Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Lucifer είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΠΟΙΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΣΤΡΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ;

deh.png

πολλά τα €, πολλές και οι 7700. Deadly combo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντλία θερμότητας φίλε. Στο μόνο που νικάω είναι τιμή κιλοβατώρας αλλά δώρον άδωρον. Δόσεις και περιμένουμε Ιούνιο το ΦΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Εντωμεταξύ δεν έχουν βάλει καθόλου νυχτερινό.
Ζήτα καλού κακού να το ξαναδούν.

Το είδα κι εγώ και είναι το ίδιο και σε προηγούμενο εκκαθαριστικό. Απ' όπου και να το πιάσεις λερώνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lucifer είπε

Το είδα κι εγώ και είναι το ίδιο και σε προηγούμενο εκκαθαριστικό. Απ' όπου και να το πιάσεις λερώνεσαι.

Και το πάγιο γιατί το εισπράττουν; Έχεις Γ1Ν έτσι και όχι απλό Γ1;
Στις Ενδείξεις Μετρητή έχεις καταμέτρηση ημερήσιες και νυχτερινές ή και κει έχει 7707kwh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Και το πάγιο γιατί το εισπράττουν; Έχεις Γ1Ν έτσι και όχι απλό Γ1;
Στις Ενδείξεις Μετρητή έχεις καταμέτρηση ημερήσιες και νυχτερινές ή και κει έχει 7707kwh;

Γ1Ν

Δείχνει μηδενική μεταβολή στις νυχτερινές κιλοβατώρες στην ανάλυση. Το ίδιο και ο προηγούμενος εκκαθαριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Γ1Ν

Δείχνει μηδενική μεταβολή στις νυχτερινές κιλοβατώρες στην ανάλυση. Το ίδιο και ο προηγούμενος εκκαθαριστικός.

Κατεβάζεις γενικό όταν κοιμάσαι; :P
Βασικά όχι ότι θα γλίτωνες και πολλά μπροστά στα 2k ρήτρα αλλά γιατί να τους τα χαρίσεις;
Ένα 20% της κατανάλωσης είναι περίπου 1500*0.04€=60 + ρυθμιζόμενες κάνα 100€ πες.
Στείλε στην εξυπηρέτηση και πες ότι συμβαίνει εδώ και 8 μήνες και ζήτα διορθωτικό λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, grinder_ είπε

Κατεβάζεις γενικό όταν κοιμάσαι; :P
Βασικά όχι ότι θα γλίτωνες και πολλά μπροστά στα 2k ρήτρα αλλά γιατί να τους τα χαρίσεις;
Ένα 20% της κατανάλωσης είναι περίπου 1500*0.04€=60 + ρυθμιζόμενες κάνα 100€ πες.
Στείλε στην εξυπηρέτηση και πες ότι συμβαίνει εδώ και 8 μήνες και ζήτα διορθωτικό λογαριασμό.

Φοβάμαι να το πειράξω όσο τρέχει αυτός ο λογαριασμός. Έκανα μεγάλη μπινιά για να πετύχω αυτή την τιμή κιλοβατώρας και φοβάμαι ότι αν γίνει αναθεώρηση, μπορεί να χρεωθεί με τρέχουσες τιμές η ημερήσια και όσο κέρδος και αν έχω από το νυχτερινό, στη σούμα θα μου βγει ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Φοβάμαι να το πειράξω όσο τρέχει αυτός ο λογαριασμός. Έκανα μεγάλη μπινιά για να πετύχω αυτή την τιμή κιλοβατώρας και φοβάμαι ότι αν γίνει αναθεώρηση, μπορεί να χρεωθεί με τρέχουσες τιμές η ημερήσια και όσο κέρδος και αν έχω από το νυχτερινό, στη σούμα θα μου βγει ακριβότερο.

Ποια τιμή; Τίποτα δεν πέτυχες σε χρεώνουν σύμφωνα με τον τιμοκατάλογό τους https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1n/

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Φοβάμαι να το πειράξω όσο τρέχει αυτός ο λογαριασμός. Έκανα μεγάλη μπινιά για να πετύχω αυτή την τιμή κιλοβατώρας και φοβάμαι ότι αν γίνει αναθεώρηση, μπορεί να χρεωθεί με τρέχουσες τιμές η ημερήσια και όσο κέρδος και αν έχω από το νυχτερινό, στη σούμα θα μου βγει ακριβότερο.

...?

Είπα να στο γράψω και χθες (κάτι έγραψες για "νίκη" που δεν κατάλαβα τί εννοούσες) : το έχεις πάρει όλο πολύ λάθος...Όπως σου λέει κι ο αποπάνω, με την στάνταρ τιμή του Γ1 έχεις τιμολογηθεί (για πάνω από 2Κ kWh για την ακρίβεια). Πράγμα αυτοκτονικό βέβαια, καθώς με αντλία θερμότητας έπρεπε να είχες πάει έστω αρχές Δεκέμβρη σε σταθερό με 0,10 για 2 χρόνια. Μη σου πω ακόμη κι όταν πήγε 0,17. Εντύπωση μου κάνει, δεν πήρες χαμπάρι τί γινόταν στο σχετικό θρεντ...;

Εν τω μεταξύ, δεν είναι τόσο το θέμα τί "έφαγες" ως τώρα (κι όπως λες, όλο και κάτι θα πάρεις πίσω από "την επιστροφή" ό,ποτε την κάνουν), αλλά το τί θα σε περιμένει τον χειμώνα του '23 με αντλία (τα "πλαφόν" άκου τα λίγο βερεσέ - μέχρι τουλάχιστον να τα δεις στην πράξη). Λογικά την έβαλες με περσινοπροπέρσινα "Εξοικονομώ", που το ρεύμα ήταν "νορμάλ". Και σίγουρα η ζέστη της δεν έχει σχέση με των κλιματιστικών, αλλά πλαφόν-ξεπλαφόν, θα βογγήξεις και το '23, καθώς πάνω απ' όλα η υψηλή κατανάλωση είναι το θέμα. Είναι σα να καις φουλ πετρέλαιο ρε συ. Ή που θα την καις πολύ λιγότερο και όχι συνεχόμενα όπως λένε οι προδιαγραφές της (άρα θα παγώνεις), ή σκέψου σοβαρά να την πουλήσεις και να βάλεις πχ 2 κλιματιστικά (μαζί με εξωτερικό βάψιμο με ειδική μονωτική μπογιά, το λιγότερο - αν δεν έχει ήδη το σπίτι. που για να έχεις κάψει ~8Κ, μάλλον δεν έχει). Έξοδα θα είναι και αυτά, αλλά τουλάχιστον με αυτά θ' αποσβέσεις από τους λογαριασμούς και θα σου μείνουν μόνωση και κλιματιστικά, ενώ με την αντλία απλά θα τα χώνεις στον πάροχο. Εσύ ξέρεις καλύτερα, αλλά οι αντλίες από τέλος '21 γίνανε ολομέταξα βρακιά και θέλουν επιδεξιότατους πορτοφόλους....

Btw, μάλλον έχεις παλιό μετρητή - με διπλό καντράν για νυχτερινό, και ο σχετικός μηχανισμός έχει χαλάσει. Βγες δες το μετα τις 23:00 και σιγούρεψέ το και ειδοποίησε ΔΕΔΔΗΕ να επιληφθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Lucifer είπε

Γ1Ν

Δείχνει μηδενική μεταβολή στις νυχτερινές κιλοβατώρες στην ανάλυση. Το ίδιο και ο προηγούμενος εκκαθαριστικός.

Μήπως είναι ψηφιακός μετρητής; Έχω διαβάσει δεκάδες περιστατικά με γιωτάδες τεχνικούς που μετράνε το σύνολο (και το βάζουν όλο στο ημερήσιο) αντί να μετρήσουν ημερήσιο και νυχτερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
56 minutes ago, ekrepali said:

Μήπως είναι ψηφιακός μετρητής; Έχω διαβάσει δεκάδες περιστατικά με γιωτάδες τεχνικούς που μετράνε το σύνολο (και το βάζουν όλο στο ημερήσιο) αντί να μετρήσουν ημερήσιο και νυχτερινό.

Yeap, σε μένα δήλωναν τις ημερήσιες για νυχτερινές και τις νυχτερινές για ημερήσιες. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Lucifer είπε

Φοβάμαι να το πειράξω όσο τρέχει αυτός ο λογαριασμός. Έκανα μεγάλη μπινιά για να πετύχω αυτή την τιμή κιλοβατώρας και φοβάμαι ότι αν γίνει αναθεώρηση, μπορεί να χρεωθεί με τρέχουσες τιμές η ημερήσια και όσο κέρδος και αν έχω από το νυχτερινό, στη σούμα θα μου βγει ακριβότερο.

Όπως σου είπαν ήδη δεν έχεις πετύχει καμία "ιδιαίτερη" τιμή kwh. Αντιθέτως, αφού ο μετρητής φαίνεται να μην καταγράφει καθόλου νυχτερινές πιθανόν να έχει βλάβη οπότε ακόμα ένας λόγος να τους ειδοποιήσεις.

Πάντως έχεις το "κλασικό" οικιακό τιμολόγιο της ΔΕΗ Γ1 με νυχτερινό μετρητή που... δεν μετράει.
Μήπως είχες συζητήσει κάποιο σταθερό συμβόλαιο κατά το παρελθόν και επαναπαύτηκες ότι είχε ενεργοποιηθεί;

Δες για το σταθερό myHome Online ακόμα και τώρα με 0,23€/kwh.
0.28€/kwh σου βγαίνει στο Γ1 που είσαι οπότε θα εξοικονομήσεις ένα 400€ (8000*0,05) χωρίς να βασίζεσαι σε αόριστες ανακοινώσεις και μέτρα που θα ευνοούν τα καρτέλ και όχι τους καταναλωτές.

14 ώρες πριν, Thresh είπε

Yeap, σε μένα δήλωναν τις ημερήσιες για νυχτερινές και τις νυχτερινές για ημερήσιες. 😛

Δε σε χάλασε.:P Εσύ μην τους ειδοποιήσεις σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Lucifer είπε

Φοβάμαι να το πειράξω όσο τρέχει αυτός ο λογαριασμός. Έκανα μεγάλη μπινιά για να πετύχω αυτή την τιμή κιλοβατώρας και φοβάμαι ότι αν γίνει αναθεώρηση, μπορεί να χρεωθεί με τρέχουσες τιμές η ημερήσια και όσο κέρδος και αν έχω από το νυχτερινό, στη σούμα θα μου βγει ακριβότερο.

Για πιο λόγο δεν είχες κάνει σταθερό αφού παρακολούθεις το φόρουμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...