Προς το περιεχόμενο

Η Canon μηνύθηκε για $5 εκατομμύρια γιατί απενεργοποιεί τις λειτουργίες σάρωσης όταν τελειώνει το μελάνι


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

 

Όπως τα λέει ο Thresh. Laser είναι η λύση. Πήρα έγχρωμο kyocera στα 130, με μπρος πίσω εκτύπωση και πολλές υποδοχές χαρτιού. Κόστος σφραγισμένων (όχι αναγεμισμένων) μη original cartridges, 2600 σελίδες, μαύρο και έγχρωμα, 35 ευρώ. Δεν βουλώνει όσο αραιά και να εκτυπώνεις και η ταχύτητα δεν έχει καμία σχέση με τους inkjet.

Ναι αλλά κάποιοι χρειαζόμαστε και το χρώμα, οπότε ο Laser βγαίνει εκτός.

Αυτό με τα μη original cartridges δεν είναι ρίσκο;

 

Πιστέψτε με επειδή έχω τον Epson L130, έχω εκτυπώσει από φωτογραφίες Α4 σε φωτογραφικό χαρτί, μέχρι και προσκλήσεις για παιδικό πάρτι, ομοίως σε φωτογραφικό χαρτί στην κορυφαία ποιότητα.

Μία (1) φορά γέμισα τα έγχρωμα και δύο (2) το μαύρο.

Ας χρειαστεί και κανένα καθάρισμα κάθε 1 με 2 μήνες, ανάλογα την χρήση.

Το μελάνι είναι πολύ φθηνό ( 7 ευρώ ένα μπουκαλάκι με χρώμα) για να το λυπηθείς...

Επεξ/σία από fwtonio
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααι το ποσο αγαλιασα

Γενικα με τα μελανια παιζει μεγαλη απατη. Μπορει το εχει ακομα μεσα 30% μελανι και το τσιπακι να λεει οτι ειναι αδειο και οτι πρεπει να το αλλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Το μελανι ειναι πολυ ακριβο εννοεις.

ink-costs-more-than-human-blood_50290ced00807_w1500.jpg.1786bde3e4d0de99be5ed62f04e7a256.jpg

Δεν μιλάμε για cartridges, αλλά για μπουκάλια.

Πχ https://www.skroutz.gr/s/16753610/Epson-103-Μελάνι-Εκτυπωτή-InkJet-Μαύρο-C13T00S14A.html#description

65 ml με 5,15 €, άρα 0,08 ευρώ το ml.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90%+ που κάνουμε είναι απλό μαύρο κείμενο , οπότε ένας μονόχρωμος laser είναι η πιο συμφέρουσα λύση . 
Δεν βουλώνει η κεφαλή απο ξεραμένο μελάνι ,δεν μπλέκεις και δεν λερώνεσαι με μελάνια (ειδικά με κάτι μηχανήματα τύπου ink tank που προαναφέρθηκαν)  ειναι ταχύτατοι και ο λόγος κόστους / διάρκεια / απόδοση των εκτυπώσεων είναι μακράν καλύτερος απο τους εκτυπωτές μελάνης . 

Στα της είδησης τώρα , πολύ καλα έκαναν και κινήθηκαν νομικά εναντίον της Canon για την  συγκεκριμένη  υπόθεση .
Είναι παράλογο να σου αχρηστεύει το υπόλοιπο μηχάνημα εαν δεν έχεις μελάνι , βεβαια  παρόμοιες πρακτικές λίγο πολύ ακολουθούν όλοι οι κατασκευαστές , ελπίζω να συμμορφωθούν όλοι μετά απο αυτό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 5 εκ λίγα είναι 500 να φάει αυτη και οι  υπόλοιποι. το μελάνι ίσως είναι το πιο ακριβό υγρό στον πλανήτη.

Εφαρμοζουν μες την μούρη μας παράνομες τακτικές όπως counter στα τσιπάκια χρήση έγχρωμου στις ασπρόμαυρες εκτύπωσεις παρά την θέληση μας. Κανείς ποτέ δεν επεμβαίνει κανένας.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, fwtonio είπε

Ναι αλλά κάποιοι χρειαζόμαστε και το χρώμα, οπότε ο Laser βγαίνει εκτός.

To 2013 αγόρασα τον HP CP1025 color. Ειναι laser και είχα πάρει τοτε απο το ebay συμβατά toner. Απο την δουλεία έπαιρνα τα toner που τελείωναν γιατι ειχαμε τον ιδιο. Ακόμα τα συμβατά toner δεν τα εχω χρησιμοποιήσει. Ο εκτυπώτης ειχε τότε 110€ και τα συμβατα toner 4 πλήρη σετ + 2 μαυρα τα ειχα πάρει 100€ την στιγμη που το original toner ειχε 50€. Αμα ψάξεις, laser υπάρχει και κατα την γνώμη μου συμφερει και για color.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fwtonio είπε

Πολύ καλή κίνηση. Ελπίζω να δικαιωθούν.

Έχω ένα πολυμηχάνημα Canon MX360, αγορασμένο το 2011. Ευτυχώς λειτουργεί σαν σαρωτής και σαν fax χωρίς μελάνι.

Πρόσφατα όμως έδωσα 17€ γιατί δεν αναγνώριζε το μαύρο μελανοδοχείο και σταματούσε στην εκκίνηση με μήνυμα λάθους. Ας μην έχει και καθόλου μελανοδοχεία, από την στιγμή που τον χρησιμοποιώ ως σαρωτή.

Αθέμιτες πρακτικές. Τι να λέμε...

Όσοι τυπώνετε έστω και περιστασιακά (2-3 φορές τον μήνα), αγοράστε εκτυπωτή που έχει δοχεία για μελάνι.

Πχ https://www.epson.gr/products/printers/inkjet-printers/for-home/ecotankl1110

Μπορεί να τον αγοράσετε ακριβά, αλλά το μελάνι είναι πολύ φθηνό και κρατά για πάρα πολλές εκτυπώσεις.

 

Προσυπογράφω! Σώθηκα στο γραφείο με τον ECOTANK L5150. Πολύ καλύτερος από τους Laser στην εκτύπωση φωτογραφιών και με 1000 σελίδες περίπου τον μήνα εκτυπώσεις εδώ και ένα χρόνο δεν μου έχουν τελειώσει ακόμα τα δοχεία. Εάν δεν σε νοιάζει η φωτογραφική εκτύπωση τότε οι Laser συμφέρουν περισσότερο αλλά αν θες φωτογραφικές εκτυπώσεις ποιότητας σε φωτογραφικό χαρτί 10 με 20 φορές τον μήνα παράλληλα με τις εκτυπώσεις εγγράφων τότε οι Ecotank είναι μονόδρομος καθώς προσφέρουν φθηνές εκτυπώσεις με ποιότητα ingekt.

Η Canon καλά να πάθει. Να χάσει το δικαστήριο και να της πάρουν και τα σώβρακα. Της έχω δώσει ένα κάρο λεφτά τα τελευταία 20 χρόνια και το τελευταίο πολυμηχάνημα που αγόρασα από αυτήν το έσπασα με βαριοπούλα από την μανία μου. Σταμάτησε να λειτουργεί εντελώς ξαφνικά μέσα σε ένα χρόνο χωρίς να έχει προηγηθεί καμιά δυσλειτουργία. Το γνωστό μήνυμα για βλάβη στην κεφαλή εκτύπωσης. Υποψιάζομαι ότι μπλοκαρίστηκε με εντολή από τους servers της Canon επειδή τα μελάνια που χρησιμοποιούσα δεν ήταν αυθεντικά. Η επισκευή του κόστιζε όσο ένα καινούριο οπότε το πήρα, το έβγαλα στην αυλή και το έκανα λαμπόγυαλο το m@l@k1sm€ν0. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το αίσχος με τα μελάνια κάποτε πρέπει να σταματήσει.

Ένα γαλόνι μελάνι εκτυπωτή κοστίζει στον καταναλωτή από $1.600 έως και $9.600 (1 γαλόνι=3.785 λίτρα), πιο πολύ και από το ανθρώπινο αίμα, ενώ στην παραγωγή δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα. Στο ebay πουλάνε 4Χ100ml μελάνια σε μπουκάλι στα 12€ (120€ τα 4 λίτρα περίπου) και έχουν και κέρδος.

Για να μην πούμε για το κόλπο όπου ενώ εσύ ζητάς καθαρή ασπρόμαυρη εκτύπωση ο εκτυπωτής χώνει και λίγο χρώμα και καλά για πιο "ζωντανό" μαύρο και ότι κάθε επόμενος εκτυπωτής που θα πάρεις ΔΕΝ είναι συμβατός με τα μελάνια του ακριβώς προηγούμενου μοντέλου, λες και στο φετινό μοντέλο άλλαξες τελείως η τεχνολογία κατασκευή μελανιού και αν βάλεις το περσινό μελάνι θα καταστραφεί ο εκτυπωτής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, fwtonio είπε

Ναι αλλά κάποιοι χρειαζόμαστε και το χρώμα, οπότε ο Laser βγαίνει εκτός.

Αυτό με τα μη original cartridges δεν είναι ρίσκο;

 

Πιστέψτε με επειδή έχω τον Epson L130, έχω εκτυπώσει από φωτογραφίες Α4 σε φωτογραφικό χαρτί, μέχρι και προσκλήσεις για παιδικό πάρτι, ομοίως σε φωτογραφικό χαρτί στην κορυφαία ποιότητα.

Μία (1) φορά γέμισα τα έγχρωμα και δύο (2) το μαύρο.

Ας χρειαστεί και κανένα καθάρισμα κάθε 1 με 2 μήνες, ανάλογα την χρήση.

Το μελάνι είναι πολύ φθηνό ( 7 ευρώ ένα μπουκαλάκι με χρώμα) για να το λυπηθείς...

Είπα ότι είναι έγχρωμος αυτός που πήρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...