Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον μια πληροφορία απο την ευγενέστατη κυρία απο τη ΔΕΗ που μιλησα προ ολίγου για το θέμα που απασχολεί τον συγγενή μου.

Η ρητρα δεν εφαρμόζεται σε έναντι λογαριασμούς!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Η ρητρα δεν εφαρμόζεται σε έναντι λογαριασμούς!!!!

παλιά , πρόσφατα έχουν ποστάρει έναντι και με ρήτρα

λογικό γιατί σε εκκαθαριστικό αν έρθει μαζεμένη είναι πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

παλιά , πρόσφατα έχουν ποστάρει έναντι και με ρήτρα

λογικό γιατί σε εκκαθαριστικό αν έρθει μαζεμένη είναι πολλά

Λες να μην ειχε σωστή πληροφόριση;

Spoiler

(η οποία μου ειπε κιόλας οτι επειδη η ΔΕΗ ξέρει καλά πως υπάρχουν περιπτώσεις ηλικιωμένων που δεν έχουν αλλάξει το ονομα, δεν κάνει δοσεις -αν δεν έχεις μεταφέρει το ρευμα στο ονομά σου-, ομως θα κάνει "τα στραβά μάτια" αν ο πελάτης πληρωνει τον φουσκωμένο λογαριασμό "σιγά σιγά", μέχρι ομως να βγουν 2 εκαθαριστικοι...άρα σου δινει ένα 8μηνο παράτασης πριν δώσει εντολή για διακοπή)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Λοιπον μια πληροφορία απο την ευγενέστατη κυρία απο τη ΔΕΗ που μιλησα προ ολίγου για το θέμα που απασχολεί τον συγγενή μου.

Η ρητρα δεν εφαρμόζεται σε έναντι λογαριασμούς!!!!

 

Σε εμένα εφαρμόστηκε κανονικά σε έναντι..Και απο οτι εχω δει στο σχετικό θέμα  για σταθερά   και σε άλλους το ίδιο.

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, petrakiskap είπε

Σε εμένα εφαρμόστηκε κανονικά σε έναντι..Και απο οτι εχω δει στο σχετικό θέμα  για σταθερά   και σε άλλους το ίδιο.

η οδηγία του υπουργείου είναι να χρεώνεται η ρήτρα και να πιστώνεται η επιδότηση σε έναντι και εκκαθαριστικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2022 στις 12:07 ΜΜ, messinia3 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Κοράκιε τα φώτα σου...από πότε η εφαρμογή της ρήτρας αναπροσαρμογής θεωρείται τροποποίηση του τιμήματος της σύμβασης?

Στκ.pdf 295 kB · 15 downloads

 Σε συνέχεια και έπειτα από γραπτό αίτημα μου στο Στκ για διευκρινήσεις,  ο ειδικός επιστήμονας επιμένει ότι η εφαρμογή της ρητρας προσαρμογής είναι συννομη, παρα το γεγονός ότι ενημερώθηκα με λογαριασμό αφού είχε ήδη επιβληθεί και μαλιστα στο περιθωριο του λογαριασμού...απαράδεκτη αντιμετώπιση τι να πω...μου αρέσει που μου έστειλε και υπογραμμίσμενο το κομμάτι που αναφέρεται στην κατ'εξαιρεση εφαρμογή  τροποποιησεων με τον πρώτο λογαριασμό. 

Και μετά περιμένουμε να βρούμε το δίκιο μας από ανεξάρτητες αρχές...έχω κάνει καταγγελία και στη ΡΑΕ ,περιμένω αν και πότε θα αποτανθει, αλλά ξενέρωσα με τη στάση του ΣτΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποτιθέμενη επιστροφή (μέχρι να βγει το ΦΕΚ τίποτα δεν είναι σίγουρο) θα εφαρμοστεί και στα Αγροτικά τιμολόγια? Θυμάται κανείς όταν τα ανακοίνωνε? Όχι τίποτα να ελπίζω ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, messinia3 είπε

 Σε συνέχεια και έπειτα από γραπτό αίτημα μου στο Στκ για διευκρινήσεις,  ο ειδικός επιστήμονας επιμένει ότι η εφαρμογή της ρητρας προσαρμογής είναι συννομη, παρα το γεγονός ότι ενημερώθηκα με λογαριασμό αφού είχε ήδη επιβληθεί και μαλιστα στο περιθωριο του λογαριασμού...απαράδεκτη αντιμετώπιση τι να πω...μου αρέσει που μου έστειλε και υπογραμμίσμενο το κομμάτι που αναφέρεται στην κατ'εξαιρεση εφαρμογή  τροποποιησεων με τον πρώτο λογαριασμό. 

Και μετά περιμένουμε να βρούμε το δίκιο μας από ανεξάρτητες αρχές...έχω κάνει καταγγελία και στη ΡΑΕ ,περιμένω αν και πότε θα αποτανθει, αλλά ξενέρωσα με τη στάση του ΣτΚ.

σε καταλαβαίνω 101% , απλά μου κάνει εντύπωση η αρνητική συμπεριφορά (και άσχετη τελείως) , θα του έστελνα τον κώδικα

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 30

2.Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση.

που προβλέπει για τροποποίηση τιμών στο λογαριασμό και όχι όρων και θα ζητούσα υπεύθυνο (αν είχα όρεξη)

Μόλις τώρα, BlackBoldog είπε

Η υποτιθέμενη επιστροφή (μέχρι να βγει το ΦΕΚ τίποτα δεν είναι σίγουρο) θα εφαρμοστεί και στα Αγροτικά τιμολόγια? Θυμάται κανείς όταν τα ανακοίνωνε? Όχι τίποτα να ελπίζω ή όχι. 

μην ελπίζεις σε τίποτα

άσχετο τα προηγούμενα του  2021 τα πήρατε τα αναδρομικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

μην ελπίζεις σε τίποτα

άσχετο τα προηγούμενα του  2021 τα πήρατε τα αναδρομικά ?

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία εκτός και αν αν είναι η πεθερά σου λένε

Όχι τίποτα δεν πήραμε τι να πάρουμε

Και τώρα μην φανταστείς. Τα αγροτικά τα μετράνε ανα εξάμηνο, αλλά τα ζώα μου αργά δεν ήρθαν να μετρήσουν μετά τις 10/8/2021 απλά μου έστειλαν εκκαθαριστικό, τώρα που έπρεπε να έρθουν μου έστειλαν 29 ευρώ. Αφού είδα τον μετρητή ότι δεν πήραν μέτρηση πήρα εγώ μέτρηση και έβγαλα 2647 κιλοβατώρες και μου ήρθε το παρακάτω

Spoiler

image.png.72e52cf92310a9602be75204f010b4c8.png

Συνολικός λογαριασμός 630 ευρώ. Γι'αυτό αναρωτιόμουν. 

Ο προηγούμενος εκκαθαριστικός περίοδος 20/4-20/10/2021 ήταν ο παρακάτω σύνολο 233 ευρώ όπου δεν πήραμε τίποτα πίσω από ρήτρες

Spoiler

image.png.581dd55f9ef840f4e20e027972f5e04a.png

 

Ελπίζω να έβαλα σωστά τις εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα οπότε που και πως κυνηγάω το δίκιο μου έστω και καθυστερημένα?

Πάντως στις αφαιρέσεις που έκανα με τις εκπτώσεις μου χρέωσαν στην ουσία 31,25 ευρώ από τα 85,76 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BlackBoldog είπε

Μάλιστα οπότε που και πως κυνηγάω το δίκιο μου έστω και καθυστερημένα?

Πάντως στις αφαιρέσεις που έκανα με τις εκπτώσεις μου χρέωσαν στην ουσία 31,25 ευρώ από τα 85,76 ευρώ

καταρχάς δεν ξέρω αν επιστράφηκε όλη η ρήτρα , σκέψου οτι για τις κιλοβατώρες απο 5/8 έως 31/12 παίρνεις το 80% της αφαίρεσης (ρήτρας-μείον-προηγούμενες-πιστώσεις)

αν καταφέρεις και επαληθεύσεις πραγματικά ήρωας

επομένως αν είσαι σίγουρος κάνεις αμφισβήτηση του ποσού

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pontez2 είπε

wach σοβαρά δεν σε κατάλαβα :-)

Θεωρεις οτι θα του κάνουν δόσεις του ανθρώπου; 

Στη ΔΕΗ θέλει να μεινει ο άνθρωπος, απλώς ειναι μεγάλο το ποσό που του έσκασε. Εννοείται οτι δεν απαντάνε στη ΔΕΗ...Τους παιρνω κι εγω για να εξυπηρετήσω...οποτε που θα ρωτησω οταν δεν απαντάει ο επισημος φορέας? Στο insomnia :P :P

Ντάξει, τα έγραψα λίγο τσαχπίνικα (σχώρα με), αλλά δεν είπα ότι ΘΑ του κάνουν : δεν ξέρω τί κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις (ίσως κάνουν, ίσως όχι, ίσως έχει να κάνει σε ποιον μπαγλαμά θα πέσει - δυστυχώς - γι' αυτό ας πάνε από το κατάστημά τους, ας ζητήσουν τον προϊστάμενο, και από αυτόν "βοήθεια"). Εγώ απλά είπα ότι : αντί για ΔΟΣΕΙΣ, δεν τους τραβάνε καμμιά ωραία πιστολιά; Πηγαίνοντας σε άλλο πάροχο (με την γνώση ότι αν "ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ" μια μέρα να ξαναγυρίσουν ΔΕΗ, θα τους περιμένει το χρέος...). πρόβλημα πάντως άλλο δεν θα έχουν : ούτε στο δικό τους ΑΦΜ θα μεταβιβαστεί το χρέος, ούτε διακοπή ηλεκτροδότησης θα μπορεί να γίνει (αν την ζητήσει η ΔΕΗ στον ΔΕΔΔΗΕ για το χρέος), στον άλλο πάροχο. Αυτό ΓΙΝΕΤΑΙ, μόνο αν εσύ που χρωστάς πας σε άλλο πάροχο (ζητά ο προηγούμενος στον ΔΕΔΔΗΕ να σου κόψει το ρεύμα λόγω οφειλών, και ο ΔΕΔΔΗΕ το ΚΟΒΕΙ, γιατί είναι υποχρεωμένος, ακόμη κι αν είσαι πλέον πελάτης ΑΛΛΟΥ παρόχου). Αλλά όταν έχει υπάρξει αλλαγή ονόματος (και φυσικά ΑΦΜ), ο παλιός πάροχος παίρνει πούλο. Επειδή όμως η ΔΕΗ τα κρατάει μανιάτικα κάτι τέτοια, "σημειώνει" τον αριθμό της παροχής (του σπιτιού δλδ) με χρήση της οποίας έγινε το χρέος, και είτε ο ίδιος θελήσεις να ξαναγυρίσεις σε αυτην, είτε κα΄ποιος ενοικιαστής θελήσει να πα΄ρει την απροχή στ' όνομά του (ένας δηλαδή εντελώς άσχετος με το χρέος), η κερά-ΔΕΗτσα, ΑΡΝΕΙΤΑΙ να σε συνδέσει, αν δεν πληρωθεί το χρέος (ΟΠΟΙΟΣ και να το έκανε). Φάση "έχω αλλά δεν σου πουλάω, άμα θες σώνει και καλά σε 'μένα, να πληρώσεις χρέος κι ας μην το έκανες εσύ" (στην συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, το έκαναν τα παιδιά, αλλά τέκνικαλι υπό το ΑΦΜ του αποβιώσαντος παππού).

Τεσπα είπα για μία περίπτωση που δεν έχουν οι άνθρωποι να πληρώσουν αυτά τα ληστρικά που μας έχουν επιβάλλει (για να δεις ότι όπως σου έλεγα και πριν βδομάδες, ΜΑΖΙ ΣΟΥ είμαι, ηθικά...), μπορούν να επιλέξουν τον δρόμο της πιστολιάς (με ό,τι αυτό συνεπάγεται όπως ανέλυσα). Ίσως μάλιστα ένα παραπάνω, αν οι "τρυφερόκαρδοι" της ΔΕΗ δεν δέχονται "για τεχνικούς λόγους" να κάνουν επίσημο διακανονισμό...

8 ώρες πριν, pontez2 είπε

Λοιπον μια πληροφορία απο την ευγενέστατη πλην όμως άσχετη κυρία απο τη ΔΕΗ που μιλησα προ ολίγου για το θέμα που απασχολεί τον συγγενή μου.

Η ρητρα δεν εφαρμόζεται σε έναντι λογαριασμούς!!!!

βολδ

27 λεπτά πριν, korakios είπε

μην ελπίζεις σε τίποτα

"...ΕΙΣΑΙ λέΦτερος"...; :mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pontez2 είπε

Λοιπον μια πληροφορία απο την ευγενέστατη κυρία απο τη ΔΕΗ που μιλησα προ ολίγου για το θέμα που απασχολεί τον συγγενή μου.

Η ρητρα δεν εφαρμόζεται σε έναντι λογαριασμούς!!!!

 

O  Εναντι που ελαβα πριν ενα μηνα εχει ρητρα(205ε-130 η εκπτωση).

Αλλα τι σημασια εχει απο τη στιγμη που ειναι ενας προσωρινος εναντι, και ολα ξεκαθαριζονται στον επομενο Εκκαθαριστικο.

Δηλαδη ειτε εχει ρητρα ο Εναντι ειτε δεν εχει, δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, messinia3 είπε

 Σε συνέχεια και έπειτα από γραπτό αίτημα μου στο Στκ για διευκρινήσεις,  ο ειδικός επιστήμονας επιμένει ότι η εφαρμογή της ρητρας προσαρμογής είναι συννομη, παρα το γεγονός ότι ενημερώθηκα με λογαριασμό αφού είχε ήδη επιβληθεί και μαλιστα στο περιθωριο του λογαριασμού...απαράδεκτη αντιμετώπιση τι να πω...μου αρέσει που μου έστειλε και υπογραμμίσμενο το κομμάτι που αναφέρεται στην κατ'εξαιρεση εφαρμογή  τροποποιησεων με τον πρώτο λογαριασμό. 

Και μετά περιμένουμε να βρούμε το δίκιο μας από ανεξάρτητες αρχές...έχω κάνει καταγγελία και στη ΡΑΕ ,περιμένω αν και πότε θα αποτανθει, αλλά ξενέρωσα με τη στάση του ΣτΚ.

Πρόσφατα βγήκε η ΡΑΕ κι έδωσε διευκρίνιση ότι δεν πρέπει να υφίσταται ταυτοχρονισμός ενημέρωσης / εφαρμογής νέων τιμών. Δηλαδή αν ο πάροχος επιλέξει να εκδώσει λογαριασμό αύριο, τότε οι 60 μέρες μετρούν από αύριο.

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/rae-ti-ishyei-gia-tin-tropopoiisi-symvaseon-promitheias-ilektrikis-energeias-kai

Αναφορά σε κείμενο

Η εξαίρεση που προβλέπεται αναφορικά με τον ταυτοχρονισμό της ενημέρωσης και της τροποποίησης με τον πρώτο λογαριασμό κατανάλωσης αφορά σε ήσσονος σημασίας και επίπτωσης τροποποιήσεις. Ήσσονος σημασίας όροι θεωρούνται όσοι εκφεύγουν του ελάχιστου υποχρεωτικού περιεχομένου των Συμβάσεων Προμήθειας, το οποίο δεσμευτικά καθορίζεται στο άρθρο 18 ΚΠΗΕ. Σε κάθε περίπτωση, ο εν λόγω ταυτοχρονισμός ουδέποτε θα μπορούσε να ισχύσει για τροποποίηση τιμολογίου / μεθόδου τιμολόγησης, καθώς θα παραβίαζε ευθέως την Οδηγία, η οποία επιβάλλει στους Προμηθευτές να ειδοποιούν τους πελάτες τους «με διαφανή και κατανοητό τρόπο απευθείας για οποιαδήποτε προσαρμογή της τιμής προμήθειας και για τους λόγους και τις προϋποθέσεις της προσαρμογής, καθώς και το πεδίο εφαρμογής της προσαρμογής, την κατάλληλη χρονική στιγμή και το αργότερο δύο εβδομάδες, και όταν πρόκειται για οικιακούς καταναλωτές, έναν μήνα, πριν τη χρονική στιγμή κατά την οποία η προσαρμογή τίθεται σε ισχύ» (άρθρο 10 παρ. 4 Οδηγίας 2019/944). Άλλωστε, λαμβάνοντας υπόψη και την πάγια αρχή του δικαίου ότι οι εξαιρέσεις ερμηνεύονται κατά τρόπο συσταλτικό, αναπόδραστα συνάγεται ότι τροποποιήσεις που έχουν επίπτωση στην τιμολόγηση του καταναλωτή έχουν χωρήσει νομίμως και εγκύρως, εφόσον ο καταναλωτής ειδοποιήθηκε 60 μέρες πριν την εφαρμογή τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...