Προς το περιεχόμενο

Το TikTok ξεπερνά το YouTube σε μέσο χρόνο παρακολούθησης σε ΗΠΑ και Ηνωμένο Βασίλειο


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα η συγκριση youtube-tik tok ειναι ακυρη.. 

εντελως διαφορετικες υπηρεσιες, το youtube εχει τραγουδια, videoclip tutorials, search.. 

ακυρη η συγκριση..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μιλήσω και εγώ, σαν creator στο tik tok. Το τικ τοκ ήδη δοκιμάζει 5λεπτα βίντεο. Επίσης σαν πλατφόρμα, ωριμάζει πολύ γρήγορα. Οι κώλοι που βλέπετε, είναι από Λατινική Αμερική κυρίως και σας εμφανίζονται επειδή έχετε πατήσει "like". Έχετε "διδάξει" τον αλγόριθμο να σας δείχνει κώλους. Διαφημίσεις υπάρχουν και στο tiktok, εδώ και αρκετό καιρό. Για το υλικό, θα συμφωνήσω. Το περισσότερο υλικό είναι τραγικό. Αυτό συμβαίνει όμως γιατί στην Ελλάδα δεν πληρώνονται οι creators, οπότε δεν μπαίνει αρκετός κόσμος που θα δημιουργήσει σοβαρό υλικό. Τέλος, ήδη δοκιμάζει το live streaming από τον υπολογιστή, δηλαδή να μπορείς να στριμάρεις ότι δείχνει η οθόνη του υπολογιστή και η κάμερα που έχεις. Για να μπεί και στο gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,,δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μ το Τικ,αλλά,δεν μπορεί να συγκριθεί μ το ΥT,γιατί πολύ απλά έχει εντελώς διαφορετικό περιεχόμενο.......Αν είσαι σπίτι κ αράζεις στην ΤV,βάζεις youtube κ χαζεύεις,γιατί τα βιντεάκια είναι απο 3 λεπτά,εώς κ ώρα......Τώρα,για κινητό,στον δρόμο κλπ,ναι το Τικ,βολεύει καλύτερα,γιατί φαντάσου να βλέπεις κανα βιντεάκι στο ΥΤ στο κινητό,θα πιαστεί το χέρι σ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pekou είπε

Καλημέρα,,δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μ το Τικ,αλλά,δεν μπορεί να συγκριθεί μ το ΥT,γιατί πολύ απλά έχει εντελώς διαφορετικό περιεχόμενο.......Αν είσαι σπίτι κ αράζεις στην ΤV,βάζεις youtube κ χαζεύεις,γιατί τα βιντεάκια είναι απο 3 λεπτά,εώς κ ώρα......Τώρα,για κινητό,στον δρόμο κλπ,ναι το Τικ,βολεύει καλύτερα,γιατί φαντάσου να βλέπεις κανα βιντεάκι στο ΥΤ στο κινητό,θα πιαστεί το χέρι σ....

 

Τι λογική είναι αυτή; δες όσο θες και το υπόλοιπο μετά. Έτσι κι αλλιώς τα μεγάλα video είναι συνήθως μπλα μπλα για να περάσει το 10λεπτο για να κάνουν qualify για monetization

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mariosCS είπε

Τι λογική είναι αυτή; δες όσο θες και το υπόλοιπο μετά. Έτσι κι αλλιώς τα μεγάλα video είναι συνήθως μπλα μπλα για να περάσει το 10λεπτο για να κάνουν qualify για monetization

Καλησπέρα. Λάθος στην διατύπωση μ, εννοώ όταν είσαι σπίτι, μπορείς να δεις κ ΥΤ στην TV, συν ότι πλέον έχουν καλή ποιότητα ηχο/εικόνα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα με το τικ τοκ ειναι οτι βλεπεις πολλα χαζα βιντεο και καπιες φορες αηδιαστηκα
περνει το 15 χρονο η το 20 χρονο μια καμερα, το κινητο του προφανως, και για λιγα δευτερα γιατι τοσο ειναι ο καλυτερο ς χρονος για να χεις views  ..κανει χαζομαρες
δεν ειναι πλατφορμα που δειχνει το ταλεντο καπιου σε κατι    .και παντα βιντεο APO  ταλαντουχα ατομα επισκιαζονται απο απλα χαζα βιντεος.EKΤΟΣ αν μηλαμε μονο για dance videos

συμφωνω οτι στα  ΥΤ στα πρηζουν με μεγαλης διαρκεια βιντεος .ιδιως οταν θελω να δω ενα  tutorial πχ .και πρεπει να υπομενω τον τυπο μετα απο 15 λεπτα να μπει στο θεμα.και φυσικα οι διαφημησεις που αυτο λυνεται με το AB
απλα βλεπεις βιντεο και επαγγελματικου επιπεδου απο ατομα που ναι καλοι σε αυτο που κανουν
Για αυτο το YT για μενα θα ναι ενα βημα παντα μπροστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι το τικ τοκ και σε τι ακριβώς βοηθάει πια είναι η χρήση του δηλαδή. Στο YouTube ακολουθώ κάποια κανάλια που ενδιαφέρομαι τεχνολογίας κυρίως και μαθαίνω πράγματα όπως και ανεβάζω στο κανάλι μου βίντεο με παιχνίδια που παίζω. Facebook tik tok Instagram θεωρώ ότι είναι τέρμα σαβούρες ως εφαρμογές και η κατάντια της κοινωνίας μας. Στο YouTube υπάρχουν κανάλια με πολύ ενδιαφέρον περιεχόμενο που έπεσε μεράκι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτυχία του τικ τοκ είναι η ταχύτατη χρήση στο κινητό. 

Πρέπει να κάνουν και στο YouTube να μπορείς να επιλέξεις τι θέματα σε ενδιαφέρουν και με το πάνω κάτω να σε πηγαίνει στο επόμενο και να μπορείς άμεσα να σχολιάσεις. 

Τώρα στο κινητό είναι πολύ δύσχρηστο το YouTube 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το youtube shorts δεν υποτίθεται ότι είναι κάτι αντίστοιχο.

Μπράβο στο tik tok πάντως γιατί εκεί που όλοι πίστευαν ότι δεν υπάρχει χώρος για πλατφόρμα με βίντεο λόγω παντοκρατορίας του youtube κατάφερε όχι μόνο να βρει χώρο αλλά να το ξεπεράσει κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, adi32 είπε

Δεν το ξέρω. Ποιο είναι αυτό? 

Το έχω δει στη αρχική του youtube, δεν το λέω και 100% σίγουρα αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Δεν έχω δει κάποιο βίντεο, μόνο προτεινόμενα βγάζει αλλά δεν έχω κάνει κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2021 στις 1:01 ΜΜ, drouks είπε

Άμα βάζεις 3 διαφημίσεις στην αρχή κάθε βίντεο, από 2 διπλές κατά τη διάρκεια κι άλλες 3 στο τέλος για ένα βίντεο που κρατάει ένα πεντάλεπτο, μάλλον το παρακάνεις. Στο τέλος ο κόσμος αρχίζει να ψάχνεται αλλού αν θέλει απλώς να ψυχαγωγηθεί και δεν ψάχνει κάτι συγκεκριμένο. 

Άνοιξα το youtube τις προάλλες σε ένα καινούργιο μαμίσιο λαπτοπάκι της δουλειάς (χωρίς adblock) και τρελάθηκα. Για να δω 2 ρημαδοβίντεο είδα 6 διαφημίσεις!!

Συμφωνώ μαζί σου, ειδικά σε κάτι ελληνικά Youtube κανάλια που κάνουν εγγραφη σειρών από την τηλεόραση και τις ανεβάζουν στο κανάλι τους ..με αποτέλεσμα να έχει μέσα σε ένα 40λεπτο επεισόδιο παραπάνω διαφημίσεις από την τηλεόραση ..και να πληρώνονται για περιεχόμενο που ΔΕΝ τους ανήκει.

Προσωπικά έβαλα Youtube Premium Family (Ad-free Youtube, Youtube Originals, Youtube Music) με VPN από Αργεντινή με 1.5€/μήνα για 5 λογαριασμούς και ξένοιασα. Για κάποιον που ίσως θέλει να ασχοληθεί λίγο παραπάνω, υπάρχουν λύσεις Raspberry-Pi και Pi-Hole για ολικό μπλοκάρισμα διαφημίσεων σε όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο δίκτυο.

Επεξ/σία από Crystallization
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...