πριν, babisskg είπε

    Επειδή κατέληξα μάλλον , όπως επίσης επειδή έχεις ερευνήσει το θέμα διεξοδικά , τι εναλλακτικές λύσεις έχουμε σε σχέση με μια omd em1 mark ii . Πήγα να ρίξω μιά ματιά για Fuji , δεν εντυπωσιάστηκα από το σύνολο συν φακοί φυσικά , όπως επίσης τρέμω στην ιδέα αστοχίας μιάς Sony . Ουσιαστικά τρέμω στην ιδέα αστοχίας ενός evf και του κόστους επισκευής .

Εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμα.....βλέπω ότι το δικά μου βήματα με οδηγούν προς την mirror-less technology...σε αυτό βοηθάει αρκετά η δίχρονη  εμπειρία μου με την Olympus E-M5II, και όλο αυτό έχει να κάνει με κύριο κριτήριο την σχέση βάρος συστήματος:ηλικία....όταν έχεις πλησιάσει τα 70 σου (όπως εγώ), αρχίζεις και το σκέφτεσαι σοβαρά πλέον.

Δεν μπορείς πλέον να διανύεις τις ίδιες αποστάσεις στους περιπάτους σου κουβαλώντας την DSLR full frame + τον φακό μουντουλούνι των100-400mm + τσάντα με άλλα 4-5 κιλά φακούς/εξαρτήματα + statief( επίσης άλλα 3κιλα) + νερό + καφέ κ.λ.π........

Δυστυχώς , φτάνεις σε κάποια σημεία καμπές στην ζωή, που εσύ ο ασυμβίβαστος  πιέζεσαι ο ίδιος να αλλάξεις......όσο και αν αυτό δεν είναι αποδεκτό..... η ψυχή θέλει μεν , το σώμα αρνείται πεισματικά δε.

Και ναι μεν μπορείς να τρως κουνουπίδι ωμό για τις βιταμίνες του και αχλάδι ώριμο για την γεύση του, όμως δεν μπορείς να τα συγκρίνεις μεταξύ τους...κι ας είναι φαγώσιμα και τα δυο.

Έτσι βλέπω τις DSLR  σε σχέση με τις mirrorless 4/3......δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους( κουνουπίδι : αχλάδι)

Την ποιότητα που δίνει η dslr full frame δεν νομίζω ότι την δίνει η mirrorless4/3( ακόμα)....όμως είπαμε, συμβιβασμοί......

Τώρα το EVF, νομίζω είναι και θέμα συνήθειας....εγώ δεν το έχω συνηθίσει πάντως ακόμα 100%....αυτό το άμεσο σταθερό οπτικό αποτέλεσμα που μου δίνει το normal optishe view vinder, δεν συγκρίνεται με το ασταθές τρεμούλιασμα του eVF, που ναι μεν το AF έχει ολοκληρώσει το νετάρισμα, αλλά εσύ συνεχίζεις να βλέπεις out-in-out-in focus, για πολύ ακόμα.

Οι ανάγκες για πιο γρήγορο focus-stacking και με περισσότερα frames sto stack, έχουν αυξηθεί, όπως επίσης και η ανάγκη για το focus-peaking. και κάποια άλλα......μας κάνουν την ζωή ευκολότερη......και μας αφήνουν χώρο για άλλα πράγματα στην φωτογραφία.......γκατζετιάρικα μεν, όπως σωστά λέει ο @highpriest, αλλά αρκετά εξυπηρετικά δε.

Δεν ξέρω βέβαια  αν η G9 , κάνει Intern focus-stacking,και με πόσα frames/stack....αυτό περιμένω να μάς το πει κάποιος που  έχει ήδη την G9, ούτε και με τι software supporting, έρχεται η panasonic με την αγορά της.

Τώρα όσο για το cameradecision kai to dpreview, δεν εννοώ αυτά......ήταν δυο άλλα πολύ καλά και σε βάθος αναλυτικά sites τα οποία δυστυχώς το google δεν μου τα εμφανίζει πλέον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμα.....βλέπω ότι το δικά μου βήματα με οδηγούν προς την mirror-less technology...σε αυτό βοηθάει αρκετά η δίχρονη  εμπειρία μου με την Olympus E-M5II, και όλο αυτό έχει να κάνει με κύριο κριτήριο την σχέση βάρος συστήματος:ηλικία....όταν έχεις πλησιάσει τα 70 σου (όπως εγώ), αρχίζεις και το σκέφτεσαι σοβαρά πλέον.

Δεν μπορείς πλέον να διανύεις τις ίδιες αποστάσεις στους περιπάτους σου κουβαλώντας την DSLR full frame + τον φακό μουντουλούνι των100-400mm + τσάντα με άλλα 4-5 κιλά φακούς/εξαρτήματα + statief( επίσης άλλα 3κιλα) + νερό + καφέ κ.λ.π........

Δυστυχώς , φτάνεις σε κάποια σημεία καμπές στην ζωή, που εσύ ο ασυμβίβαστος  πιέζεσαι ο ίδιος να αλλάξεις......όσο και αν αυτό δεν είναι αποδεκτό..... η ψυχή θέλει μεν , το σώμα αρνείται πεισματικά δε.

Και ναι μεν μπορείς να τρως κουνουπίδι ωμό για τις βιταμίνες του και αχλάδι ώριμο για την γεύση του, όμως δεν μπορείς να τα συγκρίνεις μεταξύ τους...κι ας είναι φαγώσιμα και τα δυο.

Έτσι βλέπω τις DSLR  σε σχέση με τις mirrorless 4/3......δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους( κουνουπίδι : αχλάδι)

Την ποιότητα που δίνει η dslr full frame δεν νομίζω ότι την δίνει η mirrorless4/3( ακόμα)....όμως είπαμε, συμβιβασμοί......

Τώρα το EVF, νομίζω είναι και θέμα συνήθειας....εγώ δεν το έχω συνηθίσει πάντως ακόμα 100%....αυτό το άμεσο σταθερό οπτικό αποτέλεσμα που μου δίνει το normal optishe view vinder, δεν συγκρίνεται με το ασταθές τρεμούλιασμα του eVF, που ναι μεν το AF έχει ολοκληρώσει το νετάρισμα, αλλά εσύ συνεχίζεις να βλέπεις out-in-out-in focus, για πολύ ακόμα.

Οι ανάγκες για πιο γρήγορο focus-stacking και με περισσότερα frames sto stack, έχουν αυξηθεί, όπως επίσης και η ανάγκη για το focus-peaking. και κάποια άλλα......μας κάνουν την ζωή ευκολότερη......και μας αφήνουν χώρο για άλλα πράγματα στην φωτογραφία.......γκατζετιάρικα μεν, όπως σωστά λέει ο @highpriest, αλλά αρκετά εξυπηρετικά δε.

Δεν ξέρω βέβαια  αν η G9 , κάνει Intern focus-stacking,και με πόσα frames/stack....αυτό περιμένω να μάς το πει κάποιος που  έχει ήδη την G9, ούτε και με τι software supporting, έρχεται η panasonic με την αγορά της.

Τώρα όσο για το cameradecision kai to dpreview, δεν εννοώ αυτά......ήταν δυο άλλα πολύ καλά και σε βάθος αναλυτικά sites τα οποία δυστυχώς το google δεν μου τα εμφανίζει πλέον.

    Ναι , στα περί ηλικίας , πριν ένα χρόνο άφησα την Lowepro Urban Reporter 350 , η οποία σήκωνε για πλάκα δύο DSLR συν κάτι άλλα , αφού ο ώμος μου άρχισε να λέει κάτι παράξενα τραγούδια ....... όμως δεν εγκαταλείπω τις DSLR , τουλάχιστον οχι ακόμη , λίγο που άρχισα να ψάχνω είδα πως οι τιμές είναι κάπως ........ συν την αλλαγή των φακών , οπότε καλά το ξεκίνησα με τις Pentax κάτι που δεν πρόκειται να μετανιώσω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...