Προς το περιεχόμενο

Είναι παράνομο να πουλά κάποιος faceplates για το PS5; Η Sony απειλεί με μηνύσεις.


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, nickolasemp είπε

Για πες, γιατί εγώ έχω άλλη εντύπωση αλλά θέλω να ξέρω.

Έχω τα WH-1000XM3 και το μετανιώνω που δεν πήρα και τα WF-1000XM4 να δουλεύουν απροβλημάτιστα με όλες τις συσκευές.

Όποιες άλλες εταιρείες πάρεις (Apple, Huawei, Samsung κλπ) κάνουν ένα ιδιότυπο lock-in.

Μπλόκαρε το cross-platform play ακομα και σε 3rd party στο PS4. Με αποκορυφωμα το μονιμο και μη αναστρεψιμο lock στο Epic account σου αν επαιζες πχ Fortnite στο PS4. Εκοψε το backwards compatibility με το PS3/2 για να μπορει να σου βγαζει 300 remaster σε retail τιμη. Εκανε (δεν ξερω για τωρα) block 3rd party subs οπως πχ το ΕΑ Play γιατι "δεν ειναι αυτο που θελουν οι PS users", γιατι η Sony ξερει καλυτερα απο σενα τι θες να κανεις με την κονσολα σου. Σχεδον καθολικη απαγορευση mods σε παιχνιδια οπως το Skyrim και το Fallout. Παιχνιδια που σε ολες τις πλατφορμες ειναι F2P, στο PS θες PSN PLUS για να παιξεις (πχ Elder Scrolls Online). 

Μας κοροιδευε με "νεα" για το PS5 και πως πιστευει σε generations και ο καθε ερμος πήγε και πήρε PS5 για τα EXCLUSIVES, εδωσε 500 και πολλες φορες παραπανω ευρω, για να του πει η Sony οτι τελικα δεν ειναι next gen games αλλα PS4 games με next gen patch. Αυξηση τιμων των παιχνιδιων. 

Επίσης, οτι και να λενε τα Sony fanboys, τα studio της SONY, πήγανε απο το "φτιαχνω νεα και τρομερα IP" στο "φτιαχνω το ιδιο game, με τα ιδια animations, τα ιδια gameplay mechanics και απλα αλλαζω το theme, ποτε βικινγκς, πότε indiana jones, ποτε walking dead". Σου πετάει και ενα instagram φιλτρο απο πάνω και σε δουλευει οτι ειναι movie experience. Σιγα τα καλσον Sony.

Τελος παντων εγραψα πολλά. Αλλά ειναι ακομα περισσοτερα. Η Sony, να το θυμηθειτε θα κανει πολλές κωλοτουμπες στο μελλον. Καλως η κακως το μελλον ειναι το cloud. Και η Sony δεν εχει τις υποδομες ή τα οικονομικά να το χτυπησει. Για ονομα ολοκληρο το PSN βασίζεται στο Azure της Microsoft. Πριν 2 χρονια μας ελεγαν ποτε exclusive του PS σε αλλη πλατφορμα. Τώρα εχουμε Death Stranding, Days Gone και Horizon στο PC. Και θα ερθουν κι αλλα, γιατι το gaming αλλάζει, η Sony το ξερει αλλα δυστυχως δεν μπορει να το ακολουθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλει και τα ψίχουλα δικά της καλά κάνει ας ζητούσαν άδεια απ αυτήν. Εγώ επειδή δεν ξέρω ρωτάω αν αυτή έχει πάρει άδεια και έχει πληρώσει δικαιώματα στην ΕΛΛΑΔΑ για να χρησιμοπoιήσει την ΕΛΛΗΝΙΚΗ μυθολογία στα games π.χ. GOD OF WAR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, icenex είπε

Παρότι δεν ειμαι γέννημα θρέμα δυτικής αττικής με θεωρώ τέρμα κάγκουρα όποτε η dbrand με κερδισε με το επιχειρημα στο οτι παρομοιάζει τα πλαστικα της κονσόλας με τους προφυλακτηρες ενος αμαξιου.Εγω μπορει να θελω να τουμπανιασω την κονσολα καλο ειναι να υπαρχουν επιλογες :P Ας βγαλουν και αεροτομες απο carbon εμεις θελουμε κονσολα καγκουρικη ευτυχως τα neon φωτα τα εβαλε μονη της η σονυ και θα γλυτωσουμε τα εξοδα.

Σιγά ρε φίλε εσύ, κολωνακιωτη.. αμέσως να πεις την εξυπνάδα για την Δυτική Αττική. Να πας στο Λονδίνο, εκεί υπάρχουν λόρδοι όπως εσύ. Εδώ όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, silentstorm είπε

Ευχαριστώ πολυ KyloRen. Εκανα ήδη παραγγελία :)
Τα πλαστικά στο PS5 τα πήρες από Dbrand?

Δεν κάνει τίποτα φίλε μου 👍 ναι τα είχα παραγγείλει όταν πρώτο βγήκανε και ήρθαν μετά από δύο μήνες. Δυστυχώς πλέον δεν είναι διαθέσιμα για κανέναν ☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, KyloRen είπε

Δεν κάνει τίποτα φίλε μου 👍 ναι τα είχα παραγγείλει όταν πρώτο βγήκανε και ήρθαν μετά από δύο μήνες. Δυστυχώς πλέον δεν είναι διαθέσιμα για κανέναν ☹️

Δυο μήνες??!! Πάλι καλά που τα πήρες νωρίς. Άργησα να τ' αποφασίσω και πλέον δεν είναι διαθέσιμα...(στερνή μου γνώση)
Βασικά η Dbrand πρέπει να βάλει καμία ευρωπαϊκή αποθήκη γιατί πλέον είναι δράμα η κατάσταση με τελωνείο/ΕΛΤΑ. Παρήγγειλα ενα skin για ipad και είναι απο τις 24/9 Αθήνα στον έλεγχο...

Επεξ/σία από silentstorm
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έβαζε επάνω το λογότυπο της Sony, πολύ καλά έκανε η Sony. (ή όποιοδήποτε λογότυπο σχετικό με αυτήν)

Αν απλά έβγαζε faceplates, δεν νομίζω να γινόταν τίποτα.

Ξαναγράφω, κονσολάρα το PS5, όλα καλά κτλ, αλλά το τρένο αρχίζει και το χάνει δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Μπλόκαρε το cross-platform play ακομα και σε 3rd party στο PS4. Με αποκορυφωμα το μονιμο και μη αναστρεψιμο lock στο Epic account σου αν επαιζες πχ Fortnite στο PS4. Εκοψε το backwards compatibility με το PS3/2 για να μπορει να σου βγαζει 300 remaster σε retail τιμη. Εκανε (δεν ξερω για τωρα) block 3rd party subs οπως πχ το ΕΑ Play γιατι "δεν ειναι αυτο που θελουν οι PS users", γιατι η Sony ξερει καλυτερα απο σενα τι θες να κανεις με την κονσολα σου. Σχεδον καθολικη απαγορευση mods σε παιχνιδια οπως το Skyrim και το Fallout. Παιχνιδια που σε ολες τις πλατφορμες ειναι F2P, στο PS θες PSN PLUS για να παιξεις (πχ Elder Scrolls Online). 

Μας κοροιδευε με "νεα" για το PS5 και πως πιστευει σε generations και ο καθε ερμος πήγε και πήρε PS5 για τα EXCLUSIVES, εδωσε 500 και πολλες φορες παραπανω ευρω, για να του πει η Sony οτι τελικα δεν ειναι next gen games αλλα PS4 games με next gen patch. Αυξηση τιμων των παιχνιδιων. 

Επίσης, οτι και να λενε τα Sony fanboys, τα studio της SONY, πήγανε απο το "φτιαχνω νεα και τρομερα IP" στο "φτιαχνω το ιδιο game, με τα ιδια animations, τα ιδια gameplay mechanics και απλα αλλαζω το theme, ποτε βικινγκς, πότε indiana jones, ποτε walking dead". Σου πετάει και ενα instagram φιλτρο απο πάνω και σε δουλευει οτι ειναι movie experience. Σιγα τα καλσον Sony.

Τελος παντων εγραψα πολλά. Αλλά ειναι ακομα περισσοτερα. Η Sony, να το θυμηθειτε θα κανει πολλές κωλοτουμπες στο μελλον. Καλως η κακως το μελλον ειναι το cloud. Και η Sony δεν εχει τις υποδομες ή τα οικονομικά να το χτυπησει. Για ονομα ολοκληρο το PSN βασίζεται στο Azure της Microsoft. Πριν 2 χρονια μας ελεγαν ποτε exclusive του PS σε αλλη πλατφορμα. Τώρα εχουμε Death Stranding, Days Gone και Horizon στο PC. Και θα ερθουν κι αλλα, γιατι το gaming αλλάζει, η Sony το ξερει αλλα δυστυχως δεν μπορει να το ακολουθησει.

Ok, άρα σε PlayStation έχει κάνει τις απράδεκτες βλακείες, δεκτό.

Εγώ προς hardware εκτός gaming σκεφτόμουν, αλλά ναι το άρθρο είναι για το PS, οπότε έχετε δίκιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimagas99 είπε

Σιγά ρε φίλε εσύ, κολωνακιωτη.. αμέσως να πεις την εξυπνάδα για την Δυτική Αττική. Να πας στο Λονδίνο, εκεί υπάρχουν λόρδοι όπως εσύ. Εδώ όχι.

Αυτο συμπερανες απο το σχολιο μου? και οχι οτι γουσταρω αυτην την φαση που εχουν στην δυτικη αττικη? Ετσι για την ιστορια ειμαι απο καρδιτσα που απλα μετακομισα αθηνα στα 10 μου.Θιχτηκες για ποιο λογο?Υπαρχουμε και εμεις που σχολιαζουν καλοπροαιρετα και οχι κακοπροαιρετα οπως νομιζεις.Αλλη φορα σκεψου 2 φορες πριν απαντησεις επιθετικα σε ενα ανθρωπο που δεν ξερεις.

4 ώρες πριν, giannakos100 είπε

δεν άφησες κατι αλλο να πω παρα μονο οτι θελουμε καποιο περιφεριακο για να μπορουμε να προσθέσουμε LED!!!!!αυτα ειναι ψόφια!

Το σκεφτηκα και εγω, καλο θα ηταν να εχει υποδοχη για μια προεκταση ledoταινιας.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Μια χαρά σου ανήκει 100%. Όλο αυτό αφορά τα κέρδη μεταξύ 2 εταιριών. Αν έσυ ειχες 3d printer και τύπωνες faceplates κανεις δεν θα σου έκανε τίποτα. Και ίσως κάποιοι για το 100% αναφέρουν τα digital games εκει έχουν κάποιο δίκιο σχετικά με το αν θα κλείσουν οι server αλλα αμα κάποιος εχει 2 κόνσόλες ή δεν πουλάει ποτε τα games που έχει τοτε τα digital ειναι μεγάλη ευκολία.

Σου ανήκει η Samsung τηλεόραση νομίζεις ?( παράδειγμα η απενεργοποίηση των κλεμμένων σε πρόσφατο παράδειγμα ). Σου ανήκει το smartphone σου? ( το κλείδωμα του αν έχει αγοραστεί από Κίνα , παράδειγμα Xiaomi ) και πολλά άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekandrew1953 είπε

Εδώ δεν βρίσκουμε ούτε για δείγμα την κονσόλα 

θα αλλαξουμε faceplate 

Κονσόλες υπάρχουν συνέχεια ανεβάζουν στα σαιτ τους plaisio public Germanos πρέπει να τα παρατηρείς κάθε μέρα. Μην περιμένεις να βρεις σε βιτρίνα απόθεμα ούτε μέχρι το 23 λόγο έλλειψης τσιπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, UncleKim είπε

Το καλύτερο αυτοτρολάρισμα στην ιστορία του gaming είναι αυτό, και δείχνει εικόνα μεγάλου παίκτου!

Την έκραζαν ότι μοιάζει με ψυγείο, και αυτή πάει και βγάζει ψυγειάκι, το οποίο θα γίνει ανάρπαστο.

Στο marketing η MS είναι πολύ μπροστά τα τελευταία χρόνια, ενώ η Sony έχει μείνει πίσω σε πιο "ξύλινες" εποχές.

Στο δινω το credit και σενα και στην MS

βασικα το χειροτερο με το series X δεν ειναι οτι ειναι ενα κουτι(γιατι box ειναι στην τελικη) αλλα οτι δεν εχει κατι σε Χ πανω του οπως το OG ας πουμε

Υποτιθεται το ονομα της κονσολας προερχεται απο τo DirectX Box που μετραει πολυ σαν ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Στο δινω το credit και σενα και στην MS

βασικα το χειροτερο με το series X δεν ειναι οτι ειναι ενα κουτι(γιατι box ειναι στην τελικη) αλλα οτι δεν εχει κατι σε Χ πανω του οπως το OG ας πουμε

Υποτιθεται το ονομα της κονσολας προερχεται απο τo DirectX Box που μετραει πολυ σαν ιδεα.

Καλά αυτό που λες εσύ, είναι αμελητέο, μπροστά στο μπέρδεμα με τις ονομασίες που έχει καταφέρει. (κ σε αυτο αυτοτρολάρεται βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...