Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εντυπώσεις από τα iPhone 13 mini και iPhone 13


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, jimis98 είπε

@Chris_BMW

για το 12pro max λέω όχι για το 11 αρι

Μάλλον αναφέρεσαι στο 12 pro όχι στο max !

 Είπα πως οι περισσότερες διάφορες μεταξύ όλης της σειράς 12 και της 13 εντοπίζονται στο 13 pro !

 Μικρότερο notch , 120hz , καλύτερη μπαταρια και αυτονομία , καλύτερες κάμερες ,αρκετά καλύτερες δηλαδή.

Αρκετα διαφορετικό από πίσω εννοώ πολύ μεγαλύτερο camera module  

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές, σχεδιαστικές ή χαρακτηριστικών, ανάμεσα στις συσκευές της Apple φαίνονται μετά τα τρία χρόνια που και πάλι λόγω υποστήριξης λειτουργικού μπορείς και να δώσεις μια παράταση άλλων δυο χρόνων… 

Τώρα λόγο για να αναβαθμίσεις ανά ένα χρόνο δεν βλέπω και προσωπικά δεν θα την έκανα ούτε στα δυο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μέσος χρήστης δεν πιστεύω ότι θα καταλάβει ιδιαίτερη διαφορά. Αλλά αν ασχολείσαι λίγο περισσότερο με το θέμα και έχει εκπαιδευτεί το μάτι σου καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορά lcd και oled, όπως και την διαφορά 60 και 120 hz. Αυτό τουλάχιστον ισχύει με εμένα και φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος. 

Τώρα την διαφορά επεξεργαστή σε τηλέφωνο δεν νομίζω ότι την καταλαβαίνεις μεταξύ δύο ή τριών διαδοχικών γενεών. Αν μιλούσαμε για tablet που μπορεί να δουλέψεις λίγο παραπάνω lightroom ή κάτι αντίστοιχο, μπορείς να το καταλάβεις, αλλά και πάλι o a10x που φοράει το iPad pro 2017 που έχω δεν είναι άσχημος (δεν είναι και καλός βέβαια, αλλά παλεύεται). 

Σχετικά με τις κάμερες προφανώς και κάθε γενιά έχει διαφορά και με την άνοδο της computational photography έχουμε φτάσει πλέον σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά και πάλι δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τις φωτογραφικές μηχανές για όποιον ασχολείται (χάνουν όχι μόνο στην ποιότητα, αλλά και στην εμπειρία χρήσης).

Άλλα χαρακτηριστικά όπως εμφάνιση ή διπλή sim είναι για άλλους σημαντικά και για άλλους άχρηστα (για την δεύτερη sim πχ ανήκω στους πρώτους).

Επομένως, ιδανικό πλάνο για να αλλάξεις συσκευή και να καταλάβεις διαφορά είναι κατά μέσο όρο τα 3 χρόνια. Με εξαίρεση αυτούς που αγοράζουν με τιμολόγιο και τα πουλάνε μεταχειρισμένα χωρίς να χάνουν που εννοείται πως αλλάζουν κάθε χρόνο. 

ΥΓ: Σχετικά με την esim ξέρουμε αν και ποιές εταιρίες την έχουν ενεργοποιήσει στην Ελλάδα?

Επεξ/σία από xenos.p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε χρονιά, κατά τη μετάβαση στο επόμενο μοντέλο, μικρά βήματα χελώνας χωρίς αλλαγές ουσίας και με δυσβάσταχτο κόστος, ειδικά για Ελλάδα. Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές ...

Επεξ/σία από flamingo19
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Μάλλον αναφέρεσαι στο 12 pro όχι στο max !

 Είπα πως οι περισσότερες διάφορες μεταξύ όλης της σειράς 12 και της 13 εντοπίζονται στο 13 pro !

 Μικρότερο notch , 120hz , καλύτερη μπαταρια και αυτονομία , καλύτερες κάμερες ,αρκετά καλύτερες δηλαδή.

Αρκετα διαφορετικό από πίσω εννοώ πολύ μεγαλύτερο camera module  

και στα δυο αναφερομαι

ακομα δεν ηρθε στην ελλαδα και προτρεχεις κατσε να το παρουν και να μας πουν κριτικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Georgenkl είπε

Μήπως ήρθε η ώρα οι αλλαγές των  μοντέλων να γίνονται κάθε δυο η τρία χρόνια; Έχω την αίσθηση ότι υπάρχει κορεσμός. 

 Ακριβώς αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Georgenkl είπε

Μήπως ήρθε η ώρα οι αλλαγές των  μοντέλων να γίνονται κάθε δυο η τρία χρόνια; Έχω την αίσθηση ότι υπάρχει κορεσμός. 

Από τη στιγμή που πουλάνε δεν υπάρχει σύμφωνα με τα οικονομικά τους δεδομένα κανένας κορεσμός, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν τις ετήσιες κυκλοφορίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Chocobo είπε

Νομίζω ανάλογα το άτομο και το πώς ορίζει το τεράστιες.

Για εμένα ακόμα δεν είναι.Με το xr είμαι.

Η μεγαλύτερη διαφορά , ίσως και η μόνη worth mentioning , είναι οι κάμερες.Η έληψη wide είναι σημαντική(macro όχι τόσο)

Υπάρχει το πως οριζει το κάθε άτομο αν αξίζει για τον εαυτό του η μετάβαση,και υπάρχει και η άποψη των πολλών/γενική αποψη για το εαν αξιζει ή οχι.

Παμε λοιπον να δουμε το Iphone XR σε σχέση με το iphone 13

-οθόνη. Oled vs ips panel,χειρότερη φωτεινότητα,αισθητα χειροτερη ανάλυση,

-3gb ram vs 4gb ram

-μικρότερη αυτονομία/μπαταρία

-χειρότερο τσιπάκι

-μικρότερη software υποστήριξη(το XR κυκλοφόρησε με 3 εκδόσεις ios πισω)

-Ip67 vs IP68

-5G/wifi 6/αισθητά καλύτερο wifi(qualcomm modem)μερα με την νύχτα

-μεγαλύτερα bezels/μέγεθος/όγκος/βαρος/μεγαλύτερο notch/χειρότερο face id

-64gb βασική έκδοση vs 128gb

-καμερες. 1 μόνο κεντρική κάμερα και χειρότερο video

-magsafe

Μπορεί για εσένα προσωπικά να μην βλέπεις πολλές διαφορές για την μετάβαση και πολλ'α απο αυτα να σου ειναι αδιαφορα,αλλα κυριολεκτικα μιλάμε για μέρα με την νύχτα συνολικά. Το iphone XR έχεις,όχι το XS max ή 11 pro max.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω....

Είδα τα χαρακτηριστικά των XS Max, 11 Pro και 11 Pro Max.

Επειτα τις τιμές τους στο Σκρούτζ.

Ενώ το XS Max είναι κατώτερο, ξεκινάει απο τα 1052€ και στα 3 χρώματα, δηλαδή στην τιμή που έχει το 11 Pro Max.Και τα 2 με 64/4.

Το 11 Pro, ξεκινάει απο τα 850€ και το 11 Pro Max απο τα 1012€ και τα 2 σε normal χρώματα.

Δηλαδή αυτή την στιγμή, δεν συμφέρει ή αγορά του XS Max.Με ποιά λογική γίνεται αυτό;Χαμηλή διαθεσιμότητα όπως συμβαίνει και με τα android;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Να ρωτήσω....

Είδα τα χαρακτηριστικά των XS Max, 11 Pro και 11 Pro Max.

Επειτα τις τιμές τους στο Σκρούτζ.

Ενώ το XS Max είναι κατώτερο, ξεκινάει απο τα 1052€ και στα 3 χρώματα, δηλαδή στην τιμή που έχει το 11 Pro Max.Και τα 2 με 64/4.

Το 11 Pro, ξεκινάει απο τα 850€ και το 11 Pro Max απο τα 1012€ και τα 2 σε normal χρώματα.

Δηλαδή αυτή την στιγμή, δεν συμφέρει ή αγορά του XS Max.Με ποιά λογική γίνεται αυτό;Χαμηλή διαθεσιμότητα όπως συμβαίνει και με τα android;

Εντάξει δεν έχει νόημα  η τιμή του xs max. Μάλλον θα έχουν μείνει σε καποιο μαγαζί και  τα έβαλε ότι τιμή είχε όταν βγήκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...