Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα επιτρέψει στους developers εφαρμογών ανάγνωσης να αποφύγουν την προμήθεια 30%


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, koutsis είπε

Επειδή δεν ξέρω από νομικά θέματα δεν θα σχολιάσω την απόφαση και αν είναι σωστή η όχι. Απλά θα πω ότι έχει να πέσει τρελό scam από links που θα σου βάζουν μέσα στις εφαρμογές για να πληρώσεις! Ελπίζω να υπάρχει τουλάχιστον έλεγχος των links από την Apple...

Ναι, οπότε και δεν θα παίρνουν την προμήθειά τους, και θα πρέπει να κάνουν έξτρα ελέγχους στα πάντα για να μην κλέβουν τους χρήστες. Έτσι σε δουλειά να βρίσκεται η Apple 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, koutsis είπε

Επειδή δεν ξέρω από νομικά θέματα δεν θα σχολιάσω την απόφαση και αν είναι σωστή η όχι. Απλά θα πω ότι έχει να πέσει τρελό scam από links που θα σου βάζουν μέσα στις εφαρμογές για να πληρώσεις! Ελπίζω να υπάρχει τουλάχιστον έλεγχος των links από την Apple...

Δεν νομίζω να πάρει και αυτή την ευθύνη η Apple… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θα έβγαζες ποτέ ένα προϊόν και θα έδινες δικαιώματα εκμετάλλευσης και πώλησης σε κάποια άλλη εταιρία? Πες μου πότε το έκανε μια εταιρία αυτό…

ΥΓ για να σε προλάβω, Android & Windows ξεκίνησαν σαν σκέτα λειτουργικά μιας και η Google και η Microsoft δεν ξεκίνησαν σαν hardware εταιρίες…

Ακριβως εδω ειναι το ζουμι τις ολης υποθεσεις που κρυβετε πισω απο λεξεις οπως κοινοτομια,ασφαλεια οχι μονο τις apple αλλα και ολων τον εταιριων δηθεν για την ασφαλεια μας και την καλοπεραση μας,Ο ελενχος η εξαλειψη του ανταγωνισμου και οχι το συμφερον του καταναλωτη.

Ισως να μην το ειχες προλαβει αλλα καποτε κυκλοφορησαν mac clones με την αδεια τις apple.Μαντεψε τι κοντεψε να γινει και ποιος Master αντιγραφεας ηρθε να την σωσει.

https://en.wikipedia.org/wiki/Macintosh_clone

Επεξ/σία από special
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, special είπε

Ισως να μην το ειχες προλαβει αλλα καποτε κυκλοφορησαν mac clones με την αδεια τις apple.Μαντεψε τι κοντεψε να γινει και ποιος Master αντιγραφεας ηρθε να την σωσει.

https://en.wikipedia.org/wiki/Macintosh_clone

Δεν ξέρω που διάβασες ότι διάβασες, το σίγουρο είναι ότι δεν έζησες αυτή την εποχή…

Στο λέω γιατί πχ δεν έχεις αντιληφθεί το ότι αυτή η απόφαση της (clones) την έφερε στο χείλος της καταστροφής ή τη κάτω από το τραπέζι μορφή εξωδικαστικού συμβιβασμού για να μην πάνε στα δικαστήρια με τον αντιγραφέα…

Επίσης με το που πήρε τα ηνία ο Jobs, όλα αυτά σταμάτησαν και σε μια πενταετία από μια εταιρία που ήταν για κλείσιμο ήταν μια εταιρία που οδηγούσε τις εξελίξεις…

Μπορείς να μου βρεις ποιος κανονισμός λέει ότι ένα προϊόν που παράγω εγώ είμαι υποχρεωμένος να δώσω το δικαίωμα να το παράξει και κάποιους άλλος?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν ξέρω που διάβασες ότι διάβασες, το σίγουρο είναι ότι δεν έζησες αυτή την εποχή…

Στο λέω γιατί πχ δεν έχεις αντιληφθεί το ότι αυτή η απόφαση της (clones) την έφερε στο χείλος της καταστροφής ή τη κάτω από το τραπέζι μορφή εξωδικαστικού συμβιβασμού για να μην πάνε στα δικαστήρια με τον αντιγραφέα…

Επίσης με το που πήρε τα ηνία ο Jobs, όλα αυτά σταμάτησαν και σε μια πενταετία από μια εταιρία που ήταν για κλείσιμο ήταν μια εταιρία που οδηγούσε τις εξελίξεις…

Μπορείς να μου βρεις ποιος κανονισμός λέει ότι ένα προϊόν που παράγω εγώ είμαι υποχρεωμένος να δώσω το δικαίωμα να το παράξει και κάποιους άλλος?

Θα σου απαντησω αναλογα γιατι σε βλεπω υπερβολικα σιγουρο για κατι και καποιον που δεν γνωριζεις αλλα επειδη δεν τα εζησες εσυ δεν σημαινει οτι αλλοι δεν τα εζησαν.Κανε το κοπο να διαβασεις το λινκ τα υπολοιπα τα ξερουμε και εμεις τι εγινε και γιατι χεστηκαν.Οπως βλεπεις στα λογια μας ερχεσε και αυτο φοβαται η apple και η καθε apple ποιος θα αρμεγει και ποσο τους καταναλωτες.
Εχει καθε δικαιωμα να κανει οτι θελει η apple με το λειτουργικο τις και το hardware αλλα αυτο ειναι οπισθοδρομικο και εαν ειχαν την ιδια αποψη και αλλες εταιριες σαν την apple να εισαι σιγουρος οτι δεν θα ειχαμε ποντικη η αλλα καλουδια που καποιες αλλες εταιριες επινοησαν και αδειοδοτησαν η μοιρασαν δωρεαν γνωση μεσα απο opensource και μεσα σε αυτα εχει πατησει και η apple να να φτιαξει το κλειστο λειτουργικο τις  και αλλα πραγματα.

Δικαιωμα τις να το κρατησει κλειστο και να το τιμολογησει οσο θελει αλλα δεν εχει διακαιωμα να μας λεει οτι το κανει για την ανθρωποτητα η για να προστατευση του καταναλωτες η ειναι καλο για την ασφαλεια μας.

Δεν θα μπω στο κοπο να σου πω κατι αλλο αλλα αμα θες ψαξε λιγο τις δικαστικες διαμαχες που εχει κανει η apple καταγγελοντας εταιρειες που δεν τις εδιναν καλες τιμες στα πλαισια του fair licensing και ανταγωνιστικου πλεονεκτηματος .

Επεξ/σία από special
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ναι, οπότε και δεν θα παίρνουν την προμήθειά τους, και θα πρέπει να κάνουν έξτρα ελέγχους στα πάντα για να μην κλέβουν τους χρήστες. Έτσι σε δουλειά να βρίσκεται η Apple 😄

 

38 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν νομίζω να πάρει και αυτή την ευθύνη η Apple… 

Τότε μπορούμε να φανταστουμε πόσοι απατεώνες θα προσπαθήσουν να εκμεταλευτούν την κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, KostasKri είπε

Ξεχνάς ότι το iOS είναι καθαρά της Apple και δεν δίνεται αλλού. Με λίγα λόγια, η Apple έχει κάθε δικαίωμα να κάνει ΟΤΙ θέλει και να αφήσει όποιους θέλει. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι έχουν θέμα, αν δεν σου αρέσει η νοοτροπία, μην αγοράζεις iPhone. Γιατί πρέπει να το χαλάνε γι αυτούς που αγοράζουν και το ευχαριστιούνται; Ο Ανταγωνισμός λοιπόν του app store, είναι το play store, είναι να πας σε άλλη εταιρία.

Το android είναι open source και ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Αυτό μέχρι ένα σημείο. Όταν όμως το προιόν σου γίνεται δημοφιλες, απαραίτητο και αποκτά μεγάλο μερίδιο, εκεί μπαίνει ρυθμίστής. Διότι οι αποφάσεις και η λειτουργία του επιρεάζουν την κοινωνία και την ομαλή λειτουργία του ανταγωνισμού. Ξέρεις, όσο ζούσε ο Steve και όσο ζει ο Bill όλα καλά. Όταν φύγουν και αναλάβουν εταιρεία τρισεκατομυρίου άγνωστοι, πρέπει να προσέχεις για να έχεις.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, special είπε

Θα σου απαντησω αναλογα γιατι σε βλεπω υπερβολικα σιγουρο για κατι και καποιον που δεν γνωριζεις αλλα επειδη δεν τα εζησες εσυ δεν σημαινει οτι αλλοι δεν τα εζησαν.Κανε το κοπο να διαβασεις το λινκ τα υπολοιπα τα ξερουμε και εμεις τι εγινε και γιατι χεστηκαν.Οπως βλεπεις στα λογια μας ερχεσε και αυτο φοβαται η apple και η καθε apple ποιος θα αρμεγει και ποσο τους καταναλωτες.
Εχει καθε δικαιωμα να κανει οτι θελει η apple με το λειτουργικο τις και το hardware αλλα αυτο ειναι οπισθοδρομικο και εαν ειχαν την ιδια αποψη και αλλες εταιριες σαν την apple να εισαι σιγουρος οτι δεν θα ειχαμε ποντικη η αλλα καλουδια που καποιες αλλες εταιριες επινοησαν και αδειοδοτησαν η μοιρασαν δωρεαν γνωση μεσα απο opensource και μεσα σε αυτα εχει πατησει και η apple να να φτιαξει το κλειστο λειτουργικο τις  και αλλα πραγματα.

Δικαιωμα τις να το κρατησει κλειστο και να το τιμολογησει οσο θελει αλλα δεν εχει διακαιωμα να μας λεει οτι το κανει για την ανθρωποτητα η για να προστατευση του καταναλωτες η ειναι καλο για την ασφαλεια μας.

Δεν θα μπω στο κοπο να σου πω κατι αλλο αλλα αμα θες ψαξε λιγο τις δικαστικες διαμαχες που εχει κανει η apple καταγγελοντας εταιρειες που δεν τις εδιναν καλες τιμες στα πλαισια του fair licensing και ανταγωνιστικου πλεονεκτηματος .

Και εσύ την Apple από το Ram την έμαθες βλέπω, δεν πειράζει, κρίμα μόνο που δεν έχω κρατήσει έστω και σε φωτογραφία τον ρώσικο κλώνο που είχα καβατζώσει τότε…

Στο υπόλοιπα με τα λόγια χτίζω ανώγεια και κατώγεια, αν νου βρεις μια εφαρμογή ή ένα λειτουργικό ή ένα προϊόν που να είναι ελεύθερο να το κάνει ο οποιαδήποτε ότι θέλει εδώ είμαστε να μιλήσουμε…

ΥΓ: ξέχασα υπάρχει λειτουργικό και λέγετε Linux, έτη φωτός μπροστά από τα υπόλοιπα λειτουργικά και σε δυνατότητας και σε ποσοστά… βρε που ζείτε? 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Paypal προμήθεια σε τι; ότι αγορά έχω κάνει δεν έχω προσέξει προμήθεια. Αν μιλας για transfer είναι πολύ.

Προμήθεια στην αγορά που κάνουν ΑΛΛΟΙ απ'το μαγαζί σου.. 

3 ώρες πριν, petasis είπε

Δεν είναι θέμα επειδή μια apple έβαλε "store".

Επειδή η Apple έβαλε store, μπήκε πάρα πολύς κόσμος στην φιλοσοφία του να πληρώνει. Ειλικρινά πιο πριν επί symbian δεν είχα αγοράσει ΠΟΤΕ τίποτα. Εμένα προσωπικά το 2008 στα 28 μου η Apple με "εκπαίδευσε" να αγοράζω το software μου και δε ντρέπομαι να το πω. Πιο πριν τα έβρισκα όλα ελεύθερα οπότε απλά κατέβαζα. 

Ακόμα και με το Cydia που είχε alternative πηγές, παρόλο που το έβαλα και πειραματίστηκα αρκετά, μετά απλά συνειδητοποίησα ότι το να αγοράσω 2-3 games/apps το μήνα και να ΑΣΧΟΛΗΘΩ με αυτά δεν τρέχει και κάτι.. προσωπική άποψη, ίσως να το έκανα λιγο generalize αλλά θεωρώ οτι πολύς κόσμος "εκπαιδεύτηκε" έτσι..

3 ώρες πριν, special είπε

Σε ολα εχεις δικιο περα απο την apple για ενα και μονο λογο,γιατι εαν μαζευτουν ολοι ο νοματαιοι που λες μπορουν αμα εχουν τα κοτσια να φτιαξουν skroutz,efood,paypal η οτι αλλο θελουν και να ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ τους αντιστοιχους.Στην apple δεν μπορεις να φτιαξεις store και να την ανταγωνιστεις.Απλα πραγματα.

Οκ, ακούω αυτό που λες. Αλλά μέχρι πριν 13 χρόνια δεν είχαν καν αυτό το πελατειακό target group, πολύ απλά γιατί η Apple το δημιούργησε, σωστά?

Θέλω να πω, δεν είναι ότι *ΞΑΦΝΙΚΑ* είπε η Apple "ΜΑΓΚΕΣ, τέλος τα δικά σας distribution channels, από εδώ και πέρα θα παίζετε μόνο με μένα". Δεν ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ κανείς να πουλήσεις εκεί που πουλάς. Μόνος σου το επιλέγεις. Και αυτή σου η επιλογή έχει 30% προμήθεια. Έρχεσαι στο party μας? Έχει καλώς. Δεν έρχεσαι, οκ δεν πειράζει. 

Ειλικρινά καταλαβαίνω ότι ακούγεται πολύ, αυτό που ΔΕΝ καταλαβαίνω είναι γιατί δεν πουλάνε 1,30€ λοιπόν το κάθε app αντί για 0,99€. Γιατί ο "ανταγωνισμός" το "διπλανό app" το έχει 0,99. Οκ, άρα το ΠΡΟΒΛΗΜΑ είναι στον ανταγωνισμό.. όχι στο MARKETPLACE. Εφόσον ΟΛΟΙ παίζουν με το ίδιο ποσοστό, όλα καλά. Ας σφαχτούν μεταξύ τους. Απλό. 

2 ώρες πριν, koutsis είπε

Επειδή δεν ξέρω από νομικά θέματα δεν θα σχολιάσω την απόφαση και αν είναι σωστή η όχι. Απλά θα πω ότι έχει να πέσει τρελό scam από links που θα σου βάζουν μέσα στις εφαρμογές για να πληρώσεις! Ελπίζω να υπάρχει τουλάχιστον έλεγχος των links από την Apple...

Μπορεί να υπάρξει έλεγχος μόνο αν το link είναι embedded στο app, όχι αν μέσα στο app φορτώνει ΔΥΝΑΜΙΚΑ κάποιο content. 

Για παράδειγμα το app του Gazzetta, σου φορτώνει δυναμικά τα άρθρα. Αν λοιπόν σε ένα οποιοδήποτε άρθρο το Gazzetta σου φυτέψει κάποιο link, η Apple δεν μπορεί να το δει. Τον κώδικα κοιτάει η Google και η Apple, όχι το dynamic content. Απλά η προστασία μέχρι τώρα ήταν ότι ακόμα και αν το Gazzetta είχε συνδρομητικό content (σκέψου ας πούμε το Netflix), δεν θα πέρναγε η πληρωμή μέσα απ'την εφαρμογή. Γι'αυτό και το Netflix renewal ή αγορά υπηρεσίας μπορείς να κάνεις μόνο απτο site, όχι απτο app τους. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κουράζει το θέμα.

Τι θα γίνει πιστεύω. Στο τέλος θα υποχρεωθούν και η Apple και η Google να βάλουν και άλλους τρόπους πληρωμής.

Νομίζω η Νότια Κορέα το ψήφισε ήδη, προφανώς το ζήτησε στη κυβέρνηση εκεί η Samsung γιατί το θέλει για το Samsung Pay.

Τι θα κάνουν Apple και Google. Θα αρχίσουν να χρεώνουν για να είναι ένα app στο store τους.

Για τα έξοδα των server, τη προώθηση του προϊόντος στα μαγαζιά τους κλπ.

Όσοι βάζουν και εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής θα τους χρεώνουν τα παραπάνω έξοδα κι όσοι δεν έχουν θα τους κάνουν έκπτωση 99% σε αυτά.

Απλά με το τρόπο αυτό οι ενναλακτικοί τρόποι πληρωμής θα έχουν.. λόγο ύπαρξης, τα έσοδα Apple και Google φυσικά θα είναι τα ίδια και φυσικά οι τελικές τιμές θα είναι οι ίδιες (όποιος πιστεύει ότι θα πέσουν οι τιμές.. τι να πω ας το πιστεύει).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προσθέσω μια οπτική γωνία του θέματος, βρίσκετε κάτι κοινό μεταξύ developers/appstore και επιχειρήσεων/mall & golden hall; Υπάρχει λόγος που όσες επιχειρήσεις συμμετέχουν, δέχονται να πληρώνουν το καπέλο που τους φοράνε! Κάτι αντίστοιχο προσφέρει και το appstore πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, KostasKri είπε

Συμφωνώ και πάλι στο να ζητάνε εφάπαξ πληρωμές κάποιες εταιρίες. Η διαφορά όμως σε αυτή την περίπτωση είναι ότι έχει μεγάλη διαφορά στο κόστος αν μια εφαρμογή κατέβει 100 φορές αντί για 100 χιλιάδες, ή αν πραγματοποιηθούν 100 συναλλαγές αντί για 1 εκατομύριο. Θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι άλλο το κόστος για την Apple στην μία και άλλο στην άλλη περίπτωση. Το να ζητήσει εφάπαξ σημαίνει ότι μπορεί να μπει μέσα σε περίπτωση popular εφαρμογών που για καμία εταιρία δεν είναι θεμιτό. Εν τέλη όμως, ανήθικο ξεανήθικο, από την στιγμή που ο προγραμματιστής δέχεται τους όρους και μπαίνει στον χορό, με ποια λογική λέει μετά ότι δεν είναι δίκαιοι οι όροι; Όπως προείπαν πολλοί, μην πουλάς στο App Store αν θεωρείς ότι δεν αξίζει να δίνεις το ποσοστό αυτό.

Για το τι πληρώνουν σε φόρους δεν μπορώ να το ξέρω, αλλά σίγουρα δεν φταίει η apple αν οι κυβερνήσεις έχουν παραθυράκια. Κάθε εταιρία προσπαθεί να μεγιστοποιησει τα κέρδη της και αν μπορεί με κάποιο τρόπο να γλιτώσει φορους, θα το κάνει.

Όχι, δεν ισχύει νομικά το αποδέχθηκα τους όρους, άρα ισχύουν. Ισχύουν μέχρι κάποιος να διαμαρτυρηθεί, και να τους εξετάσει η δικαιοσύνη. Αν τους βρει καταχρηστικούς, τέλειωσαν.

Και οι όροι των app store απλ/γκουγκλ είναι καταχρηστικοί. Αυτά που βλέπουμε είναι κινήσεις να περιορίσουν την ζημιά.

Αν και η απλ σε λίγο θα τρέχει και δεν θα φτάνει, με την παραβίαση που κάνει με το σκανάρισμα φωτογραφιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, special είπε

Σε ολα εχεις δικιο περα απο την apple για ενα και μονο λογο,γιατι εαν μαζευτουν ολοι ο νοματαιοι που λες μπορουν αμα εχουν τα κοτσια να φτιαξουν skroutz,efood,paypal η οτι αλλο θελουν και να ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ τους αντιστοιχους.Στην apple δεν μπορεις να φτιαξεις store και να την ανταγωνιστεις.Απλα πραγματα.

Μην φτιάξεις τότε store, φτιάξε iphone , ipad κτλ. Γιατί δεν το κάνουν όλοι αυτοί; Δεν έχουν τα χρήματα να επενδύσουν ; Τα έχουν, αλλά η επιλογή του δικαστηρίου είναι οικονομικότερη και μάλλον πιο σίγουρη. Το αποτέλεσμα είναι ότι εσύ σαν καταναλωτής δεν κέρδισες. Οι τιμές θα μείνουν ίδιες και απαράλλακτες. Άλλωστε όλοι όσοι απευθύνονται σε market places έχουν ανεβάσει τις τιμές τους έτσι ώστε να βγάζουν όλα τα τυχών έξοδα.

Εσύ σαν καταναλωτής τελικά δεν θα κερδίσεις τίποτα, διότι αντί να μπει ένας νέος παίκτης στον χώρο που θα φτιάξει το δικό του οικοσύστημα( το μονοπώλιο στον 21° αιώνα ) θα συνεχίσει να υπάρχει μόνο Apple και Google, θα τα κάνουν τάτσι μίτσι κότσι και θα έχουν και οι 2 προμήθεια 30% και έτσι όλοι οι developers θα βάζουν μεγάλο καπέλο στις τιμές για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ή να συνεχίσουν να κερδίζουν ακόμη περισσότερα, αφού ο κόσμος έτσι κι αλλιώς αγοράζει με τις ήδη υπάρχουσες τιμές.

22 ώρες πριν, petasis είπε

Να ζητά ποσοστά από τα έσοδα, και να σου απαγορεύει άλλα κανάλια για να περνάνε όλα τα έσοδα από αυτήν, είναι απλά ανήθικο.

Θα είχα διαφορετική γνώμη, αν η απλ πλήρωνε φόρο με βάση τα έσοδα της (και όχι τα κέρδη).

Είναι μονοπώλιο. Μονοπώλιο δεν είναι να είναι μόνο ένας, αλλά να έχει τέτοια θέση που να μπορεί να επιβάλει τους δικούς της όρους σε μια αγορά.

Μια χαρά ηθικό είναι και βολικό να μην πω. Εγώ που θέλω να ξεκινήσω μία εφαρμογή αν μου έλεγε ότι θέλει 5000€/έτος μπορεί και να μην την έβγαζα φοβούμενος την αποτυχία. Τώρα μπορώ να βγάλω και αν βγάλει 2000€ το έτος ξέρω σίγουρα ότι δεν θα με βάλει μέσα το κόστος της πλατφόρμας.

 

 

22 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν νομίζω να πάρει και αυτή την ευθύνη η Apple… 

Εγώ αυτό που προβλέπω είναι ότι όντως θα πάει για αποποίηση ευθύνης και σε όσες εφαρμογές χρησιμοποιούν εξωτερικούς συνδέσμους θα βάλει κάποιο banner τύπου σαν αυτό που έχουν τα τσιγάρα που θα λέει ότι " Η εφαρμογή χρησιμοποιεί εξωτερικούς συνδέσμους οι οποίοι μπορούν να οδηγήσουν σε σελίδες με κακόβουλο περιεχόμενο" Θα το πετάει και όταν πατάει ο χρήστης την εγκατάσταση και ίσως προσθέσει και φίλτρο μέσα στο app store που να σου εμφανίζει μόνο τις "ασφαλείς εφαρμογές". Ίσως να βάλουν κάποια extra ασφάλεια μέσα στις ρυθμίσεις που θα πρέπει να την αλλάξεις για να ξεκλειδώσουν οι εξωτερικοί σύνδεσμοι. Σατανικό θα ήταν αυτή η ασφάλεια να έχει κάποιο extra κωδικό 10ψήφιο που να στον ζητάει η apple στην αρχή που κάνεις το πρώτο boot στο τηλέφωνο. Ο κωδικός βέβαια να περιέχει κλασικά κεφαλαία - σύμβολα - μικρά - αριθμούς. Οι περισσότεροι χρήστες φυσικά μέχρι να ξεκλειδώσουν την ρύθμιση θα έχουν ξεχάσει τον κωδικό ο οποίος θα επανέρχεται μόνο με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Έτσι θα δουν οι περισσότεροι ότι θα χάσουν πελατολόγιο και έτσι θα γυρίσουν πίσω στην μαμά Apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/9/2021 στις 11:09 ΠΜ, petasis είπε

Όχι, δεν ισχύει νομικά το αποδέχθηκα τους όρους, άρα ισχύουν. Ισχύουν μέχρι κάποιος να διαμαρτυρηθεί, και να τους εξετάσει η δικαιοσύνη. Αν τους βρει καταχρηστικούς, τέλειωσαν.

Και οι όροι των app store απλ/γκουγκλ είναι καταχρηστικοί. Αυτά που βλέπουμε είναι κινήσεις να περιορίσουν την ζημιά.

Αν και η απλ σε λίγο θα τρέχει και δεν θα φτάνει, με την παραβίαση που κάνει με το σκανάρισμα φωτογραφιών.

Ποιο scanάρισμα; Αυτό που κάνουν ΌΛΟΙ εδώ και 10 χρόνια; χαχαχα

Πέρα ότι είσαι εκτός θέματος, δεν είσαι και διαβασμένος επί του θέματος

Επεξ/σία από KostasKri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...