Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...καλά, δεν είναι θέμα "σόρρυ", δεν σε,,,μάλωσα δα (μια ιδέα, γκρίνιαξα, ναι) - περισσότερο είναι ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ, να μην έχεις λάθος εντύπωση για πιθανά καζίκια που μπορεί να σου προσθέσανε (ή όχι). Καλό είναι να το σιγουρέψεις, πριν μπεις στο τριπάκι της "αμφισβήτησης" (νταξ', δεν θα πάθεις και βαριά ζημιά αν τους στείλεις ζητώντας εξηγήσεις, και ίσως στα ξεκαθαρίσουν οι ίδιοι, ακόμη κι αν όντως τελικά είναι δικό τους λάθος...). Χωρίς λογαριασμούς όμως που είπαμε, εγώ τουλάχιστον δεν...

Σε κάθε περίπτωση, ΜΗΝ το αφήσεις. Όπως μου φαίνεται ότι ήδη το έχεις,,,αφημένο (νομίζω ότι δεν αντέδρασες άμεσα, ενώ θα έπρεπε, είτε έχεις κάνει λάθος, είτε όχι).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, washcloud είπε

...καλά, δεν είναι θέμα "σόρρυ", δεν σε,,,μάλωσα δα (μια ιδέα, γκρίνιαξα, ναι) - περισσότερο είναι ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ, να μην έχεις λάθος εντύπωση για πιθανά καζίκια που μπορεί να σου προσθέσανε (ή όχι). Καλό είναι να το σιγουρέψεις, πριν μπεις στο τριπάκι της "αμφισβήτησης" (νταξ', δεν θα πάθεις και βαριά ζημιά αν τους στείλεις ζητώντας εξηγήσεις, και ίσως στα ξεκαθαρίσουν οι ίδιοι, ακόμη κι αν όντως τελικά είναι δικό τους λάθος...). Χωρίς λογαριασμούς όμως που είπαμε, εγώ τουλάχιστον δεν...

Σε κάθε περίπτωση, ΜΗΝ το αφήσεις. Όπως μου φαίνεται ότι ήδη το έχεις,,,αφημένο (νομίζω ότι δεν αντέδρασες άμεσα, ενώ θα έπρεπε, είτε έχεις κάνει λάθος, είτε όχι).

Καλημέρα και καλό μήνα

Το 0 είναι το παλιότερο και το 2 το πρόσφατο...

Το 1 είναι έναντι 14/1 ως 10/3 (6/3 ενεργοποίησα το σταθερό).

Το 2 είναι εκκαθαριστικός 14/1 έως 12/5 (2 μήνες με ρήτρα  και δυο χωρίς λόγω σταθερού) Δηλαδή εγώ για το διάστημα 1Ος-3Ος/22 πλήρωσα ρήτρα 200€. Αυτό είναι οκ? εκεί είναι το ερώτημά μου.. 

 

0.JPG

1.JPG

2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...συνονόματη : είπαμε σε σπόιλερ και ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον (κάθε) λογαριασμό. Είμαι και γέρος άνθρωπος (:ρ) και δεν έχω όρεξη να μου βγαίνουν τα μάτια, κοιτάζοντας να βρω που αρχίζει ο ένας/πού τελειώνει ο άλλος, ποιο είναι το,,,"0", ποιο το "2" και τί,,,,ρόλο παίζει το "1". Προσωπικά μπερδεύομαι έτσι (κι έχω και διάφορα αυτές τις μέρες και δεν είμαι "για πολλά-πολλά", αν πχ χρειάζεται να "στίψω το κεφάλι"). Αν τα "αποκρυπτογραφήσει" κα'νας korakios (που είναι και τζόβενο:ρ) και αποφανθεί, καλώς. Αλλιώς κάνε τον κόπο να τους ξανανεβάσεις ολόκληρους (σβησμένα προσωπικά στοιχεία), να βλέπουμε ΜΟΝΟ τους λογαριασμούς, "να μας τα λένε ΟΙ ΙΔΙΟΙ" ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ, και να μην χρειάζεται να κάνουμε cross-checking με το τί γράφεις στο κείμενο. Σίγουρα κάποιος "χωρίς παραξενιές" θα βρεθεί να τους καταλάβει - αλλά αν όχι, κάποια στιγμή θα τους ξανατσεκάρω και θα σου πω τί καταλαβαίνω...:-)

(Καλό μήνα back)

edit : πάντως "με μια γρήγορη ματιά"", το "πρόβλημα" το βλέπω στον τελευταίο, όπου αναφέρει "ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ αναπροσρμογή", επειδή δεν αναφέρει το διάστημα για το οποίο την χρεώνουν. Και κάπου εκεί θα (με) βοήθαγε, αν ήταν ολόκληροι που έλεγα οι λογαριασμοί, με ένα scrolling να τσέκαρα με την μία ποια τουλάχιστον περίοδο κατανάλωσης αφορά ο λογαριασμός (κι αν όντως είναι εκκαθαριστικός κτλ), και όχι να ψάχνω σε αυτά που έχεις γράψει (τα οποία τα έχεις γράψει και κάπως "μπερδεμένα" - για 'μένα έστω).

Σε κάθε περίπτωση, σου ΕΧΟΥΝ κιλοβατώρες από Γ1, άρα λογικά εννοούν όσες (όντως) έκαψες το συγκεκριμένο διάστημα. Με μπερδεύει και η (απειροελάχιστη μεν - υπαρκτή δε) διαφορά στην χρέωση της κιλοβατώρας που έχουν, καθώς δεν θυμάμαι από πότε την άλλαξαν, ώστε να το συσχετίσω με την περίοδο κατανάλωσης (αν όντως είναι δηλαδή η σωστή) και την χρέωση της αναπροσαρμογής (και αν επίσης συμφωνεί και αυτή με την συγκεκριμένη περίοδο κατανάλωσης κτλ). Θέλει "δουλίτσα"...(και ολόκληρους λογαριασμούς ;ρ). Θέλω να πω, δεν σου κοτσάρανε απλά μια χρέωση αναπροσαρμογής - είναι βασισμένη σε κατανάλωση που έγινε όσο ήσουν ακόμη Γ1. Τώρα αν τα ποσά, αθροιζόμενα, είναι όντως αυτά που πρέπει να είναι, θα το δούμε....Είναι βέβαια και εκείνο το "ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ" που τα κάνει σαλάτα τα πράμματα, καθώς μέχρι πρότινος δεν υπήρχε σε λογαριασμούς, και είναι και ο πρώτος που βλέπω με αναδρομική χρεωστική (συνήθως πιστωτική βλέπουμε) και μάλιστα τόσο πολλή....Τεσπα, θα δούμε.

edit 2 : ΟΚ, ίσως βιάζομαι, αλλά τελικά νομίζω ότι κατάλαβα : τα πρώτα (του "2ου λογαριασμού") 98 που "πλήρωσες" για αναπροσαρμογή (λιγότερα δηλαδή πλήρωσες, γιατί είναι και οι εκπτώσεις ΤΕΜ), αφαιρέθηκαν στην εκκαθάριση ("τα πήρες πίσω", ας πούμε). Άρα στην ουσία η χρέωση αναπροσαρμογής (μείον πάντα φυσικά και τις πιστώσεις ΤΕΜ) που πραγματικά βγήκε από την τσέπη σου, είναι ΜΟΝΟ του τελευταίου λογαριασμού (και αφορά πάντα/μόνο το διάστημα που ήσουν ακόμα στο Γ1). Δεν ΝΟΜΙΖΩ πως υπάρχει κάποιο λάθος/παραπάνω χρέωση. Απλά όπως τα διατυπώνουν (πια), πρέπει να σου φύγει το κεφάλι για να καταλάβεις τί πληρώνεις, τί σε χρεώνουν, αν έχεις τις σωστές εκπτώσεις, ή αν σου πιάνουν τον......Διότι σε πρώτη ανάγνωση, λες, «μα ρήτρα κι εδώ, ρήτρα κι εκεί, ρήτρα και παραπέρα.....; ΠΟΥ είναι το "σταθερό", οέο;!"»   (. . .)

Από τον επόμενο, δεν θα την ξαναδείς (...ελπίζω δηλαδή :-D) την ρημάδα την λέξη "ρήτρα"....;)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε πριν... οι επιδοτήσεις που ανακοινώθηκαν για Ιούνιο:

https://www.insider.gr/oikonomia/229525/reyma-sta-486-eyro-i-epidotisi-ton-ioynio-gia-tis-protes-300-kilobatores?utm_source=gazzetta&utm_medium=bolm&utm_campaign=best_of_liquidmedia

Κι ένα ωραίo άρθρο για το μοντέλο που θα ισχύσει από Ιούλιο... ό,τι καταλάβατε κατάλαβα κι εγώ. 🤣

https://slpress.gr/oikonomia/asafeia-gia-to-ti-tha-plirosoyn-oi-katanalotes-reymatos/

@korakios

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε πριν... οι επιδοτήσεις που ανακοινώθηκαν για Ιούνιο:

https://www.insider.gr/oikonomia/229525/reyma-sta-486-eyro-i-epidotisi-ton-ioynio-gia-tis-protes-300-kilobatores?utm_source=gazzetta&utm_medium=bolm&utm_campaign=best_of_liquidmedia

ναι τις έβαλα στο excel , το πήρα απόφαση οτι δε βγάζουν ΦΕΚ

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι ένα ωραίo άρθρο για το μοντέλο που θα ισχύσει από Ιούλιο... ό,τι καταλάβατε κατάλαβα κι εγώ. 🤣

https://slpress.gr/oikonomia/asafeia-gia-to-ti-tha-plirosoyn-oi-katanalotes-reymatos/

βγήκε πριν λίγες μέρες το ΦΕΚ , όλα καλά , απλά ξεχάσανε να διευκρινίσουν κάτι :

ποιο είναι το 90% των υπερκερδών ? (έβγαλε κάτι ψίχουλα η ΡΑΕ και ξαναβάλανε να κάνει υπολογισμό!)

στα υπερκέρδη και το 60% επιστροφής θα μετρά στην αφαίρεση  και η έκπτωση συνέπειας ή άλλες εκπτώσεις (πχ το 30%) της ΔΕΗ σαν έκπτωση ρήτρας που (δεν) έχει γίνει ?

Να το θέσω απλά : μπήκε η κατσαρόλα στο μάτι , ξεκίνησε το βράσιμο αλλά δεν ξέρουν τη συνταγή για το μαγείρεμα

https://www.nomotelia.gr/photos/File/105a-22.pdf

Άρθρο 37

Έκτακτη Εισφορά = 90%* [θετική διαφορά του Μικτού
Περιθωρίου Κέρδους * (1- Ποσοστό των Συμβάσεων
Προμήθειας Σταθερής Τιμής) - Εκπτώσεις - επιστροφές
Διμερών Συμβάσεων Αγοραπωλησίας Ηλεκτρικής Ενέρ-
γειας].

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Κι ένα ωραίo άρθρο για το μοντέλο που θα ισχύσει από Ιούλιο... ό,τι καταλάβατε κατάλαβα κι εγώ. 🤣

Εδώ ένα εναλλακτικό που τα λέει πιο καθαρά, κι αν όντως ισχύσει αυτό,,,σωθήκαμε αδέρφια! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, washcloud είπε

Εδώ ένα εναλλακτικό που τα λέει πιο καθαρά, κι αν όντως ισχύσει αυτό,,,σωθήκαμε αδέρφια! :-D

Συμφορουμητη κατι σου φυγε λιγο στο λινκ, για τσεκαρε

 

υγ συμπαθητικη η δεσποινιδα, δε λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
38 minutes ago, fredd0 said:

Συμφορουμητη κατι σου φυγε λιγο στο λινκ, για τσεκαρε

 

υγ συμπαθητικη η δεσποινιδα, δε λεω

Δεν του ξέφυγε, είναι μοντέλο Ιουλίου. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

περσινό είναι ,δεν είδατε ημερομηνία 😂

Spoiler

...busted - είχα καλή πρόθεση πάντως.

Αφού όλοι το ΞΕΡΟΥΜΕ ότι το μοντέλο  που μας περιμένει αυτόν τον Ιούλιο, είναι αυτό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά βγήκε η απόφαση και παίρνει προσωρινή αναστολή η διακοπή ρεύματος

https://www.capital.gr/epikairotita/3638218/prosorini-apagoreusi-diakopis-reumatos-se-eualota-noikokuria-pou-den-plironoun-ti-ritra-anaprosarmogis

με συγκεκριμένες προϋποθέσεις:

ba35e8790ef740a385562327ea74b521.pdf

φυσικά το όλο παιχνίδι θα κριθεί στον Άριο Πάγο μιας και τις επιδοτήσεις τις πληρώνουμε εμείς και η ΡΑΕ δεν έχει κάνει τίποτα απολύτως (edit η ΡΑΕ απλά έβγαλε μια ανακοίνωση μέχρι στιγμής για τον τρόπο ενημέρωσης αλλαγής όρων)

αν το παίξουνε "παράνομη" η ρήτρα γενικότερα , χάθηκε απο τώρα το παιχνίδι

αν το χειριστούνε σωστά θα επιστραφεί όλο το ποσό σε όσους δεν ενημερώθηκαν είτε προσυμβατικά , είτε με ψιλά γράμματα και στους υπόλοιπους θα επιστραφεί μεγάλο μέρος της  απο τις εταιρίες μιας και είναι σαφέστατα διατυπωμένα στον κώδικα προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ σημαντική απόφαση η σημερινή. Μακάρι να έρθουν και ακόμα καλύτερες στο μέλλον. Μπράβο σε οσους παλεύουν για τα δικαιώματα του κόσμου.  

Γνωρίζουμε αν θα αφορά  και σε προστασία  σε περιπτώσεις διακανονισμων;; πχ οικογένειες που πληρούν τα κριτήρια και έχουν  διακανονισμό και δεν μπορούν  να πληρώσουν  την ρήτρα θα κρατούν τον διακανονισμό μη πληρώνοντας την ή εστιάζει στην διακοπη ρεύματος η αποφαση ;

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...