Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα σταθερά φαντάζομαι στην από έξω... Κοινώς καλύτερα επιδότηση το κράτος ούτε ψάξιμο ούτε τρέξιμο και ο μήνας έχει εννιά. Όλα αυτά τα δις φυσικά θα φύγουν από τίποτα υγεία παιδεία κλπ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gl0bAlZer0 είπε

Τα σταθερά φαντάζομαι στην από έξω...

θα δείξει

Και φυσικά περιμένουμε ΡΑΕ σχετικά σύντομα να ανακοινώσει, επίσης τρέχουν πλέον 2 μαζικές μηνύσεις απο ΕΚΠΟΙΖΩ και ΙΝΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι .εγω που πηγα σε αλλο σπιτι απο 2021 και τωρα το δηλωνω σαν κυρια κατοικια στη δηλωση που κανω τωρα πως μπορω να παρω πισω αυτο το 60% για τη ρητρα που λεει ?Νομιζω απο Ιανουαριο δεν επερνα καν το βοηθημα απο το κρατος εως 300κβ. Κανω καπου αιτηση εγω η ο λογιστης μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Φυσικά και περιμένουμε το φεκ...και λογικά όσοι πήγαμε σε σταθερό από Γενάρη πιάσαμε το Τζόκερ...ας περιμένουμε βέβαια την εξειδίκευση, γιατί μιλάμε για μεγάλη κοροϊδία σε αυτή την περίπτωση.

Μένει να δούμε αν θα πρέπει να πληρώσουμε και πέναλτι να μεταβουμε σε κυμαινόμενο ξανά.

Τι να πει κανείς....

Μην κοιτάς μόνο τον εαυτό σου, αν ισχύσουν τα μέτρα θα ανακουφιστει οικονομικα πολύς κόσμος. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Οικιακά 1ης κατοικίας, αναδρομική επιδότηση του επιπλέον κόστους κατά 60% από Δεκέμβριο ως Μάρτιο. Επειδή όμως έχει ήδη δωθεί ΤΕΜ, πιστεύω ότι θα ισχύσει (κόστος ρήτρας αναπροσαρμογής - ΤΕΜ) * 60%. Τα σταθερά προγράμματα μάλλον τον πούλο.

- Μάιος και Ιούνιος, επιδοτείται με 50% στο σύνολο της κατανάλωσης (και για μη κύριες κατοικίες). Για επαγγελματικά δεν είπε.

- Παραγωγοί ρεύματος θα πληρώσουν 90% ειδικό τέλος στα υπερκέρδη, δεν αναφέρθηκε όμως για πια περίοδο.

- Πλαφόν στο φυσικό αέριο που θα καταργήσει τη ρήτρα αναπροσαρμογής (καλό ανέκδοτο). Για το υπόλοιπο μείγμα δεν έγινε λόγος. Ειδικά τώρα που έχουμε φτηνό αέριο και θα κάνουμε και εμπάργκο στο ρωσικό πετρέλαιο, με τι θα δουλεύουν οι μονάδες, με τηγανόλαδο;

- Η φτηνότερη ενέργεια είναι αυτή που δεν καταναλώνουμε! Κι όμως το είπε, δεν το βγάζω απ'το κεφάλι μου. Άρα πάρτε κεριά.

- Έρχεται το πρόγραμμα αντικατάστασης ενεργοβόρων συσκευών (άργησε μόνο κάνα 6μηνο). Αλλά ακόμα κι αν δώσουν 30% επιδότηση, οι τιμές στα τοπικά καταστήματα είναι πανάκριβες (θυμίζω ότι θα πρέπει να επιστραφούν οι παλιές).

- Για τους επαγγελματίες δεν είπε τίποτα, αλλά νταξ θα επωφεληθούμε απ'τη κατάρτγηση της ρήτρας αναπροσαρμογής λόγω πλαφόν στο αέριο. 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leonidas1269 είπε

Να ρωτησω κατι .εγω που πηγα σε αλλο σπιτι απο 2021 και τωρα το δηλωνω σαν κυρια κατοικια στη δηλωση που κανω τωρα πως μπορω να παρω πισω αυτο το 60% για τη ρητρα που λεει ?Νομιζω απο Ιανουαριο δεν επερνα καν το βοηθημα απο το κρατος εως 300κβ. Κανω καπου αιτηση εγω η ο λογιστης μου?

πάρε τηλ τον κ. πρωθυπουργό να στα δώσει  😂

σοβαρά τώρα δε διάβασες τίποτα ? δες την προηγούμενη σελίδα τη λέξη ΦΕΚ

δεν έχει βγει ακόμα τίποτα , όταν θα βγούνε τα μέτρα (ΦΕΚ) το συζητάμε

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

- Για τους επαγγελματίες δεν είπε τίποτα, αλλά νταξ θα επωφεληθούμε απ'τη κατάρτγηση της ρήτρας αναπροσαρμογής λόγω πλαφόν στο αέριο. 😄

δε νομίζω να καταργηθεί , απλά θα είναι χαμηλότερη και οι πάροχοι θα χρεώνουν μαξ (με τη ρήτρα) 0,14-0,16 (άρα καρφωμένο στο ανώτατο όριο)

όλα αυτά , αν συμφωνήσουν και δεν προσφύγουν στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

επίσης απο ότι κατάλαβες δεν έχουν ακόμα κανένα ουσιαστικό σχέδιο δηλαδή το πως θα εφαρμοστεί , απλά ανακοίνωσαν τις προθέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ekrepali said:

Μάιος και Ιούνιος, επιδοτείται με 50% στο σύνολο της κατανάλωσης (και για μη κύριες κατοικίες). Για επαγγελματικά δεν είπε.

Και για τα σταθερά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

- Η φτηνότερη ενέργεια είναι αυτή που δεν καταναλώνουμε! Κι όμως το είπε, δεν το βγάζω απ'το κεφάλι μου. Άρα πάρτε κεριά.

το καλοκαίρι θα πέσει γέλιο πάλι : μη μαγειρεύετε , μην ανάβετε κλιματιστικά κτλ κτλ 😂

Spoiler
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

- Έρχεται το πρόγραμμα αντικατάστασης ενεργοβόρων συσκευών (άργησε μόνο κάνα 6μηνο). Αλλά ακόμα κι αν δώσουν 30% επιδότηση, οι τιμές στα τοπικά καταστήματα είναι πανάκριβες (θυμίζω ότι θα πρέπει να επιστραφούν οι παλιές).

το ιστορικό τιμών του skroutz θα είναι μια απότομη ανηφόρα 😛

 

1 λεπτό πριν, Swimmer21 είπε

Και για τα σταθερά;

γιατί βγήκε κάτι για κυμαινόμενα ?

8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Για τα σταθερά τα λέγαμε ότι ίσως μην συμφέρουν στο ρεύμα το τελευταίο δίμηνο...

ναι αλλά σκέψου περιπτώσεις που δεν ήταν κύρια κατοικία στα χαρτιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα επιστραφεί ( οπως λένε ) το 60% της ρήτρας μείον τις πιστώσεις που έπαιρνες απο το κράτος.  Οχι το 60% της ρήτρας γενικά .  Αν πχ ειχες  πληρωσες ολο το διαστημα ρητρα 2000 , θα αφαιρεθούν οι πιστώσεις του κράτους  και απο αυτα τα χρήματα θα παρετε το 60% με ανώτατο οριο τα 600.

Το δίμηνο που μας πέρασε ειχα 650 ημερησιες και 600 kw. Κοτ β , σταθερο με 0,18 ημ, 0,13 νυχτερινή  άρα μου βγαίνει η kw  γυρω στα 0,13 με την έκπτωση του κοτ. Αν καταλαβαίνω σωστά, με συμφέρει να πληρώσω τα 40 της αποχώρησης και να πάω γ1, σωστά;; Στο ecxel λέει μέχρι 600 kw τον μήνα, ή 700 για κοτ β, καταλαβα σωστά;; Να κάνω αίτηση για επιστοφή στο γ1 ετσι που ειναι τα πράγματα πλέον;Τι λέτε; Μέχρι τώρα έλεγα να μείνω στο σταθερο παση θυσια οσο υπάρχει η ρήτρα , αλλά πλέον;;

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

 

δε νομίζω να καταργηθεί , απλά θα είναι χαμηλότερη και οι πάροχοι θα χρεώνουν μαξ (με τη ρήτρα) 0,14-0,16 (άρα καρφωμένο στο ανώτατο όριο)

Γι'αυτό έβαλα smiley. Aκόμα και το 0.16 για μένα ακούγεται πολύ αισιόδοξο αν μπει πλαφόν μόνο στο αέριο.

Αναφορά σε κείμενο

το ιστορικό τιμών του skroutz θα είναι μια απότομη ανηφόρα 😛

Tο ίδιο έγινε και με pc/tablet όταν δώσανε τα 200ευρώ. Ο κλέψας του κλέψαντος.

16 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Και για τα σταθερά;

Η επιδότηση αφορά τη ρήτρα αναπροσαρμογής, τα σταθερά μάλλον τίποτα δε θα πάρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετικά τα μέτρα αλλά πολύ αργοπορημένα...

Να δούμε τι θα γίνει & με ολους μας που στο ενδιάμεσο κάναμε αλλαγή παρόχου για να αποφύγουμε την ρήτρα...

Θα πάρουμε χρήματα πίσω απ τον παλιό πάροχο οσο αναφορά την ρήτρα ??

Δύσκολο το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

Θετικά τα μέτρα αλλά πολύ αργοπορημένα...

αν ισχύσουν και με ποιο τρόπο

7 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

Θα πάρουμε χρήματα πίσω απ τον παλιό πάροχο οσο αναφορά την ρήτρα ??

αν ισχύσουν ναι , θα βγει πιστωτικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Weiss είπε

Μην κοιτάς μόνο τον εαυτό σου, αν ισχύσουν τα μέτρα θα ανακουφιστει οικονομικα πολύς κόσμος. 

 

Δε διαφωνώ....αλλά για μια ακόμα φορά μένω στην απέξω και επωφελουνται καποιοι επιτήδειοι(Fuel pass,αναδρομικη επιστροφη ρήτρας, κοινωνικος τουρισμός, κλπ)

Πλαφόν στην τιμή λιανικής πρέπει να μπει να τελειώνουμε. Θεωρείς δηλαδή λογικό κάποιοι που αποφάσισαν να κλείσουν σταθερό συμβόλαιο για να μην έχουν ρήτρα και να ελέγχουν τον οικογενειακό τους προϋπολογισμό(πρώτης κατοικίας)να πληρώνουν για τις ίδιες kwh περισσότερα από οσους παρέμειναν σε κυμαινομενα με τις επιδοτήσεις...και οι τελευταίοι να πάρουν μόνο πίσω και αναδρομικά χρήματα?

Κάνει κοινωνική πολιτική με φόρους και εισφορές των ιδίων και των ιδίων. 

 

Επεξ/σία από messinia3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...