Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από το iPad mini 2021, το καλύτερο μικρό tablet της αγοράς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τις ανακοινώσεις που ξεχώρισαν στην τελευταία παρουσίαση της Apple ήταν αυτή του iPad mini 6, το οποίο μπορέσαμε να δούμε από κοντά.

Η νέα έκδοση του πιο μικρού iPad φέρνει αλλαγές σε όλα τα επίπεδα, ξεκινώντας από το σχεδιασμό του, αποτελώντας στην ουσία τη μικρή εκδοχή του iPad Air. Με μικρότερα περιθώρια περιμετρικά της οθόνης, η Apple ανεβάζει τις διαστάσεις της οθόνης από τις 7,9 στις 8,3 ίντσες ενώ οι επιδόσεις του το φέρνουν στην κορυφή της κατηγορίας από τη στιγμή που βασίζεται στο A15 SoC, το ίδιο chipset που βρίσκουμε και στη σειρά iPhone 13. 

Από την πρώτη επαφή μας με το tablet, κρατάμε τις βελτιωμένες κάμερες οι οποίες επιτρέπουν καλύτερες βιντεοκλήσεις από τη στιγμή που υποστηρίζουν τη λειτουργία Center Stage. Το μέγεθος του iPad Mini 2021 επιτρέπει την εύκολη μεταφορά και την εγκατάστασή του σε διάφορες τοποθεσίες χωρίς πρόβλημα. Το περιμένουμε στην Ελλάδα από την επόμενη εβδομάδα με τιμή από 599 ευρώ για το μοντέλο των 64GB ενώ δείτε την παρουσίασή με τις πρώτες μας εντυπώσεις.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο, πολύ ωραίο. Με κάποια "αλλά" βέβαια:

- Πολύ τσιμπημένη τιμή

- Τα bezels αν και πρέπει να είναι ολόιδια με του air, φαίνονται αρκετά μεγαλύτερα λόγω μικρότερη οθόνης. Πιστεύω ότι θα μπορούσε να τα κάνει λίγο μικρότερα, δεδομένου του ότι δεν έχει Face ID. Νομίζω ότι οι +0,4 ίντσες σε σχέση με το mini 5 που είχε κοτζάμ home button είναι μικρή διαφορά

Πάντως ρε παιδιά... Τι σκεφτόταν η Apple με το να φέρει τα εικονίδια τόσο μέσα στο iPadOS 15;  Τα κενά στη home screen είναι απαίσια...

Επεξ/σία από apos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρά ειναι το καλύτερο μικρό tablet της αγοράς. Αλλα πολύ Φθηνά για Apple. Δεν ξερω..... ειναι κατω απο χιλιαρικο. Ειναι καλο; Εχω μαθει ενα μισο και πανω. Δεν ξερω, το φοβάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, apos said:

Ωραίο, πολύ ωραίο. Με κάποια "αλλά" βέβαια:

- Πολύ τσιμπημένη τιμή

- Τα bezels αν και πρέπει να είναι ολόιδια με του air, φαίνονται αρκετά μεγαλύτερα λόγω μικρότερη οθόνης. Πιστεύω ότι θα μπορούσε να τα κάνει λίγο μικρότερα, δεδομένου του ότι δεν έχει Face ID. Νομίζω ότι οι +0,4 ίντσες σε σχέση με το mini 5 που είχε κοτζάμ home button είναι μικρή διαφορά

Πάντως ρε παιδιά... Τι σκεφτόταν η Apple με το να φέρει τα εικονίδια τόσο μέσα στο iPadOS 15;  Τα κενά στη home screen είναι απαίσια...

πρέπει τα bezels του να είναι μεγαλύτερα του air, έχει χειρότερη screen to body ratio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τιμή του και εδώ είναι πολύ τσιμπημένη στην Ελλάδα σε σχέση με το κανονικό iPad που είναι φθηνότερο και μεγαλύτερο σε διαστάσεις οθόνης φυσικά και σε ανάλυση. Καλά δεν πάει καλά εκεί στο marketing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο αλλά με την τιμή του να είναι ίδια με του ipad air δύσκολο να το προτιμήσει κάποιος. Ο μόνος λόγος να το προτιμήσει είναι οι μικρότερες διαστάσεις και όχι το chipset. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, nefos78 said:

Επειδή σκέφτομαι να πάρω ας με διαφωτίσει κάποιος.Γιατι να προτιμήσω αυτό και όχι το 10αρι 9 ης γενιάς? Και γιατί αυτό είναι ακριβότερο?

Για κάποιους, το μικρότερο μέγεθος βάρος είναι πλεονέκτημα. Επίσης, CPU, ανάλυση οθόνης, Wide Camera, 5G κλπ.

https://www.apple.com/ipad/compare/?modelList=ipad-air-3rd-gen,ipad-9th-gen,ipad-mini-6th-gen

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Makis38 είπε

πρέπει τα bezels του να είναι μεγαλύτερα του air, έχει χειρότερη screen to body ratio.

Επιφυλάσσομαι να το ψάξω, αλλά έχω διαβάσει το αντίθετο.

 

50 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Επειδή σκέφτομαι να πάρω ας με διαφωτίσει κάποιος.Γιατι να προτιμήσω αυτό και όχι το 10αρι 9 ης γενιάς? Και γιατί αυτό είναι ακριβότερο?

Γενικά πλέον το μικρό μέγεθος δεν θεωρείται απαραίτητα φθηνότερο σε τιμή, αλλά "feature". Εγώ έχω το 9.7 (6ης γενιάς νομίζω) και ενώ είναι καταπληκτικό μηχάνημα ακόμα, σε πολύωρη χρήση με κουράζει στα χέρια λόγω βάρους. Προφανώς δεν είναι λόγος να αλλάξεις, απλά έτσι πρόχειρα αναφέρω κάτι. Επίσης έχει καλύτερες κάμερες, ηχεία και το σημαντικότερο, A15 αντί για A13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barman_ είπε

Γίνεται καμία μοντα να βάλουμε phone app να χουμε κλήσεις? 😁

Αγοράζεις το cellular.Αν δεν σε ενδιαφέρουν και οι κάμερες θα είναι σα να έχεις ένα iphone 13 με τεράστια οθόνη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...