Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SofosChoriou είπε

Τώρα εγώ σαν "εγγράμματος" στην τεχνολογία, να ρωτήσω κάτι και για να έναν φίλο. Έχει σπίτι εδώ στην Σκόπελο, τον χειμώνα φεύγει Βόλο, του ήρθε λογαριασμός τον χειμώνα περίπου 500€, μετά έναντι 35€, τώρα ενώ έχει σχεδόν 2 μήνες στο νησί, του ήρθε εκκαθαριστικός 553€ με ρήτρα 355€. Αμετανόητος ΔΕΗ, εκεί είναι και παρότι κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό, δεν θέλει να αλλάξει... Τι μπορεί να κάνει; Υπάρχει πρόγραμμα στην ΔΕΗ χωρίς ρήτρα;

Ας υπολογίσει τις kwh που χρεώθηκε με τιμή σταθερού ΔΕΗ enter/on-line για να δει τη διαφορά.

Υποθέτω δεν είχε επιδότηση ΤΕΜ γι'αυτό ήρθε η "λυπητερή" όσο ήρθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνω κι εγω το ερώτημά μου εδω (νομιζω ταιριάζει στο παρον νημα)

Νοικοκυριό, δεν έχει λάβει εκαθαριστικό για πάνω απο 6 μήνες για διάφορους λόγους.

Γενικά στους λογαριασμούς του δεν υπάρχει η ρήτρα τη περίοδο Δεκέμβριο με Μάιο.

Λογαριασμός τους ήρθε τωρα (φουσκωμένος ασφαλώς) που περιλαμβάνει και τη ρήτρα και αφορά φυσικά τη περίοδο που δεν ειχε έρθει ο εκαθαριστικός.

Δικαιούτε το επίδομα ή επειδή ο λογαριασμός βγήκε Ιούνιο, δε θα πάρουν τιποτε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ας κάνω κι εγω το ερώτημά μου εδω (νομιζω ταιριάζει στο παρον νημα)

Νοικοκυριό, δεν έχει λάβει εκαθαριστικό για πάνω απο 6 μήνες για διάφορους λόγους.

Γενικά στους λογαριασμούς του δεν υπάρχει η ρήτρα τη περίοδο Δεκέμβριο με Μάιο.

Λογαριασμός τους ήρθε τωρα (φουσκωμένος ασφαλώς) που περιλαμβάνει και τη ρήτρα και αφορά φυσικά τη περίοδο που δεν ειχε έρθει ο εκαθαριστικός.

Δικαιούτε το επίδομα ή επειδή ο λογαριασμός βγήκε Ιούνιο, δε θα πάρουν τιποτε;

 

Γιατί δεν έχει λάβει λογαριασμό.. Ποιοι είναι οι λόγοι;;  Γιατί δεν έχει βγει ο εκκαθαριστικος.. Μηπως να το κοίταζε..Θα δείξει αν θα λάβει κάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

 

42 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ας υπολογίσει τις kwh που χρεώθηκε με τιμή σταθερού ΔΕΗ enter/on-line για να δει τη διαφορά.

Υποθέτω δεν είχε επιδότηση ΤΕΜ γι'αυτό ήρθε η "λυπητερή" όσο ήρθε.

Σας ευχαριστώ, θα του δώσω τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SofosChoriou είπε

Τώρα εγώ σαν "εγγράμματος" στην τεχνολογία, να ρωτήσω κάτι και για να έναν φίλο. Έχει σπίτι εδώ στην Σκόπελο, τον χειμώνα φεύγει Βόλο, του ήρθε λογαριασμός τον χειμώνα περίπου 500€, μετά έναντι 35€, τώρα ενώ έχει σχεδόν 2 μήνες στο νησί, του ήρθε εκκαθαριστικός 553€ με ρήτρα 355€. Αμετανόητος ΔΕΗ, εκεί είναι και παρότι κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό, δεν θέλει να αλλάξει... Τι μπορεί να κάνει; Υπάρχει πρόγραμμα στην ΔΕΗ χωρίς ρήτρα;

τώρα αργά ,

απο δω και στο εξής θα πληρώνει 0,20€/kw με την επιδότηση στις μη κύριες απο 1/5/22

αλλά το φυσικό αέριο ξέφυγε , επομένως πάμε στο γνωστό ρίσκο ή παραμένει και ελπίζει να αυξήσουν τις επιδοτήσεις ή κλείνει στο πανάκριβο σταθερό με 0,23

πες του να σου στείλει φωτό το λογαριασμό , θέλω να δω αν όντως  πήρε ΤΕΜ για μη κύρια

επίσης παρακολουθεί και την απόφαση του Αρείου Πάγου

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Δικαιούται το επίδομα ή επειδή ο λογαριασμός βγήκε Ιούνιο, δε θα πάρουν τιποτε;

αν δεν κάνουν διόρθωση το ΦΕΚ ,χλωμό , κάτσε να ανοίξει η πλατφόρμα και βλέπουμε , μάλλον θα πρέπει να το τρέξουν μέσω συνήγορο του πολίτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, takoulou είπε

Γιατί δεν έχει λάβει λογαριασμό.. Ποιοι είναι οι λόγοι;;  Γιατί δεν έχει βγει ο εκκαθαριστικος.. Μηπως να το κοίταζε..Θα δείξει αν θα λάβει κάτι.. 

Η ΔΕΗ υποστηριξε οτι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ειχε προσβαση στο ρολόι για να κάνει επισημη καταμέτρηση...Ο άνθρωπος υποστηρίζει οτι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ηρθε ποτέ διότι τους περίμενε σε κάθε ημερομηνία (Το ρολόιο εντομεταξύ ειναι σε κοινοχρηστο χώρο οποτε δε τιθεται θέμα προσβασης)

Και δεν ειναι ο μόνος που δε του ηρθε ποτέ εκαθαριστικός

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Η ΔΕΗ υποστηριξε οτι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ειχε προσβαση στο ρολόι για να κάνει επισημη καταμέτρηση...Ο άνθρωπος υποστηρίζει οτι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ηρθε ποτέ διότι τους περίμενε σε κάθε ημερομηνία (Το ρολόιο εντομεταξύ ειναι σε κοινοχρηστο χώρο οποτε δε τιθεται θέμα προσβασης)

Και δεν ειναι ο μόνος που δε του ηρθε ποτέ εκαθαριστικός

Δηλαδή σε κάθε προγραμματισμένη ημερομηνία αντί να χάσει 5-10 λεπτά δίνοντας μόνος του τηλεφωνικά ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, στηνόταν 14-16 ώρες και περίμενε την καταμέτρηση? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι αν έδινε καταμέτρηση τον Μάιο στο ebill ή στον ΔΕΔΔΗΕ, πάλι τον Ιούνιο θα έβγαινε ο λογαριασμός. Βέβαια ασχέτως επιδοτήσεων... απ'τη στιγμή που έχασε έστω και 1 εκκαθαριστική καταμέτρηση θα έπρεπε στο επόμενο παράθυρο να στείλει μέτρηση για να μη του έρθουν όλα μαζεμένα.

Τώρα μόνο με τροποποιητικό ΦΕΚ θα γλυτώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Η ΔΕΗ υποστηριξε οτι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ειχε προσβαση στο ρολόι για να κάνει επισημη καταμέτρηση...Ο άνθρωπος υποστηρίζει οτι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ηρθε ποτέ διότι τους περίμενε σε κάθε ημερομηνία (Το ρολόιο εντομεταξύ ειναι σε κοινοχρηστο χώρο οποτε δε τιθεται θέμα προσβασης)

Και δεν ειναι ο μόνος που δε του ηρθε ποτέ εκαθαριστικός

Σε ποια περιοχη έγινε αυτό.. Με την καταμέτρηση του Δεδδηε.. Έχουν προσβαση δηλαδή.. Οι άλλοι ένοικοι έχουν θέμα και αυτοί δηλαδή.. Πήρε τηλέφωνο στον Δεδδηε  της περιοχης να κάνει καταγγελία αν ευσταθούν αυτά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή σε κάθε προγραμματισμένη ημερομηνία αντί να χάσει 5-10 λεπτά δίνοντας μόνος του τηλεφωνικά ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, στηνόταν 14-16 ώρες και περίμενε την καταμέτρηση? :)

Αν και δεν ξερω αν εξυπηρετεί πουθενά στο ερώτημα που έκανα ο λόγος που κάποιος δεν δινει τηλεφωνική ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ:

1. Ο χρήστης ειναι ΑμεΑ.

2. Ο χρήστης ειναι ηλικιωμένος και έτσι λειτουργεί μια ζωή.

Θα πρέπει να προσέξει οτι ο λογαριασμος που ηρθε ειναι έναντι ενώ θα έπρεπε να ειναι εκαθαριστικος, να υποψιαστει οτι κάτι δε πάει καλά και να πάρειτηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ.

Στη προκειμένη, ο ηλικιωμένος, το κατάλαβε αφού πέρασε το 4μηνο χωρίς εκαθαριστικό, και τον βοήθησα εγω κάνοντας τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ, ο οποιος ισχυριστηκε οτι δεν ειχε προσβαση. Οταν τους τονισα οτι δεν παιζει κάτι τέτοιο ειπαν οτι μπορει να μην μπορουσε να έρθει λογω συνθηκων ο συνεργαζόμενος. Τους έδωσα εγω ένδειξη αλλά ως δια μαγίας την επομενη ημέρα, ηρθαν και έκαναν καταμέτρηση και μονοι τους (πράγμα που απέδειξε οτι προφανως κάτι δε λειτουργησε σωστά)

Πρόκειται για πολυκατοικία και κατάλαβα οτι κανείς δεν έλαβε εκαθαριστικό. 

Κάτι ακόμα.

Η ένδειξη που δινει κάποιος απ όσο θυμάμαι, δεν βγάζει εκαθαριστικο αλλά έναντι. 

Σε κάποιους έναντι έχει έρθει και ρητρα, σε άλλους οχι.

Τελευταίος εκαθαριστικος τον Νοέμβριο με ρητρα.

Νέος εκαθαριστικος τον Ιούνιο...Με ρητρα ενώ θα έπρεπε να έχει βγει τον Μάρτιο.

 

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Τώρα μόνο με τροποποιητικό ΦΕΚ θα γλυτώσει

Προφανώς. 

Σε κάθε περίπτωση, η ΔΕΗ -σε ερώτημα που έκανα- υποστηριξε πως ο ΔΕΔΔΗΕ ειναι υπευθηνος για τις καταμετρήσεις.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Αν και δεν ξερω αν εξυπηρετεί πουθενά στο ερώτημα που έκανα ο λόγος που κάποιος δεν δινει τηλεφωνική ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ:

1. Ο χρήστης ειναι ΑμεΑ.

2. Ο χρήστης ειναι ηλικιωμένος και έτσι λειτουργεί μια ζωή.

Θα πρέπει να προσέξει οτι ο λογαριασμος που ηρθε ειναι έναντι ενώ θα έπρεπε να ειναι εκαθαριστικος, να υποψιαστει οτι κάτι δε πάει καλά και να πάρειτηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ.

Στη προκειμένη, ο ηλικιωμένος, το κατάλαβε αφού πέρασε το 4μηνο χωρίς εκαθαριστικό, και τον βοήθησα εγω κάνοντας τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ, ο οποιος ισχυριστηκε οτι δεν ειχε προσβαση. Οταν τους τονισα οτι δεν παιζει κάτι τέτοιο ειπαν οτι μπορει να μην μπορουσε να έρθει λογω συνθηκων ο συνεργαζόμενος. Τους έδωσα εγω ένδειξη αλλά ως δια μαγίας την επομενη ημέρα, ηρθαν και έκαναν καταμέτρηση και μονοι τους (πράγμα που απέδειξε οτι προφανως κάτι δε λειτουργησε σωστά)

Πρόκειται για πολυκατοικία και κατάλαβα οτι κανείς δεν έλαβε εκαθαριστικό. 

Δεν έχει σχέση με το αρχικό ερώτημα σου (sorry δεν γνωρίζω για να στο απαντήσω), έχει όμως σχέση με το πως μπορεί να εξασφαλίσει ότι θα του έρχεται σωστός λογαριασμός χωρίς εκπλήξεις.

Η λύση στο πρόβλημα του είναι την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης (που ήξερε πότε ήταν μια και όπως είπες τους περίμενε) να δίνει ο ίδιος την ένδειξη τηλεφωνικά, εκτός και αν είναι αδύνατο να δεί τον μετρητή επειδή είναι ΑμεΑ και δεν υπάρχει κάποιος άλλος να τον δει για αυτόν.

Αν νομίζεις πως αυτό που προτείνω θα μπορέσει να το κάνει τότε πρότεινε το, αλλιώς αγνόησε το.

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Κάτι ακόμα.

Η ένδειξη που δινει κάποιος απ όσο θυμάμαι, δεν βγάζει εκαθαριστικο αλλά έναντι. 

Δεν θυμάσαι καλά, η ένδειξη που δίνει κάποιος στον ΔΕΔΔΗΕ βγάζει εκκαθαριστικό, η ένδειξη που δίνει κάποιος στη ΔΕΗ δίνει έναντι, και πιο συγκεκριμένα "έναντι πελάτη".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

 

Δεν θυμάσαι καλά, η ένδειξη που δίνει κάποιος στον ΔΕΔΔΗΕ βγάζει εκκαθαριστικό, η ένδειξη που δίνει κάποιος στη ΔΕΗ δίνει έναντι, και πιο συγκεκριμένα "έναντι πελάτη".

Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία αυτή.

Απαραίτητη για να μην έχουμε ιστορίες με μη απόδοση εκαθαριστικων.

Ανεμενουμε και συμπληρωματικό ΦΕΚ. Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν πήρε ποτέ εκαθαριστικο μέσα σε αυτούς τους μήνες. Λίγο ο χιονιάς, λιγο οι εργολάβοι της δεδδηε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία αυτή.

Απαραίτητη για να μην έχουμε ιστορίες με μη απόδοση εκαθαριστικων.

Ανεμενουμε και συμπληρωματικό ΦΕΚ. Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν πήρε ποτέ εκαθαριστικο μέσα σε αυτούς τους μήνες. Λίγο ο χιονιάς, λιγο οι εργολάβοι της δεδδηε....

Εγώ προσωπικά το έχω λύσει αυτό το πρόβλημα δίνοντας μόνος μου ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ κάθε δίμηνο, με αυτόν τον τρόπο λαμβάνω εκκαθαριστικό λογαριασμό επίσης κάθε δίμηνο.

Αυτό θα συνεχίσω να κάνω μέχρι και το 2030+ που - από ότι λένε - θα εφαρμοστεί πανελλαδικά η τηλεμέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια

όσο αφορά το επίδομα ρεύματος για την ρήτρα αναπροσαρμογής.. 

αν υπάρχει οφειλή στον πάροχο από προηγούμενο υπόλοιπο που δεν είναι σε ρύθμιση τότε δεν παίρνει το επίδομα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Καλησπέρα παιδια

όσο αφορά το επίδομα ρεύματος για την ρήτρα αναπροσαρμογής.. 

αν υπάρχει οφειλή στον πάροχο από προηγούμενο υπόλοιπο που δεν είναι σε ρύθμιση τότε δεν παίρνει το επίδομα?

δεν αναφέρεται περίπτωση τέτοια στο ΦΕΚ, θα το καταλάβεις αφού μπεις στην πλατφόρμα μετά απο λίγες μέρες που θα ανοίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...