Προς το περιεχόμενο

Aγορα εκτυπωτη


marakyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, εχω αυτον τον εκτυπωτη hp officejet pro 7740 στο γραφειο. Eιμαι πολυ ευχαριστημενη απο τον ογκο δουλειας  που εχει βγαλει εδω και 3 χρονια. Εκτυπωνει και σκαναρει μεχρι α3. Για αυτο τον ειχα διαλεξει. Τωρα εχει αρχισει κ κολλαει λιγο και σκεφτομαι να αγορασω τον ιδιο. Αλλα κοιταξα και για αλλους εκτυπωτες-πολυμηχανηματα με τα αντιστοιχα κριτηρια..εγχρωμος και εκτυπωση και σκαναρισμα α3..wifi..adf και σαρωση διπλης οψης. Βρηκα καποιους brother.. αλαλ δεν την γνωριζω σα μαρκα..ειναι αξιοπιστα μηχανηματα οπως ο hp?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να αγόραζα τον hp 7740 pro αλλά τελικά πήγα σε laser. Από ότι είχα ψάξει είναι ότι πιο VFM στην κατηγορία του. Τους brother τους είχα εξετάσει, είναι πολύ καλή εταιρεία με δεκαετίες στον χώρο. Όσον αφορά τα μηχανήματα αυτής της κατηγορίας από Brother, τα έψαξα καλά, δεν μου άρεσαν διαφορα θέματα στις διαθέσιμες λειτουργίες τους σε κάποια μοντελα τους ως προς τις τιμές αλλά και το θέμα των αναλωσίμων συμβατών που ήταν περισσότερο δυσεύρετα, οπότε στην τελική η πλάστιγγα θα εγερνε υπέρ του μοντέλου που έχεις ήδη. 

Δες τι είναι αυτό το πρόβλημα που έχεις μήπως φτιάχνεται, δεν πετάμε έτσι αυτό το μοντέλο, εκτός κι αν έχει βγάλει τέτοιον όγκο δουλειάς που πλέον είναι ασύμφορο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2021 στις 3:51 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Σκεφτόμουν να αγόραζα τον hp 7740 pro αλλά τελικά πήγα σε laser. Από ότι είχα ψάξει είναι ότι πιο VFM στην κατηγορία του. Τους brother τους είχα εξετάσει, είναι πολύ καλή εταιρεία με δεκαετίες στον χώρο. Όσον αφορά τα μηχανήματα αυτής της κατηγορίας από Brother, τα έψαξα καλά, δεν μου άρεσαν διαφορα θέματα στις διαθέσιμες λειτουργίες τους σε κάποια μοντελα τους ως προς τις τιμές αλλά και το θέμα των αναλωσίμων συμβατών που ήταν περισσότερο δυσεύρετα, οπότε στην τελική η πλάστιγγα θα εγερνε υπέρ του μοντέλου που έχεις ήδη. 

Δες τι είναι αυτό το πρόβλημα που έχεις μήπως φτιάχνεται, δεν πετάμε έτσι αυτό το μοντέλο, εκτός κι αν έχει βγάλει τέτοιον όγκο δουλειάς που πλέον είναι ασύμφορο. 

Οι μπραδερ εχουν χωριστο toner drum...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...καθε 2 3 τονερ αλλαζεις και νταμ κανα 80 ευρω το ντραμ. Επειδη ειχα μπραδερ στο λεω. Εβαλα συμωατο με 10 ευρω και μπλοκαρε...πηγε COSMODATA  σερβις και περιμενω , αλλα ο τεχνικος ΔΕΝ ηταν αισιοδοξος. Σκεφτομαι να τον αντικαταστησω, αν δ3ν φτιαχτει οικονομικα,  με tank injection...να εχω και οικονομικο χρωματακι δηλ.

Καλυτερα να παρεις  μοντελο που ντραμ τονερ ειναι σε ενα...δηλ με κανα 45αρι  καθε αλλαγη οριτζιναλ..κανα 20αρι μαιμου.

Εχω και σαμσουγκ με ντραμ τονερ σε ενα πακεττο , 4 χρονια με συμβατα , , νο προμπλεμο καθημερινης χρησης

(4 απλοι αμαυροι τιμολογισης κλπ και 2 αμαυρα πολυμηχανηματα, χρηση γραφειου λογιστηριου. Τα τονερμε ντραμ τα αγοραζω χονδρικη....)

 

Τεςπα τσεκαρε στο google τη σχεση drum toner....

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Οταν λεω "κολλαει"..εννοουσα οτι κολλαει το adf..μασαει καπως..με αποτελεσμα να μην αντιγραφει και εκτυπωνει καθαρα. Αλλα δεν ξερω αν φτιαχνει αυτο..αν εχει σπασει κατι..και απλως θελει αναταλακτικο..και αν υπαρχουν και ανταλλακτικα. Για αυτο σκεφτομουν για αγορα νεου με τις ιδιες δυνατοτητες αλλα δεν βρισκω κατι παρομοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ELTASSOS1 είπε

Ναι...καθε 2 3 τονερ αλλαζεις και νταμ κανα 80 ευρω το ντραμ. Επειδη ειχα μπραδερ στο λεω. Εβαλα συμωατο με 10 ευρω και μπλοκαρε...πηγε COSMODATA  σερβις και περιμενω , αλλα ο τεχνικος ΔΕΝ ηταν αισιοδοξος. Σκεφτομαι να τον αντικαταστησω, αν δ3ν φτιαχτει οικονομικα,  με tank injection...να εχω και οικονομικο χρωματακι δηλ.

Καλυτερα να παρεις  μοντελο που ντραμ τονερ ειναι σε ενα...δηλ με κανα 45αρι  καθε αλλαγη οριτζιναλ..κανα 20αρι μαιμου.

Εχω και σαμσουγκ με ντραμ τονερ σε ενα πακεττο , 4 χρονια με συμβατα , , νο προμπλεμο καθημερινης χρησης

(4 απλοι αμαυροι τιμολογισης κλπ και 2 αμαυρα πολυμηχανηματα, χρηση γραφειου λογιστηριου. Τα τονερμε ντραμ τα αγοραζω χονδρικη....)

 

Τεςπα τσεκαρε στο google τη σχεση drum toner....

 

 

 

 

Δεν γνώριζα κάτι σχετικά με αυτό. 

Όμως εδώ ο/η ts αναφέρεται σε μοντέλο inkjet όχι laser που λες. 

Το drum έχει κύκλο ζωής της τάξης πολλών χιλιάδων εκτυπώσεων, ορισμένα πάνω από 100k.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, marakyr είπε

κολλαει το adf..μασαει καπως..

καθαρίζεις τα ροδάκια που τραβάνε μέσα το χαρτί

καθαρίζεις κ από τυχόν σκουπιδάκια εκεί κ φυσικά ελπίζεις να μην έχει συρραπτικό κλπ μέσα

αλλιώς, έχει adf kit, αν έχουν φθαρεί τα ροδάκια / rollers και όλα θα ναι οκ

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, marakyr είπε

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Οταν λεω "κολλαει"..εννοουσα οτι κολλαει το adf..μασαει καπως..με αποτελεσμα να μην αντιγραφει και εκτυπωνει καθαρα. Αλλα δεν ξερω αν φτιαχνει αυτο..αν εχει σπασει κατι..και απλως θελει αναταλακτικο..και αν υπαρχουν και ανταλλακτικα. Για αυτο σκεφτομουν για αγορα νεου με τις ιδιες δυνατοτητες αλλα δεν βρισκω κατι παρομοιο. 

Αν δεν εχει σπασει κατι, το πιθανοτερο ειναι οτι με τις μεθοδους που λεει ο φιλος παραπανω θα διορθωθει το προβλημα (εστω για να αντεξει καμποσο καιρο ακομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..το κοιταξα και κατι εγινε..λιγο καλυτερα. Επισης μου προτειναν και το εκης μοντελο MFP Brother Inkjet Α3 Color MFC-J6945DW. Ειναι ακριβο αλλα θα το σκεφτω αν δω οτι ο hp συνεχισει να κολλαει.

Επεξ/σία από marakyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...