Προς το περιεχόμενο

Έγχρωμος laser χωρίς όρια (borderless);


Dr_Slump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω καταφέρει να βρω με βεβαιότητα ποιος (και αν) υπάρχει έγχρωμος laser εκτυπωτής με borderless εκτύπωση. Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια σε specs κάποιων Kyocera να διαβάζω για borderless printing ...κι ως δια μαγείας, δεν μπορώ να βρω τίποτα. Έχω έναν παλιό έγχρωμο Samsung του 2009 και αφήνει κενά περίπου 0,5cm σε κάθε πλευρά. Δε λέω, λογικό για την τεχνολογία των laser αλλά τα χρόνια πέρασαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε laser είχες borderless?? δύσκολο μου φαίνεται λόγω του "φούρνου"

Σε μελάνια, οκ το ρυθμίζεις κατά κανόνα από τους drivers

Δυστυχώς , για laser δε μπορώ να βοηθήσω, θα δω τι κ αν πουν άλλοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γινεται αυτο που λες, λογω του τροπου λειτουργιας των laser. Ο γραφιτης πεφτει στο χαρτι "αψητος" (που σημαινει οτι φευγει αν περασεις το δαχτυλο σου απο πανω του) και μετα μπαινει στο φουρνο για να ψηθει πανω στο χαρτι. Στο φουρνο οδηγειται απο καποια ροδακια, τα οποια "αρπαζουν" το χαρτι απο την ακρη. Αν ηταν borderless, ο αψητος γραφιτης που θα βρισκοταν στο σημειο που τα ροδακια αρπαζουν το χαρτι θα σκορπιζοταν και θα γινοταν ενα μπαχαλο στις ακρες σα μουτζουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα, γι' αυτό λέω για την "τεχνολογία των laser" και υπέθεσα πως αυτό έχει ξεπεραστεί με κάποιον τρόπο (π.χ. σύρσιμο με τριβή από το κάτω μέρος). Είχα διαβάσει ότι οι Kyocera είχαν borderless printing αλλά μάλλον αυτό ήταν κάποιο λάθος σε specs που διαδόθηκε.

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...