Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Ποιος είναι ο ορισμός της καθαρής ρητρας?

Ο τύπος υπολογισμου που έδωσαν γράφει μείον κρατικες επιδοτήσεις, μείον τυχόν επιδοτήσεις του παροχου επί της ρήτρας..θέλω να πιστεύω ότι εννοούν το 0,03 της ΔΕΗ, αλλά ήταν μόνο για Δεκεμβριο και σιγα το ποσό. Τι να πω θα δούμε στο φεκ.

Απλο ακουγεται, μειον τα παντα, αρα στο image ειναι 924-327= 597. Επι των 597 λοιπον υπολογιζεται το 60%. Ποια 0,03?

35 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Τα σταθερά λογικά στην απέξω και επίσης θα είναι άδικο για όσους π.χ. έχουν λάβει εκκαθαριστικό Μάρτιο καθώς θα έχουν μόνο ένα λογαριασμό με ρήτρα προς επιστροφή...εκτός εάν πλέον βάζουν ρήτρα και στους έναντι (δεν το γνωριζω)

Εγω θα λαβω εκκαθαριστικο γυρω στις 15 Ιουνιου, ενω η περιοδος ειναι λεει Δεκεμβριος-Μαϊος. Αρα μαλλον θα υπολογιστει κλασμα.
Θα δουμε τι θα γινει, στον εναμιση μηνα που θα μεσολαβησει μεχρι τις καταβολες λογικα θα  διευκρινιστουν ολα.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Έχει καταλάβει κανείς αν τα μέτρα τα οποία ανακοίνωσαν πιάνουν και για επιχειρήσεις; Όσο τα διαβάζω θεωρώ πως όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, aris_rom είπε

Καλημέρα! Έχει καταλάβει κανείς αν τα μέτρα τα οποία ανακοίνωσαν πιάνουν και για επιχειρήσεις; Όσο τα διαβάζω θεωρώ πως όχι. 

κοίτα επειδή και άλλη φορά άλλα είπαν τον Μάρτιο , άλλα έγραφε τελικά το ΦΕΚ ,περίμενε να βγει το νέο πρώτα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρώτηση (που δε ξέρω αν ανήκει εδω).

Αν ο λογαριασμός της ΔΕΗ δεν ειναι στο όνομά σου, μπορεις να κάνεις διακανονισμο με δόσεις ή πρέπει ντε και καλά πρώτα να το περάσεις στο δικό σου όνομα?

Δεν αναφέρομαι σε ενοικιαστές αλλά σε ιδιοκτήτες που για κάποιο λόγο (ακόμα και αμέλεια), άφησαν το ονομα στου πεθαμενου εδω και καμια 20ετία παππού ξέρω γω :P :P και πλήρωναν αυτοματα τον λογαριασμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eρώτηση (που δε ξέρω αν ανήκει εδω).

Αν ο λογαριασμός της ΔΕΗ δεν ειναι στο όνομά σου, μπορεις να κάνεις διακανονισμο με δόσεις ή πρέπει ντε και καλά πρώτα να το περάσεις στο δικό σου όνομα?

Δεν αναφέρομαι σε ενοικιαστές αλλά σε ιδιοκτήτες που για κάποιο λόγο (ακόμα και αμέλεια), άφησαν το ονομα στου πεθαμενου εδω και καμια 20ετία παππού ξέρω γω :P :P και πλήρωναν αυτοματα τον λογαριασμο.

 

Ρώτησε τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση. Να πας σε κατάστημα για παροχή σε άλλο όνομα, άδικος κόπος.

Κι αν αλλάξει το όνομα τελικά, ετοιμαστείτε για ΥΔΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ρώτησε τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση. Να πας σε κατάστημα για παροχή σε άλλο όνομα, άδικος κόπος.

Κι αν αλλάξει το όνομα τελικά, ετοιμαστείτε για ΥΔΕ.

Eνταξει αυτος που θα πάει στο κατάστημα θα αποδειξει οτι μένει εκει (πρωτη κατοικία στο Ε1 κτλ κτλ). Αλλά όπως του ειπα...φέρε τον !#!@ηλεκτρολόγο να τελειώνεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2022 στις 12:39 ΜΜ, StavrosD είπε

Η ακριβότερη τιμή αυτό το χρονικό διάστημα ήταν 235€/MWh, άρα το κόστος της ενέργειας θα έπρεπε να είναι κάτω από 4 * 235 = 940€.

Από τα 940€ στα 1400€ η διαφορά είναι σχεδόν ίση με την χρέωση ενέργειας χωρίς την ρήτρα. είναι δυνατόν να έχουν κέρδος (1400-940)/940 = 49%

Δεν σε ενδιαφέρει η ακριβότερη τιμή της ενέργειας, σε ενδιαφέρει ο μέσος όρος της τιμής της ενέργειας για την περίοδο τιμολόγησης. Επίσης, η ΤΕΑ που δημοσιεύει το ΕΝΕΧ δεν είναι το κόστος της ενέργειας. Αυτό δημοσιεύεται από τον ΑΔΜΗΕ και περιλαμβάνει εκτός της ΤΕΑ, (ι)την ενδοημερήσια, τις αποκλίσεις ζήτησης, τα ΛΠ1,2,3 και σε αυτό το άθροισμα πολλαπλασιάζεις με τις απώλειες δικτύου. Άρα το 235 καταλήγει προ απωλειών περίπου 260. Βάζεις και τις απώλειες και καταλήγεις στο 300 +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eνταξει αυτος που θα πάει στο κατάστημα θα αποδειξει οτι μένει εκει (πρωτη κατοικία στο Ε1 κτλ κτλ). Αλλά όπως του ειπα...φέρε τον !#!@ηλεκτρολόγο να τελειώνεις :-)

Αυτά που γράφεις αρκούν για να πάρει την παροχή στο όνομα του (+ταυτότητα) όχι για να κάνει διακανονισμό με την παροχή σε άλλο όνομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Αν ο λογαριασμός της ΔΕΗ δεν ειναι στο όνομά σου, μπορεις να κάνεις διακανονισμο με δόσεις

...πληροφορικά και πιστολιά (μπαμ-μπαμ, μια κι έξω δηλαδή, χωρίς δόσεις, μπορείς να κάνεις). Για την ακρίβεια, ούτε καν το λες πιστολιά, αφού είναι στο όνομα τεθνηκότος. Απλά θα πρέπει να πάνε αλλού (πχ Ελίν οικιακό = ρητροπρόγραμμα χωρίς πάγιο/χρονική δέσμευση ή ακόμα καλύτερα στην WeEnergy, που βγαίνει κι ελάχιστα πιο φτηνή κι απ' το Γ1 της ΔΕΗ και ούτε αυτή έχει χρονική δέσμευση). Απλά αν πούνε κάποια στιγμή να γυρίσουν ΔΕΗ, θα τους βάλουν να υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση ότι αναλαμβάνουν το χρέος που έχει μείνει "στην παροχή" (κι ας είναι σε ΑΦΜ νεκρού). Παρανόμως βέβαια, γιατί "χρέος στην παροχή" δεν υφίσταται ως έννοια. Βασικά και για την αλλαγή ονόματος, την σχετική δήλωση θα τους βάλουν να υπογράψουν, και δεν ξέρω αν προβλέπεται διακανονισμός για τέτοια περίπτωση (αν δεν, μάλλον λόγω γραφειοκρατικής μαλακίας θα είναι....).

Και όχι, αν πας σε άλλο πάροχο με ΑΛΛΟ ΑΦΜ (από του πεθαμένου), δεν μπορεί η ΔΕΗ να ζητήσει διακοπή ηλεκτροδότησης. Όταν πεθαίνεις, πεθαίνεις. Μαζί και τα χρέη σου (σε παρόχους ενέργειας τουλάχιστον), που δεν μεταβιβάζονται. Απλά αν πουν κάποια στιγμή να ξαναγυρίσουν ΔΕΗ, πάλι θα βγει αυτή και θα τους λέει ν' αναλάβουν "ένα χρέος που υπάρχει στην παροχή", αν θέλουν ρεύμα από αυτήν. Το οποίο θα το ζητήσουν από οποιονδήποτε, πχ κάποιον ενοικιαστή (δεν θα το ζητήσουν δηλαδή μόνο από τα παιδιά του παππού....).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, washcloud είπε

..πληροφορικά και πιστολιά (μπαμ-μπαμ, μια κι έξω δηλαδή, χωρίς δόσεις, μπορείς να κάνεις).

wach σοβαρά δεν σε κατάλαβα :-)

Θεωρεις οτι θα του κάνουν δόσεις του ανθρώπου; 

Στη ΔΕΗ θέλει να μεινει ο άνθρωπος, απλώς ειναι μεγάλο το ποσό που του έσκασε. Εννοείται οτι δεν απαντάνε στη ΔΕΗ...Τους παιρνω κι εγω για να εξυπηρετήσω...οποτε που θα ρωτησω οταν δεν απαντάει ο επισημος φορέας? Στο insomnia :P :P

 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pontez2 είπε

wach σοβαρά δεν σε κατάλαβα :-)

Θεωρεις οτι θα του κάνουν δόσεις του ανθρώπου; 

Στη ΔΕΗ θέλει να μεινει ο άνθρωπος, απλώς ειναι μεγάλο το ποσό που του έσκασε. Εννοείται οτι δεν απαντάνε στη ΔΕΗ...Τους παιρνω κι εγω για να εξυπηρετήσω...οποτε που θα ρωτησω οταν δεν απαντάει ο επισημος φορέας? Στο insomnia :P :P

 

Πήρες στο τηλέφωνο της ΔΕΗ... Και δεν απαντουν.. Καλυτερα μετά της 19.00...Πρωι έχει κίνηση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Στη ΔΕΗ θέλει να μεινει ο άνθρωπος, απλώς ειναι μεγάλο το ποσό που του έσκασε. Εννοείται οτι δεν απαντάνε στη ΔΕΗ...Τους παιρνω κι εγω για να εξυπηρετήσω...οποτε που θα ρωτησω οταν δεν απαντάει ο επισημος φορέας? Στο insomnia :P :P

καλά κάνεις , αλλά σε λάθος νήμα ρωτάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα τώρα ειδήσεις για την αναδρομική επιδότηση και πώς θα υπολογίζεται:

Αναφορά σε κείμενο


Ποσό επιστροφής=[Ποσό αύξησης λογαριασμού λόγω ρήτρας αναπροσαρμογής - Ποσό έκπτωσης από το κράτος επί της ρήτρας αναπροσαρμογής - Ποσό έκπτωσης από τον πάροχο επί της ρήτρας αναπροσαρμογής] * 60%.

Δε ξέρω τι εννοούν οι ποιητές, πάντως κανένας πάροχος δεν έχει κάνει έκπτωση (απορρόφηση) στην ρήτρα αναπροσαρμογής. Ακόμα και στη ΔΕΗ η έκπτωση 30% υπολογίζεται επί της ανταγωνιστικής χρέωσης...στη κυβέρνηση πάντως ανέκαθεν θεωρούσαν ότι η έκπτωση 30% μπήκε προκειμένου να αντισταθμίσει τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

https://m.naftemporiki.gr/story/1735785/dei-ekptosi-30-sta-timologia-apo-ton-augousto-kai-ritra-timis-xondrikis

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς ακριβώς θα γραφτεί το ΦΕΚ γιατί αν μπει στον μαθηματικό τύπο και η έκπτωση ενέργειας κάθε παρόχου, δε θα πάρει κανείς τίποτα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω τι εννοούν οι ποιητές

την έξτρα έκπτωση ΔΕΗ για 300-600kw που έκανε παλιότερα, ίσως και της efa που σε ΚΟΤ (ισχυριζόταν) οτι απορροφούσε το 50%

βέβαια εξαρτάται πως θα γραφτεί το ΦΕΚ και τι παρερμηνεύσεις-παραθυράκια θα αφήσει μέχρι να βγει νέο να διευκρινιστούν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...