Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, batatoudis είπε

Τι την ήθελες την οικονομία; ας κατανάλωνες και τώρα 120 kWh περισσότερο!!

Πέραν την πλάκας, και επειδή βλέπω μικρό ποσό χρέωσης ρήτρας για λογαριασμό 4μήνου (άρα είσαι κάτω από 300kWh κατανάλωση το μήνα), μήπως το σπίτι που μένεις δεν είναι δηλωμένο σαν κύρια κατοικία και η όποια επιστροφή αφορά επιδότηση κράτους που καταβλήθηκε μόνο για το μήνα Δεκέμβριο; (υποθέτωντας πάντα ότι ο τελευταίος εκκαθαριστικός που έλαβες έπιανε και τον Δεκέμβριο ή μέρος του)

Edit: Όλα τα παραπάνω βασίζονται στο ότι η ρήτρα και η κρατική επιδότηση εμφανίζονται μόνο στον εκκαθαριστικό (αυτό καταλαβαίνω από όσα γράφεις). Αν εμφανίζονται και σε ενδιάμεσους έναντι λογαριασμούς τότε πρέπει να δεις το σύνολο των λογαριασμών του 4μήνου γιατί σε κάποια σημεία γίνεται εκκαθάριση στο τέλος και σε κάποια όχι (π.χ. μπορεί να πήρες σημαντικές εκπτώσεις ΤΕΜ σε ενδιάμεσους έναντι λογαριασμούς και γι' αυτό να έχεις χαμηλή επιδότηση στον τελευταίο).

ΠΩΠΩ εισαι τσακαλι!!!  περιοδο 10/9/21-10/1/22 πηγε καλα!  μετα ομως 11/1-10/5  τσεκουρι!!!

Εδω 10/9/21-10/1/22   στο εναντι δεν υπηρχε ρητρα.Μπηκε μονο στον εκκαθ. και εγινε και καλη εκπτωση!!!

Στο 11/1-10/5 ειχε ρητρα και στο εναντι με πολυ μικρη εκπτωση και στους 2 δηλαδη ενταντι και εκκαθ.

Ετσι εξηγειται γιατι στην κυρια εξακολουθει να πηγαινει ''νορμαλ''!!!

Τουλαχιστον εβγαλα καποια ακρη.. καποια ''λογικη''

THANKS!!!

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση οποίος μπορεί ας απαντήσει.. 

Οταν έχει γίνει δωρεάν παραχώρηση ακινήτου και το ρολόι ειναι στο όνομα του ατόμου που έχει λάβει την δωρεάν παραχώρηση θεωρείται πρώτη κατοικία? Άρα δικαιούται να πάρει το επίδομα ρεύματος τον Ιούνιο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
17 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Μια ερώτηση οποίος μπορεί ας απαντήσει.. 

Οταν έχει γίνει δωρεάν παραχώρηση ακινήτου και το ρολόι ειναι στο όνομα του ατόμου που έχει λάβει την δωρεάν παραχώρηση θεωρείται πρώτη κατοικία? Άρα δικαιούται να πάρει το επίδομα ρεύματος τον Ιούνιο ? 

λογιστή ρώτα

  edit @vagelis2019

17 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Άρα δικαιούται να πάρει το επίδομα ρεύματος

απο 1/1/22 μπαίνει σε πρώτη κατοικία ήδη (επιδότηση ΤΕΜ)

17 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

τον Ιούνιο ? 

δεν έχει ισχύει κάτι τέτοιο, όταν και αν ισχύσει ,βλέπουμε

 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

λογιστή ρώτα

  edit @vagelis2019

απο 1/1/22 μπαίνει σε πρώτη κατοικία ήδη (επιδότηση ΤΕΜ)

δεν έχει ισχύει κάτι τέτοιο, όταν και αν ισχύσει ,βλέπουμε

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εχει αφαιρεθεί κάποιο ποσό από ταμείο ενεργειακής μετάβασης( λογικά ΤΕΜ) 

Λένε διαφορά έχουν βγάλει και τρόπο υπολογισμου και μπήκα στην διαδικασία να δω αν πληρω τις προϋποθέσεις.. αλλά σωστά το είπες δεν έχει γίνει επίσημο νομιζω.. 

Εχω ρήτρα λίγο πάνω από 1000 ευρώ  στον εκκαθαριστικό Νοέμβριο - Μάρτιο και λίγο πάνω από 4000kwh  και έτσι όπως τα υπολόγισα μπορεί να πάρω κοντά στα 500 ευρώ... Άντε να δούμε τι θα γίνει γτ δεν πάει αλλο... 

Θα προκύψουν και άλλα θέματα σίγουρα  ταυτοποίηση κλπ.. αλλά εφόσον παίρνω ΤΕΜ είναι πρώτη κατοικία!!

είμαι κομπλέ για αρχή τουλάχιστον.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα και συγγνώμη εαν δεν έγραψα στο σωστό thread.

Είμαι και γω στο τιμημένο Γ1Ν οικιακό και η πρώτη φορά που μου ήρθε ρήτρα αναπρ. είναι στον τελευταιο λογαριασμό (εκκαθαριστικός 21/12/2021 - 17/04/2022). Φυσικά, αφού προσμετρώνται και οι kwh όλου του 4μήνου, έχει ανέβει πολύ το φέσι. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί το σπίτι είναι το πατρικό, έχει πολλά τετραγωνικά/τέλη στο δήμο/ παλιές συσκευές κτλ.

1)Αφού δεν είχε έρθει μέχρι τώρα σε έναντι λογαριασμό ρήτρα αναπρ. να το θεωρήσω ότι θα έρχεται μόνο με τους εκκαθαριστικούς;

2)Θεωρείτε σωστή την κίνηση να αλλάξω έστω τώρα σε Home enter για να γλυτώσω τουλάχιστον τη ρήτρα στο κοντινό μέλλον ; Έστω και αν θα έχω 0.245/0.18 euro/kwh που είναι παραπάνω από το διπλάσιο που πλήρωνα και θα τσούξει κ αυτό.

Ευχαριστώ

4324242.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ka84 είπε

Καλησπέρα και από μένα και συγγνώμη εαν δεν έγραψα στο σωστό thread.

Είμαι και γω στο τιμημένο Γ1Ν οικιακό και η πρώτη φορά που μου ήρθε ρήτρα αναπρ. είναι στον τελευταιο λογαριασμό (εκκαθαριστικός 21/12/2021 - 17/04/2022). Φυσικά, αφού προσμετρώνται και οι kwh όλου του 4μήνου, έχει ανέβει πολύ το φέσι. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί το σπίτι είναι το πατρικό, έχει πολλά τετραγωνικά/τέλη στο δήμο/ παλιές συσκευές κτλ.

1)Αφού δεν είχε έρθει μέχρι τώρα σε έναντι λογαριασμό ρήτρα αναπρ. να το θεωρήσω ότι θα έρχεται μόνο με τους εκκαθαριστικούς;

2)Θεωρείτε σωστή την κίνηση να αλλάξω έστω τώρα σε Home enter για να γλυτώσω τουλάχιστον τη ρήτρα στο κοντινό μέλλον ; Έστω και αν θα έχω 0.245/0.18 euro/kwh που είναι παραπάνω από το διπλάσιο που πλήρωνα και θα τσούξει κ αυτό.

Ευχαριστώ

4324242.png

0.18 εχει τελειωσει. 0,25 ειναι η νεα τιμη της ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ka84 είπε

1)Αφού δεν είχε έρθει μέχρι τώρα σε έναντι λογαριασμό ρήτρα αναπρ. να το θεωρήσω ότι θα έρχεται μόνο με τους εκκαθαριστικούς;

όχι , πρόσφατα ξεκίνησε και σε έναντι

2 λεπτά πριν, Ka84 είπε

Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί το σπίτι είναι το πατρικό

και όμως φαίνεται σε κάποιον κύρια κατοικία , τυχερός είσαι μιας και πήρες επιδότηση ΤΕΜ για απο 1/1/22

βέβαια έτσι όπως τα γράφει η ΔΕΗ είναι μπερδεμένη

4 λεπτά πριν, Ka84 είπε

2)Θεωρείτε σωστή την κίνηση να αλλάξω έστω τώρα σε Home enter για να γλυτώσω τουλάχιστον τη ρήτρα στο κοντινό μέλλον ; Έστω και αν θα έχω 0.245/0.18 euro/kwh που είναι παραπάνω από το διπλάσιο που πλήρωνα και θα τσούξει κ αυτό.

άργησες ,  ~0,24€/kw σου βγήκε ήδη , περίμενε μια εβδομάδα τα νέα μέτρα

Spoiler

σε άλλο τόπικ δες για πρώτα για μόνωση και μετά για κλιματιστικά , αν έχεις θερμοπομπούς τους πετάς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2022 στις 8:28 ΜΜ, korakios είπε

όχι , πρόσφατα ξεκίνησε και σε έναντι

και όμως φαίνεται σε κάποιον κύρια κατοικία , τυχερός είσαι μιας και πήρες επιδότηση ΤΕΜ για απο 1/1/22

βέβαια έτσι όπως τα γράφει η ΔΕΗ είναι μπερδεμένη

άργησες ,  ~0,24€/kw σου βγήκε ήδη , περίμενε μια εβδομάδα τα νέα μέτρα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

σε άλλο τόπικ δες για πρώτα για μόνωση και μετά για κλιματιστικά , αν έχεις θερμοπομπούς τους πετάς

 

Για σας θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω συμβόλαιο φιξ και από τον πρώτο λογαριασμό σύνολο 3 ο τελευταίος εκκαθαριστικός μου χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής χωρίς να με ενημερώσουν και μου έχουν χρεώσει περίπου 1.300 ευρώ ρήτρα αναπροσαρμογής.

Το συμβόλαιό μου αναφέρει ότι θα έπρεπε να με ενημερώσουν γραπτός για αλλαγή συμβολαίου και να αποφασίσω εάν θα το δεχτώ η θα άλλαζα πάροχο και δεν είχα καμιά ιδιοποίηση απλά την ρήτρα αναπροσαρμογής στον λογαριασμό ποιες είναι η ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Για σας θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω συμβόλαιο φιξ και από τον πρώτο λογαριασμό σύνολο 3 ο τελευταίος εκκαθαριστικός μου χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής χωρίς να με ενημερώσουν και μου έχουν χρεώσει περίπου 1.300 ευρώ ρήτρα αναπροσαρμογής.

Το συμβόλαιό μου αναφέρει ότι θα έπρεπε να με ενημερώσουν γραπτός για αλλαγή συμβολαίου και να αποφασίσω εάν θα το δεχτώ η θα άλλαζα πάροχο και δεν είχα καμιά ιδιοποίηση απλά την ρήτρα αναπροσαρμογής στον λογαριασμό ποιες είναι η ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσω.

Ευχαριστώ.

Στείλε email στο παροχο σου... Πάρε και τηλέφωνο.. Από ποτε είσαι εκεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Για σας θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω συμβόλαιο φιξ και από τον πρώτο λογαριασμό σύνολο 3 ο τελευταίος εκκαθαριστικός μου χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής χωρίς να με ενημερώσουν και μου έχουν χρεώσει περίπου 1.300 ευρώ ρήτρα αναπροσαρμογής.

Το συμβόλαιό μου αναφέρει ότι θα έπρεπε να με ενημερώσουν γραπτός για αλλαγή συμβολαίου και να αποφασίσω εάν θα το δεχτώ η θα άλλαζα πάροχο και δεν είχα καμιά ιδιοποίηση απλά την ρήτρα αναπροσαρμογής στον λογαριασμό ποιες είναι η ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσω.

Ευχαριστώ.

Το παρόν thread είναι για "ρήτρα αναπροσρμαγής ΣΤΗΝ ΔΕΗ". Σίγουρα μιλάς για ΔΕΗ; Κι αν ναι, το "φιξ" πρόγραμμά σου έχει όνομα. Ποιο είναι; MyHome Onine ή MyHome Enter; Από ποια ημερομηνία έχεις μπει σε αυτό;

To δε "και από τον πρώτο λογαριασμό σύνολο 3 ο τελευταίος εκκαθαριστικός μου χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής" δεν βγάζει καθαρό νόημα. Επαναδιατύπωσε τί εννοείς.

Για την ακρίβεια, καλό θα ήταν ν' ανεβάσεις τον συγκεκριμένο εκκαθαριστικό (σβήσε προσωπικά στοιχεία πρώτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

Το παρόν thread είναι για "ρήτρα αναπροσρμαγής ΣΤΗΝ ΔΕΗ". Σίγουρα μιλάς για ΔΕΗ; Κι αν ναι, το "φιξ" πρόγραμμά σου έχει όνομα. Ποιο είναι; MyHome Onine ή MyHome Enter; Από ποια ημερομηνία έχεις μπει σε αυτό;

To δε "και από τον πρώτο λογαριασμό σύνολο 3 ο τελευταίος εκκαθαριστικός μου χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής" δεν βγάζει καθαρό νόημα. Επαναδιατύπωσε τί εννοείς.

Για την ακρίβεια, καλό θα ήταν ν' ανεβάσεις τον συγκεκριμένο εκκαθαριστικό (σβήσε προσωπικά στοιχεία πρώτα).

Συγνώμη δεν το είδα οτι ηταν για την ΔΕΗ.

Αλλά έχω πελαγώσει 1700 ευρώ είναι ο λογαριασμός 1200 ρητρα έλεος και δεν ξέρω τι να κάνω αδυνατώ να τα πληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Συγνώμη δεν το είδα οτι ηταν για την ΔΕΗ.

Αλλά έχω πελαγώσει 1700 ευρώ είναι ο λογαριασμός 1200 ρητρα έλεος και δεν ξέρω τι να κάνω αδυνατώ να τα πληρώσω.

Δεν έχεις πάρει επιδότηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω μπερδευτει με ολα αυτα που ανακοινωνουν, και δεν ξερω τι θα ισχυει στο προσεχες μελλον, εννοω πες για το υπολοιπο του 2022.

Η 'εκπτωση' που αναγραφεται πανω σε καθε λογαριασμο, θα συνεχισει να υπαρχει; Αυτη η 'επιδοτηση' απο το κρατος στους λογαριασμους της δεη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...