Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Οι ειδικοί (καθηγητές και επαγγελματίες δικηγόροι) λένε ότι είναι παράνομη. 
 

 

Θα δειξει στα δικαστηρια... Οταν βγει η αποφαση.. Αλλα θα περασει πολυ καιρος να βγει...(Οπως και με τα διοδια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
2 hours ago, hln3 said:

Έκανα μία συμφωνία με την ΔΕΗ, συμφωνόντας σε μία σταθερή τιμή για 24 μήνες

Θα μας το άλλαζε στους 6, μιας και το επιτρέπει η ΡΑΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν γίνεται καταγγελία στην  ΡΑΕ πότε παρεμβαίνει η ΡΑΕ στην διαδικασία;

Εχω ξεκινήσει ένα αίτημα αμφισβήτησης με την ΖΕΝΙΘ και προς το παρόν κάνω διάλογο εδώ και 10 μέρες με την εταιρεία.

Ο διάλογος είναι ένας παραλογισμός. Ενώ έχω προσκομίσει εξουσιοδότηση από το gov.gr ακόμη και πληρεξούσιο (γιατί κάνω αίτημα για τους γονείς μου), δεν τα αποδέχονται και θέλουν μόνο από ΚΕΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Οταν γίνεται καταγγελία στην  ΡΑΕ πότε παρεμβαίνει η ΡΑΕ στην διαδικασία;

Εχω ξεκινήσει ένα αίτημα αμφισβήτησης με την ΖΕΝΙΘ και προς το παρόν κάνω διάλογο εδώ και 10 μέρες με την εταιρεία.

Ο διάλογος είναι ένας παραλογισμός. Ενώ έχω προσκομίσει εξουσιοδότηση από το gov.gr ακόμη και πληρεξούσιο (γιατί κάνω αίτημα για τους γονείς μου), δεν τα αποδέχονται και θέλουν μόνο από ΚΕΠ.

Θα περιμενεις λιγο καιρο... Δεν δινουν απαντησεις συντομα.. Και αναλογα τι εχεις ζητησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 12:49 ΠΜ, korakios είπε

καταρχάς δεν ξέρω αν επιστράφηκε όλη η ρήτρα , σκέψου οτι για τις κιλοβατώρες απο 5/8 έως 31/12 παίρνεις το 80% της αφαίρεσης (ρήτρας-μείον-προηγούμενες-πιστώσεις)

αν καταφέρεις και επαληθεύσεις πραγματικά ήρωας

επομένως αν είσαι σίγουρος κάνεις αμφισβήτηση του ποσού

 

Λίγο ήθελα να πω την αλήθεια για να το κυνηγήσω , αλλά δεν θα το κάνω για την ώρα. Έχω αγροτικό ρεύμα έχοντας κάνει ομάδα με άλλον, ο οποίος έβαζε καπνά και επωφελήθηκα και εγώ διότι έχω γεώτρηση, Επειδή όμως το συμβόλαιο κανονικά έχει λήξει (ήταν μέχρι τον Μάιο εκτός και αν λόγο κορονοϊού κτλπ έχει πάρει παράταση) και πρέπει να κάνω εκ νέου συμβόλαιο για αγροτικό ρεύμα και δεν θα το σκαλίσω γιατί μπορούν να μου πουν "ωπ φιλαράκι έχει λήξει το συμβόλαιο για φτιάξε καινούριο"κτλπ και δεν λέει να ασχοληθώ, απλά αντί να πάρουν τα 630 ευρώ κατευθείαν θα τα πάρουν δόσεις δόσεις 100 ευρώ μέχρι τον επόμενο λογαριασμό που είναι τον Οκτώβριο χωρίς να έχω πάει σε διακανονισμό.

Απλά ελπίζω στο ΦΕΚ μπας και ο Κούλης συμπεριλάβει και τα αγροτικά στις επιστροφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hln3 είπε

Έκανα μία συμφωνία με την ΔΕΗ, συμφωνόντας σε μία σταθερή τιμή για 24 μήνες. Πήρα το ρίσκο σε περίπτωση που έπεφτε το ρεύμα, να είμαι με μεγαλύτερη τιμή από αυτή που θα είχα αν π.χ ήμουν με κυμαινόμενο, ειδικά σε κάποιον εναλλακτικό - και αντίστροφα το όφελος να έχω μειωμένη τιμή σε σχέση με κάποιον που έχει κυμαινόμενο αν ανέβαινε. Στην ουσία πήρα ένα call option που λόγω μεταβολών προς τα πάνω των τιμών με έβγαλε κερδισμένο. Τώρα το κράτος μου λέει, α κέρδισες από το call option εσύ, τράβα και γ*... σου. Βέβαια αν έχανα δεν θα μου έδινε χρήματα πίσω. Όπως δεν μου δίνει και τα χρήματα για την ρήτρα που πληρώσα πριν τον Δεκέμβριο.


Η ΔΕΗ είναι ιδιωτική εταιρεία παραγωγής και εμπορίας. Δεν πληρώνεις εσύ το ρεύμα μου, ακόμα και αν η ΔΕΗ μπαίνει μέσα πουλώντας σε εμένα, οι μέτοχοι της που ειναι κατα πλειοψηφία ιδιώτες επωμίζονται το κόστος. Βέβαια το να λες πως μπαίνει μέσα είναι μία υπεραπλούστευση, αφού δεν κάνει απλά εμπορία αλλά και παραγωγή η ΔΕΗ. Στο δικό σου μυαλό η ΔΕΗ αγοράζει το ρεύμα από κάποιον τρίτο και άρα μπαίνει μέσα, στην πραγματικότητα είναι και παραγωγός και άρα κερδίζει σαν παραγωγός όταν αυξάνονται οι τιμές πώλησης.



 

βεβαια οταν μιλαμε για ρευμα, που ειναι απαραίτητο για ολη την κοινωνια αγαθό, δεν θα έπρεπε να υπαρχουν ουτε ψιλα γραμματα, ουτε ρισκα, ουτε χρηματιστηρια ενεργείας, ουτε αισχροκέρδια, ουτε ταρομαντία για να κάνουμε ενα συμβολαιο.

 

δεν διαφωνω βεβαια με αυτο που λες. και εγω ετσι αρχιζω να νιωθω. εκανα σταθερο και τελικα θα βρεθω και χαμένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, hln3 είπε

Έκανα μία συμφωνία με την ΔΕΗ, συμφωνόντας σε μία σταθερή τιμή για 24 μήνες. Πήρα το ρίσκο σε περίπτωση που έπεφτε το ρεύμα, να είμαι με μεγαλύτερη τιμή από αυτή που θα είχα αν π.χ ήμουν με κυμαινόμενο, ειδικά σε κάποιον εναλλακτικό - και αντίστροφα το όφελος να έχω μειωμένη τιμή σε σχέση με κάποιον που έχει κυμαινόμενο αν ανέβαινε. Στην ουσία πήρα ένα call option που λόγω μεταβολών προς τα πάνω των τιμών με έβγαλε κερδισμένο. Τώρα το κράτος μου λέει, α κέρδισες από το call option εσύ, τράβα και γ*... σου. Βέβαια αν έχανα δεν θα μου έδινε χρήματα πίσω. Όπως δεν μου δίνει και τα χρήματα για την ρήτρα που πληρώσα πριν τον Δεκέμβριο.


Η ΔΕΗ είναι ιδιωτική εταιρεία παραγωγής και εμπορίας. Δεν πληρώνεις εσύ το ρεύμα μου, ακόμα και αν η ΔΕΗ μπαίνει μέσα πουλώντας σε εμένα, οι μέτοχοι της που ειναι κατα πλειοψηφία ιδιώτες επωμίζονται το κόστος. Βέβαια το να λες πως μπαίνει μέσα είναι μία υπεραπλούστευση, αφού δεν κάνει απλά εμπορία αλλά και παραγωγή η ΔΕΗ. Στο δικό σου μυαλό η ΔΕΗ αγοράζει το ρεύμα από κάποιον τρίτο και άρα μπαίνει μέσα, στην πραγματικότητα είναι και παραγωγός και άρα κερδίζει σαν παραγωγός όταν αυξάνονται οι τιμές πώλησης.

Καταρχάς, δεν πήρες κανένα ρίσκο επιλέγοντας το σταθερό της ΔΕΗ. Το συγκεκριμένο τιμολόγιο ήταν σκανδαλωδώς κάτω από οποιοδήποτε μεταβλητό κόστος της ΔΕΗ ή οποιουδήποτε άλλου παρόχου ή προμηθευτή/παραγωγού. Τα μεταβλητά προγράμματα του ανταγωνισμού δε, παρήγαγαν μεγαλύτερη επιβάρυνση/kWh ακόμα και το 2020, χρονιά ιδιαίτερα χαμηλού κόστους ενέργειας. Συνεπώς, δεν υπήρχε περίπτωση να χάσεις από αυτό το πρόγραμμα για τα επόμενα όχι 2 χρόνια αλλά 20 χρόνια!

Η ΔΕΗ λοιπόν είναι εταιρία παραγωγής, εμπορίας και προμήθειας (προμήθεια λέγεται η λιανική διάθεση). Το ρεύμα που παράγει προφανώς το μεταπουλά στην χονδρεμπορική αγορά. Επειδή είναι δεσπόζουσα προμηθεύτρια και παραγωγός έχει την δυνατότητα να καθορίζει σε μεγάλο βαθμό τόσο τις τιμές στην λιανική, όσο και στην παραγωγή. Είναι και έμπορος φυσικά. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να αγοράζει ενέργεια είτε στην φυσική της μορφή από το εξωτερικό ή σε μορφή χρηματοοικονομικών συμβολαίων. Εκεί είχε εστιάσει μέχρι και πριν 6 μήνες, δηλώνοντας πως μπορεί να προσφέρει χαμηλά σταθερά τιμολόγια κάνοντας αποτελεσματικό hedging. Βέβαια, την συγκεκριμένη περίοδο τα CFD έπαιζαν στα επίπεδα των 220€/mWh και δεν δικαιολογούσαν το τιμολόγιο που πήρες τελικά. Άρα από που σε χρηματοδοτεί η ΔΕΗ? Από 2 μπάντες φίλε μου. Από την μία σε χρηματοδοτεί από την παραγωγή και την πώληση της στο target model. Η ΔΕΗ παράγει με χαμηλότερο κόστος (σε κάποιες τεχνολογίες με σημαντικά χαμηλότερο κόστος) από την τιμή πώλησης στο ENEX. Εκεί βέβαια αγοράζουν όλοι οι προμηθευτές προκειμένου να τροφοδοτήσουν τους πελάτες τους αλλά και η ΔΕΗ. Οι υπόλοιποι προμηθευτές λοιπόν τροφοδοτούν τα υπερκέρδη της ΔΕΗ προκειμένου εκείνη να χρηματοδοτεί ανάμεσα σε άλλα και το δικό σου τιμολόγιο, το οποίο όπως είπαμε επέλεξες χωρίς κανένα ρίσκο (είμαι σίγουρος βέβαια πως δεν είσαι γκουρού της αγοράς, απλά έκανες μία πληροφορημένη επιλογή χωρίς κόστος). Από την άλλη, η ΔΕΗ διαθέτει ακόμα 4.500.000 μεταβλητά πακέτα με σημαντικά υψηλότερες χρεώσεις και θετικό οικονομικό αποτύπωμα. Αυτή είναι η δεύτερη μπάντα χρηματοδότησης σου. Οπότε ΝΑΙ, όλοι οι υπόλοιποι εμείς χρηματοδοτούμε το δικό σου τιμολόγιο, και όχι οι μέτοχοι της ΔΕΗ (οι οποίοι θα το έκαναν προφανώς έαν δεν παρήγαγε ή δεν είχε 90% μεταβλητά προγράμματα). Στο δικό μου λοιπόν μυαλό, η ΔΕΗ παράγει, εμπορεύεται και προμηθεύει. Η παραγωγή της είναι μικρότερη από το φορτίο που πουλάει, οπότε και εμπορεύεται ή αφήνει ένα σημαντικό κομμάτι του φορτίου που πουλάει συνδεδεμένο με την ΤΕΑ. Οπότε μία χαρά! Συνεπώς, η ΔΕΗ λόγω πρακτικών και τεχνολογιών παραγωγής αποκομίζει υπερκέρδη στην παραγωγή τα οποία εμμέσως πληρώνουμε όλοι. Από αυτά τα κέρδη και τα υπόλοιπα μεταβλητά της προγράμματα, χρηματοδοτεί τιμολόγια σαν τα δικά σου. Αυτό συνολικά ονομάζεται εκμετάλλευση δεσπόζουσας θέσης και σταυροειδείς επιδοτήσεις καταναλωτών (και δεν ανέφερα και τίποτα για τα υπερκέρδη που αποκόμισε από την αγορά balancing από 11/20-03/21 που ήταν το πρώτο ενεργειακό σοκ της νέας αγοράς και εν πολλοίς προκάλεσε η ίδια)

17 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Μην αγχώνεσαι για τα κέρδη της ΔΕΗ ...  είναι κάθετος παίχτης (έχει και παραγωγή εκτός απο πώληση) 

Δεν αγχώνομαι για τα κέρδη της ΔΕΗ προφανώς! Σημειολογικό ήταν...εδώ άκουσα πως τα μισά της κέρδη έχουν φύγει ήδη επειδή δίνει 30% έκπτωση στο ρητροπρόγραμμα Γ1-Γ1Ν! Τι άλλο θα ακούσουμε! Για αυτό που ανησυχώ είναι πως θα κλείσει επικίνδυνα η αγορά προς όφελος αυτών που κερδοσκοπούν σήμερα και θα φέρει σημαντική ευθύνη η ΔΕΗ, η κυβέρνηση, η ΡΑΕ κτλ κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Οι ειδικοί (καθηγητές και επαγγελματίες δικηγόροι) λένε ότι είναι παράνομη. 
 

 

οι δικηγόροι πληρώνονται για να βγάζουν γνωμοτησεις όπως συμφέρει στον εκάστοτε πελάτη τους. θα φανεί στην πορεία τι ισχύει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Καταρχάς, δεν πήρες κανένα ρίσκο επιλέγοντας το σταθερό της ΔΕΗ. Το συγκεκριμένο τιμολόγιο ήταν σκανδαλωδώς κάτω από οποιοδήποτε μεταβλητό κόστος της ΔΕΗ ή οποιουδήποτε άλλου παρόχου ή προμηθευτή/παραγωγού. Τα μεταβλητά προγράμματα του ανταγωνισμού δε, παρήγαγαν μεγαλύτερη επιβάρυνση/kWh ακόμα και το 2020, χρονιά ιδιαίτερα χαμηλού κόστους ενέργειας. Συνεπώς, δεν υπήρχε περίπτωση να χάσεις από αυτό το πρόγραμμα για τα επόμενα όχι 2 χρόνια αλλά 20 χρόνια!

Η ΔΕΗ λοιπόν είναι εταιρία παραγωγής, εμπορίας και προμήθειας (προμήθεια λέγεται η λιανική διάθεση). Το ρεύμα που παράγει προφανώς το μεταπουλά στην χονδρεμπορική αγορά. Επειδή είναι δεσπόζουσα προμηθεύτρια και παραγωγός έχει την δυνατότητα να καθορίζει σε μεγάλο βαθμό τόσο τις τιμές στην λιανική, όσο και στην παραγωγή. Είναι και έμπορος φυσικά. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να αγοράζει ενέργεια είτε στην φυσική της μορφή από το εξωτερικό ή σε μορφή χρηματοοικονομικών συμβολαίων. Εκεί είχε εστιάσει μέχρι και πριν 6 μήνες, δηλώνοντας πως μπορεί να προσφέρει χαμηλά σταθερά τιμολόγια κάνοντας αποτελεσματικό hedging. Βέβαια, την συγκεκριμένη περίοδο τα CFD έπαιζαν στα επίπεδα των 220€/mWh και δεν δικαιολογούσαν το τιμολόγιο που πήρες τελικά. Άρα από που σε χρηματοδοτεί η ΔΕΗ? Από 2 μπάντες φίλε μου. Από την μία σε χρηματοδοτεί από την παραγωγή και την πώληση της στο target model. Η ΔΕΗ παράγει με χαμηλότερο κόστος (σε κάποιες τεχνολογίες με σημαντικά χαμηλότερο κόστος) από την τιμή πώλησης στο ENEX. Εκεί βέβαια αγοράζουν όλοι οι προμηθευτές προκειμένου να τροφοδοτήσουν τους πελάτες τους αλλά και η ΔΕΗ. Οι υπόλοιποι προμηθευτές λοιπόν τροφοδοτούν τα υπερκέρδη της ΔΕΗ προκειμένου εκείνη να χρηματοδοτεί ανάμεσα σε άλλα και το δικό σου τιμολόγιο, το οποίο όπως είπαμε επέλεξες χωρίς κανένα ρίσκο (είμαι σίγουρος βέβαια πως δεν είσαι γκουρού της αγοράς, απλά έκανες μία πληροφορημένη επιλογή χωρίς κόστος). Από την άλλη, η ΔΕΗ διαθέτει ακόμα 4.500.000 μεταβλητά πακέτα με σημαντικά υψηλότερες χρεώσεις και θετικό οικονομικό αποτύπωμα. Αυτή είναι η δεύτερη μπάντα χρηματοδότησης σου. Οπότε ΝΑΙ, όλοι οι υπόλοιποι εμείς χρηματοδοτούμε το δικό σου τιμολόγιο, και όχι οι μέτοχοι της ΔΕΗ (οι οποίοι θα το έκαναν προφανώς έαν δεν παρήγαγε ή δεν είχε 90% μεταβλητά προγράμματα). Στο δικό μου λοιπόν μυαλό, η ΔΕΗ παράγει, εμπορεύεται και προμηθεύει. Η παραγωγή της είναι μικρότερη από το φορτίο που πουλάει, οπότε και εμπορεύεται ή αφήνει ένα σημαντικό κομμάτι του φορτίου που πουλάει συνδεδεμένο με την ΤΕΑ. Οπότε μία χαρά! Συνεπώς, η ΔΕΗ λόγω πρακτικών και τεχνολογιών παραγωγής αποκομίζει υπερκέρδη στην παραγωγή τα οποία εμμέσως πληρώνουμε όλοι. Από αυτά τα κέρδη και τα υπόλοιπα μεταβλητά της προγράμματα, χρηματοδοτεί τιμολόγια σαν τα δικά σου. Αυτό συνολικά ονομάζεται εκμετάλλευση δεσπόζουσας θέσης και σταυροειδείς επιδοτήσεις καταναλωτών (και δεν ανέφερα και τίποτα για τα υπερκέρδη που αποκόμισε από την αγορά balancing από 11/20-03/21 που ήταν το πρώτο ενεργειακό σοκ της νέας αγοράς και εν πολλοίς προκάλεσε η ίδια)

Δεν αγχώνομαι για τα κέρδη της ΔΕΗ προφανώς! Σημειολογικό ήταν...εδώ άκουσα πως τα μισά της κέρδη έχουν φύγει ήδη επειδή δίνει 30%κπτωση στο ρητροπρόγραμμα Γ1-Γ1Ν! Τι άλλο θα ακούσουμε! Για αυτό που ανησυχώ είναι πως θα κλείσει επικίνδυνα η αγορά προς όφελος αυτών που κερδοσκοπούν σήμερα και θα φέρει σημαντική ευθύνη η ΔΕΗ, η κυβέρνηση, η ΡΑΕ κτλ κτλ....

Δεν προκύπτει από κάπου πως χρηματοδοτούν οι καταναλωτές το δικό μου πρόγραμμα - πρέπει να δεις οτι τα κέρδη της ΔΕΗ από την παραγωγή δεν επαρκούν για να καλύψουν, οπότε τότε η ΔΕΗ για κάποιο (μυστήριο) λόγο επέτρεψε να κάνουμε συμβόλαιο, με 2 κλικ, σε τιμή που την βάζει μέσα (μάλλον απίθανο). Το ότι η τιμή συστήματος βγαίνει παραπάνω, δεν σημαίνει πως στην ΔΕΗ όντως κοστίζει παραπάνω - μόνο αν η ΔΕΗ ήταν εταιρία εμπορίας και όχι παραγωγής μπορει να βγει τέτοιο συμπέρασμα.

Και ακόμα και να βγαίνει, προφανώς και είναι χρήματα που χάνουν οι μέτοχοι και όχι οι άλλοι καταναλωτές - δεν ανεβαίνει η ρήτρα αναπροσαρμογής ανάλογα με το πόσοστο αυτών που έχουν σταθερό τιμολόγιο!

Τέλος δεν έχει νοήμα να συγκρίνεις την δική μου χρηματοροή προς την ΔΕΗ γιατί είναι σχεδόν σίγουρη λόγω μηνιαίας πάγιας εντολής, καμία σχέση με συνδρομητές που περιμένουν να τους απειλήσουν με διακοπή και πληρώνουν αφού μαζέψουν 7-8 μήνες χρήσης κάποιο ποσό έναντι. Άλλα τα 700 ευρώ που για να τα παρεις βαζεις την εισπρακτική να κυνηγάει να τα παρει 8 μηνες μετά (και ότι πιάσει) και άλλο τα 500 που τα παίρνεις σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hln3 είπε

Δεν προκύπτει από κάπου πως χρηματοδοτούν οι καταναλωτές το δικό μου πρόγραμμα - πρέπει να δεις οτι τα κέρδη της ΔΕΗ από την παραγωγή δεν επαρκούν για να καλύψουν, οπότε τότε η ΔΕΗ για κάποιο (μυστήριο) λόγο επέτρεψε να κάνουμε συμβόλαιο, με 2 κλικ, σε τιμή που την βάζει μέσα (μάλλον απίθανο). Το ότι η τιμή συστήματος βγαίνει παραπάνω, δεν σημαίνει πως στην ΔΕΗ όντως κοστίζει παραπάνω - μόνο αν η ΔΕΗ ήταν εταιρία εμπορίας και όχι παραγωγής μπορει να βγει τέτοιο συμπέρασμα.

Και ακόμα και να βγαίνει, προφανώς και είναι χρήματα που χάνουν οι μέτοχοι και όχι οι άλλοι καταναλωτές - δεν ανεβαίνει η ρήτρα αναπροσαρμογής ανάλογα με το πόσοστο αυτών που έχουν σταθερό τιμολόγιο!

1. Ο μυστήριος λόγος είναι προφανώς η προσέλκυση πελατολογίου

2. Εάν βγάλεις τα κόστη ΑΔΜΗΕ και απώλειες απώλειες δικτύου,  το έσοδο της ΔΕΗ από το πρόγραμμα σου είναι 57-58€/mWh (ε προφανώς μπαίνει μέσα). 

3. Και τι σημαίνει πως η ΔΕΗ είναι μόνο παραγωγός; Δεν λειτουργεί εργοστάσια θερμικά με υψηλότατα κόστη παραγωγής; Βάλε 160-180€/MWh κόστος από τα λιγνιτικά, 220-240€/mWh κόστος απο τα Φ/Α, βάλε και τα υπόλοιπα κόστη της (μισθοί, ενοίκια, κόστος πωλήσεων, κόστος ληξιπρόθεσμων κτλ κτλ) 

Όλη η αγορά χρηματοδοτεί τα παλιά σταθερά της ΔΕΗ και δεν χρειάζεται να συμφωνήσεις μαζί μου. Εάν δεν είχε τεχνολογίες παραγωγής χαμηλού μεταβλητού κόστους (βλ. Υδροηλεκτρικά) που θα της έδιναν λίπος από τις υψηλές τιμές στην χονδρεμπορική, θα είχε πολύ σοβαρό θέμα. Η ΔΕΗ λοιπόν επωφελείται των υψηλών τιμών που διαμορφώνει η ίδια και οι υπόλοιποι παραγωγοί θερμικών και για αυτό δεν έχει θέμα με τα τζάμπα σταθερά της. 

Η λογική πάντως, παράγω κάτι που μου κοστίζει 200€, το πουλάω στον εαυτό μου 220€ μέσω του χρηματιστηρίου για να το πουλήσω τελικά στον hIn3 60€ δεν είναι λογική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις το κόστος παραγωγής με την τιμή που προσφέρεται η μονάδα στο σύστημα. Τα κόστη παραγωγής προφανώς και δεν τα γνωρίοζσυμε, και είναι και πολύπλοκοι υπολογισμοί με αποσβέσεις κτλ αλλά κοιτώντας π.χ ιστορικά με τις τιμές προσφέρονταν παλαιότερα στο σύστημα, δεν στέκουν οι αριθμοί που γράφεις, κάνοντας την λογική υπόθεση πως δεν πουλάγανε κάτω του κόστους - ο λιγνίτης προσφερόταν με 82 ευρώ το 2020 και υπήρχαν ΑΠΕ που κλείδωσαν σε δημοπρασίες με 32 το 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hln3 είπε

Μπερδεύεις το κόστος παραγωγής με την τιμή που προσφέρεται η μονάδα στο σύστημα. Τα κόστη παραγωγής προφανώς και δεν τα γνωρίοζσυμε, και είναι και πολύπλοκοι υπολογισμοί με αποσβέσεις κτλ αλλά κοιτώντας π.χ ιστορικά με τις τιμές προσφέρονταν παλαιότερα στο σύστημα, δεν στέκουν οι αριθμοί που γράφεις, κάνοντας την λογική υπόθεση πως δεν πουλάγανε κάτω του κόστους - ο λιγνίτης προσφερόταν με 82 ευρώ το 2020 και υπήρχαν ΑΠΕ που κλείδωσαν σε δημοπρασίες με 32 το 2021.

Μπερδεύεις γενικά. Οι ΑΠΕ δεν συμμετέχουν με τιμή στο χρηματιστήριο. Εισέρχονται με μηδέν και πληρώνονται από τον ΕΛΑΠΕ τις ταρίφες τους. Δεν μίλησα όμως καθόλου για την εταιρία ΔΕΗ Ανανεώσιμες. Οι λιγνίτες το 2020 με EUAs στα 20€/τόνο έχουν άλλο κόστος από τους λιγνίτες το 2021 και 2022 με τα EUAs στα 85€/τόνο. Πέρα από τα παραγωγικά κόστη η λιγνιτική mWh κοστίζει πάνω από 100€ μόνο από τα δικαιώματα ρύπων. Δεν μπορώ να καταλάβω πάντως γιατί έχεις πάρει τόσο προσωπικά το γεγονός πως το τιμολόγιο σου είναι τόσο πολύ κάτω του κόστους.  Σε κάθε περίπτωση δεν είναι απαραίτητο το νήμα να γεμίζει από τα δικά μας μυνήματα. Έχεις την άποψη σου, έχω την δική μου η οποία είναι διαφορετική. Κουλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www-noticiasdegipuzkoa-eus.translate.goog/economia/2022/05/14/precio-luz-caera-33-/1213177.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en

Τo price cap σε εφαρμογή στην Ισπανία. 127€/MWH η χονδρική αύριο, με πλαφόν 40€/MWh στο άεριο. Βέβαια αυτοί έχουν φουλ ΑΠΕ... ειδικά το μεσημέρι έχουν τζάμπα ρεύμα με 1€/MWH!

Στην Ελλάδα η αρχική τιμή χονδρικής είναι υψηλότερη γιατί έχουμε περισσότερο αέριο και εισαγωγές συγκριτικά με ΑΠΕ και το πλαφόν που θέλουν να βάλουν θα είναι 50€/MWh (στη καλύτερη των περιπτώσεων). Οπότε ο στόχος των 150€/MWH είναι φύκια με μεταξωτές κορδέλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βγηκε ο εκκαθαριστικος της δεη και ηρθε παραπανω σε σχεση με τον προηγουμενο εκκαθαριστικο γιατι αφαιρεθηκε μικρο ποσο(επιδοτηση κρατους) απο την ρητρα!

Δηλαδη στον προηγ. με ρητρα 112ε  αφαιρεσαν 83ε  και τωρα με ρητρα 127ε αφαιρεσαν 22ε μονο?!?

Στον προηγ. εκκαθ. και καταναλωσα 120κιλοβατωρες παραπανω και πληρωσα 60ευρω λιγοτερο!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Στον προηγ. εκκαθ. και καταναλωσα 120κιλοβατωρες παραπανω και πληρωσα 60ευρω λιγοτερο!!!

Τι την ήθελες την οικονομία; ας κατανάλωνες και τώρα 120 kWh περισσότερο!!

Πέραν την πλάκας, και επειδή βλέπω μικρό ποσό χρέωσης ρήτρας για λογαριασμό 4μήνου (άρα είσαι κάτω από 300kWh κατανάλωση το μήνα), μήπως το σπίτι που μένεις δεν είναι δηλωμένο σαν κύρια κατοικία και η όποια επιστροφή αφορά επιδότηση κράτους που καταβλήθηκε μόνο για το μήνα Δεκέμβριο; (υποθέτωντας πάντα ότι ο τελευταίος εκκαθαριστικός που έλαβες έπιανε και τον Δεκέμβριο ή μέρος του)

Edit: Όλα τα παραπάνω βασίζονται στο ότι η ρήτρα και η κρατική επιδότηση εμφανίζονται μόνο στον εκκαθαριστικό (αυτό καταλαβαίνω από όσα γράφεις). Αν εμφανίζονται και σε ενδιάμεσους έναντι λογαριασμούς τότε πρέπει να δεις το σύνολο των λογαριασμών του 4μήνου γιατί σε κάποια σημεία γίνεται εκκαθάριση στο τέλος και σε κάποια όχι (π.χ. μπορεί να πήρες σημαντικές εκπτώσεις ΤΕΜ σε ενδιάμεσους έναντι λογαριασμούς και γι' αυτό να έχεις χαμηλή επιδότηση στον τελευταίο).

Επεξ/σία από batatoudis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...