Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εντυπώσεις από τα iPhone 13 mini και iPhone 13


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού είδαμε για πρώτη φορά από κοντά τα iPhone 13 Pro και iPhone 13 Pro Max, σειρά παίρνουν τα αρχικά μοντέλα της σειράς, τα iPhone 13 mini και iPhone 13.

Με την Apple να διπλασιάζει την αρχική χωρητικότητα των δύο μοντέλων από τα 64 στα 128GB, τα δύο αρχικά μοντέλα της σειράς iPhone 13. Και τα δύο μοντέλα δεν διαθέτουν αλλαγές στην εξωτερική εμφάνιση σε σχέση με τον προκάτοχό τους, εκτός από το πίσω μέρος όπου πλέον οι κάμερες είναι τοποθετημένες διαγώνια αλλά και το αισθητά μικρότερο notch. Θα πρέπει να περιμένουμε καλύτερη αυτονομία εξαιτίας της μεγαλύτερης μπαταρίας ενώ σημαντικές βελτιώσεις έχουν γίνει στις κάμερες όπου παραμένουν στα 12MP, με μεγαλύτερο όμως αισθητήρα και μέγεθος pixel.

Στον τομέα της φωτογραφίας, υποστηρίζονται για πρώτη φορά τα Photographic Styles που αναλαμβάνουν μέσω σχετικών εργαλείων, την επεξεργασία των λήψεών σας, δίνοντας σας τη δυνατότητα να αλλάξετε το κοντράστ, τη θερμοκρασία του χρώματος κ.α. Όπως και στα Pro μοντέλα, βλέπουμε την "Κινηματογραφική λειτουργία" ή αλλιώς, Cinematic video που στόχο έχει να σας βοηθήσει να δημιουργήσετε πιο καλλιτεχνικές λήψεις, περιορίζοντας όμως την ανάλυση στη Full HD και στα 30fps. Περιμένουμε ακόμα καλύτερες επιδόσεις σε βραδινές λήψεις εξαιτίας του διαφράγματος f/1.6 ενώ δεν υποστηρίζεται δυστυχώς η μακροφωτογράφηση που μας έκανε εντύπωση στα Pro μοντέλα.

Οι OLED οθόνες των 5.4 (iPhone 13 mini) και 6.1 ιντσών (iPhone 13 Pro Max) είναι πιο φωτεινές φέτος όμως δυστυχώς δεν υποστηρίζουν γρήγορο ρυθμό ανανέωσης όπως στα μεγαλύτερα μοντέλα. Όπως αναφέραμε, και τα δύο μοντέλα αναμένονται στην ελληνική αγορά από τα μέσα Οκτωβρίου με αρχική τιμή τα €869 για το iPhone 13 mini των 128GB και στα €969 για το iPhone 13. Αναλυτικά όλες οι τιμές των μοντέλων που απαρτίζουν τη σειρά iPhone 13 είναι διαθέσιμες εδώ.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 11 και πίσω αξίζει με τα χίλια .

 Οι διάφορες είναι τεράστιες .

Σχεδιασμός, κάμερες, οθόνη(ειδικά οθόνη) και μπαταρία είναι μέρα με τη νύχτα .

 Από 12 σε 13 δεν αξίζει πιστεύω για κανένα λόγο . Τι θεωρώ την πιο άκυρη μετάβαση μετά από αυτή που έκανε κάποιος από X σε Xs ( αυτή είναι η νούμερο ένα μετάβαση που δεν έβλεπες τίποτα μα τίποτα καινούργιο πλην του χρυσού χρώματος ).

 Το ίδιο ισχύει κατά την άποψη μου και για το pro max ..

 Λίγες πολύ λίγες οι αλλαγές . ( εγώ θα την κάνω την μετάβαση αλλά η αλήθεια να λέγεται )

 Η πιο «συμφέρουσα» αλλαγή  απο τα περσινά στα φετινά μοντέλα για μένα θεωρείτε αυτή του pro . 
 Από 12pro σε 13 pro θα δεις τις περισσότερες διάφορες (και εμφανισιακά) .

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν εισήχθη κ το Always On Display αυτή τη φορά όπως βλέπω.  Εγώ το περίμενα πως κ πως. 
Επίσης θεωρώ ότι την διαγώνια κάμερα την βάλανε κ λίγο στο «να ξεχωρίζει» κ λίγο από τα προηγούμενα. 
Αν είσαι χαζό ινφλουενσερ πως θα δείξεις τη selfie στον καθρέφτη με περσινό μοντέλο;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, είναι δυνατόν; Άρθρο με κρυπτονομίσματα και άρθρο με iPhone μέσα σε 2 ώρες; Τον 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο θέλετε να ξεκινήσετε πχια; 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Από 11 και πίσω αξίζει με τα χίλια .

 Οι διάφορες είναι τεράστιες .

Σχεδιασμός, κάμερες, οθόνη(ειδικά οθόνη) και μπαταρία είναι μέρα με τη νύχτα .

 Από 12 σε 13 δεν αξίζει πιστεύω για κανένα λόγο . Τι θεωρώ την πιο άκυρη μετάβαση μετά από αυτή που έκανε κάποιος από X σε Xs ( αυτή είναι η νούμερο ένα μετάβαση που δεν έβλεπες τίποτα μα τίποτα καινούργιο πλην του χρυσού χρώματος ).

 Το ίδιο ισχύει κατά την άποψη μου και για το pro max ..

 Λίγες πολύ λίγες οι αλλαγές . ( εγώ θα την κάνω την μετάβαση αλλά η αλήθεια να λέγεται )

 Η πιο «συμφέρουσα» αλλαγή  απο τα περσινά στα φετινά μοντέλα για μένα θεωρείτε αυτή του pro . 
 Από 12pro σε 13 pro θα δεις τις περισσότερες διάφορες (και εμφανισιακά) .

Λάθος η άποψη από το X σε XS, η esim έδωσε λύση στο θέμα των 2 αριθμών, για πολλούς απο εμάς που έχουμε προσωπικό και εταιρικό αριθμό !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, theoklis είπε

Κλάμα η οθόνη 120Hz. Είδη άρχισαν να ποστάρουν βίντεο με παρατράγουδα!

Επειδή ψάχνω και δεν έχω βρεί κάτι, πέρα από το θέμα της προσαρμογής κάποιων εφαρμογών που λύνεται με updates υπάρχει κανένα θέμα hardware όπως στις περσινές? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Από 11 και πίσω αξίζει με τα χίλια .

 Οι διάφορες είναι τεράστιες .

Σχεδιασμός, κάμερες, οθόνη(ειδικά οθόνη) και μπαταρία είναι μέρα με τη νύχτα .

 Από 12 σε 13 δεν αξίζει πιστεύω για κανένα λόγο . Τι θεωρώ την πιο άκυρη μετάβαση μετά από αυτή που έκανε κάποιος από X σε Xs ( αυτή είναι η νούμερο ένα μετάβαση που δεν έβλεπες τίποτα μα τίποτα καινούργιο πλην του χρυσού χρώματος ).

 Το ίδιο ισχύει κατά την άποψη μου και για το pro max ..

 Λίγες πολύ λίγες οι αλλαγές . ( εγώ θα την κάνω την μετάβαση αλλά η αλήθεια να λέγεται )

 Η πιο «συμφέρουσα» αλλαγή  απο τα περσινά στα φετινά μοντέλα για μένα θεωρείτε αυτή του pro . 
 Από 12pro σε 13 pro θα δεις τις περισσότερες διάφορες (και εμφανισιακά) .

Νομίζω ανάλογα το άτομο και το πώς ορίζει το τεράστιες.

Για εμένα ακόμα δεν είναι.Με το xr είμαι.Υπάρχει ένα 12ρι απλό στην οικογένεια αλλά δεν έχω προσωπικά την ανάγκη να αλλάξω.Όσον αφορά software διαφορά δεν βλέπεις εκτός αν το μάτι πιάνει τα milisecond που θα ανοίξει κάτι πιο γρήγορα.

Σχεδιαστικά όλα μου φαίνονται ίδια.Νομίζω flat edges πέφτει στην κατηγορία λεπτομέρειες.

Η μεγαλύτερη διαφορά , ίσως και η μόνη worth mentioning , είναι οι κάμερες.Η έληψη wide είναι σημαντική(macro όχι τόσο)

Προφανώς βάρος είναι ελαφρύτερο και η οθόνη πιο ζωντανή αλλά να δώσω ένα 700ρι(υποθέτοντας πως πουλάω το xr κάνα 200ρι) για να έχω έξτρα έναν wide φακό δεν με πολυψήνει.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Από 11 και πίσω αξίζει με τα χίλια .

 Οι διάφορες είναι τεράστιες .

Σχεδιασμός, κάμερες, οθόνη(ειδικά οθόνη) και μπαταρία είναι μέρα με τη νύχτα .

 Από 12 σε 13 δεν αξίζει πιστεύω για κανένα λόγο . Τι θεωρώ την πιο άκυρη μετάβαση μετά από αυτή που έκανε κάποιος από X σε Xs ( αυτή είναι η νούμερο ένα μετάβαση που δεν έβλεπες τίποτα μα τίποτα καινούργιο πλην του χρυσού χρώματος ).

 Το ίδιο ισχύει κατά την άποψη μου και για το pro max ..

 Λίγες πολύ λίγες οι αλλαγές . ( εγώ θα την κάνω την μετάβαση αλλά η αλήθεια να λέγεται )

 Η πιο «συμφέρουσα» αλλαγή  απο τα περσινά στα φετινά μοντέλα για μένα θεωρείτε αυτή του pro . 
 Από 12pro σε 13 pro θα δεις τις περισσότερες διάφορες (και εμφανισιακά) .

διαφορες σε τι εκτος του notch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Νομίζω ανάλογα το άτομο και το πώς ορίζει το τεράστιες.

Για εμένα ακόμα δεν είναι.Με το xr είμαι.Υπάρχει ένα 12ρι απλό στην οικογένεια αλλά δεν έχω προσωπικά την ανάγκη να αλλάξω.Όσον αφορά software διαφορά δεν βλέπεις εκτός αν το μάτι πιάνει τα milisecond που θα ανοίξει κάτι πιο γρήγορα.

Σχεδιαστικά όλα μου φαίνονται ίδια.Νομίζω flat edges πέφτει στην κατηγορία λεπτομέρειες.

Η μεγαλύτερη διαφορά , ίσως και η μόνη worth mentioning , είναι οι κάμερες.Η έληψη wide είναι σημαντική(macro όχι τόσο)

Προφανώς βάρος είναι ελαφρύτερο και η οθόνη πιο ζωντανή αλλά να δώσω ένα 700ρι(υποθέτοντας πως πουλάω το xr κάνα 200ρι) για να έχω έξτρα έναν wide φακό δεν με πολυψήνει.

Κι εγω ακριβως αυτα σκεφτομαι. Εχω Xs max εδω και 3 χρονια και δεν βρισκω λογο να παω στο 13 pro max!

Το θεμα ειναι οτι πλην της αυτονομιας και της καμερας (που κανενα δεν με ενδιαφερει και πολυ), δεν θα καταλαβω καμια αλλη διαφορα απο το xs max ! Εκτος αν τα 120hz ειναι ποσο εμφανη πια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimis98 είπε

διαφορες σε τι εκτος του notch?

Για σένα απο 11 και πίσω οι διαφορες μπορεί να εντοπίζονται μόνο στο notch

 Για μένα όμως υπάρχουν και κάποιες άλλες διάφορες .

 1. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ καμία σχέση το 13 με τα 11 και πίσω . ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ .

2. Οθόνη ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΠΙΣΗΣ μέρα με τη νύχτα από άποψη ανάλυσης ζωντάνιας φωτεινότητας notch.

3. Μπαταρία αρκετά καλύτερη στο 13 από το 11 . Με τα υπόλοιπα μέρα με τη νύχτα .

4. Κάμερες . Επίσης μεγάλες διαφορες (ειδικά από Xr και πίσω (συμπεριλαμβάνω και Xs & X)

 βίντεο Dolby vision ( πολύ καλύτερο από τα 11 αρια)

5. Επεξεργαστής 5 nm δυο γενιές πιο καινούργιος και πολύ πιο δυνατός .

 Όπως βλέπεις ΔΕΝ είναι μόνο το notch. Είπαμε μη τα ισοπεδώνουμε και όλα 

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Κι εγω ακριβως αυτα σκεφτομαι. Εχω Xs max εδω και 3 χρονια και δεν βρισκω λογο να παω στο 13 pro max!

Το θεμα ειναι οτι πλην της αυτονομιας και της καμερας (που κανενα δεν με ενδιαφερει και πολυ), δεν θα καταλαβω καμια αλλη διαφορα απο το xs max ! Εκτος αν τα 120hz ειναι ποσο εμφανη πια...

Για τα δικά σου δεδομένα το Xs max είναι ένα καλό τηλέφωνο .

 Έχει καλή οθόνη και καλές κάμερες την μέρα με πολύ καλό πορτραίτο και βίντεο .

 ΟΜΩΣ Xs max με 13 pro max είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα σε πολλούς τομείς να ξέρεις .( που ξέρεις δηλαδή )

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...