Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, michael92 είπε

Στα 14,5c/KWh το πλαφόν στη χονδρική τιμή ρεύματος. Τραγικό ημίμετρο.

https://www.capital.gr/oikonomia/3639636/xekina-to-plafon-sto-reuma-sta-0-145-euro-meionetai-i-timi-tis-kilobatoras

πάλι μέσω επιδοτήσεων δείχνει να είναι

Spoiler

Επίσης παρουσιάζουν οτι τα λεφτά απο τον κρατικό προϋπολογισμό (φόροι) είναι κάτι διαφορετικό απο το μαγικό ΤΕΜ που γεννά λεφτά απο το πουθενά (να υπενθυμίσω για τις ΑΠΕ που πληρώνουμε απο το 1999 και τους ρύπους λόγω μη ολοκλήρωσης έργων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/6/2022 στις 8:03 ΜΜ, StavrosD είπε

ΦΕΚ για επιδότηση ρήτρας αναπροσαρμογής

http://www.et.gr/api/DownloadFeksApiDaily/?fek_pdf=20220202827

- Επιδοτούνται οι λογαριασμοί από 1 Δεκεμβρίου 2021 έως 31 Μαΐου 2022 (6 μήνες).

- Επιδοτείται μόνο η κύρια κατοικία και τυχόν μισθωμένη κατοικία εξαρτώμενων τέκνων.

- Δεν επιδοτείται ο λογαριασμός δευτερεύουσας κατοικίας. Όποιος λόγω μέτρων covid έμεινε στο εξοχικό, την πάτησε.

- Αν δεν αναγράφεται αναλυτικά στον λογαριασμό το ύψος της ρήτρας τότε θεωρείται 120€/kwh

- Αν κάνουν αίτηση περισσότερα από ένα ΑΦΜ ανά λογαριασμό τότε μοιράζονται την επιδότηση.

- Επιδοτούνται μόνο τα κυμαινόμενα τιμολόγια. Όσοι έχουν κλειδωμένη τιμή ενέργειας, χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, δεν επιδοτούνται.

- Αν η επιβάρυνση λόγω ρήτρας είναι κάτω από 30€, δεν επιδοτείται.

- Η μέγιστη επιδότηση είναι 600€, ανεξαρτήτως επιβάρυνσης στον λογαριασμό λόγω ρήτρας αναπροσαρμογής.

Μιλάμε δηλαδή για μέγιστη επιδότηση 100€/μήνα.

- Δεν επιδοτούνται οι επαγγελματικοί λογαριασμοί. Πολλοί επαγγελματίες ήταν στο όριο να κλείσουν την επιχείρησή τους, περίμεναν την "κατάργηση" της ρήτρας. Θα δούμε σύντομα πολλές επιχειρήσεις να κλείνουν. Άκουσα λογαριασμό σαντουιτσάδικου 4500€ (δεν θυμάμαι αν ήταν μηνιαίος ή διμήνου), λογαριασμό ζαχαροπλαστείου 2.200€/μήνα, κλπ. Δεν βγαίνουν αυτά τα χρήματα

Αναμένω να ακριβύνουν πλέον όλα τα τρόφιμα καθώς απαιτείται ηλεκτρική ενέργεια και για την φύλαξη (ψυγεία, καταψύκτες, θερμαινόμενες βιτρίνες) και για το μαγείρεμα (μίξερ, φριτέζες, φούρνος, εστίες, τοστιέρες, κλπ). Ίσως στην Αττική όχι και τόσο αλλά στην επαρχία όπου δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου όλα σχεδόν λειτουργούν με ηλεκτρική ενέργεια.

- Η επιδότηση μπαίνει σε τραπεζικό λογαριασμό.

Τα επαγγελματικά εκτός!!

Βέβαια όπως είπε ένας πιο πάνω, δεν θα τους έσωνε το 600αρι με τίποτα. Ζαχαροπλαστεία, φούρνοι που ήταν οριακά από δουλειά έχουν ήδη αρχίσει να "κόβουν" ψυγεία, να κλείνουν και να βάζουν πωλητήρια. Και που είμαστε ακόμα...

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, michael92 είπε

Στα 14,5c/KWh το πλαφόν στη χονδρική τιμή ρεύματος. Τραγικό ημίμετρο.

https://www.capital.gr/oikonomia/3639636/xekina-to-plafon-sto-reuma-sta-0-145-euro-meionetai-i-timi-tis-kilobatoras

Από τα 0,20€ τελική με επιδοτήσεις καλύτερα είναι. Συν το γεγονός ότι, το "πλαφόν" θα διαμορφώνεται με κρατική επιδότηση. Πάλι εγώ και εσύ θα τα πληρώσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, 1comment είπε

Τα επαγγελματικά εκτός!!

Βέβαια όπως είπε ένας πιο πάνω, δεν θα τους έσωνε το 600αρι με τίποτα. Ζαχαροπλαστεία, φούρνοι που ήταν οριακά από δουλειά έχουν ήδη αρχίσει να "κόβουν" ψυγεία, να κλείνουν και να βάζουν πωλητήρια. Και που είμαστε ακόμα...

καλά και αυτό που είπες σαφέστατα αλλά επίσης ειναι πρόδηλο το ημίμετρο με το ότι δεν εφαρμόζουν την έκπτωση αυτόματα στον λογαριασμό

Ή έστω να την εφαρμόσουν μη αυτόματα αλλά να βάλεις αριθμό του ρολογιού σου κάπου (και να μπορεί μόνο ένα ρολόι να μπει ανα φυσικό πρόσωπο) 

Αλλά σε βάζουν να κάνεις αιτήσεις και ένας απο τους όρους το να ειναι η πρώτη κατοικία σου. 

Δηλαδή έστω ένας νέος αγρότης (που ψάχνουμε να τους ενισχύσουμε ντεμέκ γιατί μας λείπουν) μένει στο ίδιο σπίτι με τους γονείς του και έχει μια αντλία νερού σε χωράφι (που καίνε αρκετό ρεύμα) αυτός τώρα δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί αν και ειναι 3 τα φυσικά πρόσωπα έχουν σαν κύρια κατοικία την ίδια.. οπότε κάτι ψιλά μόνο για αυτήν θα φύγουν και για το "πολύ" το ρεύμα με την φουσκωμένη ρήτρα για την αντλία τίποτα. 


Ή το άλλο επίσης πολύ συνηθισμένο ειδικά σε άτομα που ήταν μια ζωή ή περισσότερες ζωές ΔΕΗ... το ρεύμα να ειναι στο όνομα εκείνου που το έβαλε όταν έχτισε το σπίτι (πχ του παππού) και να ειναι νεκρός πια αυτός το σπίτι ναι μεν μεταβιβάστηκε αλλά κανένας δεν ασχολήθηκε να αλλάξει όνομα στο ρεύμα.... και εκείνοι εκτός. 


Και όλα αυτά τα ντράβαλα και αδιέξοδα γιατί; Για να χάσει επιπλέον κόσμος την "έκπτωση" (που πάλι απο τις τσέπες βγαίνει σαν φορολογούμενοι πολίτες) του 60% της ρήτρας συγκεκριμένων μόνο μηνών με ανώτατο όριο τα 600 ευρώ.. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ή το άλλο επίσης πολύ συνηθισμένο ειδικά σε άτομα που ήταν μια ζωή ή περισσότερες ζωές ΔΕΗ... το ρεύμα να ειναι στο όνομα εκείνου που το έβαλε όταν έχτισε το σπίτι (πχ του παππού) και να ειναι νεκρός πια αυτός το σπίτι ναι μεν μεταβιβάστηκε αλλά κανένας δεν ασχολήθηκε να αλλάξει όνομα στο ρεύμα.... και εκείνοι εκτός. 

Νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση δεν θα έχεις θέμα γιατί είπαν ότι θα κοιτάνε τα στοιχεία του Ε1 την κύρια κατοικία και τον αριθμό μετρητή της ΔΕΗ και όχι σε ποιον είναι το όνομα του λογαριασμού της ΔΕΗ. Έχουν βάλει και τι θα γίνεται σε περίπτωση που περισσότερα ΑΦΜ θα ζητάνε για το ίδιο ρολόι την επιστροφή. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mogsub είπε

Νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση δεν θα έχεις θέμα γιατί είπαν ότι θα κοιτάνε τα στοιχεία του Ε1 την κύρια κατοικία και τον αριθμό μετρητή της ΔΕΗ και όχι σε ποιον είναι το όνομα του λογαριασμού της ΔΕΗ. Έχουν βάλει και τι θα γίνεται σε περίπτωση που περισσότερα ΑΦΜ θα ζητάνε για το ίδιο ρολόι την επιστροφή. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

Κάτι τέτοια τα κάνουν πάντα για να γλιτώνουν λεφτά απο τις "υπο-περιπτώσεις" δεν υπάρχει λόγος να μην γίνεται μέσω των λογαριασμών (και να πληρώνει το κράτος τους παρούχους κατευθείαν) 

Απλά ποντάρουν στο κάποιοι να μην μπουν καν στον κόπο (όχι τόσο μορφωμένοι που έτσι και αλλιώς δεν καίνε πολύ στην ΔΕΗ και αν και τους στοιχίζει η έξτρα ρήτρα δεν τους στοιχίζει τόσο επειδή η βασική κατανάλωση ειναι μικρή) και όλες τις άλλες κάθε σπίτι έχει τις δικές του ιδιοτροπίες. 

Πχ για το συγκεκριμένο παράδειγμα να το παραλλάξω λίγο.  Οκ έστω ότι δεν μετράει σε ποιανού το όνομα ειναι ο λογαριασμός της ΔΕΗ, Το σπίτι το έχει κληρονομήσει (με τον θάνατο του παππού) ο γιος αλλά δεν ειναι η κύρια του κατοικία συνεχίζει και μένει εκει η μάνα του όμως (η γιαγιά η γυναίκα του παππού δηλαδή) 

Ο γιός μπορεί μόνο την δική του κύρια κατοικία να βάλει μέσα η γιαγιά τον πούλο. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Κάτι τέτοια τα κάνουν πάντα για να γλιτώνουν λεφτά απο τις "υπο-περιπτώσεις" δεν υπάρχει λόγος να μην γίνεται μέσω των λογαριασμών (και να πληρώνει το κράτος τους παρούχους κατευθείαν) 

Απλά ποντάρουν στο κάποιοι να μην μπουν καν στον κόπο (όχι τόσο μορφωμένοι που έτσι και αλλιώς δεν καίνε πολύ στην ΔΕΗ και αν και τους στοιχίζει η έξτρα ρήτρα δεν τους στοιχίζει τόσο επειδή η βασική κατανάλωση ειναι μικρή) και όλες τις άλλες κάθε σπίτι έχει τις δικές του ιδιοτροπίες. 

Πχ για το συγκεκριμένο παράδειγμα να το παραλλάξω λίγο.  Οκ έστω ότι δεν μετράει σε ποιανού το όνομα ειναι ο λογαριασμός της ΔΕΗ, Το σπίτι το έχει κληρονομήσει (με τον θάνατο του παππού) ο γιος αλλά δεν ειναι η κύρια του κατοικία συνεχίζει και μένει εκει η μάνα του όμως (η γιαγιά η γυναίκα του παππού δηλαδή) 

Ο γιός μπορεί μόνο την δική του κύρια κατοικία να βάλει μέσα η γιαγιά τον πούλο. 

Ναι συμφωνώ και εγώ ότι θα μπορούσαν να το δίνουν απευθείας στους παρόχους αλλά γνώμη μου είναι ότι δεν το κάνουν όχι για να κερδίσουν τα ψίχουλα από τις υποπεριπτώσεις αλλά το κάνουν για να ασκούν πολιτική. Εάν τα έδιναν στις εταιρείες απευθείας θα τους έκραζαν όλοι τα μοιράζουν στις εταιρείες κτλ κτλ ενώ τώρα σου πουλάνε την παραμύθα ότι σε σκέφτονται και έρχονται και εκλογές σε λίγο καιρό

Πάντως και στο παράδειγμα σου πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς. Η γιαγιά δεν κάνει δήλωση; Δεν βάζει ως κύρια κατοικία το σπίτι του γιου της; Ο γιος της εάν δεν ζει στο ίδιο σπίτι λογικά θα έχει ως κύρια κατοικία κάποια άλλη, έτσι δεν θα είναι; Οπότε θα πάρε επιστροφή για το άλλο σπίτι αλλιώς θα πάρει επιστροφή για αυτό που μένει μαζί με την μάνα του. Εκτός και αν εννοείς ότι η γιαγιά μένει στο σπίτι αλλά δεν κάνει δήλωση οπότε είναι φάντασμα για την εφορία που μάλλον θα παίζει αυτό που λες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mogsub είπε

Ναι συμφωνώ και εγώ ότι θα μπορούσαν να το δίνουν απευθείας στους παρόχους αλλά γνώμη μου είναι ότι δεν το κάνουν όχι για να κερδίσουν τα ψίχουλα από τις υποπεριπτώσεις αλλά το κάνουν για να ασκούν πολιτική. Εάν τα έδιναν στις εταιρείες απευθείας θα τους έκραζαν όλοι τα μοιράζουν στις εταιρείες κτλ κτλ ενώ τώρα σου πουλάνε την παραμύθα ότι σε σκέφτονται και έρχονται και εκλογές σε λίγο καιρό

Πάντως και στο παράδειγμα σου πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς. Η γιαγιά δεν κάνει δήλωση; Δεν βάζει ως κύρια κατοικία το σπίτι του γιου της; Ο γιος της εάν δεν ζει στο ίδιο σπίτι λογικά θα έχει ως κύρια κατοικία κάποια άλλη, έτσι δεν θα είναι; Οπότε θα πάρε επιστροφή για το άλλο σπίτι αλλιώς θα πάρει επιστροφή για αυτό που μένει μαζί με την μάνα του. Εκτός και αν εννοείς ότι η γιαγιά μένει στο σπίτι αλλά δεν κάνει δήλωση οπότε είναι φάντασμα για την εφορία που μάλλον θα παίζει αυτό που λες

Δεν το ξέρω αυτό ειναι η αλήθεια δηλαδή, δηλαδή αν είσαι φιλοξενούμενος (γιατί αν δεν κάνω λάθος υπο αυτό το καθεστώς μπαίνει κάποιος αν δεν έχει σπίτι στο όνομα του και μένει σε σπίτι που ειναι σε άλλο όνομα και δεν έχει ενοικιαστήριο συμβόλαιο εκει) μπορείς να το γράψεις αυτό σαν κύρια κατοικία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screenshot_20220610-231415_myelpedison.jpg.c748b2da5050d842744ad98ca27ed825.jpgΈβλεπα πριν τον λογαριασμό ΔΕΗ ενός συμφορουμιτη, ο οποίος για 1388Kwh πληρώνει ρήτρα αναπροσαρμογης 389€.

Και σε μένα η Elpedison για 431Kwh μου ζητάει ρήτρα 284€. Δηλαδή κάπου στα 0.66€ ανά κιλοβατώρα!! 

Υπάρχει περίπτωση να χρεώνει η εταιρία αυθαίρετα? Γιατί τόση απόκλιση?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

11 λεπτά πριν, Christoss33 είπε

Screenshot_20220610-231415_myelpedison.jpg.c748b2da5050d842744ad98ca27ed825.jpgΈβλεπα πριν τον λογαριασμό ΔΕΗ ενός συμφορουμιτη, ο οποίος για 1388Kwh πληρώνει ρήτρα αναπροσαρμογης 389€.

Και σε μένα η Elpedison για 431Kwh μου ζητάει ρήτρα 284€. Δηλαδή κάπου στα 0.66€ ανά κιλοβατώρα!! 

1. Υπάρχει περίπτωση να χρεώνει η εταιρία αυθαίρετα?

2. Γιατί τόση απόκλιση?

1. όχι

2. πόσταρε ολόκληρο το λογαριασμό χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

για έναντι vs εκκαθαριστικό μου μοιάζει , φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόση η ρήτρα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Παραθέτω ολόκληρο τον λογαριασμό. Να σημειώσω ότι τους προηγούμενους 3 μήνες έστελνα εγώ τις ενδείξεις του μετρητή και έχω ήδη πληρώσει για τις πρώτες 350Kwh από τις συνολικά 431Kwh του 4μηνου!

 

 

 

Screenshot_20220611-004847_Drive.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Christoss33 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Παραθέτω ολόκληρο τον λογαριασμό. Να σημειώσω ότι τους προηγούμενους 3 μήνες έστελνα εγώ τις ενδείξεις του μετρητή και έχω ήδη πληρώσει για τις πρώτες 350Kwh από τις συνολικά 431Kwh του 4μηνου!

δε δικαιολογείται η ρήτρα , κάνεις αμφισβήτηση , ζητάς ανάλυση και διόρθωση

σε 10 εργάσιμες αν δεν απαντήσουν καταγγελία μέσω ΣτΚ

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...