Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εντυπώσεις από τα iPhone 13 mini και iPhone 13


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

ια τα δικά σου δεδομένα το Xs max είναι ένα καλό τηλέφωνο .

 Έχει καλή οθόνη και καλές κάμερες την μέρα με πολύ καλό πορτραίτο και βίντεο .

 ΟΜΩΣ Xs max με 13 pro max είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα σε πολλούς τομείς να ξέρεις .( που ξέρεις δηλαδή )

Το ξερω, απλα οι τομεις που υπερτερει δεν με επηρεαζουν καθολου. περιμενα  under screen fingerprint, always on display, με το μικροτερο notch να βαλουν extra πληροφοριες οπως ποσοστο μπαταριας κτλ.
τιποτα απο ολα αυτα δεν εγινε. και εφοσον το πιο σημαντικο κομματι που διαφερουν ειναι η καμερα και αυτο δεν με ενδιαφερει, πιστευω πως αν μου δωσουν ενα 13 pro max δεν θα δω καμια διαφορα στην καθημερινοτητα μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 λεπτά πριν, koutsis είπε

Το ξερω, απλα οι τομεις που υπερτερει δεν με επηρεαζουν καθολου. περιμενα  under screen fingerprint, always on display, με το μικροτερο notch να βαλουν extra πληροφοριες οπως ποσοστο μπαταριας κτλ.
τιποτα απο ολα αυτα δεν εγινε. και εφοσον το πιο σημαντικο κομματι που διαφερουν ειναι η καμερα και αυτο δεν με ενδιαφερει, πιστευω πως αν μου δωσουν ενα 13 pro max δεν θα δω καμια διαφορα στην καθημερινοτητα μου...

Μμμμ ναι .

 Είσαι πιο διαλεκτικός χρήστης .

 Εγώ είμαι λάτρης της φωτογραφίας και κάθε χρόνο τσιγκλιέμαι .

 Ειδικά φέτος με τις macro δυνατότητες ..

 Παρολα αυτά αλήθεια αν είχα πάρει πέρσι το 256 pro max ΔΕΝ θα άλλαζα φέτος …

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Λάθος η άποψη από το X σε XS, η esim έδωσε λύση στο θέμα των 2 αριθμών, για πολλούς απο εμάς που έχουμε προσωπικό και εταιρικό αριθμό !

Για σένα και κάποιους με αντίστοιχο πρόβλημα οι οποίοι αναλογικά με τις πωλήσεις είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού .

 Για όλους τους υπόλοιπους ισχύει αυτό που έγραψα (καμία μα καμία εμφανή διαφορά ) 

 μην πεταχτεί κανείς και μου πει για το Max .

 Ήμουν ξεκάθαρος μιλάω από X σε Xs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

41 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Για σένα απο 11 και πίσω οι διαφορες μπορεί να εντοπίζονται μόνο στο notch

 Για μένα όμως υπάρχουν και κάποιες άλλες διάφορες .

 1. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ καμία σχέση το 13 με τα 11 και πίσω . ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ .

2. Οθόνη ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΠΙΣΗΣ μέρα με τη νύχτα από άποψη ανάλυσης ζωντάνιας φωτεινότητας notch.

3. Μπαταρία αρκετά καλύτερη στο 13 από το 11 . Με τα υπόλοιπα μέρα με τη νύχτα .

4. Κάμερες . Επίσης μεγάλες διαφορες (ειδικά από Xr και πίσω (συμπεριλαμβάνω και Xs & X)

 βίντεο Dolby vision ( πολύ καλύτερο από τα 11 αρια)

5. Επεξεργαστής 5 nm δυο γενιές πιο καινούργιος και πολύ πιο δυνατός .

 Όπως βλέπεις ΔΕΝ είναι μόνο το notch. Είπαμε μη τα ισοπεδώνουμε και όλα 

Για τα δικά σου δεδομένα το Xs max είναι ένα καλό τηλέφωνο .

 Έχει καλή οθόνη και καλές κάμερες την μέρα με πολύ καλό πορτραίτο και βίντεο .

 ΟΜΩΣ Xs max με 13 pro max είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα σε πολλούς τομείς να ξέρεις .( που ξέρεις δηλαδή )

Το ότι υπάρχουν διαφορές είναι προφανές και δεν το αρνείται κανείς.Προφανώς κάτι νέο πρέπει να βάλει για να πουλήσει.Αυτό που συζητάμε είναι αν και κατά πόσο είναι worth it , αλλά και το κατά πόσο είναι πραγματικές αλλαγές στη καθημερινότητα για να δικαιολογούν 300-400-700-800 ευρώ ανάλογα τι θα πουλήσεις για να κάνεις το upgrade..Οπότε

1.Το να λές καμία σχέση στο σχέδιο μα καμία πουθενά ,  όταν τα τηλέφωνα είναι έτσι οπτικά δεν στέκει.Νομίζω αντικειμενικά η οπτική αλλαγή είναι σχεδόν αμελητέα πέραν τον flat edges. (Αυτό νομίζω πάει για όλα τα τηλέφωνα γενικά όχι μόνο τα iphone.Τα τηλέφωνα τα τελευταία χρόνια μοιάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους.Full screen ένα notch μια τρύπα κέντρο ή αριστερά)

Spoiler

149300-phones-news-vs-apple-iphone-13-vs

2.Πάλι το καμία σχέση είναι άκρως υπερβολικό.Αρχικά είναι και οι 2-3 τους οθόνες σε ίδιες ίτζες :P οπότε αυτόματα έχουν πολύ σχέση.Τουλάχιστον XR(με τη χειρότερη οθόνη) με 12 που έχω μπροστά μου αλλά και με XS η διαφορά δεν είναι μέρα-νύχτα όπως περιγράφεις.

3.Πως ξέρεις ότι το 13 έχει αρκετά καλύτερη μπαταρία όταν τώρα βγήκε ? Επίσης σε real world σενάρια κάθε κινητό το βράδυ πάει στη πρίζα.Να δεχτώ καλύτερη φόρτιση.

4.Κάμερες ναι(συγκρητικά με πριν το 11 σίγουρα.Απο το 11 πέραν τον διαφημηστικόν της όχι κάτι τρομερό)

5.Επεξεργαστής.Όπως έγραψα δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά σε καθημερινή χρήση απο απο Α12 μεχρι Α15.Στο antutu βέβαια θα πιάσει τριπλάσια νούμερα.

Ξαναλέω δεν αρνούμαι (και κανείς δεν μπορεί) τις διαφορές.Απλά νομίζω μερικές λέξεις που διάλεξες είναι υπερβολικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Chocobo Συμφωνώ σε αρκετά με αυτά που έγραψες πλην όμως συνεχίζω να υποστηρίζω το  «μέρα με τη νύχτα» όσον αφορά το σχέδιο και τις οθόνες 

 Οκ είναι τηλέφωνα όλα πάνω κάτω σαν τηλέφωνα θα μοιάζουν όπως και όλα τα τηλέφωνα μεταξύ τους όλων των εταιριών .

 Αλλά από 11 και πίσω δεν τέμνονται πουθενά σχεδιάστηκα πως να το κάνουμε !

 Καμία σχέση όμως ! Ούτε στο σχήμα των καμερών ούτε στο μέγεθος αυτών ούτε στο πιο τετράγωνο ντιζάιν ούτε στο μέγεθος του notch πουθενά !

 Από 12 σε 13 έχουν πολλά κοινά! Αλλά πιο πίσω καμία σχέση το ένα με το άλλο !

 Οθόνη : επίσης καμία σχέση ! Οκ μια χαρά οθόνη είναι του 11 και του Xr και του 8 plus που ήμουν κάτοχος ΑΛΛΑ μέχρι που είχε η γυναίκα μου το 8 plus πριν κάποιους μήνες και το έπιανα στο χέρι μου προερχόμενος από 12 pro max ε καταλάβαινες διαφορά !

 Φαντάσου τώρα στα 13 που έχουν 800nits φωτεινότητας σε oled πάνελ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Για σένα και κάποιους με αντίστοιχο πρόβλημα οι οποίοι αναλογικά με τις πωλήσεις είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού .

 Για όλους τους υπόλοιπους ισχύει αυτό που έγραψα (καμία μα καμία εμφανή διαφορά ) 

 μην πεταχτεί κανείς και μου πει για το Max .

 Ήμουν ξεκάθαρος μιλάω από X σε Xs

Θα αναφέρεστε στην Ελληνική αγορά, όσοι ταξιδεύουν στο εξωτερικό οι ζουν σε άλλες χώρες καταλαβαίνουν απόλυτα τι σημαίνει δυο γραμμές σε κινητό !!! 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το βλεπω εγω απο το 11 και δωθε δεν πολυ-εχει νοημα μια αλλαγη.

Σιγουρα ομως ειναι μια πολυ καλη συσκευη.

Για κατοχους συσκευων πιο πισω εκει θα τους φανει μεγαλη διαφορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos1973 είπε

Θα αναφέρεστε στην Ελληνική αγορά, όσοι ταξιδεύουν στο εξωτερικό οι ζουν σε άλλες χώρες καταλαβαίνουν απόλυτα τι σημαίνει δυο γραμμές σε κινητό !!! 

Αναφέρομαι και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό .

 Συνεχίζω να πιστεύω πως είστε πολλοί λίγοι αυτοί που χρησιμοποιούν την e sim στο I phone .

 Υ.Γ Στο εξωτερικό ζει ο αδερφός μου και έχω μια εικόνα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Αναφέρομαι και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό .

 Συνεχίζω να πιστεύω πως είστε πολλοί λίγοι αυτοί που χρησιμοποιούν την e sim στο I phone .

 Υ.Γ Στο εξωτερικό ζει ο αδερφός μου και έχω μια εικόνα .

Είστε εκτός πραγματικότητας, πολύ απλά  σας λέω ότι το θέμα των 2 καρτών είναι παρά πολύ σημαντικό , δεν είναι τυχαίο ότι ολα σχεδόν τα android είναι δικαρτα, η Ελλάδα  είναι αστεία αγορά για την apple, τώρα εάν δεν μπορείτε να το καταλάβετε, τι να κάνουμε δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντίληψεις και εμπειριες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos1973 είπε

Είστε εκτός πραγματικότητας, πολύ απλά  σας λέω ότι το θέμα των 2 καρτών είναι παρά πολύ σημαντικό , δεν είναι τυχαίο ότι ολα σχεδόν τα android είναι δικαρτα, η Ελλάδα  είναι αστεία αγορά για την apple, τώρα εάν δεν μπορείτε να το καταλάβετε, τι να κάνουμε δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντίληψεις και εμπειριες !

Απο αποψη μεγεθους αγορας ειμαστε μια μεσαια πολη της Κινας.

Ετσι μας βλεπουνε και ετσι ειμαστε.

Παλιοτερα που κυκλοφορουσε χρημα κατι γινοτανε, τωρα δυσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CaratNaturelle είπε

Απο αποψη μεγεθους αγορας ειμαστε μια μεσαια πολη της Κινας.

Ετσι μας βλεπουνε και ετσι ειμαστε.

Παλιοτερα που κυκλοφορουσε χρημα κατι γινοτανε, τωρα δυσκολα.

Εδώ μόνο για την Κίνα κυκλοφόρησε και μοντέλο με δυο φυσικές κάρτες ……. Για κάποιους έδω στο Ελλαδιστάν είναι μη χρήσιμο ……. Δυστυχώς στην κοσμάρα τους !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Εδώ μόνο για την Κίνα κυκλοφόρησε και μοντέλο με δυο φυσικές κάρτες ……. Για κάποιους έδω στο Ελλαδιστάν είναι μη χρήσιμο ……. Δυστυχώς στην κοσμάρα τους !!

Ε ναι αν εμένα ΔΕΝ μου είναι απαραίτητη η διπλή sim (και πολύ κόσμο εκεί έξω που ξέρω) είμαστε στην κοσμάρα μας και στο Ελλαδιστάν !

 Μπράβο σου αν έκανες αναβάθμιση από x σε Xs για να έχεις την e sim αν σου ήταν τόσο απαραίτητο .

 Αλλά σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο δεν είναι .

 Ελλαδιστάν και μη .

 Δεν μιλάμε ούτε για κάμερες ούτε και αυτονομία ούτε για λογισμικό . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...