Προς το περιεχόμενο

Το 14,6” tablet Galaxy Tab S8 Ultra της Samsung ενδέχεται να διαθέτει notch


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Ενώ με iPad;;;

Το iPad το απλό στα 350 ευρώ είναι μακράν η πιο τίμια πρόταση στην αγορά. Και δεν χρειάζεται να είσαι apple fan για να την εκτιμησεις. Με απιστευτη αντοχη στον χρονο. Αυτα απο κατοχο Ιpad 4ης γενιας αγορασμενο τον Δεκεμβρη του 2012. 9 χρονια και δε μασαει. Ακομα πιστο σκυλι ειναι, αγρατσουνιστο, και κραταει και αξια (80-100 ευρω μεταχειρισμενο)

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να φανταστω να το κραταω στα χερια κανονικα και μετα να θελω να κανω βιντεο κληση και να πρεπει να το γυρισω αναποδα ενω εχει μεινει πανω το αποτυπωμα απο την δακτυλα μου και εχει φτιαξει μια  δακτυλια απιστευτη μπροστα στην καμερα...οχι παιδια...σας παρακαλω οχι!

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, papapontikas είπε

Το iPad το απλό στα 350 ευρώ είναι μακράν η πιο τίμια πρόταση στην αγορά. Και δεν χρειάζεται να είσαι apple fan για να την εκτιμησεις. Με απιστευτη αντοχη στον χρονο. Αυτα απο κατοχο Ιpad 4ης γενιας αγορασμενο τον Δεκεμβρη του 2012. 9 χρονια και δε μασαει. Ακομα πιστο σκυλι ειναι, αγρατσουνιστο, και κραταει και αξια (80-100 ευρω μεταχειρισμενο)

Πάμε πάλι. Είναι υποκειμενικό. Εγώ μπορεί να μη γουστάρω iOS (για πολλούς λόγους). Μπορεί να μη με νοιάζει η αξία του σε 9 χρόνια. Οι apple συσκευές κρατάνε καλά το value τους. Πολύ καλύτερα από android. Αυτό δεν το αμφισβητώ. Αλλά είναι ένα feature που μπορεί να μη σε νοιάζει τόσο πολύ... Εξαρτάται το άτομο και τη χρήση της συσκευής...

 

 

Επεξ/σία από natural_sgf
Typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Κάποιοι θεωρούν το tablet γενικα αδιάφορο σαν gadget. Εγώ ήμουν είμαι και θα είμαι της άποψης ότι ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός οποιαδήποτε συσκευή απλά θα του είναι χρήσιμη ενώ ο διπλανός του θα τη θεωρεί παντελώς άχρηστη. Άρα επι του θέματος άκρη δεν βγάζουμε.

Για τα tablet της συγκεκριμένης σειράς εγω εχω να πω το εξής.

Ως εκπαιδευτικός και κάτοχος του s6 έχω βολευτεί φανταστικά. Με συγκεκριμένα προγράμματα γράφω με τη γραφίδα σημειώσεις και είτε τις κραταω ως εχουν είτε τις μετατρέπω άμεσα σε word. Ακόμα και συναρτήσεις και μαθηματικούς τύπους. Η δουλειά γίνεται πολύ πιο γρήγορα από πληκτρολόγηση σε λαπτοπ.

Μετά το κείμενο το οποίο θα το έχω είτε χειρόγραφο είτε το έχω μετατρέψει σε word το κάνω διαμοίραση στους μαθητές μου είτε το κάνω upload για να υπαρχει μόνιμα.

Προσοχή για να γίνει σωστά η δουλεια χρειαζόμαστε το office 365. H Microsoft αναγνωρίζει τα 10.1 tablets ως 2η συσκευή...Αλλά ξεπερνιέται αγοράζοντας ένα φτηνό κλειδί απο το ιντερνετ.

Για κάποιον άλλον προφανώς είναι άχρηστο αλλά για εμένα ειναι χρησιμότατο εργαλείο. Ακόμα και για στιγμές χαλάρωσης να μην έχω ανοιχτό μόνιμα το λαπτοπ μου το οποίο πλέον ναι...ξεκουράζεται αρκετα.

Επίσης σε περιπτωση ψηφιακού μαθήματος η διαμοίραση οθόνης ενώ γράφεις με το spen είναι σα να βλέπουν live οι μαθητές το μαθημα αφού σε ακούν ταυτόχρονα.

 

Να πω ότι εαν δεν είχα ανακαλύψει και εγώ αυτες τις δυνατότητες του συγκεκριμένου tablet για τη δουλειά μου προφανώς θα μου ήταν περιττό σαν gadget απλά να βλέπω youtube.

  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και τα tablet έχουν χάσει τη χρήση τους από τη στιγμή που τα κινητά όλο και μεγαλώνουν. Από εκεί και πέρα όμως εγώ σα μουσικός που έχω όλες τις παρτιτούρες μου μέσα και με το πενάκι να κάνω σημειώσεις πάνω στα pdf  ή να διορθώνω πεντάγραμμα οπουδήποτε, ή να το έχω στα live που παίζω ή να χαζεύω στον καναπέ ταινίες (γιατί η τηλεόραση θα είναι καβατζωμένη..) ή να το έχω για να πετάω το drone μου και να βλέπω καθαρά τί και πώς το τραβάω και πολλά άλλα σε μία χορταστική οθόνη με φοβερό ήχο, απίστευτη ταχύτητα και μπαταρία που δεν τελειώνει!!  Κάποιος που ξέρει να τα χρησιμοποιεί, τα ευχαριστιέται. Κάποιος που δεν ξέρει όχι!! Δεν του χρειάζεται.. (Κάτοχος Galaxy tab s6 8/256 amoled, για μένα το τελευταίο διαμάντι της samsung στα tablet...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, petasis είπε

Δεν έχω δοκιμάσει ιπαντ, αλλά το σάμσουνγκ ταμπλετ που έχω, είναι παντελώς άχρηστο (και ήταν και πανάκριβο). Για αρχή, αυτό που αναφέρθηκε ήδη, οι εφαρμογές πολύ συχνά δεν υποστηρίζουν landscape, είναι μόνο για τηλέφωνα.

Καλά μην περιμένεις ότι στο iOS υπάρχει και πολύ έμφαση στην υποστήριξη ταμπλετ. Το instagram για παράδειγμα είναι ένα ανέκδοτο εφαρμογής στο iPad.

Επεξ/σία από Cell_7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Ναι, τι; Δίκιο έχει. Από τη στιγμή που λογισμικό και εφαρμογές δεν είναι tablet dedicated..

Εχει μάλλιασει η γλώσσα μου να γραφω κάθε φορά οτι υπάρχουν εφαρμογές (χωρίς ροοτ) που περιστρεφουν κάθε εφαρμογή που είναι κανόνικα φτιαγμένη για κινητό. Οι περισσότερες, μια χαρά φαίνονται σε ταμπλετ. Καποιες λιγο χειρότερα, οκ. Μακάρι να ηταν όλες οι εφαρμογές φτιαγμένες (και) για ταμπλετ, οντως δεν είναι, αλλα δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Τώρα με κατι κινεζικα πάμφθηνα αργα που κολανε και κατι ξεπλημενες οθόνες που παίρνουν οι περισσότεροι, οντως η εμπειρία χρήστης είναι για τα μπάζα, αλλά δε φταίει το λειτουργικό. Μια ψήφο ακομα στο άριστο Galaxy tab s6. Τα ταμπλετ θέλουν το πείραγμα τους, οποιος θέλει plug and play εμπειρία, να πληρώνει όμως και για τον αέρα που αναπνεει, δεν ασχολείται με streaming κλπ, οντως το iPhone των 350€ δεν έχει αντίπαλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ το μεγαλύτερο bezel του iPad.

το galaxy tab S8 ήταν στα υπόψιν μου αλλα τελικά αποφάσισα να πάρω iPad Pro.

Δεν μπορώ να καταλάβω έστω κι αν είναι μικρό τι τα θέλουν τα  notch σε λαπτοπ και ταμπλέτες. Μια κάμερα για videoκλήση θελουμε δεν θα βγάλουμε selfie. 

Επίσης αφού το 11 inch iPad είναι οριακό μέγεθος μετά από εκεί παύει να έχει την έννοια του ταμπλετ. Εκτός αν δώσουν πλήρες λειτουργικό και είναι laptop replacement αλλά και πάλι θες κάτι portable για τον καναπέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ λίγο πάντως με όσους λένε ότι τα tablet δεν έχουν λόγο ύπαρξη επειδή υπάρχουν τα κινητά με μεγάλες οθόνες. Προσωπικά στο ίντερνετ μπαίνω από το κινητό όταν δεν έχω άλλη επιλογή. Στο σπίτι έχω ένα τάμπλετ Samsung Galaxy Tab S2 του 2016 το οποίο δουλεύει ακόμα απροβλημάτιστα, το είχα διαλέξει λόγω της αναλογίας της οθόνης του (που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ακολουθούν το παράδειγμα της apple σε περισσότερες συσκευές) και χρησιμοποιώ στο σπίτι σπάνια τον υπολογιστή ή τον λάπτοπ αν δεν είναι θέμα δουλειάς για να σερφάρω. Το μέγεθος της οθόνης δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με του κινητού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Εχει μάλλιασει η γλώσσα μου να γραφω κάθε φορά οτι υπάρχουν εφαρμογές (χωρίς ροοτ) που περιστρεφουν κάθε εφαρμογή που είναι κανόνικα φτιαγμένη για κινητό. Οι περισσότερες, μια χαρά φαίνονται σε ταμπλετ. Καποιες λιγο χειρότερα, οκ. Μακάρι να ηταν όλες οι εφαρμογές φτιαγμένες (και) για ταμπλετ, οντως δεν είναι, αλλα δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Τώρα με κατι κινεζικα πάμφθηνα αργα που κολανε και κατι ξεπλημενες οθόνες που παίρνουν οι περισσότεροι, οντως η εμπειρία χρήστης είναι για τα μπάζα, αλλά δε φταίει το λειτουργικό. Μια ψήφο ακομα στο άριστο Galaxy tab s6. Τα ταμπλετ θέλουν το πείραγμα τους, οποιος θέλει plug and play εμπειρία, να πληρώνει όμως και για τον αέρα που αναπνεει, δεν ασχολείται με streaming κλπ, οντως το iPhone των 350€ δεν έχει αντίπαλο. 

Η εμπειρία χρήσης είναι για τα μπάζα χάρη στο software. Βάσει hardware, υπάρχουν εξαιρετικά Android tablets κι όχι απαραίτητα κοστίζοντας μια περιουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Απορώ λίγο πάντως με όσους λένε ότι τα tablet δεν έχουν λόγο ύπαρξη επειδή υπάρχουν τα κινητά με μεγάλες οθόνες. Προσωπικά στο ίντερνετ μπαίνω από το κινητό όταν δεν έχω άλλη επιλογή. Στο σπίτι έχω ένα τάμπλετ Samsung Galaxy Tab S2 του 2016 το οποίο δουλεύει ακόμα απροβλημάτιστα, το είχα διαλέξει λόγω της αναλογίας της οθόνης του (που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ακολουθούν το παράδειγμα της apple σε περισσότερες συσκευές) και χρησιμοποιώ στο σπίτι σπάνια τον υπολογιστή ή τον λάπτοπ αν δεν είναι θέμα δουλειάς για να σερφάρω. Το μέγεθος της οθόνης δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με του κινητού.

Αυτό είχα και εγώ  8” με sim πριν πάρω το ταμπλετ. Το άλλαξα γιατί η μπαταρία είχε πλέον πέσει αρκετά (λογικό για όλες τις συσκευές) και επειδή είχα πάψει προ καιρού να παίρνω security updates. Το θεωρώ από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει και τίμιο.

Σιγουρα με το iPad Pro είδα διάφορες αλλά είναι και ακριβότερο και 6 χρόνια μετά. Η μετάβαση ήταν πιο ομαλή από ότι πίστευα.

Τελος, θεωρώ ότι ένα καλό ταμπλετ android ειδικά από Samsung είναι πάντα μια πολύ καλή εναλλακτική. Η οθόνη τους δεν παίζεται και αν αλλάζεις κάθε 2 3 χρόνια δεν σε νοιάζει το support.

:) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...