Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, korakios είπε

σε καταλαβαίνω 101% , απλά μου κάνει εντύπωση η αρνητική συμπεριφορά (και άσχετη τελείως) , θα του έστελνα τον κώδικα

που προβλέπει για τροποποίηση τιμών στο λογαριασμό και όχι όρων και θα ζητούσα υπεύθυνο (αν είχα όρεξη)

Ο υπεύθυνος για την καταγγελία είναι ο ειδικός επιστήμονας. 

Το άρθρο 30 μου το έστειλε αυτός και θεωρεί ότι ο παροχος μπορεί να επιβάλλει τροποποίηση των όρων με τον πρώτο λογαριασμό.

Του έστειλα ακόμη και τη διευκρινιστικη ανακοίνωση της ΡΑΕ και εμμένει στην αρχική του τοποθέτηση. 

Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να τον καταγγείλω για πλημμελη διερεύνηση της καταγγελίας μου?...έτσι για το γαμωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, messinia3 είπε

Του έστειλα ακόμη και τη διευκρινιστικη ανακοίνωση της ΡΑΕ και εμμένει στην αρχική του τοποθέτηση. 

και της ΡΑΕ να αφήσεις απ´'εξω,  ο κώδικας λέει ξεκάθαρα τι ισχύει, πω ρε συ, απίστευτο μου φαίνεται

3 ώρες πριν, messinia3 είπε

Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να τον καταγγείλω για πλημμελη διερεύνηση της καταγγελίας μου?...έτσι για το γαμωτο.

περνάμε σε απίστευτα σενάρια, θα έπαιρνα ένα τηλ πρώτα για αρχή  να ρωτήσω ποιος είναι πιο πανω απο τον ειδικό "επιστήμονα" ωστε να διευθετηθεί εσωτερικά το θέμα , μετά ίσως Γενική Γραμματεία (?) , ένα τηλ στο Συνήγορο του Πολίτη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2022 στις 8:50 ΠΜ, ekrepali είπε

Πρόσφατα βγήκε η ΡΑΕ κι έδωσε διευκρίνιση ότι δεν πρέπει να υφίσταται ταυτοχρονισμός ενημέρωσης / εφαρμογής νέων τιμών. Δηλαδή αν ο πάροχος επιλέξει να εκδώσει λογαριασμό αύριο, τότε οι 60 μέρες μετρούν από αύριο.

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/rae-ti-ishyei-gia-tin-tropopoiisi-symvaseon-promitheias-ilektrikis-energeias-kai

 

Και πως γίνεται ρε παιδιά μία ανακοίνωση να εξειδικεύει Κώδικα Προμήθειας ο οποίος εξουσιοδοτείται από τον Νόμο 4001/2011, από μία ανεξάρτητη αρχή που δεν συνέγραψε τον Κώδικα άρα και δεν έχει την νομιμότητα να τον εξειδικεύει (και μάλιστα μετά από 9 χρόνια ισχύος του). Νομικός δεν είμαι αλλά νόμος εξειδικεύεται με νόμο, υπουργική απόφαση εξειδικεύεται με υπουργική απόφαση που αναρτάται σε ΦΕΚ

Επεξ/σία από MasterBlaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Και πως γίνεται ρε παιδιά μία ανακοίνωση να εξειδικεύει Κώδικα Προμήθειας ο οποίος εξουσιοδοτείται από τον Νόμο 4001/2011, από μία ανεξάρτητη αρχή που δεν συνέγραψε τον Κώδικα άρα και δεν έχει την νομιμότητα να τον εξειδικεύει (και μάλιστα μετά από 9 χρόνια ισχύος του). Νομικός δεν είμαι αλλά νόμος εξειδικεύεται με νόμο, υπουργική απόφαση εξειδικεύεται με υπουργική απόφαση που αναρτάται σε ΦΕΚ

Υπάρχει σε ΦΕΚ 1463β 17/6/2013 του 2013...Αρα και υπάρχει και νόμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδία,

εχω ενα θέμα... νοικιάζουμε ενα σπίτι με το όνομα της ΔΕΗ να είναι στο όνομα του πατέρα μου. Τώρα του νοικάρη (τραμπούκος) του ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ 500 ευρω και μας λέει ''πληρώστε τα εσείς''. Εμείς ωστόσο δεν έχουμε επιστροφή. Τι θα γίνει; Μπορεί να γίνει μεταφορά του ονόματος (κάτι που ο νοικαρης αποφεύγει συνεχώς) και να πληρώσει εκείνος (ο νοικάρης) τα 500 και να του επιστραφούν αργότερα;

Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας βοηθήσει (ή που να απευθυνθώ στην ΔΕΗ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, VasilyDi είπε

Καλησπέρα παιδία,

εχω ενα θέμα... νοικιάζουμε ενα σπίτι με το όνομα της ΔΕΗ να είναι στο όνομα του πατέρα μου. Τώρα του νοικάρη (τραμπούκος) του ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ 500 ευρω και μας λέει ''πληρώστε τα εσείς''. Εμείς ωστόσο δεν έχουμε επιστροφή. Τι θα γίνει; Μπορεί να γίνει μεταφορά του ονόματος (κάτι που ο νοικαρης αποφεύγει συνεχώς) και να πληρώσει εκείνος (ο νοικάρης) τα 500 και να του επιστραφούν αργότερα;

Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας βοηθήσει (ή που να απευθυνθώ στην ΔΕΗ).

Καλημέρα... Θα ζητήσεις αλλαγή του ονόματος... Θα πρεπει να ζητήσει ο ίδιος... Με το ενοικιαστήριο που έχει... Δυσκολο να πληρωσει τα προηγουμενα χρήματα.. Μάλλον θα έπρεπε να έχει γίνει η αλλαγή όταν μπήκε στο σπίτι.. Δεν γίνεται αυτό που λές... Θα ξεκινήσει η παροχη να μετράει από την αλλαγή.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, VasilyDi είπε

Καλησπέρα παιδία,

εχω ενα θέμα... νοικιάζουμε ενα σπίτι με το όνομα της ΔΕΗ να είναι στο όνομα του πατέρα μου. Τώρα του νοικάρη (τραμπούκος) του ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ 500 ευρω και μας λέει ''πληρώστε τα εσείς''. Εμείς ωστόσο δεν έχουμε επιστροφή. Τι θα γίνει; Μπορεί να γίνει μεταφορά του ονόματος (κάτι που ο νοικαρης αποφεύγει συνεχώς) και να πληρώσει εκείνος (ο νοικάρης) τα 500 και να του επιστραφούν αργότερα;

Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας βοηθήσει (ή που να απευθυνθώ στην ΔΕΗ).

Πώς ξέρεις ότι δεν θα έχεις επιστροφή, ακόμα δε βγήκε η απόφαση σε ΦΕΚ.

Ανεξάρτητα από αυτό πρέπει να τον πιέσεις για αλλαγή ονόματος, έτσι και αλλιώς αυτός κινδυνεύει να μείνει χωρίς ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, VasilyDi είπε

νοικιάζουμε ενα σπίτι με το όνομα της ΔΕΗ να είναι στο όνομα του πατέρα μου. Τώρα του νοικάρη (τραμπούκος) του ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ 500 ευρω και μας λέει ''πληρώστε τα εσείς''.

Αν το αφήσατε έτσι για είναι το ενοίκιο "μαύρο" και αδήλωτο, την πατήσατε κοινώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι τραμπούκος τον απειλείς με διακοπή ρεύματος ή και με έξωση στην περίπτωση που δεν υπάρχει συμβόλαιο.

Αλλη φορά βέβαια να ξέρετε ότι πρέπει να αλλάζετε το όνομα σε όλους τους λογαριασμούς. Ειδικά με τα σημερινά δεδομένα δεν συμφέρει κανέναν.

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου έλεγε θα τα πληρώσετε εσείς τότε θα πήγαινα την επόμενη μέρα για αίτηση διακοπής.Επίσης σε δικηγόρο για να μάθω εάν μπορώ να τον αναγκάσω να τα πληρώσει, αφού αποδεικνύεται οτι νόμιμα νοικιάζει το σπίτι και ήταν αυτός που κατανάλωσε το ρεύμα.Τώρα αν είναι μαύρα τα ενοίκια καλά κρασιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν το αφήσατε έτσι για είναι το ενοίκιο "μαύρο" και αδήλωτο, την πατήσατε κοινώς. 

Τα έχουμε ξαναπεί σε άλλα thread, εκμισθωσεις μόνο με δηλωμένο μισθωτήριο και λογαριασμοί στο όνομα του ενοικιαστή, τώρα χαιρετίσματα. Διακοπή ρεύματος μπορείς να του κάνεις, δεν ξέρω όμως τι άλλες παράπλευρες συνέπειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VasilyDi είπε

Καλησπέρα παιδία,

εχω ενα θέμα... νοικιάζουμε ενα σπίτι με το όνομα της ΔΕΗ να είναι στο όνομα του πατέρα μου. Τώρα του νοικάρη (τραμπούκος) του ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ 500 ευρω και μας λέει ''πληρώστε τα εσείς''. Εμείς ωστόσο δεν έχουμε επιστροφή. Τι θα γίνει; Μπορεί να γίνει μεταφορά του ονόματος (κάτι που ο νοικαρης αποφεύγει συνεχώς) και να πληρώσει εκείνος (ο νοικάρης) τα 500 και να του επιστραφούν αργότερα;

Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας βοηθήσει (ή που να απευθυνθώ στην ΔΕΗ).

κράτα τις απο πάνω απαντήσεις , αν δε σε καλύπτουν άνοιξε νέο θέμα , δεν έχει σχέση με το παρών αυτό που ρωτάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, VasilyDi είπε

Καλησπέρα παιδία,

εχω ενα θέμα... νοικιάζουμε ενα σπίτι με το όνομα της ΔΕΗ να είναι στο όνομα του πατέρα μου. Τώρα του νοικάρη (τραμπούκος) του ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ 500 ευρω και μας λέει ''πληρώστε τα εσείς''. Εμείς ωστόσο δεν έχουμε επιστροφή. Τι θα γίνει; Μπορεί να γίνει μεταφορά του ονόματος (κάτι που ο νοικαρης αποφεύγει συνεχώς) και να πληρώσει εκείνος (ο νοικάρης) τα 500 και να του επιστραφούν αργότερα;

Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας βοηθήσει (ή που να απευθυνθώ στην ΔΕΗ).

Οτι σου ειπαν, μονο με απειλη διακοπης υπαρχει περιπτωση να πληρωσει.

Ουτως ή αλλως, στην παρουσα κατασταση συνηθως στο δευτερο απληρωτο λογαριασμο θα παει για διακοπη η ΔΕΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, VasilyDi said:

Καλησπέρα παιδία,

εχω ενα θέμα... νοικιάζουμε ενα σπίτι με το όνομα της ΔΕΗ να είναι στο όνομα του πατέρα μου. Τώρα του νοικάρη (τραμπούκος) του ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ 500 ευρω και μας λέει ''πληρώστε τα εσείς''. Εμείς ωστόσο δεν έχουμε επιστροφή. Τι θα γίνει; Μπορεί να γίνει μεταφορά του ονόματος (κάτι που ο νοικαρης αποφεύγει συνεχώς) και να πληρώσει εκείνος (ο νοικάρης) τα 500 και να του επιστραφούν αργότερα;

Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας βοηθήσει (ή που να απευθυνθώ στην ΔΕΗ).

Εάν το ήθελε, θα μπορούσε να αναγνωρίσει την οφειλή και να την πάρει στο όνομα του με παράλληλη αλλαγή του ονόματος του λογαριασμού. Εάν όμως όπως λες είναι τραμπούκι και το παίζει έτσι δεν παίζει να το κάνει. Οπότε σε αυτή τη περίπτωση δεν υπάρχουν πολλά να κάνεις με δεδομένο ότι με αυτό το ύψος οφειλής δεν συμφέρει κιόλας να το κυνηγήσεις νομικά (προσκομίζοντας ενοικιαστήριο ώστε να καταδείξεις ποιος έμενε και χρησιμοποιούσε το ρολόι το επίμαχο διάστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...