Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Επιδοτήσεις για Μάιο και Ιούνιο που ενισχύονται σημαντικά και επεκτείνονται

δεν έχει βγει ΦΕΚ εννοώ , άρα τίποτα δεν ισχύει , αν βγει δώσε λινκ :)

15 λεπτά πριν, leonidas1269 είπε

Διαβαζοντας και τις σημερινες δηλωσεις του Σταικουρα δεν εχω καταλαβει ακομα εμεις που φετος θα δηλωσουμε πρωτη κατοικια το ακινητο που μενουμε απο 2021 πως θα παρουμε το 60% της ρητρας.....Απο οτι καταλαβα στην αιτηση που θα κανουμε θα υπαρχει και καποια τροποποιηση που θα δηλωνουμε οτι κατοικουμε εκει απο 2021 με αποδειξη φυσικα μεσω Ε9....αν καποιος καταλαβε κατι περισσοτερο ας βοηθησει...

σε αναμονή για ΦΕΚ

Βλέπω ήδη κλείδωσε το

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791835-κρατική-επιδότηση-ρεύματος/

μη σπαμάρουμε το παρών, όταν βγει τότε συζητήσεις περι αιτήσεων , αν συμφέρει κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DjTony είπε

Ένας από αυτούς είμαι και εγώ. Όταν πλήρωνα 40-50 το μήνα ρεύμα το καλοκαίρι και ξαφνικά Αύγουστο που λείπω με 250 κιλοβατωρες μου έρχεται 110€ ρεύμα θα έπρεπε να ήμουν πολύ χαζός αν δεν έκανα κάποια κίνηση. Και όμως 8 στους 10 δεν έκαναν τίποτα. Απλά συνέχιζαν να πληρώνουν τους διπλούς και τριπλούς λογαριασμούς. Αύγουστο είδα την πρώτη ρήτρα, Σεπτέμβρη ήμουν ήδη ΔΕΗ με 9.5 λεπτά την κιλοβατώρα. Καίω το χειμώνα 1000+ κιλοβατωρες. Σκεφτείτε να ήμουν σε ρητοπρόγραμμα. Ήθελα ένα μισθό το μήνα σε ρεύμα

Τώρα βέβαια θα πληρώσουμε μέσω της φορολογίας, το ρεύμα των υπόλοιπων που δεν ασχολήθηκαν.

Εγώ γενικά καταλαβαίνω πως 7 μήνες δεν έκαναν τίποτα, και τώρα επειδή βλέπουν να έρχεται τσουνάμι απλήρωτων λογαριασμών, κινούνται για να το ανακόψουν  (+ ότι θέλουν φτηνό ρεύμα για τους ξενοδόχους που τους υπεραγαπάνε). Και ακόμη και τώρα οι περισσότερες κινήσεις εμφανιζονται να είναι λάθος, με επιδοτήσεις στην κατανάλωση αντί για να επικεντρωθεί όλο το βάρος σε ενέργειες που θα ρίξουν την Οριακή Τιμή Συστήματος (και θα έχουν την μεγαλύτερη ωφέλεια συνολικά, με το μικρότερο κόστος χωρίς εκατό κιλά γραφειοκρατία).

Επίσης έτσι θα πάνε να κρύψουν κάτω από το χαλί αυτό που έγινε με την ξαφνική εμφάνιση της ρήτρας; Περιμένω ακόμη απάντηση  για την ρήτρα για τον 1ο λογαριασμό που εμφανίστηκε απο καταγγελία που έχω κάνει, εκεί είναι το ζουμί, ότι την εμφάνισαν χωρίς να μας ενημερώσουν πρώτα, και εκεί δεν έγινε απολύτως τίποτα γιατί είναι πριν τον Δεκέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, messinia3 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Κοράκιε τα φώτα σου...από πότε η εφαρμογή της ρήτρας αναπροσαρμογής θεωρείται τροποποίηση του τιμήματος της σύμβασης?

Στκ.pdf 295 kB · 5 downloads

αν δεν υπήρχε ρήτρα ή άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού είναι τροποποίηση και όχι αλλαγή χρέωσης

δεν καταλαβαίνω το κείμενο του ΣτΚ και μάλιστα δεν ταιριάζει όπως σε άλλες περιπτώσεις

Θα ξαναεπικοινωνούσα με ΣτΚ ζητώντας διευκρινήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Εκκαθαριστικός είναι;

Οχι, έναντι και συγκεκριμένα ο πρώτος έναντι του τετραμήνου.

Τώρα από προκύπτει η επιστροφή, άγνωστο μεν καλοδεχούμενη δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι αν θα καταθέτουν λεφτά στο λογαριασμό σε δικαιούχους που δεν πλήρωσαν το λογαριασμό. 520 μου εχει φτασει στη watt n wolt σε κυμαινομενο με οφειλές από τον Νοέμβριο του 21, βαζω 50 ευρω οταν μπορω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teot είπε

Οχι, έναντι και συγκεκριμένα ο πρώτος έναντι του τετραμήνου.

Τώρα από προκύπτει η επιστροφή, άγνωστο μεν καλοδεχούμενη δε.

έχω δει σε πολλούς , θα πρέπει να δεις τις επιδοτήσεις απο 1/9/21 για να καταλάβεις

στο 4o φύλλο του excel της υπογραφής μου έχω το ιστορικό επιδοτήσεων μέχρι Απρίλιο του 22

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερουμε αν τα μετρα που ανακοινωσαν για την ρητρα και οι επιστροφες πιανουν και τα επαγγελματικα ρολογια της Δεη?

 

Επεξ/σία από george200-13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george200-13 είπε

Ξερουμε αν τα μετρα που ανακοινωσαν για την ρητρα και οι επιστροφες πιανουν και τα επαγγελματικα ρολογια της Δεη?

όχι δε γνωρίζουμε κάτι και δεν έχει βγεί ΦΕΚ ούτε για τα οικιακά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

αυτή δεν είναι η τιμή αγοράς ?

εννοούσα την τιμή προσφοράς που κάνει ένας παραγωγός

ναι, η τιμή αγοράς. Την προσφορά που κάνει ένας παραγωγός δεν μπορώ να την αναλύσω...μόνο ο παραγωγός μπορεί!

2 ώρες πριν, StavrosD είπε

Ενδιαφέρον. Έχεις λινκ;

 

Προβληματίζομαι επειδή αν ο συντελεστής α είναι οι απώλειες δικτύου, για ποιο λόγο δεν είναι σταθερός σε όλους τους πάροχους;

Επίσημα οι απώλειες δικτύου είναι 10% αλλά  συντελεστής α είναι 1.15 στην ΔΕΗ, 1.18 στην NRG, κλπ.

https://www.businessenergy.gr/articlenews/31175/ρευματοκλοπές-η-αιτία-ραε-στο-10-οι-συντελεστές-απώλειας-δικτύου-του-δεδδηε

Περίπου 5% των απωλειών είναι από ρευματοκλοπές. Αφού τους βρίσκουν και πληρώνουν πρόστιμο, για ποιο λόγο να πληρώνουν οι συνεπείς το κόστος αυτό;

 

Επίσης με ενδιαφέρει η λεπτομέρεια για μηδενική τιμή στις ΑΠΕ.

Οι επίσημες απώλειες είναι 13,71% για χαμηλή τάση, 3,77% για μέση τάση και 2,5% για υψηλή ή εισαγωγές. Το 13,71% περιλαμβάνει τις τεχνικές απώλειες για την μεταφορά του ρεύματος και μετά κανονικοποιούνται από τον ΔΕΔΔΗΕ υπολογίζοντας και τις κλοπές...τις ρευματοκλοπές δεν τις βρίσκουν όλες (μεγάλη κουβέντα). Οι ΑΠΕ μπαίνουν στο σύστημα με μηδενική τιμή γιατί εκκαθαρίζονται και πληρώνονται από τον ΔΑΠΕΕΠ μέσω ΕΛΑΠΕ και ΕΤΜΕΑΡ. Δεν συμμετέχουν στην διαδικασία καθορισμού τιμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MasterBlaster είπε

Την προσφορά που κάνει ένας παραγωγός δεν μπορώ να την αναλύσω...μόνο ο παραγωγός μπορεί!

και να την ανέλυες ούτε τα μισά δε θα καταλάβαινα 😛

γενικά απο ότι κατάλαβες , κάπου να υπήρχαν πληροφορίες ωστε με το πάσο μου  να μελετούσα για το κόστος παραγωγής ενός πάροχου και το ποσό της προσφοράς ώστε να έβλεπα το κέρδος στο περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

και να την ανέλυες ούτε τα μισά δε θα καταλάβαινα 😛

γενικά απο ότι κατάλαβες , κάπου να υπήρχαν πληροφορίες ωστε με το πάσο μου  να μελετούσα για το κόστος παραγωγής ενός πάροχου και το ποσό της προσφοράς ώστε να έβλεπα το κέρδος στο περίπου

Θεωρητικά το σημείο ισορροπίας είναι αυτό όπου το οριακό Έσοδο ισούται με το οριακό κόστος. Θεωρητικά ο παραγωγός δεν θέλει να δώσει προσφορά μακρυά από το οριακό του κόστος γιατί μπορεί να μείνει εκτός συστήματος λόγω υψηλής τιμής...θεωρητικά, πάντα θεωρητικά σε μία πλήρως ανταγωνιστική αγορά. Άκρη δεν θα βγάλεις...για μένα οι παραγωγοί έχουν υπερκανονικά κέρδη (δηλαδή έσοδα που καλύπτουν μεταβλητά, σταθερά κόστη, απόσβεση κεφαλαίου) προεξάρχουσας της ΔΕΗ...εδώ βέβαια όλοι την αγαπούν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγωγός είναι το Φ/Β, το αιολικό πάρκο, τα υδροηλεκτρικά εργοστάσια, τα λιγνητικά εργοστάσια, κλπ.

 

Οι ιδιώτες παραγωγοί έχουν κλειδωμένη τιμή, τουλάχιστον σε Φ/Β και αιολικά.

Η αδειοδότηση χρειάζεται γύρω στα 5 χρόνια και 91 δικαιολογητικά, θέλουν να μειώσουν τον χρόνο σε λίγο πάνω από χρόνο και 54 δικαιολογητικά.  https://www.capital.gr/oikonomia/3630256/se-14-mines-apo-5-xronia-i-adeiodotisi-ton-ape-me-to-nomosxedio-tou-upen

Τώρα συζητάνε μήπως απελευθερώσουν τις νέες άδειες για παραγωγούς αλλά χωρίς κλειδωμένη τιμή.

 

Οι βασικές μου απορίες πλέον είναι 3.

1. Αφού η ρήτρα αναπροσαρμογής περιλαμβάνει το κόστος της ενέργειας, για ποιο λόγο πληρώνουμε επιπλέον ολόκληρο το ποσό που πληρώναμε παλιά; Δεν περιλάμβανε το κόστος της ενέργειας; Δεν θα έπρεπε να είναι έστω σημαντικά μειωμένο;

2. Ποιος καρπώνεται το υπερκέρδος στην δημοπρασία;

3. Με τι τιμή εισάγουμε και με τι τιμή εξάγουμε ηλεκτρική ενέργεια;

"... τα παράνομα υπερκέρδη αγγίζουν το 1.3 δισ..."

"...χωρίς να έχει καμία απολύτως σύνδεση με το κόστος ενέργειας..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα ερώτημα.

Πως γινεται σε κλειστό διαμέρισμα με κατεβασμένο γενικό, να σκάει εκαθαριστικός, του οποίου η ρητρα να ειναι 100 ευρω, ενω η χρεωση κιλοβατώρας μηδενική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eνα ερώτημα.

Πως γινεται σε κλειστό διαμέρισμα με κατεβασμένο γενικό, να σκάει εκαθαριστικός, του οποίου η ρητρα να ειναι 100 ευρω, ενω η χρεωση κιλοβατώρας μηδενική;

αν όντως είναι μηδενική η κατανάλωση κάνεις αμφισβήτηση της χρέωσης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...