Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εντυπώσεις από τα iPhone 13 mini και iPhone 13


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, vieobi είπε

Έχω το iphone 4S και σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση.. αξίζει τον κόπο ή να περιμένω to 14; 

Μπααα, δεν θα καταλαβεις διαφορα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, koutsis είπε

Μπααα, δεν θα καταλαβεις διαφορα...

το ξέρω μωρέ ..τα ίδια είναι μόνο που με προβληματίζει η 5G εποχή. Δεν θέλω να μένω πίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vieobi είπε

το ξέρω μωρέ ..τα ίδια είναι μόνο που με προβληματίζει η 5G εποχή. Δεν θέλω να μένω πίσω..

Τι να το κανεις το 5g ? το 4s ειναι κινηταρα. βαζει κατω πολλες ναυαρχιδες του '21. Αντεχει ακομα 3-4 χρονια, μην βιαζεσαι τοσο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, koutsis είπε

Τι να το κανεις το 5g ? το 4s ειναι κινηταρα. βαζει κατω πολλες ναυαρχιδες του '21. Αντεχει ακομα 3-4 χρονια, μην βιαζεσαι τοσο...

Πάλι δίκιο έχεις, αλλά είναι που το βγάζω στα διάφορα καφέ που συχνάζω και εισπράττω κάποια υποτιμητικά βλέμματα ..και σκέφτομαι..αν το κοριτσάκι ή ο νεαρός παίρνει δάνειο ή χρεώνει την κάρτα του μπαμπά για να πάρει κινητό με 1200€, που αντιστοιχεί σε δύο βασικούς μισθούς, και σε λίγους μήνες μάλιστα θα πρέπει να σκεφτεί τη "μετάβαση".. γιατί να μην πάρω κι εγώ 2-3 που δεν έχω οικονομικό πρόβλημα. Απ' την άλλη σκέφτομαι ότι η apple δεν πρόκειται να βάλει φρένο όσο υπάρχουν τέτοιου είδους καταναλωτές και δεδομένου ότι εγώ δεν πουλάω, θα βρεθώ σε βάθος δεκαετίας ..καλά να'μαστε.. να έχω δώσει 15 - 20 χιλιάρικα. Πές μου λοιπόν, να το πάρω και καλά για το 5G ή θα βγει του χρόνου 6G και πάει λέγοντας?   

Υ.Γ Ευχαριστώ που μου απαντάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vieobi είπε

Πάλι δίκιο έχεις, αλλά είναι που το βγάζω στα διάφορα καφέ που συχνάζω και εισπράττω κάποια υποτιμητικά βλέμματα ..και σκέφτομαι..αν το κοριτσάκι ή ο νεαρός παίρνει δάνειο ή χρεώνει την κάρτα του μπαμπά για να πάρει κινητό με 1200€, που αντιστοιχεί σε δύο βασικούς μισθούς, και σε λίγους μήνες μάλιστα θα πρέπει να σκεφτεί τη "μετάβαση".. γιατί να μην πάρω κι εγώ 2-3 που δεν έχω οικονομικό πρόβλημα. Απ' την άλλη σκέφτομαι ότι η apple δεν πρόκειται να βάλει φρένο όσο υπάρχουν τέτοιου είδους καταναλωτές και δεδομένου ότι εγώ δεν πουλάω, θα βρεθώ σε βάθος δεκαετίας ..καλά να'μαστε.. να έχω δώσει 15 - 20 χιλιάρικα. Πές μου λοιπόν, να το πάρω και καλά για το 5G ή θα βγει του χρόνου 6G και πάει λέγοντας?   

Υ.Γ Ευχαριστώ που μου απαντάς

τα λες πολύ λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Fulgore είπε

Υπάρχει το πως οριζει το κάθε άτομο αν αξίζει για τον εαυτό του η μετάβαση,και υπάρχει και η άποψη των πολλών/γενική αποψη για το εαν αξιζει ή οχι.

Παμε λοιπον να δουμε το Iphone XR σε σχέση με το iphone 13

-οθόνη. Oled vs ips panel,χειρότερη φωτεινότητα,αισθητα χειροτερη ανάλυση,

-3gb ram vs 4gb ram

-μικρότερη αυτονομία/μπαταρία

-χειρότερο τσιπάκι

-μικρότερη software υποστήριξη(το XR κυκλοφόρησε με 3 εκδόσεις ios πισω)

-Ip67 vs IP68

-5G/wifi 6/αισθητά καλύτερο wifi(qualcomm modem)μερα με την νύχτα

-μεγαλύτερα bezels/μέγεθος/όγκος/βαρος/μεγαλύτερο notch/χειρότερο face id

-64gb βασική έκδοση vs 128gb

-καμερες. 1 μόνο κεντρική κάμερα και χειρότερο video

-magsafe

Μπορεί για εσένα προσωπικά να μην βλέπεις πολλές διαφορές για την μετάβαση και πολλ'α απο αυτα να σου ειναι αδιαφορα,αλλα κυριολεκτικα μιλάμε για μέρα με την νύχτα συνολικά. Το iphone XR έχεις,όχι το XS max ή 11 pro max.

Γιατί λέμε το ίδιο πράγμα ξανά και ξανά ; Δεν ανρούμαι τα θετικά τον νέων iphone.

Eπίσης ποια είναι ακριβώς  η γενική άποψη τον πολλών ? Μου διαφεύγει κάποια έρευνα ? Ή πέρνουμε την άποψη ότι αφού πουλάει όπως κάθε κινητό άρα και οι πολλοί προτιμούν αναβάθμυση ? Αν υπάρχει κάποια έρευνα που να λέει ποσοστά κατόχων X,11,12 που πιστεύουν πως αξίζει η μετάβαση ? Αν ναι θα ήθελα να τη μελετήσω.Eγώ πχ εδώ βλέπω πως μόλις το 10% τον users σκοπεύει να αναβαθμύσει.... Survey: 10% of customers plan to upgrade to iPhone 13 - 9to5Mac

Only 10 Percent of Customers Plan on Upgrading to the iPhone 13, Says Latest Survey (wccftech.com)

Ακόμα και το πολύ ''αντικειμενικό'' Mac Rumors πρίν κάνα μήνα απο τις άλλες έρευνες απο πάνω δείνει βαρυά 44%...Οπότε ποιί είναι αυτοί οι πολλοί που αναφέρεις ? 44% of iPhone Users Intend to Upgrade to iPhone 13, Survey Shows - MacRumors

Το μέρα νύχτα αρνούμαι γιατί δεν συγκρίνουμε nokia 3310 με iphone 13.

 Συνεχίζεται όμως να λέτε για ram / cpu / μπαταρία και γενικά τα περισσότερα που έγραψες  που σε πραγματικές συνθήκες δεν έχουν καμία διαφορά.Σε 3-4 χρόνια θα έχουν όταν το ios έχει φορτώσει.Τώρα όμως όχι.

Ειδικά το μικρότερη software υποστήριξη δεν βγάζει νόημα όταν η apple δίνει update και σε τηλέφωνα 6ετίας.
 

Μέρα νύχτα και καμία απολύτως σχέση που γράφεται δεν μπορεί να ειπωθεί  για  συσκευές που στο 95% κάνουν τα ίδια πράγματα ατο ίδιο καλούπι.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Eγώ πχ εδώ βλέπω πως μόλις το 10% τον users σκοπεύει να αναβαθμύσει.... Survey: 10% of customers plan to upgrade to iPhone 13 - 9to5Mac

Only 10 Percent of Customers Plan on Upgrading to the iPhone 13, Says Latest Survey (wccftech.com)

Δεν μου λενε απολύτως τιποτα αυτες οι μικρες ερευνες που έγιναν.

Ξερεις γιατι?Γιατι ενα ποσοστο αυτων εχει παλιοτερες συσκευες τυπου iphone 6s και 7,που δεν χρειαζεται να πουμε εαν ειναι ή οχι η μερα με την νυχτα. Αλλα που εισαι,εδω θα ειμαστε να δουμε ποσο καλα θα πουλήσουν ή οχι τα φετινά iphone.

Απο εκει και περα εαν για σενα οι διαφορες στα Iphone 13 δεν ειναι αξιες για αναβαθμιση,μενεις και εσυ οπως εισαι.

Αλλα μια χαρα υπάρχουν διαφορες σε διαφορους τομεις περαν της καμερας οπως αρχικα εγραψες,οι οποιοι συνολικα(ειδικα αν καποιος κοιταζει και το 13pro)κανουν την διαφορα σε φαση να μιλαμε για μερα και νυχτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...