Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα επιτρέψει στους developers εφαρμογών ανάγνωσης να αποφύγουν την προμήθεια 30%


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν ξέρω κανέναν dev που να μην υπολόγιζε τις κρατήσεις από την apple στην τιμή του προϊόντος του…

Αν εγώ αναφέρω ότι ξέρω βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έχει να πέσει πολύ γελοίο όταν θα ανακαλύψουμε ότι οι τιμές θα είναι ίδιες είτε αγοράζαμε από το store είτε από κάποια άλλη σελίδα…

Φυσικά και θα συμβεί, αλλά είναι καλύτερο, να αμείβονται καλύτερα οι πραγματικοί δημιουργοί.

Μπας και αναστραφεί η καταστροφή που έχει επέλθει στον χώρο (που δεν νομίζω)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Καταλαβαίνεις ότι 30% επί των πωλήσεων δεν είναι φυσιολογικό; πάρε παράδειγμα την Epic, βγάζει πολλά εκατομμύρια από το fortnite. Γιατί πχ από τα 300κκ να δώσει τα 100κκ στην Apple? ούτως η άλλος αυτός που έχει iPhone και θέλει να παίξει fortnite, θα παίξει φορτνιτε! δεν ενδιαφέρεται για την διαδικασία.

Αυτό τώρα με τα εξτερναλ λινκς που λες είναι υπερβολικό. Δεν θα σχολιάσω.

Φυσιολογικό ξεφυσιολογικό, η Apple και η Google σου δίνουν πρόσβαση σε ένα τεράστιο πελατολόγιο για να πουλήσεις. Επίσης σχεδιάζουν και υλοποιούν εργαλεία για τους developers για να κάνουν την δουλειά τους πολύ πιο εύκολα. Δημιουργούν κάθε χρόνο νέα APIs και άλλα πολλά για να βοηθούν τους προγραμματιστές να φτιάχνουν καλύτερες εφαρμογές.

Όταν λοιπόν σου τα έχουν όλα έτοιμα δεν μου φαίνεται περίεργο να χρεώνει ο άλλος ένα ποσοστό επί των κερδών σου. Άλλωστε και το app hosting η λειτουργία του store και το rnd δεν είναι δωρεάν. Είναι έξοδα και αυτά που κάπως πρέπει να καλυφθούν.

Τα external link να τα σχολιάσεις, γιατί στο play store έχουμε δει ουκ ολίγα scams. Φαντάσου τι έχει να γίνει τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Αν εγώ αναφέρω ότι ξέρω βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα;

Μάντεψε ποιος είναι η εξαίρεση που θα επιβεβαιώσει τον κανόνα…

1 λεπτό πριν, petasis είπε

Φυσικά και θα συμβεί, αλλά είναι καλύτερο, να αμείβονται καλύτερα οι πραγματικοί δημιουργοί.

Μπας και αναστραφεί η καταστροφή που έχει επέλθει στον χώρο (που δεν νομίζω)...

Αρα είναι ληστρικό να στα παίρνει η μια εταιρία και δεν είναι να στα παίρνει η άλλη…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petasis είπε

Φυσικά και θα συμβεί, αλλά είναι καλύτερο, να αμείβονται καλύτερα οι πραγματικοί δημιουργοί.

Μπας και αναστραφεί η καταστροφή που έχει επέλθει στον χώρο (που δεν νομίζω)...

Φίλε μου ωραία η πρώτη πρότασή σου. Με μία διευκρίνηση. 

Αν δεν υπήρχε η Apple να ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ να αγοράσεις το οτιδήποτε μέσα απ'το μαγαζάκι ΤΗΣ, το 99,999% του κόσμου μαζί και εγώ, ακόμα κρακαρισμένες εφαρμογές θα είχαμε. 

Άσε λοιπόν και εσύ και όλοι μας στην άκρη τα ρομαντικά τα "να αμείβονται καλύτερα οι πραγματικοί δημιουργοί", και βάλε κανένα Spotify να ακούσουμε να χαλαρώσουμε Παρασκευιάτικά... που αν δεν υπήρχε και αυτό, ακόμα παράνομα κατεβασμένα ΜΡ3 θα άκουγα, τουλάχιστον εγώ προσωπικά. Εσύ μπορεί όχι. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgewww είπε

Οι περισσότεροι ηδονίζονται απο τον τραμπούκικο τρόπο που συμπεριφέρεται η APPLE στους άλλους. Την βλέπουν ως μεγάλη μάνα που ήρθε να καθαρίσει και να σε προστατέψει απο τραμπούκους.

Εύχομαι μια μέρα να καταφέρουν να απολέσουν την ανάγκη τους αυτή και μαζί και την APPLE. (όχι στα android δεν είναι το ίδιο, γιατί τουλάχιστον σε αφήνει να εγκαταστήσεις εφαρμογές εκτός play store)

Η συντριπτική πλειοψηφία ΔΕΝ ξέρει να εγκαταστήσει εφαρμογές εκτός play store φίλε μου. Μιλάμε για ένα μικρό ποσοστό που το κάνει που θα το έλεγα και αδιάφορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Ρε μάγκες μισό λεπτό γιατί είστε και πολλοί και θα απαντήσω σε σένα ελπίζοντας να το διαβάσουν και άλλοι..

Για την Apple/Google λέτε "δεν είναι φυσιολογικό" το 30%
Για το eFood οι μαγαζάτορες λέτε "δεν ειναι φυσιολογικό" το 20% 
Για το Skroutz οι μαγαζάτορες πάλι λέτε δεν είναι φυσιολογικό το 10%
Για το Paypal λέτε δεν είναι φυσιολογικό το 3,5% προμήθεια + 0,30€ ανά συναλλαγή
Για τις κάρτες τα μαγαζιά λέγανε (ευτυχώς βγάλανε το ΣΚΑΣΜΟ πλέον) δεν είναι φυσιολογικό το 0.9%
Για τα περίπτερα επίσης δεν είναι φυσιολογικό, καλά γι'αυτούς μάλλον δεν είναι φυσιολογικό ΤΙΠΟΤΑ οπότε άστους στην άκρη. 

Τελικά δε μαζεύεστε 10-15 νοματαίοι να πείτε σε όλα τα marketplaces και payment processors τί να χρεώνουν, μπας και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σταματήσετε τη μίρλα και την γκρίνια? ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ!!!!!

Αν ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ, μην πάρεις μέρος στο marketplace. Απλά και όμορφα και καπιταλιστικά. 

Σε ολα εχεις δικιο περα απο την apple για ενα και μονο λογο,γιατι εαν μαζευτουν ολοι ο νοματαιοι που λες μπορουν αμα εχουν τα κοτσια να φτιαξουν skroutz,efood,paypal η οτι αλλο θελουν και να ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ τους αντιστοιχους.Στην apple δεν μπορεις να φτιαξεις store και να την ανταγωνιστεις.Απλα πραγματα.

  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ξεχνάς ότι όλοι παίζουν με ίσους όρους. Όλοι πουλάνε μέσω app store, όλοι δίνουν προμήθεια. Όλοι χρεώνουν 13 ευρώ αντί για 10.

Οι ίσοι όροι παίζονται: https://unboxholics.com/news/tech/86869-symfonia-kato-apo-to-trapezi-metaxy-google-kai-netflix

Αλλά και πάλι δεν έχει σημασία γιατί δεν βγάζουν όλοι τα ίδια και ούτε έχουν περιθώριο να αλλάξουν την τιμή. Γιατί για εμένα σαν καταναλοτή μπορεί δίνω 10 στο netflix αλλά αν το πάει 13 να το κόψω. Και εκεί μπαίνει η Disney που έχει λεφτά και λέει για 2 χρόνια θα κάνω ότι μπορώ και ας δίνω 30% στην Apple αλλά στον 3ο χρόνο που θα έχει κλείσει το Neflix ανεβάζω +5  για να βγάλω τα σπασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αρα είναι ληστρικό να στα παίρνει η μια εταιρία και δεν είναι να στα παίρνει η άλλη…

Ναι, εγώ θεωρώ θετικό να πάρει περισσότερα ο παραγωγός και λιγότερα ο μεσάζοντας. Φυσικά θα προτιμούσα να είναι φθηνότερο το προϊόν, αλλά τώρα νομίζω συμβαίνει στραγγαλισμός του παραγωγού. Κρίνοντας από το τι "εφαρμογές" υπάρχουν (που είναι στο 300% χαζο-παιχνιδάκια). 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, special είπε

Σε ολα εχεις δικιο περα απο την apple για ενα και μονο λογο,γιατι εαν μαζευτουν ολοι ο νοματαιοι που λες μπορουν αμα εχουν τα κοτσια να φτιαξουν skroutz,efood,paypal η οτι αλλο θελουν και να ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ τους αντιστοιχους.Στην apple δεν μπορεις να φτιαξεις store και να την ανταγωνιστεις.Απλα πραγματα.

Ξεχνάς ότι το iOS είναι καθαρά της Apple και δεν δίνεται αλλού. Με λίγα λόγια, η Apple έχει κάθε δικαίωμα να κάνει ΟΤΙ θέλει και να αφήσει όποιους θέλει. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι έχουν θέμα, αν δεν σου αρέσει η νοοτροπία, μην αγοράζεις iPhone. Γιατί πρέπει να το χαλάνε γι αυτούς που αγοράζουν και το ευχαριστιούνται; Ο Ανταγωνισμός λοιπόν του app store, είναι το play store, είναι να πας σε άλλη εταιρία.

Το android είναι open source και ο καθένας κάνει ότι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, polaki said:

Ρε μάγκες μισό λεπτό γιατί είστε και πολλοί και θα απαντήσω σε σένα ελπίζοντας να το διαβάσουν και άλλοι..

Για την Apple/Google λέτε "δεν είναι φυσιολογικό" το 30%
Για το eFood οι μαγαζάτορες λέτε "δεν ειναι φυσιολογικό" το 20% 
Για το Skroutz οι μαγαζάτορες πάλι λέτε δεν είναι φυσιολογικό το 10%
Για το Paypal λέτε δεν είναι φυσιολογικό το 3,5% προμήθεια + 0,30€ ανά συναλλαγή
Για τις κάρτες τα μαγαζιά λέγανε (ευτυχώς βγάλανε το ΣΚΑΣΜΟ πλέον) δεν είναι φυσιολογικό το 0.9%
Για τα περίπτερα επίσης δεν είναι φυσιολογικό, καλά γι'αυτούς μάλλον δεν είναι φυσιολογικό ΤΙΠΟΤΑ οπότε άστους στην άκρη. 

Τελικά δε μαζεύεστε 10-15 νοματαίοι να πείτε σε όλα τα marketplaces και payment processors τί να χρεώνουν, μπας και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σταματήσετε τη μίρλα και την γκρίνια? ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ!!!!!

Αν ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ, μην πάρεις μέρος στο marketplace. Απλά και όμορφα και καπιταλιστικά. 

Τα ίδια ισχύουν και για Google
eFood δεν χρησιμοποιώ. Από τι έχω δει όμως οι τιμές είναι οριακά πιο πάνω (από τι στο μαγαζί) κι άρα το 20% balancarei κάπου στα 17%??? πάλι πολύ το θεωρώ. αλλά είναι αρκετά κοντά στο "ιδανικό για μένα" 15%.
Δεν ξέρω πως πάει το σκρουτζ. Αν είναι 10% επί των επιβεβαιωμένων πωλήσεων τότε νομίζω είναι καλά, αφού σου προσφέρει τεράστιο πελατολόγιο.
Paypal προμήθεια σε τι; ότι αγορά έχω κάνει δεν έχω προσέξει προμήθεια. Αν μιλας για transfer είναι πολύ.

μίρλα? γκρίνια? μια εταιρία (γενικά μιλάω) ζητάει το 30% και εμείς γκρινιάζουμε?...

Όσο για το τελευταίο, αυτό ακριβώς κάνω. Αν δεν γουστάρω κάτι δεν το χρησιμοποιώ.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, apostolos22 είπε

Οι ίσοι όροι παίζονται: https://unboxholics.com/news/tech/86869-symfonia-kato-apo-to-trapezi-metaxy-google-kai-netflix

Αλλά και πάλι δεν έχει σημασία γιατί δεν βγάζουν όλοι τα ίδια και ούτε έχουν περιθώριο να αλλάξουν την τιμή. Γιατί για εμένα σαν καταναλοτή μπορεί δίνω 10 στο netflix αλλά αν το πάει 13 να το κόψω. Και εκεί μπαίνει η Disney που έχει λεφτά και λέει για 2 χρόνια θα κάνω ότι μπορώ και ας δίνω 30% στην Apple αλλά στον 3ο χρόνο που θα έχει κλείσει το Neflix ανεβάζω +5  για να βγάλω τα σπασμένα.

Το άρθρο απλά τραγικό και αίσχος να γίνεται αυτό.

Τα υπόλοιπα που λες όμως δεν έχουν να κάνουν με την Apple καθώς από πάντα μεγάλες εταιρίες κάνουν ότι θέλουν αν έχουν τα δις στα ταμεία τους. Διάβασε το παραπάνω μου σχόλιο που γράφω για τον ανταγωνισμό αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, polaki είπε

Φίλε μου ωραία η πρώτη πρότασή σου. Με μία διευκρίνηση. 

Αν δεν υπήρχε η Apple να ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ να αγοράσεις το οτιδήποτε μέσα απ'το μαγαζάκι ΤΗΣ, το 99,999% του κόσμου μαζί και εγώ, ακόμα κρακαρισμένες εφαρμογές θα είχαμε. 

Άσε λοιπόν και εσύ και όλοι μας στην άκρη τα ρομαντικά τα "να αμείβονται καλύτερα οι πραγματικοί δημιουργοί", και βάλε κανένα Spotify να ακούσουμε να χαλαρώσουμε Παρασκευιάτικά... που αν δεν υπήρχε και αυτό, ακόμα παράνομα κατεβασμένα ΜΡ3 θα άκουγα, τουλάχιστον εγώ προσωπικά. Εσύ μπορεί όχι. 

Ναι, δεν ακούω μουσική γενικώς. Το αν κυνηγάς τα "κρακαρισμένα" νομίζω είναι περισσότερο θέμα ηλικιακό. Μετά από μια ηλικία και μετά, καταλαβαίνεις ότι ο χρόνος είναι πολύτιμος, και δεν αξίζει. Όταν ήμουν μικρός, ναι, σπασμένα windows και office. Και μια ωραία πρωία, αγόρασα τα vista 700 ευρώ...

Δεν είναι θέμα επειδή μια apple έβαλε "store".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, KostasKri said:

Φυσιολογικό ξεφυσιολογικό, η Apple και η Google σου δίνουν πρόσβαση σε ένα τεράστιο πελατολόγιο για να πουλήσεις. Επίσης σχεδιάζουν και υλοποιούν εργαλεία για τους developers για να κάνουν την δουλειά τους πολύ πιο εύκολα. Δημιουργούν κάθε χρόνο νέα APIs και άλλα πολλά για να βοηθούν τους προγραμματιστές να φτιάχνουν καλύτερες εφαρμογές.

Όταν λοιπόν σου τα έχουν όλα έτοιμα δεν μου φαίνεται περίεργο να χρεώνει ο άλλος ένα ποσοστό επί των κερδών σου. Άλλωστε και το app hosting η λειτουργία του store και το rnd δεν είναι δωρεάν. Είναι έξοδα και αυτά που κάπως πρέπει να καλυφθούν.

Τα external link να τα σχολιάσεις, γιατί στο play store έχουμε δει ουκ ολίγα scams. Φαντάσου τι έχει να γίνει τώρα.

Τα εξτερναλ λινκς είναι όντως ένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν είμαι υπερ ή κατά. Δεν θα με χάλαγε μια προσέγγιση που θα σου έχει 2-3 prompts με τους πιθανούς κινδύνους.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petasis είπε

Ναι, δεν ακούω μουσική γενικώς. Το αν κυνηγάς τα "κρακαρισμένα" νομίζω είναι περισσότερο θέμα ηλικιακό. Μετά από μια ηλικία και μετά, καταλαβαίνεις ότι ο χρόνος είναι πολύτιμος, και δεν αξίζει. Όταν ήμουν μικρός, ναι, σπασμένα windows και office. Και μια ωραία πρωία, αγόρασα τα vista 700 ευρώ...

Δεν είναι θέμα επειδή μια apple έβαλε "store".

Θα διαφωνήσω, δεν είναι τόσο ηλικιακό αλλά κατά πόσο ωρίμασε μέσα σου η ιδέα του "πληρώνω". Και αυτό ναι, έγινε με τα stores.

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

Τα εξτερναλ λινκς είναι όντως ένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν είμαι υπερ ή κατά. Δεν θα με χάλαγε μια προσέγγιση που θα σου έχει 2-3 prompts με τους πιθανούς κινδύνους.

Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι το ίδιο μυαλό να πονηρευόμαστε. Εδώ υπάρχει κόσμος που πέφτει θύμα τηλεφωνικών scam.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...