Προς το περιεχόμενο

Το Facebook διακόπτει προσωρινά την ανάπτυξη του «Instagram Kids»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Cosmic79 είπε

Δεν ξέρω τι γίνονταν το 1960, αλλά στην σημερινή εποχή είμαστε ακόμα σε καθεστώς πανδημίας και στα αστικά κέντρα δεν είναι ό,τι πιο ασφαλές να αφήνεις ένα παιδί μόνο του έξω να παίζει. Λόγω εγκληματικότητας, απαγωγών, ενός ιού που σκοτώνει δεκάδες άτομα καθημερινά κ.ο.κ.

Ήρεμα λίγο με τα τεχνοφοβικά αντανακλαστικά που έχετε μερικοί (και σε φόρουμ τεχνολογίας), γιατί πετάτε κοτσάνες. 

Καθόλου βλακείες αδελφε. Χωρίς καμια πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης σου παραθέτω μια αντίθετη αποψη και ελπίζω σε ενα δημιουργικό διάλογο χωρις εντάσεις και χαρακτηρισμούς.

Δεν μπορεί στο βωμό του κέρδους να γίνεται εκμετάλευση των παιδιών.

Γιατι δεν πιστοποιούν τους χρήστες να ειναι πανω απο 18 για να μπαίνουν;

Συμφωνώ οτι δεν ειναι ασφαλές εξω οπως παλια αλλα δεν ειναι λύση να βαζεις τα παιδιά μεσα σε μια γυάλα και να τους βαζεις και μια ταμπλέτα ή μια παιχνιδομηχανή να μην σε ζαλίζουν. Κάποια στιγμη θα βγουν στην ζούγκλα και θα πάθουν σοκ. 

Επίσης μην ξεχνάμε και το ηλεκτρονικό bullying και άλλες μορφές ψυχολογικής βίας που εχουν όλα αυτά τα κοινωνικά δίκτυα. Μερικές φορές μάλιστα οδηγούν ακόμα και στην αυτοχειρία.

Προσωπικά δεν ειμαι τεχνοφοβικός αλλά οπως έλεγαν και οι αρχαίοι φιλόσοφοι παν μέτρον άριστον. Απο τον ψηφιακό αναλφαβητισμό μέχρι αυτό υπάρχουν μέσοι οδοί. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dimitris_1981 είπε

Καθόλου βλακείες αδελφε. Χωρίς καμια πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης σου παραθέτω μια αντίθετη αποψη και ελπίζω σε ενα δημιουργικό διάλογο χωρις εντάσεις και χαρακτηρισμούς.

Δεν μπορεί στο βωμό του κέρδους να γίνεται εκμετάλευση των παιδιών.

Γιατι δεν πιστοποιούν τους χρήστες να ειναι πανω απο 18 για να μπαίνουν;

Συμφωνώ οτι δεν ειναι ασφαλές εξω οπως παλια αλλα δεν ειναι λύση να βαζεις τα παιδιά μεσα σε μια γυάλα και να τους βαζεις και μια ταμπλέτα ή μια παιχνιδομηχανή να μην σε ζαλίζουν. Κάποια στιγμη θα βγουν στην ζούγκλα και θα πάθουν σοκ. 

Επίσης μην ξεχνάμε και το ηλεκτρονικό bullying και άλλες μορφές ψυχολογικής βίας που εχουν όλα αυτά τα κοινωνικά δίκτυα. Μερικές φορές μάλιστα οδηγούν ακόμα και στην αυτοχειρία.

Προσωπικά δεν ειμαι τεχνοφοβικός αλλά οπως έλεγαν και οι αρχαίοι φιλόσοφοι παν μέτρον άριστον. Απο τον ψηφιακό αναλφαβητισμό μέχρι αυτό υπάρχουν μέσοι οδοί.

Κανένα πρόβλημα με την αντιπαράθεση. Αυτό είναι το νόημα του να συμμετέχεις σε ένα φόρουμ.

Γενικά δεν μου αρέσει που οι γηραιότεροι τα έχουν ρίξει όλα στα social media. Οι περισσότερες ιστοσελίδες/πλατφόρμες αυτού του είδους είναι όντως χάλια, ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνονται εμένα. Είναι άσχημο ότι αυτές οι πλατφόρμες ουσιαστικά σκότωσαν τα περισσότερα παραδοσιακά φόρουμ.

Από εκεί και πέρα δεν φταίει το Facebook και το κάθε Facebook όταν άτομα σαν τον τυπά πιο πριν δίνουν από μόνοι τους αρκετές πληροφορίες για να βρεις τα πάντα για αυτούς. Επίσης δεν φταίει τίποτα στο διαδίκτυο αν πρέπει να περιορίσουμε τις εξόδους μας λόγω ενός εξαιρετικά μεταδοτικού ιού που όταν δεν σκοτώνει, αφήνει αρκετά συχνά μόνιμα προβλήματα στον οργανισμό. Oρισμένοι πρέπει να πάθουν για να μάθουν. 

Αυτό με την πιστοποίηση δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει χωρίς να μην αρθεί πλήρως η ανωνυμία των πάντων. Για αυτούς που καταλαβαίνουν την αξία της ανωνυμίας δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό στην λύση του αυτό το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Cosmic79 είπε

Κανένα πρόβλημα με την αντιπαράθεση. Αυτό είναι το νόημα του να συμμετέχεις σε ένα φόρουμ.

Γενικά δεν μου αρέσει που οι γηραιότεροι τα έχουν ρίξει όλα στα social media. Οι περισσότερες ιστοσελίδες/πλατφόρμες αυτού του είδους είναι όντως χάλια, ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνονται εμένα. Είναι άσχημο ότι αυτές οι πλατφόρμες ουσιαστικά σκότωσαν τα περισσότερα παραδοσιακά φόρουμ.

Από εκεί και πέρα δεν φταίει το Facebook και το κάθε Facebook όταν άτομα σαν τον τυπά πιο πριν δίνουν από μόνοι τους αρκετές πληροφορίες για να βρεις τα πάντα για αυτούς. Επίσης δεν φταίει τίποτα στο διαδίκτυο αν πρέπει να περιορίσουμε τις εξόδους μας λόγω ενός εξαιρετικά μεταδοτικού ιού που όταν δεν σκοτώνει, αφήνει αρκετά συχνά μόνιμα προβλήματα στον οργανισμό. Oρισμένοι πρέπει να πάθουν για να μάθουν. 

Αυτό με την πιστοποίηση δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει χωρίς να μην αρθεί πλήρως η ανωνυμία των πάντων. Για αυτούς που καταλαβαίνουν την αξία της ανωνυμίας δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό στην λύση του αυτό το πρόβλημα. 

 

Όσοι είναι πανω απο 18 ακομα και λανθασμένα να δινουν προσωπικες πληροφορίες έχουν την πλήρη ευθύνη. Στην συγκεκριμένη περίπτωση παντως θεωρώ οτι δεν κινδυνεύει επειδη εβγαλε μια φωτο. Αλλα δέχομαι για παράδειγμα ότι μερικοί έβγαζαν στο fb "διακοπές στο χωριό!!!" και ο κλέφτης εκανε πάρτυ σπιτι του.

Αντίθετα ενα ανήλικο παιδί δεν έχει την ίδια ικανότητα να κρίνει. 

σ.σ. βεβαια ειδαμε οι ενηλικοι τι ωραιο κόσμο φτιάξαμε για τα παιδιά μας (off topic)

Το κομματι με τον ιο δεν καταλαβα.

Αν εννοείς οτι ακούνε αυτούς που λενε ότι μας βάζουν τσιπακια και διαφορα. Πάλι θα πω οτι ως ενήλικες πρέπει να είναι υπεύθυνοι να σταθμίσουν τους κινδύνους να φιλτράρουν την παραπληροφόριση και να πάρουν την απόφαση τους.

Αν πάλι εννοείς ότι το διαδίκτυο δεν φταίει που έγινε η κύρια διέξοδος  την  εποχή του covid. Συμφωνώ με πάλι υποσημείωση τους ανήλικους. Ας δώσουν στους γονείς τα εργαλεία με ευκολο τρόπο να επιλέξουν αν θα επιτρέψουν στο παιδί τους την χρήση ή όχι τέτοιων site ή εφαρμογών. Δλδ να υπάρχει πιο ευκολο parental control και οχι χωμένο κάπου στο λειτουργικό και να μην χρησιμοποιείται απο σχεδον κανένα.

Για την ανωνυμία υπάρχουν λύσεις οπως πχ μια ευρωπαίκη/αμερικανικη ή και ελληνική  πλατφορμα με κοινο πρότυπο που θα σου δινει ενα qrcode που θα δινεις στην εφαρμογη και θα δινει μονο το status της ηλικιας >=18. Πχ μεσω taxis.

Άσχετο: όταν την παταγαν διαφοροι με ψευτοκληρωσεις σε τηλεσκουπιδια τυπου βρες τη λέξη και αλλές απάτες. Ελεγα οτι φυλακη δεν πρεπει να πανε οι απατεωνες αλλα αυτοι που την πατανε γιατι ειναι πιο επικινδυνοι για την κοινωνια. Στα ανήλικα ομως βάζω  firewall και παιρνω αναποδες οταν γινονται αντικειμενο εκμεταλευσης. Πραγμα που συμβαινει και εκτος διαδικτυου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Μου φταίει πως όλες αυτές οι σαχλαμάρες και τα βιντεοπαιχνίδια έχουν κλείσει τα παιδιά μέσα στο σπίτι. Και ακόμα χειρότερα και εμάς τους γονείς.

Αρχικά να πώ πως αυτά τα account ακόμα και σε ενήλικες έχουν privacy και δεν μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ να δεί τις εικόνες σου χωρίς να είστε ''φίλοι'' και να το ΘΕΣ...Οπότε αν η μεγάλη κόρη σου που φοβάσαι τόσο πέσει ''θύμα'' μάντεψε ποιος φταίει....

Τα βιντεοπαιχνίδια ? τι σου φταίνε ? τα βιντεοπαιχνίδια είναι θυσαυρός και είναι σαν να διαβάζεις ένα βιβλίο σε ταξιδεύουν σε κόσμους που δεν μπορείς αλλιώς να πάς.Πέραν αυτού οι μισοί μάθαμε αγγλικά απο αυτά.Ώρες ατελείωτες σε psx n64 saturn και ταυτόχρονα και σε αλάνες για μπάλα , κρυφτό και όλα τα άλλα παιδικά παιχνίδια.Στα 32 μου ακόμα παίζω πάρα πολύ εργάζομαι , έχω οικογένεια και κάνω ένα κάρο σπόρ(καλλισθενική , παρκούρ , ποδηλασία μερικά απο αυτά) 

Ούτε κατέληξα εγκήματίας παίζοντας GTA ούτε βίασα καμία επειδή έχει insta(και εγώ έχω) 

To πρόβλημα είναι στον άνθρωπο καθαρά.Οπότε ξαναλέω αν φοβάσαι ο ίδιος ή για τα παιδιά σου κάτι δεν κάνετε καλα εσείς οι ίδιοι.Δεν φταίνε οι σαχλαμαρίτσες...

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Στα 32 μου ακόμα παίζω πάρα πολύ εργάζομαι , έχω οικογένεια και κάνω ένα κάρο σπόρ(καλλισθενική , παρκούρ , ποδηλασία μερικά απο αυτά)

Final Fantasy 7 Remake μεταξύ άλλων? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μας έφταναν τα επίπεδα των επιδειξιομανων νάρκισσων που καλλιεργεί και επιβραβεύει αυτή η κοινωνία, τα οποία συντελούν στην διατήρηση και καλλιέργεια του καταναλωτικού προτύπου υπονομεύοντας κάθε μορφή πνευματικής ανύψωσης.

Τώρα πρέπει να γαλουχίζοντε έτσι και τα παιδιά...

Και μετά αναρωτιέστε γιατί υπάρχει έξω τόση ανωμαλία και ηθική κατάπτωση.

 

1632893313222.gif

Επεξ/σία από magictoboggan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, randomcat είπε

Final Fantasy 7 Remake μεταξύ άλλων? :D

Του έδωσα μια ευκαιρία αλλά δεν…45 ώρες fetch quests ψάχνοντας γάτες , παιδιά κλπ κλπ. Κρίμα που το βίασαν έτσι και ντροπή που το ξεζουμίζουν με αυτό το τρόπο.

Τεχνικά άθλιο επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...