Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη θα κανω αλλαγη λογαριασμου ΔΕΗ επανω στο ονομα μου και το συστημα μου ζηταει να επιλεξω μεταξυ 

MyHome Online

MyHome Enter

Γ1/Γ1Ν

Απο την εμπειρια σας ποιο ειναι το συμφεροτερο και πιο ασφαλες σε σχεση με τα ευτραπελα της ρητρας αναπροσαρμογης που βλεπουμε εδω και καιρο;

Αναμενομενη καταναλωση περιπου 1000 Kwh ανα τετραμηνο, ισως λιγο παραπανω

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, archer100 είπε

Επειδη θα κανω αλλαγη λογαριασμου ΔΕΗ επανω στο ονομα μου και το συστημα μου ζηταει να επιλεξω μεταξυ 

MyHome Online

MyHome Enter

Γ1/Γ1Ν

Απο την εμπειρια σας ποιο ειναι το συμφεροτερο και πιο ασφαλες σε σχεση με τα ευτραπελα της ρητρας αναπροσαρμογης που βλεπουμε εδω και καιρο;

Αναμενομενη καταναλωση περιπου 1000 Kwh ανα τετραμηνο, ισως λιγο παραπανω

E με 1000 τη τετραμηνία, βάσει των τωρινων δεδομένων σε Γ1Ν πας.

Κάνε ένα τσεκάρισμα στο excel που έχει στην υπογραφή του ο συμφορουμίτης @korakios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, pontez2 είπε

E με 1000 τη τετραμηνία, βάσει των τωρινων δεδομένων σε Γ1Ν πας.

Κάνε ένα τσεκάρισμα στο excel που έχει στην υπογραφή του ο συμφορουμίτης @korakios

Ευχαριστω. Εριξα μια ματια, αν καταλαβα καλα τα 

MyHome Online

MyHome Enter

Ειναι σταθερης χρεωσης (χωρις ρητρα αναπροσαρμογης) 

και το Γ1/Γ1Ν με ρητρα αναπροσαρμογης;

Με ενδιαφερει πρωτιστως να αποφυγω τον κινδυνο υψηλης χρεωσης λογω ρητρας, και ας ειναι καπως ακριβοτερος ο λογαριασμος γενικα.

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, archer100 είπε

Ευχαριστω. Εριξα μια ματια, αν καταλαβα καλα τα 

MyHome Online

MyHome Enter

Ειναι σταθερης χρεωσης (χωρις ρητρα αναπροσαρμογης) 

και το Γ1/Γ1Ν με ρητρα αναπροσαρμογης;

Με ενδιαφερει πρωτιστως να αποφυγω τον κινδυνο υψηλης χρεωσης λογω ρητρας, και ας ειναι καπως ακριβοτερος ο λογαριασμος γενικα.

Aκριβώς.

Εσύ λοιπόν κοιτάς πόσες κιλοβατώρες καταναλώνεις ετησίως και πας στο ανάλογο προγραμμα. Αν εχεις μικρή κατανάλωση δεν έχεις λόγο, βάσει των τωρινων δεδομένων, να πας σε σταθερό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, archer100 είπε

Επειδη θα κανω αλλαγη λογαριασμου ΔΕΗ επανω στο ονομα μου και το συστημα μου ζηταει να επιλεξω μεταξυ 

MyHome Online

MyHome Enter

Γ1/Γ1Ν

Απο την εμπειρια σας ποιο ειναι το συμφεροτερο και πιο ασφαλες σε σχεση με τα ευτραπελα της ρητρας αναπροσαρμογης που βλεπουμε εδω και καιρο;

Αναμενομενη καταναλωση περιπου 1000 Kwh ανα τετραμηνο, ισως λιγο παραπανω

είναι πολύ ρευστά και εξαρτάται απο το σύστημα αν βλέπει κύρια κατοικία το σπίτι

αν ναι , τότε μέχρι <300kw/μήνα δίνει μια επιδότηση το κράτος

έχουμε και το άλλο που πλανιέται , αν δίνει για άνω >300kw/μήνα ένα μικρό ποσό (0,10€/kw) ή

σε μη κύριες κατοικίες αν δίνει 0,10€/kw στο σύνολο της κατανάλωσης

με 0,10 επιδότηση και 0,30 χοντρική είσαι πιο χαμηλά απο τα ακριβά σταθερά , αλλά αν ανέβει η χοντρική μπορεί και να το ξεπεράσει.

Δυστυχώς δεν έχω βρει ΦΕΚ για Μάιο&Ιούνιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι πολύ ρευστά και εξαρτάται απο το σύστημα αν βλέπει κύρια κατοικία το σπίτι

αν ναι , τότε μέχρι <300kw/μήνα δίνει μια επιδότηση το κράτος

έχουμε και το άλλο που πλανιέται , αν δίνει για άνω >300kw/μήνα ένα μικρό ποσό (0,10€/kw) ή

σε μη κύριες κατοικίες αν δίνει 0,10€/kw στο σύνολο της κατανάλωσης

με 0,10 επιδότηση και 0,30 χοντρική είσαι πιο χαμηλά απο τα ακριβά σταθερά , αλλά αν ανέβει η χοντρική μπορεί και να το ξεπεράσει.

Δυστυχώς δεν έχω βρει ΦΕΚ για Μάιο&Ιούνιο

 

Ο,τι μιλαγα με τον λογιστή μου.

Περιμένουν ολοι το ΦΕΚ να δούνε τι παιζει με τις επιδοτήσεις για να δουν τι θα κάνουν με τις πρωτες και δευτερες κατοικίες κάποιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, archer100 είπε

Ευχαριστω. Εριξα μια ματια, αν καταλαβα καλα τα 

MyHome Online

MyHome Enter

Ειναι σταθερης χρεωσης (χωρις ρητρα αναπροσαρμογης) 

και το Γ1/Γ1Ν με ρητρα αναπροσαρμογης;

Με ενδιαφερει πρωτιστως να αποφυγω τον κινδυνο υψηλης χρεωσης λογω ρητρας, και ας ειναι καπως ακριβοτερος ο λογαριασμος γενικα.

Ποιος είπε οτι δεν έχει ρήτρα? Χαχα εμένα με σταθερό μου χρέωσαν αναδρομική ρήτρα 101€, άρα? Το ίδιο πράγμα με άλλο περιτύλιγμα ..... και πληρώνεις και ακριβότερη kwh

Επεξ/σία από anastas11a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anastas11a είπε

Ποιος είπε οτι δεν έχει ρήτρα? Χαχα εμένα με σταθερό μου χρέωσαν αναδρομική ρήτρα 101€, άρα? Το ίδιο πράγμα με άλλο περιτύλιγμα .....

ρήτρα Γ1 απο 5/8/21

δες του λογαριασμούς σου και υπολόγισε αν είναι σωστά

φυσικά εννοείται οτι απο 1/9/21 θα έπρεπε να πάρεις και επιδοτήσεις ΤΕΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

ρήτρα Γ1 απο 5/8/21

δες του λογαριασμούς σου και υπολόγισε αν είναι σωστά

φυσικά εννοείται οτι απο 1/9/21 θα έπρεπε να πάρεις και επιδοτήσεις ΤΕΜ

η ρήτρα 8/10/21 ήταν 27,97 ,

18/1/22 184,3€, (άλλαξα σε enter κάπου Φλεβάρη)

3/22 98,43 και

τώρα 101€ Δεν ξέρω πως να το υπολογίσω σε κάθε εκκαθαριστικό μου υπολογίζει 1000-1100kwh( θα τσεκάρω αν ισχύει)

ρήτρα προσθέτει σε κάθε εκκαθαριστικό και σε μερικούς έναντι... Με ποια λογική δε γνωρίζω..

Επεξ/σία από anastas11a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anastas11a είπε

η ρήτρα 8/10/21 ήταν 27,97 ,

18/1/22 184,3€, (άλλαξα σε enter κάπου Φλεβάρη)

3/22 98,43 και

τώρα 101€ Δεν ξέρω πως να το υπολογίσω σε κάθε εκκαθαριστικό μου υπολογίζει 1000-1100kwh( θα τσεκάρω αν ισχύει)

απο 5/8 έως ~15/2 (έστω τότε ενεργοποιήθηκε το enter) η προσαύξηση για Γ1 βγαίνει 0,1623€/kw

φυσικά μπορεί να κάνανε και λάθος ,δηλαδή να τα έχεις πληρώσει επομένως στέλνεις αμφισβήτηση και ζητάς ανάλυση

πάντως δεν έχει ρήτρα το enter/online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

απο 5/8 έως ~15/2 (έστω τότε ενεργοποιήθηκε το enter) η προσαύξηση για Γ1 βγαίνει 0,1623€/kw

φυσικά μπορεί να κάνανε και λάθος ,δηλαδή να τα έχεις πληρώσει επομένως στέλνεις αμφισβήτηση και ζητάς ανάλυση

πάντως δεν έχει ρήτρα το enter/online

το τιμολόγιο λέει my home enter& greenpass και στη ρήτρα τώρα αναδρ.ρητρα αναπροσαρμογής. φυσικά αναφέρει κάποιες αφαιρέσεις, πιστώσεις κτλ

η αμφισβήτηση πώς στέλνεται? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anastas11a είπε

το τιμολόγιο λέει my home enter& greenpass και στη ρήτρα τώρα αναδρ.ρητρα αναπροσαρμογής. φυσικά αναφέρει κάποιες αφαιρέσεις, πιστώσεις κτλ

δεν έχει σημασία τι λέει το τιμολόγιο , μέχρι και 2 έτη πριν γίνονται διορθώσεις

3 λεπτά πριν, anastas11a είπε

η αμφισβήτηση πώς στέλνεται? Ευχαριστώ.

μπες στα χρήσιμα έντυπα στο site , κάπου εκεί είναι και γράφει και το email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η ΔΕΗ προχωρά εναντίον των συλλογικών αγωγών από ΕΚΠΟΙΖΩ - ΙΝΚΑ  για την ρήτρα αναπροσαρμογής. Άρα θα τραβήξει πολύ καιρό το κλέψιμο 😒

πηγή: Πρώτο Πρόγραμμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, anastas11a είπε

η ρήτρα 8/10/21 ήταν 27,97 ,

18/1/22 184,3€, (άλλαξα σε enter κάπου Φλεβάρη)

3/22 98,43 και

τώρα 101€ Δεν ξέρω πως να το υπολογίσω σε κάθε εκκαθαριστικό μου υπολογίζει 1000-1100kwh( θα τσεκάρω αν ισχύει)

ρήτρα προσθέτει σε κάθε εκκαθαριστικό και σε μερικούς έναντι... Με ποια λογική δε γνωρίζω..

...αν θες σωστή απάντηση, ανέβασε σε σπόιλερ ολόκληρους (σβησμένα προσωπικά στοιχεία) τους λογαριασμούς που έχουν εκδοθεί από τότε που είσαι στο Enter.

(...μάλλον κάτι βλέπεις/καταλαβαίνεις λάθος. Και μόνο το γεγονός ότι είσαι "κάπου από Φλεβάρη" στο σταθερό, που σημαίνει ότι ζήτημα να έχεις λάβει ΕΝΑΝ εκκαθαριστικό και ταυτόχρονα υποστηρίζεις ότι "σε ΚΑΘΕ εκκαθαριστικό μου  υπολογίζει,,,,,", ενισχύει την υπόθεση του "κάτι διαβάζεις λάθος". Πληρώνεις 0,18 χωρίς επιδότηση, ακριβώς για να μην έχεις χρεώσεις αναπροσαρμογής, όπως άπειροι άλλοι. Είναι λίγο κάπως λοιπόν να ισχυρίζεσαι "ποιος το λέει ότι δεν έχει;". Λάθη σίγουρα γίνονται και τις περισσότερες φορές διορθώνονται - έστω και αρκετό καιρό μετά - αλλά έτσι αβίαστα να λέμε "ποιος το λέει;", ε ΕΙΝΑΙ κάπως. ΟΤΑΝ δεν συμβαίνει, δηλαδή. ΑΝ συμβαίνει, και είσαι δυστυχής εξαίρεση, πάσο. Αλλά καλό είναι να ξεδιαλύνουμε τί πραγματικά συμβαίνει, και για ΑΥΤΟ, μόνο αν ανεβάσεις λογαριασμούς που είπα, θα βγει άκρη.) 

Και για να μην τυχόν νομίσεις ότι "μου έθιξες την ΔΕΗ", ούτε καν είμαι σε αυτήν. Και δόξα τω θεώ, έχει ΚΑΙ αυτή άπειρα μπαλώματα να βάλει κανείς στην γούνα της....Αλλά επί του συγκεκριμένου, ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ (και όχι βεβαιότητα), έχεις κάνει κάποιο λάθος. 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, washcloud είπε

...αν θες σωστή απάντηση, ανέβασε σε σπόιλερ ολόκληρους (σβησμένα προσωπικά στοιχεία) τους λογαριασμούς που έχουν εκδοθεί από τότε που είσαι στο Enter.

(...μάλλον κάτι βλέπεις/καταλαβαίνεις λάθος. Και μόνο το γεγονός ότι είσαι "κάπου από Φλεβάρη" στο σταθερό, που σημαίνει ότι ζήτημα να έχεις λάβει ΕΝΑΝ εκκαθαριστικό και ταυτόχρονα υποστηρίζεις ότι "σε ΚΑΘΕ εκκαθαριστικό μου  υπολογίζει,,,,,", ενισχύει την υπόθεση του "κάτι διαβάζεις λάθος". Πληρώνεις 0,18 χωρίς επιδότηση, ακριβώς για να μην έχεις χρεώσεις αναπροσαρμογής, όπως άπειροι άλλοι. Είναι λίγο κάπως λοιπόν να ισχυρίζεσαι "ποιος το λέει ότι δεν έχει;". Λάθη σίγουρα γίνονται και τις περισσότερες φορές διορθώνονται - έστω και αρκετό καιρό μετά - αλλά έτσι αβίαστα να λέμε "ποιος το λέει;", ε ΕΙΝΑΙ κάπως. ΟΤΑΝ δεν συμβαίνει, δηλαδή. ΑΝ συμβαίνει, και είσαι δυστυχής εξαίρεση, πάσο. Αλλά καλό είναι να ξεδιαλύνουμε τί πραγματικά συμβαίνει, και για ΑΥΤΟ, μόνο αν ανεβάσεις λογαριασμούς που είπα, θα βγει άκρη.) 

Και για να μην τυχόν νομίσεις ότι "μου έθιξες την ΔΕΗ", ούτε καν είμαι σε αυτήν. Και δόξα τω θεώ, έχει ΚΑΙ αυτή άπειρα μπαλώματα να βάλει κανείς στην γούνα της....Αλλά επί του συγκεκριμένου, ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ (και όχι βεβαιότητα), έχεις κάνει κάποιο λάθος. 

Μπορεί και να έχεις δίκιο.

Μπήκα enter 6/3 (τελικά) o λογαριασμός μου είναι εκκαθαριστικός απο 14/1 έως 14/5 και γράφει, όπως είπα, αναδρομική ρήτρα 101. (φαντάζομαι 14/1 έως 6/3)

στον έναντι 14/1 έως 10/3 χρεώνει επίσης 98,43 ρήτρα...

Δεν ήξερα οτι για το ίδιο διάστημα χρεώνει ρήτρα δυο φορές, γιαυτό όλο το παραπάνω.. Αν κάνω λάθος σορρυ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...