Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα επιτρέψει στους developers εφαρμογών ανάγνωσης να αποφύγουν την προμήθεια 30%


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Επομένως είσαι οκ με το να scanάρεται μια φωτογραφία λίγο πριν την στείλεις σε κάποιον (πχ όταν θα μοιραστείς ένα άλμπουμ των διακοπών σου με τους φίλους σου), αλλά όχι λίγο πριν ανέβει στο σύννεφο.

Εμένα μου ακούγεται το ίδιο invasive ακολουθώντας την λογική σου ότι "δεν πρέπει να σκανάρεται τίποτα".

Το θέμα είναι να καταπολεμηθεί το φαινόμενο αυτό με κάποιο τρόπο γιατί νομίζω πως όλοι συμφωνούμε ότι είναι κακό και πρέπει όσοι διακινούν τέτοιο υλικό είναι για φυλακή το λιγότερο. Τώρα το iPhone μου θα ελέγχει αν αυτό που ανεβάζω είναι σε λίστες με παράνομες φωτογραφίες πραγματικά δεν με ενδιαφέρει από την στιγμή που η Apple δεν έχει να κερδίσει κάτι (τα προσωπικά μου δεδομένα κτλ). Για όλους τους άλλους ξέρουμε πολύ καλά τι αλγόριθμοι μάθησης τρέχουν πάνω σε δεδομένα και φωτογραφίες μας. Εκτός αν νομίζεις πως το "free unlimited storage" πχ στο google photos τόσα χρόνια ήταν από την καλή καρδιά της Google για το καλό των χρηστών.

Πάλι δεν κατάλαβες φίλε μου… δεν διαφωνώ ως προς την καταπολέμηση, διαφωνώ με τον τρόπο που επέλεξε και την καταπάτηση του δικαιώματος μου να μην ξέρει, ούτε να μπορεί να μάθει τι έχω εγώ στην συσκευή μου ή στο cloud μου…

όπως θα παρατήρησες όλες οι εταιρίες στοχεύουν, σωστά, στον διαμοιρασμό ή στην διακίνηση και όχι στην κατοχή… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάλι δεν κατάλαβες φίλε μου… δεν διαφωνώ ως προς την καταπολέμηση, διαφωνώ με τον τρόπο που επέλεξε και την καταπάτηση του δικαιώματος μου να μην ξέρει, ούτε να μπορεί να μάθει τι έχω εγώ στην συσκευή μου ή στο cloud μου…

όπως θα παρατήρησες όλες οι εταιρίες στοχεύουν, σωστά, στον διαμοιρασμό ή στην διακίνηση και όχι στην κατοχή… 

Νομίζω η γραμμή που τραβάς είναι πάρα πολύ λεπτή για το τι είναι σωστό και τι όχι. Από πλευράς privacy, και τα 2 είναι εξίσου λάθος.

Μεταξύ των 2 υλοποιήσεων όμως, της Apple είναι μακράν καλύτερη και πιο privacy oriented γιατί στην ουσία η πληροφορία δεν φεύγει ποτέ από την συσκευή σου εκτός αν είσαι ένοχος, που σε αυτή την περίπτωση σου αξίζει η αστυνομία στην πόρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Νομίζω η γραμμή που τραβάς είναι πάρα πολύ λεπτή για το τι είναι σωστό και τι όχι. Από πλευράς privacy, και τα 2 είναι εξίσου λάθος.

Μεταξύ των 2 υλοποιήσεων όμως, της Apple είναι μακράν καλύτερη και πιο privacy oriented γιατί στην ουσία η πληροφορία δεν φεύγει ποτέ από την συσκευή σου εκτός αν είσαι ένοχος, που σε αυτή την περίπτωση σου αξίζει η αστυνομία στην πόρτα σου.

Μα η γραμμή είναι ξεκάθαρα η προστασία των προσωπικών δεδομένων και πως αυτά τα χρησιμοποιείς…

Αν τα διαμοιράζεις ή τα έχεις σε κοινή θέα, ναι τότε να τα ελέγχεις… αν όμως τα έχεις στην συσκευή σου και απλά τα μεταφέρεις πχ στον σκληρό δίσκο ή στο προσωπικό σου cloud, τότε δεν έχει κανένα δικαίωμα το κράτος, πόσο μάλλον μια εταιρία, να ξέρει τι μεταφέρεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα η γραμμή είναι ξεκάθαρα η προστασία των προσωπικών δεδομένων και πως αυτά τα χρησιμοποιείς…

Αν τα διαμοιράζεις ή τα έχεις σε κοινή θέα, ναι τότε να τα ελέγχεις… αν όμως τα έχεις στην συσκευή σου και απλά τα μεταφέρεις πχ στον σκληρό δίσκο ή στο προσωπικό σου cloud, τότε δεν έχει κανένα δικαίωμα το κράτος, πόσο μάλλον μια εταιρία, να ξέρει τι μεταφέρεις…

Πήγαινε μια βολτα προς Σαουδικη αραβια και πες να μην σου ελέγξουν το δίσκο αν έχει τσόντες μέσα…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Πήγαινε μια βολτα προς Σαουδικη αραβια και πες να μην σου ελέγξουν το δίσκο αν έχει τσόντες μέσα…..

Είχα την εντύπωση ότι δεν θελουμε να γίνουμε σαουδική αραβία…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Είχα την εντύπωση ότι δεν θελουμε να γίνουμε σαουδική αραβία…

Έχω την εντύπωση ότι iPhone πουλιούνται και εκεί. Το αν θέλεις εσυ να μην γίνεις Σαουδάραβας δεν αλλάζει το γεγονός ότι κόσμος είναι δεν είναι μόνο η Ελλάδα και η Ευρώπη. Το αν θα αλλάξεις τον κόσμο είναι μεγάλη κουβέντα….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έχω την εντύπωση ότι iPhone πουλιούνται και εκεί. Το αν θέλεις εσυ να μην γίνεις Σαουδάραβας δεν αλλάζει το γεγονός ότι κόσμος είναι δεν είναι μόνο η Ελλάδα και η Ευρώπη. Το αν θα αλλάξεις τον κόσμο είναι μεγάλη κουβέντα….

Το θέμα είναι ότι η αμερική δεν είναι σαουδική αραβία μιας και για εκεί θα ίσχυε το μέτρο ελέγχου… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Το θέμα είναι ότι η αμερική δεν είναι σαουδική αραβία μιας και για εκεί θα ίσχυε το μέτρο ελέγχου… 

Γκουχου γκουχου…. Η Αμερικη είναι δεν είναι σαουδικη αραβια αλλά δεν είναι ενιαία . Κάθε πολιτεία έχει τους δικούς της κανόνες. Δεν μπορείς να γράψεις ότι αυτό είναι αμερικη και τελείωσε.

Ουτε Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Γκουχου γκουχου…. Η Αμερικη είναι δεν είναι σαουδικη αραβια αλλά δεν είναι ενιαία . Κάθε πολιτεία έχει τους δικούς της κανόνες. Δεν μπορείς να γράψεις ότι αυτό είναι αμερικη και τελείωσε.

Ουτε Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα.

Δεν ξέρω κάποια πολιτεία στην Αμερική που να επιτρέπει σε μια εταιρία να έχει πρόσβαση στα προσωπικά δεδομένα των πολιτών της…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν ξέρω κάποια πολιτεία στην Αμερική που να επιτρέπει σε μια εταιρία να έχει πρόσβαση στα προσωπικά δεδομένα των πολιτών της…

Μα το θέμα δεν είναι να έχει η Apple τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών της. Το έγραψα και προηγουμένως. Πρέπει να βρει τρόπο να καλμάρει τις θέσεις της πολιτείας ως προς το άνοιγμα του iPhone. Το ξαναγράφω άλλη μια φορά. Ή θα ανοίξει πόρτα για να έχει πρόσβαση στα δεδομένα η κάθε πολιτεία ή θα βάλει το software να αποδεικνύει ότι δεν είσαι παράνομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Μα το θέμα δεν είναι να έχει η Apple τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών της. Το έγραψα και προηγουμένως. Πρέπει να βρει τρόπο να καλμάρει τις θέσεις της πολιτείας ως προς το άνοιγμα του iPhone. Το ξαναγράφω άλλη μια φορά. Ή θα ανοίξει πόρτα για να έχει πρόσβαση στα δεδομένα η κάθε πολιτεία ή θα βάλει το software να αποδεικνύει ότι δεν είσαι παράνομος.

Και σου ξαναλέω η λύση δεν είναι η καταπάτηση ατομικών δικαιωμάτων…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Και σου ξαναλέω η λύση δεν είναι η καταπάτηση ατομικών δικαιωμάτων…

Όποτε η λύση είναι να δώσει στην πολιτεία να ανοίγει το τηλέφωνο κατά το δοκουν με ότι συνεπάγεται αυτό.

Θα προτιμούσα software παρά κάποιον από την Σαουδικη αραβια που ζει στην Αμερική….να κοιτάει το ipad μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, atheatos είπε

Όποτε η λύση είναι να δώσει στην πολιτεία να ανοίγει το τηλέφωνο κατά το δοκουν με ότι συνεπάγεται αυτό.

Θα προτιμούσα software παρά κάποιον από την Σαουδικη αραβια που ζει στην Αμερική….να κοιτάει το ipad μου.

Η λύση υπάρχει τόσα χρόνια και έχει σχέση με το άσυλο της οικίας…

δεν είδα το πρόβλημα, στην μη είσοδο της αστυνομίας σε ένα σπίτι λόγο κλειδαριάς, να απασχολεί την εταιρία κατασκευή της, πόσο μάλλον να στήνεται από έξω ώστε αν η ίδια δει κάτι ύποπτο να κάνει πρώτη το έλεγχο και μετά να ενημερώνει τις αρχές… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...